TOEFL, GMAT, GRE!

Diskutime tek 'Rrjeti i Studenteve Shqiptare ne Bote' filluar nga Kordelja, 14 Jan 2004.

 1. beshbossi

  beshbossi Primus registratum

  Re: TOEFL, GMAT, GRE!

  epo per fatin tim te keq s'jemi te tere kaq te zgjuar sa ti!!!1 :cry: :cry: :cry: une kam frike!!!!
   
 2. Guest

  Re: TOEFL, GMAT, GRE!

  Une nuk jam e zgjut por skam frike
   
 3. beshbossi

  beshbossi Primus registratum

  Re: TOEFL, GMAT, GRE!

  mire pra une si zakonisht nuk kam frike po te shtunen do kem shume e jo vetem te shtunen por edhe per nje muaj rresht(derisa te vine pergjigjet)!!
   
 4. bona

  bona Primus registratum

  Re: TOEFL, GMAT, GRE!

  per keto provime varet sa libra ke lexuar ne cdo fushe dhe sa di anglisht.
  ne fillim sa kisha ardhe ne usa dhe kur mora toefl mora vetem 540 pike . nje dite nga inati shkova me e mare prape dhe mora te gjitha te mundshme, por prape me pelqeu ai 540 pikshi qe e kisha mesu anglishtem me laps e me letter e me manjetofon te prish, dhe provimin e dhashe me ca legena qe benin zhurme.
  per GRE dhe Gmat te duken buke me djath kur fillon masters qe jane klasat 100 here me te veshtira, me kane thene te tjeret. per degen time po te rrish ne te njejtin kollegj ku ke mbaru bachelor s'duhet te marresh asnje entrance exam.
   
 5. beshbossi

  beshbossi Primus registratum

  Re: TOEFL, GMAT, GRE!

  mire pra une si zakonisht nuk kam frike po te shtunen do kem shume e jo vetem te shtunen por edhe per nje muaj rresht(derisa te vine pergjigjet)!!
   
 6. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: TOEFL, GMAT, GRE!

  angel, te uroj suksese dhe te vish te me tregosh me detaje se si e qysh vajti /pf/images/graemlins/wink.gif /pf/images/graemlins/smile.gif me detaje them /pf/images/graemlins/wink.gif dhe mos ki frike fare se mrekulli do te te shkoje, une kam besim tek ti /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 7. Darien

  Darien Primus registratum

  Re: TOEFL, GMAT, GRE!

  po dole mirë në letër nuk do e kesh problem në kompjuter; hiqe mendjen nga teknikat e kompjuterit se është kollaj të biesh pre e frikës tënde... për shembull, po t'u duk pyetja e lehtë mos mendo "do u jem përgjigjur gabim atyre më përpara, prandaj po bëhen të lehta pyetjet"

  vura re që pati momente kur mund të kisha menduar të njëjtën gjë në pjesën matematikore të GMAT, po si përfundim i mora pikët e plota; ki parasysh që testet janë përshtatur për studentët amerikanë dhe shpesh na duken të lehta ato pyetje që krijuesi i mendoi më të vështirat

  /pf/images/graemlins/smile.gif suksese
   
 8. Diddy19

  Diddy19 Su@mi

  Re: TOEFL, GMAT, GRE!

  A mund te me ndihmoni edhe mua pakez??

  Kam deshire te jap provimin e TOEFL...jo per tu regjistruar ne ndonje kolegj amerikan,po thjesht per te pasur nje dokument qe verteton njohjen e gjuhes angleze...Arsyeja eshte e thjesht: kudo ku aplikohet per nje vend (te mire) pune te kerkojne te dish gjuhen angleze (minimumi) dhe mua me kane keshilluar te jap TOEFL-in.Puna eshte se nuk ia kam idene se si funksionon...Ne fakt para 2 vitesh kur po vendosja se ku do vazhdoja shkollen e larte u interesova per TOEFL-in dhe ne ate kohe testi i TOEFL-it jepej ne Kosove.U interesova edhe per librat dhe ne fakt fale fondacionit SOROS arrita te gjeja librin perkates dhe disa kaseta per tu pregatitur per listening comprehension...po si perfundim nuk e dhashe.

  Tashi une do te doja qe ndokush qe di se si behen praktikat per nje provim te tille te me tregoje se si funksionon tani.Dmth ku te drejtohem,sa kushton,kur zhvillohet,cfare dokumentash duhen(nese duhet)etj etj dmth kam nevoje per informacion te plote.Une ne fakt kam vizituar edhe web-site-in e TOEFL po aty shume fjale ka dhe s'kuptohet mire se ca duhet bere.

  Une jam ne Itali momentalisht..nuk e di nese nje konkurs i tille behet edhe ne Itali,pervec atij qe behet per shqiptaret qe jane ne Shqiperi...do me interesonin 2 variantet nese eshte e mundur.

