Torta di ricota

Diskutime tek 'Kuzhina dhe receta gatimi' filluar nga Ndricim Metka, 9 Feb 2003.

 1. Ndricim Metka

  Ndricim Metka Primus registratum

  Torta di ricota

  120 gr biskota digjestiv
  30 gr sheqer
  60 gr gjalp
  400 gr ricota(gjize pa kripe)
  4 veze
  4 luge gjelle sheqer
  ..........................................
  1) Ne nje ene shkrini ngadale gjalpin me sheqerin, nderkohe qe thermoni biskotat. Biskotat e thermuara perzien me gjalpin e shkrire, dhe kjo perzierje hidhet ne nje ene per torta me diameter rreth 20 cm,baza e se cilesh eshte e levizshme.Ngjisheni mire me dore dhe e fusni ne frigorifer.
  2)Rrihni mire te verdhen e vezes me sheqerin
  3)shtoni ricoten dhe e perzieni mire
  4)rrihni ne ene tjeter te bardhen e vezes dhe e hidhni te perzierja e te verdhes me ricoten dhe e perzieni mire
  5)nxirni nga frigoriferi bazen qe bete dhe hidhni ne te kete perzierje.
  6)futeni ne furre(180 grade celcius)per 20 min.
  ...........................................
  kjo torte sherbehet e ftohte.
   

Shpërndajeni këtë faqe