Veturat robotike të Nissan imitojnë peshqit për të evituar aksidentet

Diskutime tek 'Makina e Motorra - Formula 1 - Moto GP' filluar nga Albforumi, 4 Oct 2009.

 1. Albforumi

  Albforumi Primus registratum

  Veturat robotike të Nissan imitojnë peshqit për të evituar aksidentet

  [​IMG]Nissan ka zhvilluar një mini veturë robotike që mund të lëviz në mënyrë autonome në grupe gjersa eviton aksidentet në pengesa (duke përfshirë edhe veturat tjera).</p>


  Eporo, siç e quan Nissan, është vetura e parë robotike e dizajnuar për të lëvizur në grup, duke ndarë pozicionin dhe informatat tjera me grup. Qëllimi është inkorporomi i kësaj teknologji në veturat e udhëtarëve për të evituar aksidente dhe pengesa tjera në trafik.</p>


  Megjithëse një grup i Eporo-ve mund të duken si një bandë e Jawa kibernetik, Nissan thekson se dizajni i veturave është inspiruar nga lëvizja e peshqve.
  Eporon shfrytëzon teknologjinë evituese të aksidenteve nga Nissan, në mënyrë që të arrijë udhëtimin në grup. Shikoni sesi BR23C (një evolucion i inspiruar në Bumblebee), eviton një vajzë Japoneze në këtë video.</p>


  </p>


  Autoprodhuesi ka studiuar sesi lëvizin peshqit në shkolla të mëdha pa pësuar aksidente. Thuhet se Eporo e imiton këto rregulla të lëvizjes së peshqve: evitim i aksidenteve, udhëtim krahë për krahë, dhe qëndrimi i afërt me anëtarët tjerë të shkollës.
  Robotët përdorin zbulues laserik dhe radio ultra-të-gjerë për të përcaktuar distancën me pengesat. Ata gjithashtu komunikojnë me njëri tjetrin për të formuar formacionin më efikas grupor, për të manovruar në vende të ngushta.</p>


  Eporo qëndron për Episode O (zero) Robot. Kjo me fjalë të tjera nënkupton zero aksidente dhe zero emetime.</p>


  Nissan ka shprehur qëllimin për të ekspozuar Eporo në panairin tregtar Ceatec, gjatë javës së ardhshme në Tokyo. /PCWorld.al</p>
  </p>
  Ky artikull eshte marre nga: http://www.autolajme.com/?p=796. Per me shume artikuj te ngjashem vizitoni: http://www.autolajme.com/?p=796
   

Shpërndajeni këtë faqe