Zhgarravinat e mija

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga TheLaw, 6 Nov 2002.

 1. TheLaw

  TheLaw Primus registratum

  Zhgarravinat e mija

  sHTOME dASHURI

  SHTOME DASHURI DASHURI SHTOME TI
  O ME EMBLA KRIZE E TIMES CMENDURI
  SHTOMA MBYTJEN ZONJA IME
  VERTET DETI ME THERRET
  SHTOME VDEKJE PERMBI VDEKJE
  ME RINGJALL NESE ME VRET

  O ME EMBLA VAJZE MES VAJZAVE TE UNIVERSIT
  ME DASHURO
  O TI
  QE PER TY DASHURINE DOGJA
  MES KRAHEVE ME SHTRENGO

  NESE STREHIM PREJ MEJE KERKON TI
  DO TE TE STREHOJ NE DRITEN E SYVE TE MI

  DASHURIA JOTE PER MUA ESHTE HARTE
  HARTE ESHTE PER MUA DASHURIA JOTE
  ASNJE KUPTIM ME NUK KA HARTA E KESAJ BOTE

  JAM KRUEQYTETI ME I VJETER I DESHPERIMIT
  JAM GJURMA E PLAGES SE FARAONIT
  JAM PLUHUR PLUHUR QE SHTRIHET
  SI I PELLUMBIT FLUTURIM
  PREJ TIRANE DERI N'PRISHTINE

  O HARABEL I ZEMRES TIME
  O PRILL I SHPIRTIT TIM
  O RERE E DETIT
  O SHPIRT I SHPIRTIT
  O PYLLI ME ULLINJ
  O SHIJE BORE
  O SHIJE ZJARRI
  O AROME DYSHIMI E NJEKOHESISHT BESIMI..

  KAM FRIKE
  KAM FRIKE NGA ERRESIRA TE LUTEM ME NDRICO
  KAM FRIKE
  KAM FRIKE NGA E PANJOIHURA TE LUTEM ME MBRO
  KAM FTOHTE
  KAM FTOHTE, KAM FTOHTE ME MBULO
  RRI PRANE MEJE KENDO
  SE QE KUR LINDA, QE KUR LINDA
  VATAN KU TE MBESHTES KOKEN S'PO GJEJ
  NJE DASHURI MIKEJE KERKOJ
  QE TE ME MARRE E PRAPA DIELLIT TE ME HEDHE.

  O NDRICUESJA E JETES TIME
  TI ME FRESKON
  JE KANDIL PER BLETEN TIME
  RRUGEN JA TREGON

  ATJE KU ERE LIMONI KUNDRMON ME CO
  MEKREHER FILDISHI KRIHI FLOKET
  ME LEDHATO....

  PER TY SPIRANCEN NGRITA
  SHTEPINE DHE TE AFERMIT I LASHE
  DAMARET I PREVA
  LETERNJOFTIMIN GRISA
  K'TE BOTE E BRAKTISA

  SHTOME DASHURI DASHURI SHTOME TI
  O ME EMBLA KRIZE E TIMES CMENDURI.
   
 2. Ema

  Ema Goddes

  Re: Zhgarravinat e mija

  Sokol...???
  /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 3. TheLaw

  TheLaw Primus registratum

  Re: Zhgarravinat e mija

  Jo Ema nuk jam Sokoli.... me qe ra fjala kush eshte Sokoli ?
   
