si mund te shkohet ne canada , amerike, norvegji

Diskutime tek 'Probleme te Emigranteve ne Diaspore' filluar nga goni00355, 1 Apr 2010.

 1. goni00355

  goni00355 Primus registratum

  si mund te shkohet ne canada , amerike, norvegji

  pershendetje te gjithve
  tani sapo jam antarsuar ne albforumi
  un tani jam ne itali dhe jam me vize shengen
  per 9 muaj po ketu gjendja esht shum edobet papunsi emadhe
  dotme pelqente te provoja ndonje shtet tjeter?
  po nuk edi aka ndonje perpasi viza shengen dhe amud te aplikohet per viz tjeter brenda kesaj qe kam? ...
   
 2. ylli i mengjesit

  ylli i mengjesit Primus registratum

  Re: si mund te shkohet ne canada , amerike, norvegji

  pershendetje
  eshte kaq e veshtire te jetosh ne shqiperi por dhe ne greqi dhe itali eshte bere keq do doja nje mundesi tjeter ne ndonje shtet ...
   
 3. atman

  atman Forumium maestatis

  Re: si mund te shkohet ne canada , amerike, norvegji

  Shengeni vetem te krijon mundesi te udhetosh ne vendet antare, dmth qe bejne pjese ne shengen. Ne vende te tjera jo. Kjo vize nuk eshte e aplikueshme dua te them se eshte thuajse e pamundur t'i ndryshosh titullin. Perveçse...ndonje marifet, psh te sajosh ndonje semundje dhe te marresh nje leje qendrimi per te. "Leje shendetesore". Gjithmone persa mohe qe je ne vendin ku ndodhesh tani: psh Itali. E veshtire sidoqofte. Me kete ere ksenofobie dhe racizmi qe ne kohe krize e veshtireson ate qe quhet miresi. Duhet te aplikosh kerkesen per ne Kanada, apo ShBA. Ose te sshkosh si klandestin e te durosh siç duron mali me bore nje moment kur te behesh me dokumenta. Persa i perket kerkeses per azil politik eshte teper e veshtire. Duhet te gjesh nje argument shume te forte, si shtypje - diskriminim fetar, ose per arsye seksi, bindje politike, etj. Shqiperia sot konsiderohet nje vend demokratik.
   
  scadarsko and Sweety el like this.
 4. atman

  atman Forumium maestatis

  Re: si mund te shkohet ne canada , amerike, norvegji

  Te martave marr nga qeveria italiane nje mesazh mbi punen e kryer çdo jave. Mu kujtua tani dhe po e fut vetem ate pjese qe na intereson, i dates 27 prill 2010.

  Ingresso dei lavoratori extracomunitari stagionali nel 2010
  Saranno ammessi in Italia, per motivi di lavoro stagionale, 80.000 unità, da ripartire tra le regioni e le province autonome. È quanto prevede il Decreto, pubblicato il 20 aprile 2010 in G.U. Fino al 31 dicembre 2010, i datori di lavoro possono presentare on line le domande di nulla osta. La quota riguarda: lavoratori subordinati stagionali non comunitari di Serbia, Montenegro, Bosnia-Herzegovina, Repubblica ex Jugoslava di Macedonia, Kosovo, Croazia, India, Ghana, Pakistan, Bangladesh, Sri Lanka e Ucraina; lavoratori subordinati stagionali non comunitari di Paesi che hanno sottoscritto o stanno per sottoscrivere accordi di cooperazione in materia migratoria: Tunisia, Albania, Marocco, Moldavia ed Egitto; cittadini stranieri non comunitari titolari di permesso di soggiorno per lavoro subordinato stagionale negli anni 2007, 2008 o 2009. Come anticipazione della quota massima per l'anno 2010, è consentito l'ingresso di 4.000 cittadini stranieri non comunitari residenti all'estero, per motivi di lavoro autonomo, appartenenti alle seguenti categorie: imprenditori, liberi professionisti, soci e amministratori di società non cooperative, artisti di chiara fama internazionale e di alta qualificazione professionale ingaggiati da enti pubblici e privati, nonché artigiani purché provenienti da Paesi extracomunitari che contribuiscono finanziariamente agli investimenti effettuati dai propri cittadini sul territorio nazionale. All'interno della quota sono ammesse, sino ad un massimo di 1.500 unità, le conversioni di permessi di soggiorno per motivi di studio e formazione professionale in permessi di soggiorno per lavoro autonomo. Nell'ambito della quota, in considerazione del Trattato Italia-Libia, sono ammessi, per motivi di lavoro autonomo, 1.000 cittadini libici. Come ulteriore anticipazione della quota massima di ingresso, sono ammessi 2.000 cittadini stranieri non comunitari residenti all'estero che abbiano completato programmi di formazione ed istruzione nel Paese di origine.
  Dossier "Ingresso dei lavoratori extracomunitari stagionali nel 2010"


