Sot ne histori - Kuriozitete ditore

Diskutime tek 'Historia' filluar nga Aki, 18 Aug 2015.

 1. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Kane perenduar koherat e dominimit.
  Shenimi IM.
   
 2. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  HISTORY.

  Ne Kine te vrasin.
  Ne Rusi ta shuajne trimerine.
  PS: beni nje prove....dhe ktu jemi.
   
 3. snatch

  snatch Dictum Factum

 4. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Sekretari britanik i mbrojtjes, Gavin Williamson u kërkoi aleatëve të NATO-s, të ngrihen në sfidën e shpenzimit të 2 %-it të prodhimit të brendshëm bruto per mbrojtjen.

  PS....Shtetet e NATO-s tashmë apo AKTUALISHT shpenzojnë më shumë para për ushtrinë dhe armatimin, sesa Rusia dhe Kina te marra së bashku.

  Vendi me KALBARAQ apo albaSTANERIAkanceroze eshte ne barazim me Gjermanine(paska pas te drejte sal berishovic),dhe le pas nga vendet e Europes Perendimore.....Danimark,Holland,Itali,Spanje,Belgjike(Luksemburgun dhe ish lindoret nuk po i fus ne llogari).Ate 2%-in,do e arrish apo PAGUASH do apo sdo,dhe se kush do i paguaje mendoj qe alienet sdo jene.Pra do JENI juve me flamur,dhe pasojat do i heqin,vocrraket apo cucat e kullave.

  FAZIT....neser eshte santo valentino dhe blejuni dicka dashnoreve, apo te dashurave.

  LG.

  9459264-6689439-image-a-10_1549881232925.jpg
   
 5. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Nje shtet KRIMINELESH nuk mund te zbatoje te drejtat...................e VIKTIMAVE.  Kshu....PESHTARAKER.
   
 6. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Mitogenome Diversity in Sardinians: A Genetic Window onto an Island's Past.

  Sardinians are “outliers” in the European genetic landscape and, according to paleogenomic nuclear data, the closest to early European Neolithic farmers. To learn more about their genetic ancestry, we analyzed 3,491 modern and 21 ancient mitogenomes from Sardinia. We observed that 78.4% of modern mitogenomes cluster into 89 haplogroups that most likely arose in situ. For each Sardinian-specific haplogroup (SSH), we also identified the upstream node in the phylogeny, from which non-Sardinian mitogenomes radiate. This provided minimum and maximum time estimates for the presence of each SSH on the island. In agreement with demographic evidence, almost all SSHs coalesce in the post-Nuragic, Nuragic and Neolithic-Copper Age periods. For some rare SSHs, however, we could not dismiss the possibility that they might have been on the island prior to the Neolithic, a scenario that would be in agreement with archeological evidence of a Mesolithic occupation of Sardinia.

  Molecular Biology and Evolution, Volume 34, Issue 5, 1 May 2017, Pages 1230–1239,

  PS....sardet mund te jene dhe nga kaukazi por ilire,arber apo pasardhes......i zot e di.

  FAZIT....GRUPI Airbourne-s po ja fut gjumit.

  Noten.
   
 7. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Me dashje apo pa dashje per DATAT....HISTORIKE.  Dhe ata GOVNAT me flamur te cajne DARET...27-28-29-te.

  PS...nejse Airbourne,gjuan GJETIU.

  Dhe ne BOMB FORME.
   
  Al-Punk likes this.
 8. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  E kqyrni kte kerrin??????  Për automjetet ushtarake të paarmatosura, procedura e dhënies së Pentagonit është më pak kufizuese.
  Ndër eksponatet janë kamionë ushtarakë ,si dhe një karrocë elektrike e golfit.

  N.q-se keni interesa mund ti bleni ketu...

  https://www.govliquidation.com/

  PS....skiptaret jane kombi me INJORANT.

  FAZIT....Me tërheqjen nga Afganistani, ushtria përballet me pyetjen: ku të shkojme me kerrat apo qfar do bajme me kamionat(i ndajme ne batalliona....lol)? Së pari duhet të braktisen, apo disa te jepen falas. Automjete të tjera janë ankand.
  E ardhmja e automjeteve ushtarake amerikane tashmë është më e vështirë. Edhe makinat e mira, të cilat Pentagoni i konsiderojnë të vjetëruara, duhet të shkaterrohen ne vendin e luftimit(6500 si sqarim), sepse kjo duket se është më e lirë për tatimpaguesin sesa transporti i kthimit.

  Kjo me....apo e Publikuar më 27.01.2014

  Nga Rober Dunker.

  Kaq DEBILLA jane skiptaret qe SDINE te LEXOJNE....dhe shkrimi apo HULUMTIMI nga Zoteria me siper perfundon....Por, pas një proteste nga industria e luftes(apo me drejt LOBI) amerikane, e cila nuk do të jetë në gjendje të shesin pjesët e shtrenjta rezervë për të ashtuquajturat kamionë MRAP , Pentagoni gjeti një qëllim të ri për automjetet me çmimin fillestar prej rreth gjysmë milioni dollarë. "Ne kemi miqtë dhe aleatët ", nëse ata duan, ata mund ti kenë ato, tha Alan Estevez per "Wall Street Journal".

  Mbyllja per SOT....shkruesi nuk ka lindur KLLUF qe mos ta dije qe....falas NUK ka.Tocave te DARIT mbase ja u napin pa qmim??????????????????????????????

  AGRE.
   