 4. TheLaw

  TheLaw Primus registratum

  Re: Zhgarravinat e mija

  Proze Pa Titull
  Gishtat me se fundi vendosen te prekin tastieren. Jashte qetesine e nates e prish rrebeshi I shiut qe ka kohe qe ka filluar. Jam krejtsisht vetem. Pa ty pa eren tende pa ledhatimet e tua. Me mban gjalle imazhi yt. Tani je larg shume larg por mendimet e mia fluturojne me shpejt se aeroplani yt. Ato mberrijne me shpejt se ty ne stacionet ku ti do kalosh. Ato nuk kane nevoje per pasaporte apo per vize. Cfare po shkruaj keshtu? Gishtat levizin te shperqendruar mbi tastiere. Nje here e nje kohe shkruanin hareshem, gati kercenin kurse sotnte mezi me binden. Kam ftohte. Jam krejtesisht vetem.
  Pse valle jam I dashuruar akoma me njeriun qe me urren me se shumti? Pse valle ndjej mungesen e asaj qe me ktheu shpinen? Pse zemra nuk me bindet me? Jam rob I te kaluares se gezuar dhe I te tashmes se hidhur. Dallget e oqeanit degjohen deri pas xhamave te lagur te baneses ku dikur jetoje dhe ti. Cdo gje ketu eshte ashtu si ti e le. Vetem ti s’je ketu……Nje shkreptime e zbardhi per nje cast naten e zeze te kesaj vjeshte. Cakmaku ndezi cigaren qe po tymos ne gojen time dhe ra nga dora e cila nxitoi te shkruaje. Prit pak. Cakmaku ndezi dicka dhe ra. O Zot. Dikur edhe une te ndizja ty. Ti digjeshe ne caste fantastike dhe me,luteshe qe mos ndalesha. Sa e sa net I kaluam ne bregun e arte te ishullit tone duke pritur lindjen e Diellit qe zjarronte vetem per ne te dy. Sa e sa net I kaluam prane zjarrit qe jo rralle me gjuhet e tij te kuqe ngjallte deshirat dhe pasionet vetem per ne te dy. Kalimtaret e rrugeve qe kemi shkelur, myshterite e kafeve ku jemi ulur sportelistat e kinemave ku kemi hyre ishin mesuar te na shihnin bashke. Une dhe ti. Ti ike. Nuk je me. Jam krejtesisht vetem. Shiu vazhdon te bie dhe cigarja digjet ne gojen time.
  E nesermja ime do agoje pa ty. E nesermja jote….. nuk e di kam frike ta shkruaj. Per nje gje jam I sigurte kur ta lexosh kete email do kesh mbrritur ne stacionin e fundit.
   
 5. Ema

  Ema Goddes

  Re: Zhgarravinat e mija

  CHOCH ... /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 6. TheLaw

  TheLaw Primus registratum

  Re: Zhgarravinat e mija

  Choch pra
   
 7. TheLaw

  TheLaw Primus registratum

  Re: Zhgarravinat e mija

  LEXUESJA E FILXHANIT

  NE ANKTH, I ULUR, VETULL NGRYSUR
  SHPRESOJA TE FILXHANI I PERMBYSUR
  FALLXHORJA THA:
  BIRI IM MOS U DESHPERO
  ESHTE VULOSUR PER TY... DASHURO!
  KAM PARE SHUME E SHUME FILXHANE
  DHE YJET I KAM KUPTUAR
  PO SI FILXHANI YT
  KURRE S’PASKAM LEXUAR
  KAM PARE SHUME E SHUME FILXHANE
  PO KURRE NUK PASKAM PARE
  MERZI SI E JOTJA
  TE KETE NDONJEHERE TE NGJARE.
  FATI YT...
  TE MBETESH PERJETESISHT
  NE TE DASHURISE OQEAN PA PORT, PA LIMAN
  DHE JETA JOTE PERJETESISHT TE JETE
  NJE LIBER LOTESH
  FATI YT KA PER TE QENE...
  MIDIS UJIT DHE ZJARRIT DILEME

  PA MARRE PARASYSH DJEGIEN E ZJARRIT
  PA MARRE PARASYSH DALLGET E OQEANIT
  PA MARRE PARASYSH ZEMERIMIN
  QE TE NE BANON NATEN E DITE
  PA MARRE PARASYSH EREN
  KOHEN ME SHI DHE SHTRENGATE
  DASHURIA MBETET ME I EMBLI FAT

  .................................................

  PASKA BUZE MISHTORE PLOT EPSH
  TRUPIN TA RENQETH KUR BUZEQESH
  FLOKE TE DENDUR DHE TE GJATE
  ME TE ZINJ SE E ZEZA NATE
  SY TE KALTER SI QIELL BEHARI
  TRUP TE HAJTHEM SI ZANE MALI
  POR....
  QIELLI QE TE AJO TE CON
  ESHTE I ERRET...
  KERCET... GJEMON...
  SYTE, QE RRALLE ME GENJEJNE
  RRUGEN PER ATJE DOT S’PO E GJEJNE.
  PA PRIT PAK CFARE ESHTE KESHTU?
  BRENDA NJE KESHTJELLE E PASKAN NGUJU
  KUSH NE DHOMEN E SAJ DESH TE HYJE
  KUSH DOREN DESH T’JA KERKOJE
  KUSH MURET DESH T’I KALOJE
  MES KRAHEVE TA SHTRENDGOJE...
  FILXHANI ME THOTE
  I HUMBUR BIRI IM
  I HUMBUR, PA SHPETIM...

