Sot Shën Valentini, çfarë thotë legjenda për festën e të dashuruarve

Diskutime tek 'Portali i AlbForumit' filluar nga Dreamer, 14 Feb 2016.

 1. Dreamer

  Dreamer Under the Dome

  [​IMG]

  Sot është dita e të dashuruarve, Shën Valentini. Çiftet e dashuruar e konsiderojnë këtë ditë si të shënuar dhe me këtë rast ata i bëjnë dhurata njëri-tjetrit. Shumë dyqane dhe restorante që herët në mëngjes në kryeqytet kishin nisur zbukurimet me ngjyrën e kuqe. Gjithashtu lajmërimet shumta janë shpërndarë me rastin e kësaj feste, ku tregohen ofertat e dyqaneve dhe festat që do të organizohen nga lokalet në këtë ditë të veçantë për ta.


  Por çfarë është festa e Shën Valentinit në të vërtetë? Eh, ajo është një legjendë metropolitane që ka nisur të rrëfehet në fillim të viteve 1800 nga shkrimtarët evangjelistë të Anglisë së kohës së mbretëreshës Viktoria. Madje, Shën Valentini nuk është aspak shenjti i dashurisë; Shën Rafaeli është më shumë se ai, mbrojtësi i zemrave të dashuruara. Ndërkohë që Shën Rafaeli është shenjtori i takimeve të këndshme, flirteve dhe romancave.


  Megjithatë, festa që mban tashmë emrin e shenjtit të "gabuar", celebrohet si një festë dashurie në të gjithë botën. Në Evropë kjo festë ka mbërritur vetëm diku andej nga vitet '60 dhe çuditërisht në vitin 1969 Kisha e hoqi shenjtorin që përfaqëson festën nga kalendari zyrtar i emrave të shenjtëve. Nëse do të shikoni me kujdes, 14 shkurti është dita kur përkujtohen shenjtorët Ciril dhe Metodi, të cilët shkuan të përhapnin ungjillin në Rusi, në shekullin e nëntë.


  Historia


  Në fakt Shën Valentini ka ekzistuar me të vërtetë, por ai nuk ka qenë ndonjëherë shenjti i dashurisë. Këtë tezë e mbështet shkrimtari Francesco Pacifico që ka shkruar "të parën histori të vërtetë" të Shen Valentinit, ku tregon se çdo gjë që ne dimë nuk është e vërtetë, përveç marketingut. Libri ka një ton sarkastik, por është krejtësisht i dokumentuar.


  "Në kohën e Valentinit, në shekullin e III-të, martesa konsiderohej si diçka jo shumë e mirë. Perandori Klaudi II nxori një dekret, që ndalonte të rinjtë të martoheshin, burrat e martuar ishin ushtarë shumë të këqij". Pra, si mund të mendohet që pikërisht në këto viteve festohej dhe "shenjti i të dashuruarve", pyet veten Pacifico. "Duhet menduar se kristianët e kësaj kohe e konsideronin si një ide pagane, madje një obsesion pagan riprodhimin dhe krijimin e një familjeje", përfundon ai. Historia dhe legjenda e Shën Valentinit, nëse flasim për festën, sigurisht që është e dobishme për shumë njerëz. Për shembull, nëse tregu i luleve vlen katër miliardë dollarë në vit, gjysmën e këtyre parave, ata që kanë dyqane lulesh i fitojnë vetëm brenda një dite: në 14 shkurt. Atë ditë një në katër burra blen një diamant apo një bizhuteri. Këtë gjë e kanë filluar si të thuash anglezët, por ata që e dekretuan ishin amerikanët e viteve 1800.


  Kjo festë mbërriti në Amerikë në vitet 1845 dhe nuk u quajt kurrë Shën Valentin, por thjesht Dita e Valentinit, dita e ndjenjave të mira dhe jo vetëm e dashurisë. Pati një sukses shumë të madh, gazetat e kësaj kohe flasin për "një epidemi" apo për një "mani kolektive". Fëmijët u dërgonin "Valentinë" mësueseve, revistat u shpjegonin lëneshave (beqaret në atë kohë nuk ekzistonin) si të gjenin burrë me anë të një kartoline, burrat u blinin grave të tyre çokollata, të gjithë të bindur se në një fare mënyre po festonin dhe kënaqnin Zotin.