  Do ju isha shume mirenjohese nese do mund te me ndihmonit sadopak.Flm
   
 9. Darien

  Darien Primus registratum

  Re: TOEFL, GMAT, GRE!

  informacioni i përgjithshëm për Tiranën është këtu: http://www.toefl.com/toeflsup/supp-howreg.html

  datat e provimit në Tiranë
  ( http://www.toefl.com/toeflsup/papercenterlist0304.html )
  12 Mars 2004
  15 Maj 2004

  Regjistrimi mund të bëhet me postë, po nuk e kam idenë si bëhet pagesa; ndoshta përgjigjet ndonjë që është në Tiranë tani dhe di më shumë

  datat e provimit në Itali
  pencil-and-paper test
  - 12 mars: Romë
  - 15 maj: Bari, Moncalieri, Napoli, Palermo, Romë

  për këto teste duhet të kërkosh të dërgojnë broshurën e TOEFL-it me postë; broshura ka një formular që e plotëson dhe e dërgon bashkë me pagesën

  po deshe të regjistrohesh 'online', lexo këtu:
  http://www.toefl.com/toeflsup/supp-howreg.html

  computer-based test
  shiko këtu: http://etsis4.ets.org/tcenter/cbt_fr.cfm (kliko tek shkronja "i" dhe shiko në fund të faqes për Italinë)

  po pati ndonjë gjë që nuk e kupton, shkruaj këtu çfarë s'kuptove se ndoshta di njeri ta shpjegojë
   
 10. dirty vegas

  dirty vegas Primus registratum

  Re: TOEFL, GMAT, GRE!

  Lum si ju qe ju eshte duk GMAT buk e djath, dhe keni marr pik te plota (ca do me thon "pik te plota"? 800??).

  Per te tjeret me aftesi modeste, si puna ime, GMAT kerkon pun. Prandaj per ato qe pergatiten me e marr, mereni seriozisht, se jo per gjo po o gjynof me harxhu $200 vetem per t'kuptu qe duhet t'kishe studju me shume metodat.
   
 11. Darien

  Darien Primus registratum

  Re: TOEFL, GMAT, GRE!

  të plota në pyetjet matematikore (400)
  andej nga gjuha nuk i mora të plota, po s'po e tregoj
  /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 12. insane

  insane Guest

  Re: TOEFL, GMAT, GRE!

  Me merr mua ne telefon se te them gjithcka qe te duhet!!!
  PO deshe te jap edhe mesime (live?) /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 13. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: TOEFL, GMAT, GRE!

  Cfare do me tregosh :rolleyes:

  Ndonje gje per GRE /pf/images/graemlins/frown.gif asnje nuk me tha /pf/images/graemlins/frown.gif
   
 14. nada

  nada Primus registratum

  Re: TOEFL, GMAT, GRE!

  Kordele,
  Une mendova GRE ishte me i lehte se GMAT. Per te dyja keto mu desh te fokusohesha te anglishtja pasi matematika mu duk relativisht e lehte. Anglishtja eshte pjesa e trete e testit edhe kur arrin te kjo pjese duhet te kesh mjaft energji dhe koncentrim (edhe une ketu humba shume pike.)
  Nuk duhet te shpeqendrohesh sidomos kur shikon qe te kane ngelur vec 10 minuta kohe. Edhe per mendimin tim do ishte ne avantazhin tend po te mos ishin computer based keto testet sepse mund te kthehesh te pyetja e meparshme nqs konstaton ndonje gabim.
  Kam edhe nje GMAT cd, nese te duhet me shkruaj ne privat.
   
 15. insane

  insane Guest

  Re: TOEFL, GMAT, GRE!

  Korde rrushi, cte dush ty te tregoj, per GRE nuk di dhe aq shume, pervec se duhet ta marr edheune se shpejti.

  per toefl dhe sat mund te te jap "mesime" /pf/images/graemlins/smile.gif
  mwahh tyja
   
 16. Kleja

  Kleja Primus registratum

  Re: TOEFL, GMAT, GRE!

  Disa info per GRE. Une e kam dhene testin ne tetor dhe me eshte dukur relativisht i veshtire, sidomos nese nuk ke praktikuar shume me pare me CAT (computer adaptive test). Ka tre seksione, i pari eshte 75 min dhe duhet te shkruash dy ese, nje express your opinion, dhe tjetri argumentative. Pastaja eshte verbal me 30 pyetje, 30 min, math me 30 pyetje, 45 min, plus nje experimentative section qe mund te jete verbal apo math. Per mendimin tim praktika eshte gjeja me e mire. E keqja me adaptive test (ose dhe e mira) eshte qe pytjet vijne duke u veshtiresuar nese i ben mire, dhe duke u lehtesuar nese i ben gabim, keshtu dhe pesha e pikeve. Duhet te jesh e shpejte ne typing per seksionin e pare, dhe mos te humbasesh toruan kur ne fund te pyet programi nese do te cancel your score, apo ta shofesh sa ke mare, sepse piket i merr vesh sapo mbaron provimin /pf/images/graemlins/smile.gif .
  Hmm...tjeter...libra te mire jane Barons, dhe ne Shqiperi me sa di une eshte paper based, qe eshte temerr se provimi eshte pothuaj dyfish i gjate, (me pc ishte 3 ore), plus pastaj te shkruash me dore ese eshte cik problematike.
   
 17.  
 18. eralderi

  eralderi Guest

  jepet gre ne shqiperi? dhe ku?
   
 19. Ana_Gmat

  Ana_Gmat Primus registratum

  Pershendetje!
  Une dua te jap Gmat pasi dua te aplikoj per nje unI jasht Shqiperise por kam frike dhe nuk di nga t'ia nis. Dmth do marr librin parapergatitor dhe do ushtrohem per nja 4 muaj. Gjths une dua te kem rezuultat mbi 650 ne total prnd jam shume ne stres. Ne 9vjecare e kam marr 10 mat ndersa gjimnaz 8 dhe anglishten e kam patur 10. C'me rekomandoni para provimit?
   
 20. Animals

  Animals Primus registratum

  Bli librin dhe puno me të, dhe bëj sa më shumë teste. Puno në matematikë me terminologjinë dhe në Anglisht me strategjitë e librit.

  Sent from my SM-G935W8 using Tapatalk
   

Shpërndajeni këtë faqe