Te medhenjte e letrave filozofike...

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Kordelja, 4 Nov 2002.

1. Kordelja

Kordelja Valoris scriptorum

Te medhenjte e letrave filozofike...

Kjo teme eshte per te gjithe ata shkrimtare, filozofe, sociologe te cilet denjuan te ndajne kendveshtrimet e tyre me njerezit e tjere duke i ndihmuar ata te zbulojne skuatat e shpirtit, ata qe folen per vlerat, ndjenjat, mallengjimin, dashurine, urrejtjen, unin, karakterin, qenesine e botes se brendshme njerezore.
    Gjithmone kam qene e magjepsur nga keta njerez lexues te shpirtrave njerezore qe me kontributin e tyre kane ndihmuar sa e sa persona te zbulojne e rizbulojne individualitetin, qenien e tyre.

Po e filloj me Leo Buscaglia, nje sociolog amerikan me origjine italiane qe ndihmon njerezit nepermjet librave te tij te krijojne harmoni me veten e boten rreth tyre."Cifti i dashuruar" titullohet libri i tij qe une po i kthehem per se dyti e qe me ben te mendoj se ka mundesi qe ne te kultivojme dashurine, embelsine, perkujdesjen, dhembshurine, komunikimin, altruizmin.

Kjo teme eshte e hapur per te gjithe adhuruesit e shkrimtareve te ketij lloji...

2. William Wallas

William Wallas Forumium maestatis

Re: Te medhenjte e letrave filozofike...

Une tani po lexoj ... Kshu foli Zarathustra ... troppo bello .... DIO E' MORTO ... VIVA IL SUPERUOMO

3. nardi71

nardi71 Primus registratum

Re: Te medhenjte e letrave filozofike...

Tagent-Keeshtu foli Mona Liza M Zeqo,(pa koment)

Shpërndajeni këtë faqe