Ushtar Grek me Uniformen Shqiptare Kombetare

Diskutime tek 'Historia' filluar nga Universal, 14 Nov 2014.

 1. Universal

  Universal AnonymouS

  [​IMG]
  Richard Harding Davis,(1864-1916),eshte nje publicist amerikan qe ka qene mjaft i njohur per kohen e tij ne gjithe boten...Ishte i njohur ne publicistike e ne qarqet politike boterore!Mik i afert i presidentit Teodor Ruzvelt...Harding ka udhetuar shume neper bote duke publikuar shume libra rreth vendeve ku ka udhetuar,libra interesante,plot informacione per vendet qe vizitonte...
  Ne vitin 1894 ne New York ka botuar librin "Sundimtaret e Mesdheut",( The Rulers of The Mediterranean BY RICHARD HARDING DAVIS)...Libri eshte me shenime udhetimi si dhe ka plot grafika ilustruese ku vazhdimisht flet per shqiptaret...Ne faqen 179 te librit bie ne sy nje grafike qe paraqet ushtarin grek dhe eshte e shoqeruar me kete shenim per Uniformen e ushtareve greke...
  "USHTAR GREK NE UNIFORMEN,(SHQIPTARE),KOMBETARE"...Kete plotesim e ben autori Richard Harding Davis...qe e ka pare me vend te sqaroje lexuesit se e kujt eshte Fustanella! –
   
 2. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  Pse uniform kombetare eshte kjo?po veriu kurr ska perdor fustanelle.....
   

Shpërndajeni këtë faqe