Urtesi nga njerez te shquar.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Seyfert, 12 Nov 2015.

 1. Seyfert

  Seyfert Valoris scriptorum

  Bernard Show.

  Bernard Show pranoi ftesen per darke tek nje aristocrat. Ne nje cast, e zonja e shtepise, e pispillosur, i u afrua shkrimtarit dhe i tha:

  - A mund ta gjeni moshen time?
  - -Nga dhembet tregoni 18 vjece, nga floket 27 vjece, dhe nga menyra e te sjellurit 15 vjece. Mblidhini, dhe keni per te gjetur moshen tuaj!
  ………………………………………………………………….

  Nje dite Bernard Show ndjente dhimbje koke. Nje mik i tij, instrumentist i rendomte, i propozoi ti binte flautit.

  -Faleminderit, i u pergjigj shkrimtari, - parapelqej dhimbjen e kokes!
  ………………………………………………………………….

  Gjate nje darke, nje mjek sharlatan, i tha dramaturgut:

  -Do ta braktis mjekesine dhe do te behem shkrimtar. Besoj se keshtu do te jem me i dobishem per shoqerine….
  - Per mendimin tim, me i dobishem do te jesh po t’i braktisesh te dyja..
  ……………………………………………………………………

  Mark Tuen.

  Duke dale nga salla e gjyqit, nje mik e pyeti Tuenin:

  - A mund t’i beni nje perkufizim figures se avokatit amerikan?
  - Si jo? Avokati yne eshte njeri qe nxit dy veet ate kacafyten, dhe pasurohet, duke i ndihmuar te pajtohen!
  ……………………………………………………………………

  Tueni i kerkoi fqinjit nje liber per ta lexuar.
  -Me kusht, - i tha fqinji, - qe ta lexonin ne biblioteken time.
  Tueni, duke mos pranuar, u largua. Pas disa kohesh, kur ky fqinj i kerkoi belin per te punuar token, Tueni i a ktheu:
  - Ta jap, por me kusht, qe te punoni ne kopshtin tim!
  ..........................................................................................................

  Tueni u takua me nje avokat. Kur shkrimtari vuri re se avokati gjate bisedes i mbante duart ne xhepa, i tha:

  - Gje e rralle…Per here te pare po shikoj nje avokat qe t’i kete future duart ne xhepin e tij!
  ……………………………………………………………………….

  Tueni ishte duke vdekur. Mjeku qe e vizitoi, i tha:

  - Te gjithe organet punojne mjaft mire!
  - Eshte kenaqesi per mua – i a ktheu buzagaz humoristi, - qe po vdes i sheruar plotesisht!
  ………………………………………………………………………

  Te tjere.

  Nje artist i ri, por pa talent, arriti t’i a mbushe mendjen intendentit te famshem Gryndgens qe te luante rolin e Hamletit. Pas shfaqjes, e pyeti:

  - He, si t’u duk, a e luajta mire?
  - Shume mire, - i u pergjigj Gryndgens, - duhet t’ju falenderoj. Vetem sot munda te kuptoj perse Ofelia vendosi te mbytet!
  .........................................................................................................

  Filozofi i veter Theofrost (372 – 287 p.e.s), autor i vepres se njohur “Karakteret”, duke biseduar me nje mik te tij, i thote:

  - Kam pare nje rast interesant: njehere nje gjarper kafshoi nje intrigant, dhe a e dini se c’ndodhi? Per cudi, ne vend qe te vdiste intriganti, ngordhi gjarperi!
  ........................................................................................................

  Aktori francez Zhan Rishard, desh te blinte nje pale kepuce, por shitesi u perpoq t’i shiste nje pale te tjera.

  - Mos u mundoni te m’i shisni keto kepuce qe me vijne te ngushta dhe me vrasin kembet.
  - Por per kete vit, keta jane te modes zoteri – i tha shitesi.
  - Ndoshta, por une i kam kembet te vitit te kaluar, i u pergjigj aktori…
  ............................................................................................................

  Xhorxh Litenbergu ishte mjeshter i aforizmave. Nje i shendoshe i tha nje dite:

  - Jeni person i kulturuar, i zgjuar, por i keni ato veshe te medhenj qe u a asgjesojne te gjitha cilesite.
  Litenbergu iu pergjigj gjakftohte:

  - Merrni me mend veshet e mij dhe trurin tuaj….Ky kombinim do te jepte nje gomar mjaft fisnik!
  ………………………………………………………………………
  Barez Sullivan, artist i famshem anglez, po luante gjate nje shfaqjeje rolin e Rikardit III. Kur arriti ne shprehjen “Nje kale, per nje kale jap mbreterine”, nje shikues nga salla thirri:

  - A nuk do t’ju mjaftonte nje gomar?
  - Po, - i u pergjigj artisti, - eja!
  ………………………………………………………………………

  Violoncelisti Grunjfeld po jepte nje concert, kur pa se njeri nga komediografet e qytetit po qeshte me shokun qe kishte prane, dhe nuk po degjonte. Instrumentisti e nderpreu koncertin, dhe I tha:

  - Pse qesh ne koncertin tim? Mos valle une qesh ne komedite e tua?
  ………………………………………………………………………..

  Fabulistin rus, Krillov (1769 – 1844), e kishte ftuar per darken je peshkatar, i cili po u tregonte te pranishmeve se si kishte zene nje peshk te madh. Per ti bindur degjuesit, zgjati duart ne drejtim te Krillovit, qe ishte dy metra larg. Fabulisti u terhoq pak prapa.

  - Pse u zbrapset? – i tha i zoti i shtepise.
  - Per t’i lene vend peshkut tuaj!
   
 2. Solaris

  Solaris Suadade... Anëtar i Shtabit

  Njehere Dekartin e pyetën pse nuk ishte hakmarre me një person qe e kishte fyer.
  Ai u përgjigj : "Kur dikush më fyen , une ngrihem me shpirtin tim aq lart, saqe fyerja nuk më arrin dot"
   
  gurax likes this.
 3. Ciarli

  Ciarli Forumium praecox

  Nje here e pyeten Nicen se cfare iu ben te shkruani. ''Ndermjet parfumit francez, alfabetit mors dhe dashurise per librat, vetem pasioni i Zotit per boten!'' - tha ndersa ia helmuan jeten dhe bota i dukej sikur te ishte zhurme radistesh gjermane qe shpresonin si gjithnje per te pushtuar boten.
   

Shpërndajeni këtë faqe