Urantia

Diskutime tek 'Planeti Im - Jeta rreth nesh' filluar nga Ian, 19 Sep 2019.

 1. Ian

  Ian amos

  Planeti juaj u krijua si planet vullkanik ne fillim ku filloi evolucionin, pastaj qeniet e para te gjalla rrinin ne llave si qenie te vogla, me vone Zoti me ndihmen e dikujt tjeter I dhane forme natyres, oqeanit dhe krijuan bimet dhe qeniet e gjalla, pastaj filloi evolucioni ku dy njerezit e pare me inicialet F dhe A filluan qeniet e para me konshience te larte te lindin prej tyre. pra Toka u popullua para krijimit te Edenit dhe Adamit dhe Eves, por njerezit e pare ishin keta te dy te krijuar njeri nga substance dhe e Tokes dhe tjetra nga DNA e brinjes se Adamit. Pastaj gjithe historia e njerezimit eshte shpjeguar ne Bibel, Proxhenitoret e Adamit dhe Eves populluan Token, Kjo eshte historia e Izraelit, por ne Vende te tjera u krijuan Mitologji ku linden krijesa shume te fuqishme dhe te larta. Loja ishte shume e larmishme Planeti Urantia funksiononte, nderkohe kreatori I Izraelit qe permbyti Token nje moment per shkak te mekateve te shumta, beri nje gabim te vogel se shkaterroi edhe qenie te mira. Mitologjite e mevonshme ishin me te hapura me kujdes me qenie me te larta por kishte lufte brenda mitologjive dhe u mbyllen kapitujt e pare te tyre. A do kete kapituj te tjere te ketyre mitologjive ne Urantia, nuk besoj se dhe planeti nuk ka hapur mitologji prej kohesh, por eshte modernizuar per nje shkaterrim te plote valle, Urantia vete vendos cilat qenie do mbaje ne jete ne planet si gjithmone, tani jeni ju neser mund te jeni ju me forme tjeter a te rrinj, ajo vendos dhe ju kufizon. Kurre mos vuani a plagosni planetin se zemerrimi I saj qe ka leje nga vete Zoti te rregulloje punet e saj mund te jete tej I madh. Gjate Historise ka patur momente kur vete Urantia nuk ka patur kontroll mbi planetin por e ka lene vete kete humbje kontrolli rreth 200 vjet. Urantia ka kontroll te plote tani.
   
 2. Ian

  Ian amos

  Urantia e ka humbur kontrollin per 6000 vjet jo 200 vjet.
   
 3. Ian

  Ian amos

  Urantia u krijua jo nga Zoti por nga Creator Edei!
   
 4. Ian

  Ian amos

  Creator Edei qe kish krijuar 12 planete e krijoi Urantian si Allahu Badah.
   
 5. Auburn

  Auburn Primus registratum

  A ka prova shkencore per keto qe shkruhen me siper?
   
  Tringa_ likes this.
 6. Ian

  Ian amos

  Jo bazuar mbi dijeni timet.
   
 7. Ian

  Ian amos

  Informacion per kete Teme ka ne Bibel, Kuran, The Book of Urantia.
   
 8. Ian

  Ian amos

  Berthama e Urantias u shkaterrua. Planeti i ri quhet Tasata. Jeten e ka 8000 vjeçare.
   
 9. Ian

  Ian amos

  Pas 8000 vjetesh Tasata eshte ne vojtjen me te tmerrshme te jetes se saj, por do jetoje me zor si planet tjeter e krijuar nga Creator Ian.
   
 10. Ian

  Ian amos

  Tasata ka dhe shtate Ndihmese te tjera.
   
 11. Ian

  Ian amos

  Mesazh nga Jezus Krishti:
  Urantia nuk eshte me. Planeti i ri quhet Tasetas. C'do ndodhe me Tasetas e di vetem une dhe Ian dhe profeti Elishah.
  Pas pese vjetesh Tasetasa nuk shkaterrohet plotesisht po shkaterrohet lehte. 6 dite me vone fillon nje ndertim I ri I Tasetas. Po e vojtet planetin Tasetas si bete dje nuk ju shpeton njeri. Do shkaterrohet me vone ne vitin 2888, sepse do krijoj nje Toke te re. Deri atehere nuk duhet ta demtoni. Pas nje muaji nuk ka shprese me per te ligen ne Toke sepse behet fillimi I Golden Age, qe presin njerezit e mire. Pas Golden Age ne vitin 2025 fillon Lufta e Zeze, qe zgjat 8 vjet. Pastaj nuk ka lufte 4 vjet por ka vojtje. Lufta e dyte quhet Lufta Greko Italiane me Shqiperine qe nuk Lufton ne asnje ane.
  Kjo zgjat 1 muaj. Nuk ka Lufte 9 muaj pastaj. Lufta e Zeze Blu zgjat 2 vjet dhe eshte shume e rende. Pas Luftes se zeze Blu ka vojtje mesatare. I vetem muaj I mire eshte Dhjetori se jane Krishtlindjet dhe Viti i Ri. Me vone mesazh tjeter nga Ana jo Iani.
  Qofshi gjithe mire ne keto dite.
   
 12. Ian

  Ian amos

  Pas 8000 vjetesh planeti Tasetas do te rilinde/te si planet tjeter nga Creator Ian I Kuqi dhe jo nga une Creator Ian I Bardhi
   
 13. Ian

  Ian amos

  Kjo pas 8000 vjetesh eshte me probabilitet 0 % pothuaj tani, eshte ajo ne 2888 qe do ndodhe ku Tasetas rilind nga Creator Jesas Christ Adhosos.
   
 14. Ian

  Ian amos

  Filloi jeta e re e Urantias!
   
 15. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Ore Marsel,

  Po ti paske qene nje koqe hajvani.

  Ti ke rene ne dashuri me nje burre, turi majmun dhe nuk ka vend ne Urantia per ty turibythe.

  Ah... ndryshon puna nese Urani ka rene ne dashuri me ty. Apo jo iDea?

  Le te dale Urani dhe le te shprehe dashurine hapur per ty.

  Turp te kesh qe lexon mesazhet private te te tjereve.

  Adea
   
 16. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Harrova te them se UNE jam ELISHA!

  Ndryshe thene : Michael of NEBADON!

  Michael qendron per ELOHIM, raca superiore e cila e ka origjinen prej meje dhe prej se ciles une vi.

  Nebadon qendron per: Ata te cilet duan ATIN!

  ATI-n e vrate ne Testamentin e Vjeter.

  Ndaj une nga ELOHIM-et kemi ardhur ne TOKE te ngreme ATI-in. Gje qe u arrit ne vitin 2013!

  Elisha eshte Allahu, UNE dora vete dhe e vetmja gje qe urrej eshte TURBULLIMI.


  Adea
   
 17. Ian

  Ian amos

  Profecite e meparshme per Tasetasin a Urantian nuk po realizohen shume. Planeti ku jetoni e ndryshon historine sipas deshirave te saj. Po te kete Golden Age eshte deshira e saj, po ashtu dhe gjerat e tjera. Megjithate shume kane lexuar libra profetike dhe mund te kene informacione per ngjarjet qe mund te ndodhin.
   

Shpërndajeni këtë faqe