  KUDO...NE CDO VEND
  TE DASHUREN DO E KERKOSH
  VALET E DETIT DO I PYESESH
  EREN DHE DALLENDYSHET DO T’I LUTESH
  TA GJEJNE... TA PREKIN... KUR NE GJUME TE BIE
  EMBEL TA PERKEDHELIN.... QE TY TE ENDERROJE
  DHE CFARE TI DI TE FALESH
  NE ENDERR TA IMAGJINOJE

  OHHHHH BIRI IM
  DETET, OQEANET SA HERE DO I KALOSH
  SA VARGJE DO SHKRUASH
  SA KALENDARE DO NDERROSH
  ME LOT... LIQENE DO FORMOSH
  ATE DUKE KERKUAR
  ATE DUKE ENDERRUAR
  NE GJUME DUKE E PEQAFUAR
  EMBEL.... EGER....
  NJE E NGA NJE FSHEHTESITE DUKE IA ZBULUAR....

  POR.... OHHH MORE BIR
  NJE DITE DO KTHEHESH I THINJUR...
  I KERRUSUR.... I LODHUR
  DHE PAS NJE JETE NE SHTEGETIM ME SHPRESE
  DO E KUPTOSH SE DASHNORJA E ZEMRES TENDE
  NUK KISH AS TOKE, AS VATAN, AS ADRESE
  KETE NE FILXHAN E KE TE SHKRUAR
  MOS E HARRO.....
  DIKUR KE PER TE ME KUJTUAR
   
 8. Prometheu

  Prometheu Primus registratum

  Re: Zhgarravinat e mija

  Shume te bukura, po na verbove me ato shkronja te medha /pf/images/graemlins/smile.gif

  P.S. Titulli vertete i ngjan nje teme tjeter te Sokolit, Ema... /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 9. TheLaw

  TheLaw Primus registratum

  Re: Zhgarravinat e mija

  ju paska bo menia Sokol mer jahu. /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 10. TheLaw

  TheLaw Primus registratum

  Re: Zhgarravinat e mija

  nE sHKOLLEN e dASHURISE

  MA MESOI DASHURIA JOTE DESHPERIMIN
  E UNE PREJ SHEKUJSH KISHA NEVOJE QE
  NJE MIKE TE ME DESHPERONTE
  E MBI KRAHET E SAJ SI FEMIJ TE VAJTOJ
  PER NJE MIKE QE
  SI COPAT E XHAMIT TE THYER
  PJESET TE MI BASHKOJE.

  DASHURIA JOTE ME TE KEQEN VUAJTJE ME MESOI
  ME BERI MIJRA HERE BRENDA NATAS FILXHANIN TA SHIKOJ
  DYERVE TE FALLXHOREVE TE TROKAS
  TE GJITHE MJEKET T'I TAKOJ
  DUKE KREHUR RRUGEVE TROTUARET
  NE DRITAT E MAKINAVE IMAZHIN TEND T'TKERKOJ

  PO
  PO, PO
  DASHURIA JOTE BOTEN TIME KREJTSISHT E HUTOI
  TE SILLEM SI TEENAGER ME DETYROI
  FYTYREN TENDE ME SHKUMES MUREVE TA VIZATOJ
  OHHHHHH.....
  TI QE HISTORINE TIME PERMBYSE
  PUTHJA IME NE CDO PJESE TENDEN QENDRON
  DASHURIA JOTE ME MESOI SE SI
  DASHURIA HISTORINE E BOTES NDRYSHON...

  LEXOVA DHE PERRALLAT E FEMIJVE
  HYRA NE PALLATET E MBRETIT DEMON
  E PER NJE CAST MENDOVA SE
  E BIJA E MBRETIT PO ME MARTON

  AJO
  PO, PO AJO
  ME SYTE ME TE KULLUAR SE VESA
  QE SHKELQIMIN E BUZEVE NUK JA KAP HARRESA
  BUZE NDJELLESE SA SHEGA PJESHKA APO DREDHEZA

  E ENDORROJA SIKUR E NGRIJA MBI KALIN TIM
  E I DHUROJA CDO XHEVAHIR, PERLE, RUBIN POR.....

