Universitet me te mira ne ITali?

Diskutime tek 'Rrjeti i Studenteve Shqiptare ne Bote' filluar nga VIMAR, 1 Feb 2003.

 1. jozi

  jozi Primus registratum

  Re: Universitet me te mira ne ITali?

  Shqiptaret marrin bursa ne universitet italiane, sigurisht qe po!!!
  Ne rradhe te pare jane kushtet ekonomike qe e vendosin e ne rradhe te dyte aftesia per te mbrojtur kete te drejte me provime, me sakte me numero di crediti.Kjo per sa i perket burses se studimit regionale(adisu).Pervec kesaj universitete te ndryshme vendosin ne dispozicion bursa studimi per merite, te cilat zakonisht jane me te pakta ne numer dhe paraqesin nje mundesi me te ngushte perfitimi.
   
 2. mariastela

  mariastela Primus registratum

  Re: Universitet me te mira ne ITali?

  pershendetj una jam maria edhe jam kete vit maturantne dhe kam deshiren e madhe per te vazhduar universitetin ne itali per juridik osediplomaci por po aq sa deshiren kam dhe dilemn se ne cfare qyteti duhet t eshkoj
  doj te dija nese dikush me ndoihmon se sa jane kuoutat dhe se sa eshte mundesi per te marr burs?a duhte te besh nje kerekes prane universitet qe tani apo seshte e nevojshem
  pra gjera te tilla
  do me hynte shum ne pune mendimi juaj per te dlen nga ky confusiteti
  flm pres ndihme nga ju [​IMG]
   
 3. kridi

  kridi Guest

   
 4. kridi

  kridi Guest

  po shikoja komentet dhe mendova se mund te me ndihmoni me disa informacione.un vazhdoj ekonomikun ne fakultetin e tiranes jam ne vit te pare dhe masterin deha ta vazhdoja ne nje universitet te italise por dua te di cfare kriteresh duhen per ta vazhduar atje dhe pagesat qe mund te behen apo shpenzimet pa burse.ndersa per te fituar nje burse nuk e di si funksionon dhe skam asnje informacion si behet aplikimi dhe cfare merren parasysh.desha ti di qe tani qe te kem informacion dhe se si vazhohet masteri kur un mas 2 viteve do kem diplome shqiptare si mund ta vazhoj masterin atje anjihet apo jo...kerkoj keto informacione qe te mund te di qe tani a i kam mundesit ta vazhdoj atje ne menyre qe te mbroj italishten nderkohe qe vazhdoj shkollen.do tju isha shum mirenjohese nese mund te me pergjigjeni
   
 5. Medi H.A.K

  Medi H.A.K Primus registratum

  po per inxhinieri ndertimii kush esht ndonje universitet i mirr po qe edhe nuk kushton shum ??
   
 6. Sweety el

  Sweety el Locus omnem

  eshte politekniku ne tirane shume i mire
   
 7. Medi H.A.K

  Medi H.A.K Primus registratum

  joo e kisha fjalen ne itali
   
  Sweety el likes this.
 8. aria

  aria Primus registratum

  ju lutem mund te me thoje dikush se cilat jane procedurat qe duhen ndjekur per tu regjitruar ne universitetin e Padoves ose te La Sapienzes? e kam fjalen per master ne shkenca juridike. po universiteti i milanos si eshte?
   
  Last edited: 6 Oct 2016
 9. katsune

  katsune cherry blossom

  pershendetje aria :)

  duke bere nje kerkim te shpejte ne internet kjo eshte nje nder statistikat e fundit mbi radhitjen e universiteteve italiane per degen e shkencave juridike.

  uni.png

  nese kontrollon sitet e universiteteve qe te interesojne, aty do gjesh edhe procedurat per studentet e huaj qe duan te aplikojne. p.sh ky eshte siti i Milano Statale: www.unimi.it
  kliko lart tek Studenti, pastaj majtas te del nje liste me opsione sipas kategorise qe te intereson. aty gjen kategorine "Studenti internazionali" ku japin shpjegime te detajuara ne lidhje me aplikimet dhe dokumentat qe nevojiten per te huajt, dhe "Proseguire dopo la laurea - Master" ku mund te lexosh per masterat.

  pac fat. :)
   
  Solaris likes this.
 10. lolrockabye

  lolrockabye Primus registratum

  mund te me te thote dikush se kush eshte universiteti me i mir per sa i perket deges se informatikes ose inxhinieri informatike ???
   

Shpërndajeni këtë faqe