  Por sipas disa të tjerëve Shën Valentini ka një të kaluar prej 2000 vjetësh që nëpër shekujsh është festuar në tradita të ndryshme. Një nga traditat e praktikuara shekuj më parë, ishte për të gjetur një të dashur në ditën e të dashuruarve, për çka organizoheshin shorte. Në atë periudhë, ishin njerëz të veçantë ata që merreshin me këtë lloj riti.


  Ndërmjetësi merrej vesh me vajzën, e cila duhet të shkruante emrin e personit që pëlqente në një copë letër dhe t'ia jepte ndërmjetësit që të merrte pjesë në short, dhe të fitonte njeriun e preferuar. Në shekullin e 16-të, pikërisht më 14 shkurt, si shenjë dashurie jepeshin dhurata të këtilla si; dorëza, çorape dhe shami. Në shekullin e 17-të, Puritenët amerikanë, që ishin një shoqëri e krishterë, me arsyetimin se është dita e të dashuruarve është një besim i kotë, u munduan ta ndalonin. Edhe këtë here dashuria triumfoi, dhe ata nuk ia dolën ta ndalojnë këtë festë. Dhuratat e asaj kohe ishin veshjet dhe një shishe verë. Në atë periudhë, 14 shkurti festohej në Francë, Itali, Gjermani etj.

  /Shekulli Online
   
 2. SNAP

  SNAP Papirus rex

  Gezuar te gjithe te dashuruarve
   
  joetisti_ and Dreamer like this.
 3. SNAP

  SNAP Papirus rex

  ita.jpg
   
  Dreamer likes this.
 4. SNAP

  SNAP Papirus rex

  Per ate qe nuk jane te dashuruar kisha nje pyetje.....?...!
  hahaha.jpg
   
  Last edited: 14 Feb 2016
  Dreamer likes this.
 5. Mystique

  Mystique Larg Anëtar i Shtabit

  Dreqin! Ato cokollatat ta bekan me sy
   
  tropojanja and SNAP like this.
 6. SNAP

  SNAP Papirus rex

  Vertet na boni me Neps:qaj::ndihme:
   
 7. SNAP

  SNAP Papirus rex

  Vertet dashuria nuk njeh moshe, Dhe ky bobi ketu siper ne BENX eka festu sot Shen Valentinin
  Rrini ju Rini mbas kompjutrit:bang::hidhu::hidhu:
  ca.jpg
   
  Dreamer and joetisti_ like this.
 8. SNAP

  SNAP Papirus rex

 9. Mystique

  Mystique Larg Anëtar i Shtabit

  sa e ndien edhe ti festen :p
   
  SNAP likes this.
 10. SNAP

  SNAP Papirus rex

  Tip i ndjeshem :p:D:hidhu::hidhu:
   
 11. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  [​IMG]
  Edhe ky eshte urim...:)
   
 12. SNAP

  SNAP Papirus rex

  Hahahahh Sa foto erotike kjo ishte super
   
 13. Mystique

  Mystique Larg Anëtar i Shtabit

  del nje byrek i mire me presh
   
  SNAP and e panjohura like this.
 14. SNAP

  SNAP Papirus rex

  :eek::p:hidhu:
   
 15. SNAP

  SNAP Papirus rex

 16. Dreamer

  Dreamer Under the Dome

  Kjo kenga eshte me vend ....
   
  SNAP likes this.
 17. Mystique

  Mystique Larg Anëtar i Shtabit

 18. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  une s'e festova. Erdhi njera, por nuk erdhi tjera. S'e beme dot treshen :( :)

  gezuar atyre qe kishin arsye ta festonin! U shtofshin ata qe e festojne vitin tjeter!
   
  Kureshtari and SNAP like this.

Shpërndajeni këtë faqe