Te reja nga bota e makinave dhe motorave

Diskutime tek 'Makina e Motorra - Formula 1 - Moto GP' filluar nga Njoftime, 6 Apr 2006.

 1. Njoftime

  Njoftime Primus registratum

  Te reja nga bota e makinave dhe motorave

  Po e nis kete teme ku gjithkush mund te sjell lajme te fresketa dhe foto qe kane te bejne me boten e makinave dhe motorave...

  -BMW ka ndermend te prodhoje makina ne seri me djegie hidrogjeni brenda dy viteve te ardhshme.
  Makina parashikohet se do i kaperceje 300 km/h ne ore dhe do kap 100 km/h brenda 6 sekondave.
  Ne terma afat gjate BMW ka ndermend te aplikoje motor me hidrogjen tek te gjitha makinat e veta.
   
 2. Daniel H

  Daniel H Primus registratum

  Re: Te reja nga bota e makinave dhe motorave

  Volkswagen Concept A
  Arrin ne formatin SUV e veshur si Coupe', behet edhe Cabrio, por ne te vertete eshte nje Crossover. Ne sallonin e Gjeneves shtepia nga Volksburg prezanton Volkswagen Concept A. Fuoristrada sportive mund te dal ne shitje ne vitin 2008.
  Mund ta shihni ketu:
  http://www.njoftime.com/attachment.php?attachmentid=617
   
 3. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: Te reja nga bota e makinave dhe motorave

  70% e makinave ne Brazil funksionojne me etanol (alkool qe nxirret nga kallami shqerit). Kue çmimi i naftes kalon 55$ per barile etanoli eshte me kompetitiv si çmim e si kosnum.
  Qe makinat te funksionoje me etanol, mjafton ti shtohet nje karte elektronike me nje kosto 14€ /pf/images/graemlins/laugh.gif
  Perse nuk lejohen ne Evrope dhe SHBA /pf/images/graemlins/laugh.gif Lobby i pertodollareve eshte teper i forte, investimi per te prodhuar motora me nafte nuk eshte amortizuar akoma, taksat qe mblidhen nga produktet e naftes jane shume te medha, keshtu qe edhe per "ca" dekada do vazhdoje perdorimi i motorave me nafte. /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 4. Njoftime

  Njoftime Primus registratum

  Re: Te reja nga bota e makinave dhe motorave

  Qe nga Korriku ne treg Renault Clio Sport (RS), motori 2.0 16V nga 200 Cv arrin 215 Km/h. Çmimi duke filluar nga 22.800 Euro.

  [​IMG]
   
 5. Daniel H

  Daniel H Primus registratum

  Re: Te reja nga bota e makinave dhe motorave

  Sipas Revistes Forbes makina e javes eshte cilesuar Alfa Romeo 8C Competizione. Kjo eshte nje dyvendeshe e krijuar nga koperimi i Fiatit me Maseratin. Motori eshte 4.7 litersh, V-8 dhe me 450 kuaj fuqi.

  [​IMG]
   
 6. nejse

  nejse Primus registratum

  Re: Te reja nga bota e makinave dhe motorave

  /pf/images/graemlins/thumbsup.gif qenka e bukur
   
 7. mozaiku

  mozaiku Primus registratum

  Re: Te reja nga bota e makinave dhe motorave

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />

  [​IMG]

  [/ QUOTE ]

  Kjo eshte e imja... /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 8. Isabelle

  Isabelle Valoris scriptorum

  Re: Te reja nga bota e makinave dhe motorave

  EBM ta zhduku sy per sy. Pale' ta marresh ti bosh nji xhiro Mozes /pf/images/graemlins/laugh.gif !
   
 9. zog

  zog Primus registratum

  Re: Te reja nga bota e makinave dhe motorave

  kan kopjuar porsche tek kjo alfa, por e kane qa, shume e realizuar eshte
   
 10. cacol

  cacol Forumium maestatis

  Re: Te reja nga bota e makinave dhe motorave

  Dezajni i kujt eshte kjo Alfa o EBM, Pininfarina ?
   