  DASHURIA JOTE MIKE ME MESOI
  SE PARA FATIT I VOGEL JAM
  SE JETA SHKON PA KUJTUAR DHE
  BUZEDREDHEZEN S'E KISHA MARTUAR

  DASHURIA JOTE NE QYTETET E DESHPERIMIT ME FUTI
  KURRE ME PARE ATJE S'KISHA QENE
  KURRE S'E MENDOJA NJERIUN SI LOTI
  TE DESHPEROHEJ AQ
  SA NJERIUN TA URREJE.
   
 11. Kuqalashja

  Kuqalashja Primus registratum

  Re: Zhgarravinat e mija

  Edhe une qe u futa me shpresen se do ndeshesha me Kolken tim :mad:
   
 12. TheLaw

  TheLaw Primus registratum

  Re: Zhgarravinat e mija

  I lutem moderatoreve ta mbyllin kete teme.
   
 13. DriniS

  DriniS Ecejak

  Re: Zhgarravinat e mija

  Nese deshiron qe te tjeret te mos postojne ne temen tende, ndonje moderator ose administrator mund t'ju ndihmoje. Gjynah te mbyllet tema pasi krijimet jane vertet te bukura.
   
 14. TheLaw

  TheLaw Primus registratum

  Re: Zhgarravinat e mija

  Mjafton kaq sa jane dhe per kaq kohe sa kan qene online.
   
 15. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Zhgarravinat e mija

  The law--->Une sinqerisht nuk e kuptoj nga buron kerkesa jote, mund te ma shpjegosh me ndonje PM???? :confused:
   
 16. Kuqalashja

  Kuqalashja Primus registratum

  Re: Zhgarravinat e mija

  e zipa! /pf/images/graemlins/laugh.gif

  aussieeeeeeee
   
 17. Guest

  Re: Zhgarravinat e mija

  The law me pelqyen aq shumeee saqe dua te shkruash dhe nje per mua ...
   
 18. TheLaw

  TheLaw Primus registratum

  Re: Zhgarravinat e mija

  Me fal e dashur.

  ME VJEN KEQ E DASHUR
  QE KOHE ME NUK KA
  DASHURIA IME DHE E JOTJA
  VEC KUJTIME LA
  MBROME PREJ SYRIT TEND
  I YTI S’MUND TE JEM ME
  SHTEG NUK MUND TE LESHOJ
  ME SHOKUN TIM TI JE TASHME
  SYRIN TA NJOH MIRE
  E DI SE SI ME SHEH
  TE LUTEM HARRO
  MJAFT ME ME VUAJTJE.
  NE U NDAME, DASHURIA SHKOI
  HUMBI, NE FUND TE PUSIT RA
  LITAR MOS ME KERKO
  JO JO LITAR ME NUK KA
  AS ME SY E AS ME VEPRA
  NUK MUNDEM TE TRADHTOJ
  SHOQERIA ESHTE E SHENJTE
  BESNIK DO T’I QENDROJ
  ME SHOKUN TIM TI JE TASHME
  SHTEG NUK MUNDEM TE LESHOJ
  AS UNE NUK TE KAM HARRUAR
  POR CDO GJE ESHTE E KOTE
  PASHA LOTIN E SYRIT TEND
  DO TE ZHDUKEM NGA KJO BOTE
  MES NESH KUJTIMET NOTOJNE
  FJALA “SIKUR” ME S’KA KUPTIM
  AS ME SY NUK MUND TE TRADHTOJ
  JE E DASHURA E SHOKUT TIM

  ME VJEN KEQ E DASHUR.
   
 19. Zgalemi

  Zgalemi Primus registratum

  Re: Zhgarravinat e mija

  Kush eshte ky Sokoli vertet se na bete kurioz.
  /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 20. Ema

  Ema Goddes

  Re: Zhgarravinat e mija

  Mireserdhe Sokol! :eek: /pf/images/graemlins/laugh.gif
   

Shpërndajeni këtë faqe