  Per arsye kohe nuk po e perkthej por besoj se kush eshte i interesuar e gjen mundesine, perndryshe do ta bej ne nje çast te pershtatshem.
   
  fationa prifti and Sweety el like this.
 5. shpend

  shpend Primus registratum

  pershendetje jam shpendi she jam ne gjermani per momentin por kam deshir te shkoj ne canada ka mundsi tme tregoj ndoj kush si mundem ka ndoj mnyr apo ndoj lidhje si te shkoj flm pres ndoj perxhixhje
   
  Sweety likes this.
 6. Sweety el

  Sweety el Locus omnem

  une kam shkuar por jo me vize shenge.................
   
 7. shpend

  shpend Primus registratum

  swety mund te tregsh se si e shkuar
   
 8. Sweety el

  Sweety el Locus omnem

  Po kam shkuar me vize normale por vetem ne amerike,ajo vize nuk te lejon te vizitosh evropen.
   
 9. Shpend Agushi

  Shpend Agushi Primus registratum

  flm sweety jam i intersum te skojn ne kanada por vz te marr problem kshtuq e nese din ndoj ksh ndoj mnyr kalanestine ose ndryshe qyshe qujm ne kosovar ne te zez me njoftoni ndo kush
   
 10. Adri Si

  Adri Si Primus registratum

  ciao te gjitheve...jam i ri tek ky forumi..sapo u rregjistrova
  a mund te me ndihmoj ndonjeri?
  si munde te ikish ne amerik o canada me dokumenta italiane
   
 11. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Me rezidence italiane do te thuash? Duhet te shkosh te aplikosh per nje vize tek ambasada amerikane ose canadeze ne Itali
   
  Sweety likes this.
 12.  
 13. prsh jam i ri sapo jam antaresuar mund te me tregoj ndokush ndonje rrug se si mundem te iki ne norvegji per te punuar si infermier
   
 14.  
 15. ska naj metod qe mndem te aplikoj qe te jet efikase qe te mund te punesohem ne norvegji si infermier
   
 16. Grigoris Kuqali

  Grigoris Kuqali Primus registratum

  mirdita por sikur te me dergojne nje garanci nga kanadaja mundem te shkoj
   
 17. Sweety el

  Sweety el Locus omnem

 18. ermir toska

  ermir toska Primus registratum

  Pershendetje te gjitheve kush mund te me ndihmoje per ne kanada kame mare intervisten ne maje te ketij viti i kam mbyllur letrat ne rome por kam e 6 muaj qe spo me vjene pergjigje nga roma dhe jam ne merak.per ne quebeck i kam letrat se ishte profesioni i nuses i kerkuar infermiere.Ju lutem kush ka ndonjeri informacion le te me thote .ju faleminderit
   
 19. ermir toska

  ermir toska Primus registratum

  Pershendetje te gjitheve nuk ka ndonje informacion sa munde te vonohen mjeksoret pasi smi kane derguar akoma nga roma dhe vizen akoma se kame mare.ju lutem pres ndonje informacion nga ju.ju falemindeit
   
 20. behije

  behije Guest

   
  ermir toska likes this.

Shpërndajeni këtë faqe