Tirana kryeqytet në 1920 apo në 1931?

Diskutime tek 'Historia' filluar nga Iliro Dardan, 21 Apr 2012.

 1. Iliro Dardan

  Iliro Dardan Valoris scriptorum

  Nuk me kuptove en fakt.
  Une thashe se cfare do te thojne fjalet iliro-dardan se keto te dyja jane fjale kyce dhe une jam nje nxenes ne klasen e 9 dhe para nje jave mora pjese ne konkursin e historise ne Tirane ne konkursin midis shkollave dhe me bene nje pyetje qe te gjeja fjalet kyce iliro-dardan.
  He te shikojme ty sa e zonja je.
   
 2. lady antebellum

  lady antebellum Forumium maestatis

  Gabim! Ne shekullin e V p.er.s
   
  Iliro Dardan likes this.
 3. lady antebellum

  lady antebellum Forumium maestatis

  Jo,Bardhyli,por Syrra ,e fillimisht ka qene krijuar te fisi i enkelejve ku sundoi dhe Bardhlyli ,me vone.Bardhyli ,qe nje nga mbreterit me te shquar te saj ,kur qendra e shtetit ilir qe te enkeljte.
   
  Iliro Dardan likes this.
 4. lady antebellum

  lady antebellum Forumium maestatis

  C'do te thote i perkohshme ,perderisa nuk ka qene ndonje qytetet tjeter pervec tij ,qe nga viti 1920?
   
  Iliro Dardan likes this.
 5. Iliro Dardan

  Iliro Dardan Valoris scriptorum

  Po ti hera e pare eshte ne ne albforum?
   
 6. lady antebellum

  lady antebellum Forumium maestatis

  po,sefte jam :D
   
 7. Iliro Dardan

  Iliro Dardan Valoris scriptorum

  Qysh sefte?
  Cfare eshte ''sefte''?
   
  lady antebellum likes this.
 8. lady antebellum

  lady antebellum Forumium maestatis

  fillestare,pra .e fresket.:p
   
 9. Iliro Dardan

  Iliro Dardan Valoris scriptorum

  ate figuren me gjuhe drejtoja ndonje tjetrit dhe jo mua.
  Edhe cne kjo fjale ''lady antebellum''?
  Eshte aktore kjo apo pastruese rrugesh?
   
 10. lady antebellum

  lady antebellum Forumium maestatis

  Turp,qe nuk e njihke Lady Antebellum.:llastica: Eshte grup country, i cili me ka pelqyer shume keto kohet e fundit .
   
  Iliro Dardan likes this.
 11. Iliro Dardan

  Iliro Dardan Valoris scriptorum

  Po pse une tere popullsine e botes do njof moj budallaqe?
   
 12. Sonia007

  Sonia007 Papirus rex

  u vendos i perkohshem dhe jo kryeqyteti perfundimtar i shqiperise. Nese futesh ne wikipedia dhe shkruan kongresi i lushnjes shpjegohet me qarte.
   
  Iliro Dardan likes this.
 13. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  Kryeqyteti i par ka qen SCODRA.......scutari!me pas dyrrachium durresi....Tirana u be nga italia fahiste,dhe u pasua nga Enver Hoxha me 17 nentor 1944....e u quajt Tirana kuqe!personalisht nuk kuptoj perse mbas diktatures,vazhdon à coma te funksionoje si kryeqytet?nuk ka rende si historike dhe me shume rendon interesat direkte te qyteteve mijvjecare shqiptare,si Shkodra e durresi!keto d'y qytete duhen te jen vert et qendra motorike per shqiperine e jo Tirana e qazim mulletit!
   
 14. dr love

  dr love Locus omnem

  Qazimi..ti cun..ka qene njeri i shkolluar..dhe jo si ai..qe ke pare ti .
  Tirona..eshte qendra...zemra Shqiperise.
   