 11. Isabelle

  Isabelle Valoris scriptorum

  Re: Te reja nga bota e makinave dhe motorave

  Trenat e linjes me te vjeter te Bostonit (the green line) jane te Pininfarines. Veri kjut ne fakt /pf/images/graemlins/smile.gif !
   
 12. Daniel H

  Daniel H Primus registratum

  Re: Te reja nga bota e makinave dhe motorave

  Mosto nuk e thoshte artikulli se kush e kishte dizajnuar /pf/images/graemlins/shrug.gif
  Ja dhe nje pamje nga pas /pf/images/graemlins/laugh.gif
  [​IMG]

  Shpresoj qe Moza te ndryshoje mendje /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 13. nejse

  nejse Primus registratum

  Re: Te reja nga bota e makinave dhe motorave

  Para me e bukur se mbrapa
   
 14. cacol

  cacol Forumium maestatis

  Re: Te reja nga bota e makinave dhe motorave

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Para me e bukur se mbrapa

  [/ QUOTE ]

  Kshu thuhet ne pergjithesi per femrat /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 15. Daniel H

  Daniel H Primus registratum

  Re: Te reja nga bota e makinave dhe motorave

  Makina e javes nga Forbes eshte nje Venturi - Fetish.
  Kompania ka planifikuar te prodhoje vetem 25 cope te tilla dhe do i shese me 660,000 $.

  [​IMG]
   
 16. Daniel H

  Daniel H Primus registratum

  Re: Te reja nga bota e makinave dhe motorave

  VW pritet te nxjerr ne shitje ne Dhjetor modelin e ri te Toureg me 2300 komponenete te rinj. Ajo qe e dallon me teper nga versioni i merparshem eshte turiri i kromuar ne forme V.

  [​IMG]
  [​IMG]
   
 17. Njoftime

  Njoftime Primus registratum

  Re: Te reja nga bota e makinave dhe motorave

  Edhe Mazda po hedh ne treg nje makine te re SUV , modelin Cx 7, me nje motor 2.3 turbo benzine, me nje shpejtesi maksimale 210 km/h.

  [​IMG]
   
 18. Daniel H

  Daniel H Primus registratum

  Re: Te reja nga bota e makinave dhe motorave

  Mqse jemi me habere te reja sot le t'i cojme deri ne fund /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Mercedesi ka nxjerr kete vjeshte modelin e ri te kupese CL, nje nder kupete luksoze me mira. Motori 8 e 12 cilindra nga 388 deri 517 Cv, arrin shpejtesine nga 0 ne 100 km/h per 4,6 seconda.

  [​IMG]
   
 19. personazh

  personazh Valoris scriptorum

  Re: Te reja nga bota e makinave dhe motorave

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Mosto nuk e thoshte artikulli se kush e kishte dizajnuar /pf/images/graemlins/shrug.gif
  Ja dhe nje pamje nga pas /pf/images/graemlins/laugh.gif
  [​IMG]

  Shpresoj qe Moza te ndryshoje mendje /pf/images/graemlins/laugh.gif

  [/ QUOTE ]

  u bo 3 vjet qe ka dal ky modeli EBM po prap BAM ta bo mu siper stomakut. al cuore non si comanda - thojn /pf/images/graemlins/cry.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 20. Daniel H

  Daniel H Primus registratum

  Re: Te reja nga bota e makinave dhe motorave

  Ky artikulli qe lexova une thoshte qe del ne shitje ne fillim te 2007-es mo vella, di une ku e ke pare ti? /pf/images/graemlins/laugh.gif
  Ok po lexoj se qenka prototip i vitit 2003, ke te drejte. Tani po del ne shitje gjithsesi /pf/images/graemlins/wink.gif, nxito ta blesh /pf/images/graemlins/laugh.gif

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Shpërndajeni këtë faqe