 9. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Nëse Trump ka kritikuar shpenzimet e vendeve anëtare të NATO-s, si shumë të ulëta, do të tregojna këtë tabelë për vitin 2017, me shumën përkatëse në miliardë dollarë amerikanë dhe një përqindje e......

  https://1.bp.blogspot.com/--RzXL6OX...Qf4rkcsrh98VdIACLcBGAs/s1600/NATOAusgaben.jpg

  Sipas MEJE nuk me dalin llogarite si falas,masanej së bashku me aleatët në vitin 2017 rreth.... 1 trilion dollarë për "mbrojtjen" pikerisht ose SAKTEsisht 956.000.000.000 dollarë amerikanë, një qmenduri totale !!! Ne bejme pjese me <modesti> ose japim kontribut vullnetar.Tashi kur do arrihet 2%(dhe do apo sdo ske ka e leviz BYCEN)llogarite i beni vete sa <ndihme> do napin....TAKSAPAGUESIT me flamur te SCHWANZIT.

  Ju pershendes me nje muzike popullore ose me....GERRNETE.  Fundjave te mbare....ballistave,zogjistave,kamunistave dhe KOMPLET PALLOSHAVE,jashte apo mrena trojeve.

  U krye.
   
 10. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Ne HISTORY..  PEOPLES me VITAL.
   
 11. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Po ja heq....aprioritetin......Mandzukiq(per ate LOQEN me flamur te forumit.al).  Apropo....diellin e kane lindur....iliret.

  DEBIL komb.
   
 12. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Vendasit e Alaskës.

  AK (Alaska) - Shteti më i madh në Shtetet e Bashkuara, në periferi veri-perëndimore të Amerikës së Veriut. Ai përfshin gadishullin me të njëjtin emër, Ishujt Aleutiane, një rrip të ngushtë të bregdetit të Paqësorit së bashku me ishujt e Archipelago Aleksandrit përgjatë Kanadasë perëndimore dhe pjesën kontinentale.

  Shteti ndodhet në skajin veriperëndimor të kontinentit, i ndarë nga gadishulli Chukchi (Rusia) nga ngushtica e Beringut dhe kufizohet me Kanadanë në lindje. Përbëhet nga kontinent dhe një numër i madh i ishujve: Archipelago Alexander, Ishujt Aleutian, Ishujt Pribylov, ishulli i Kodiak, ishulli i Shën Lawrence. Laget nga Arktiku dhe Oqeanit Paqesor. Në bregun e Paqësorit - Alaskan Range; pjesa e brendshme - një rrafshnaltë në lartësi prej 1200 m në lindje deri 600 m në perëndim kthehet në ultësirë.Në veri - Rrugët Brooks, përtej së cilës është fushë e ultë Arktik.

  Lumi më i famshëm është Yukon, i cili rrjedh në Detin Bering. Popullsia në pjesën më të madhe është aloktoni. Aktivitetet tradicionale janë: peshkimi, tregtia e leshit, rindërtimi i renë, shpyllëzimi dhe minierat. Turizmi është bërë gjithashtu një aktivitet i madh, veçanërisht për të tërhequr parqe të ndryshme kombëtare.

  Ajo arrin lartësinë maksimale të gjithë Amerikës së Veriut në malin McKinley. Hyrja e Madhe në Oqeanin Paqësor, përgjatë brigjeve jugore të Alaskës. Ajo është 800 km e gjatë dhe shkon përgjatë zinxhirit Aleutin. Ajo është e zgjatur në Ishujt Aleutian, me të cilën ajo gjeografikisht vjen së bashku.

  Mali McKinley (Denali) (6194 m) - më i larti në Ameriken e Veriut. Ka vullkane aktive. Në malet, akullnajat (Mailspin).

  Në vitin 1912, një luginë me dhjetë mijë tym u ngrit si rezultat i shpërthimit të vullkanit. Pjesa veriore e shtetit mbulon tundrën. Ka pyje në jug. Shteti përfshin ishullin e Diomede të Vogla në ngushticën e Beringut, që ndodhet në një distancë prej 4 km nga Velikiy Diomede Island (Ratmanov Island), që i përket Rusisë.

  Alaska është një gadishull në Amerikën e Veriut. Ajo u zbulua dhe u studiua nga udhëtarët rusë(do ken qene ilir....) Qendra administrative Amerika ruse bëhet Novoarkhangelsky, më vonë i riemëruar nga amerikanët në Sitka. Popujt indigjenë - indianët, delet dhe Eskimos - përbëjnë 16, 5 për qind.

  Ju mund ta dini, por kjo është e mahnitshme. Alaska është dy herë më e madhe se Teksasi, e dyta më e madhe në Shtetet e Bashkuara. Më pak se dy njerëz - një milje katrore, Alaska - një nga vendet më të largëta për të qëndruar. Alaska është një nga shtetet më të reja të Shteteve të Bashkuara.

  Në bregun e Paqësorit, klima është e butë, detare, relativisht e butë; në rajonet e mbetura, Arktik dhe Subarktik kontinentale, me dimër të rëndë.

  Parku Kombëtar i Denalit është i vendosur në afërsi të malit më të lartë të SHBA Mackinley.

  PS....qenka HISTORI e GJALLE dhe SHUME e gjate, dhe NUK e dija qe paskemi dhe STUDIUESE apo MESUESE.....BRILIANTE.

  FAZIT....apet ka mundesi agjente ruse.

  Hallelujah....aproPO....vje ai FSHATARUCI i LLAPES me ate KALBSINEN e uqk-se,ne te tregojne GJEOGRAFI(se HISTORI s´dine KAFSHET me dy kembe).

   

Shpërndajeni këtë faqe