  Hektor12 likes this.
 15. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  Ketu se thash per ironi te lutem!vetem desha te cilsoja kryeebashkjakun fashist ,i cili ishte d'y ftyresh nji âne besimtar islamik,e aanen tjeter me DUX...duqen italien!per mua zemra e shqipnis asht vetem zemra jeme,Shkodra ou jam lind.E jo per mburrje eshte qytet i cili njihet ndryshe nga Tirona e Mulletit,tirona e qerpicve e thuprave ne shtepia perdhese.....nuk e konsideroj ket qytet betoni 80vjecar si zzemer e shqipnis sepse ska histori te vlevshme......fajin e ka i vetshpalluni mbret zog,ku gati que Duke vendos kryeqytetin e shqipnis ne MAT.
   
 16. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  Tirana-si Kryeqytet i Shqipërisë u shpall në viti-1920.
  .

  Arkivat e Bashkisë së kryeqytetit të shqipërisë se si një treg bujqish është ngritur në një qytet të bukur.me sheshe e me rrugë të gjëra,që edhe sot e zbukurojnë Qytetin.
  Historia e Tiranës-në via të shkurtëra,dhe themelore.
  -Tirana u themelua për të qenë një qendër modeste shkëmbimësh,për një popuillë bujk që vuante mungesën e një tregu të afërt.
  Plani i parë rregullues.
  më 1922-me urdhërin e ministrit të punëve të brendshme u zhdukën varrezat që gjendeshin pran gjdo xhamie e që pengonin jo vetëm rregullimin e tregut por edhe atë të gjithë qytetit.Në këtë vitë u hapë edhe rruga e Durrsit (1922).e cila u pagëzua me emrin "Nana mbretneshë"që prishi shumë shtëpi dhe kopshte mbasi ajo e vjetra shkonte nga hotel Durrësi nuk lejonte të shihej nga larg.qendra e qytetit-thuhet në dokumentet e kohës,sipas të dhënave,në fund të kësaj rruge që bashkonte Tiranën dhe Durrësin në vitin 1930-Italianët filluan punimet për ndërtimin e hangarit madhështor-(kështu u quajt Aeroporiti i Rinasit)Sipas të dhënave ai i përkiste shioqërisë Italiane-"Alla Littoria"-ndëritm krejt me skelet hekuri dhe i mbuluar nga llamarinat e hekurta që mbulonte një sipërfaqe prej 5000.metra katrorë. dhe kishte një lartësi prej 35.metrash.në të njejtin vit(1930)-sipas buletinit të bashkisë u zgjërua edhe rruga-"28-Nëntori"-u prishën një vargë dyqanësh të bukura dhe u formua e njejta rrugë që vazhdon të jetë edhe sot.Për herë të parë është hartuar një planë rregullues nga Inxhinieri Eshref Frashëri dhe qyteti vazhdoi të ndërtohej sipas një planë të studiuar.
  kjo është një histori e shkurtur rreth Tiranës.--S.R.Keca........
   
  Last edited: 4 Dec 2013
 17. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  ah more cvete pa pune hapin kot diskutime ta nderrojme te veme kukesin do jete mesi i shqiperise shpejt
   
  scadarsko likes this.
 18. Pazzini

  Pazzini Valoris scriptorum

  1920 dhe biles me perpara se ne 1920
   
  Balahk and Hektor12 like this.
 19. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Jo me deshire me argumente diskutimi, Tirana eshte qendra e kombit e tille konsiderohet sot ti rrijme ketij fakti , ne aspektin Historik ne Kongres te Lushnjes u mor ky vendim kaq ska vend me per diskutim ... Thjesht mendimi im ...
   
  Balahk and scadarsko like this.
 20. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  Dhe me 17nentor 1944 u clirua nga fronti nacional clirimtar,dhe u rishpall kryeqyteti i shqiperise ku vertet nuk duhej te ndodhte,per arsye se la qytete me te rendesishme e me historique shume here me te vjeter se sa Tirana, e ballistve dhe komunistve t kuq.
   

Shpërndajeni këtë faqe