Shqiptaret qe jetojn ne Gjermani

Diskutime tek 'Shqiptarët në Gjermani' filluar nga jenny1503, 7 Oct 2013.

 1. jenny1503

  jenny1503 Primus registratum

  Une jetoj ne Itali, por dua te iki te jetoj ne Gjermani (hamsung, stuttgart, frankfurt, etj.). Si eshte jeta aty, si te gjej pun, shpi, etj? Kush mundet tme shpjegoj hap per hap ca duhet te bej? Se nuk kam njeri qe tme ndimoj andej nga Gjermania. Grazie
   
 2. bobo

  bobo marksist-enverist

  jenny...- si ska asnje nga gjermania?!!, sipas nje njoftimi zyrtar, i publikuar ne bashkepunim me ministrine e jashtme dhe emigracionit gjermon, nga gazeta Zeri i Popullit, nr 126#2/botim legal, kushtet qe te jetosh dhe punosh ne RFGj, jane si vijon(duke marr me mend se i plotsoni kushtet!): kusht i ri eshte- mbrojtja e Nivelit A1 te gjuhes gjermane(sipas rregullit standart te EU-s mbi gjuhet), e drejtja se ku do jetosh eshte ne doren tuaj; afortat e punesimit orfohen veten nepermjet Instituteve ndermjetsuese per pune (Zeitarbeitsunternehmen, ose Personaldienstleitern), ose je e zonjja/zoti te punoni ne sektorin e ndertimit ose te artizanatit!, kurse te gjeni nje vendbanim provizor/tperhershem, ose do drejtoheni ne Agjensite Immobilie, ose do interesoheni permes konkurimit te hapur!
  Uroj qe tju kem ndihmuar sadokudu, nqs do kete ndonje njoftim te ri nga gazeta e perditshme ''zeri i pupullit'', doj ju njoftoj.
   
  Airbourne likes this.
 3. Elia:)

  Elia:) Valoris scriptorum

  Rrin ne it se je mir se ketu esht allahu na rujt! Nqs ke nenshtetesi italiane per te gjetur pun nuk ke per te patur shum problem Edhe nqs nuk di gjuhen. Nqs ke vetem nenshtetesi shqiptare gjonat komplikohen, dhe jo pak.
  E parà nuk mund te qendrosh ne gjermani me shum se 3 muaj, per te qendruar me gjat duhet te mesosh 38 % te gjuhes gjermane, te kesh nje pun dhe nje vend babimi! Per te gjetur pun ne gjermani per ty qe je me letra it, te duhet nje leje pune,mund ta kerkosh ke INPS mendoj qe e di ca esht. Nje her qe ke ate letren mund te kerkosh pun ne gjermani, por pikerisht Tani lind problemi me i madh, e problemi nuk esht qe ne gjermani ska pun por qe ste jep njeri shpi e nqs se nuk ke nje vend banimi asnje ste mer ne pun!kushu qe o ke ndonje mik osé shok qe mund te regjistroj ne banesen e atij osé vertet nuk di c'te them!
   
 4. RenatoV

  RenatoV Primus registratum

  Pershendetje,nqs do te mund te me ndihmonte dikush me ndonje informacion lidhur me emigrimin ne Gjermani,do ja dija shume per faleminderit.Jam shtetas Shqipetar dhe ne Gjermani do iki vetem me pashaporte dmth si turist.pyetja eshte...nqs une ne Gjermani gjej nje pune(nje kontrate pune)si dhe vertetim banimi dmth dokument nga shtepia ku do banoj...a do mund une te rij dhe te bej dokumentat ne gjermani??puna qe une do bei eshte shofer autobuzi.dhe dicka tjeter,une patenten e kam shqipetare posidoj te gjitha kategorite e drejtimit te mjeteve.A e kam une te drejte te punoj ne Gjermani me patente Shqipetare????faleminderit,pres pergjigje nga dikush qe mund te kete ndonje informacion,
   
 5. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Nese udheton drejt Gjermanise me "vize turistike" apo per vizite nen lejen shengen nuk te lejohet te fillosh pune ne Gjermani.

  Leja per t'u futur ne Gjermani nuk eshte nje leje pune dhe per te marre leje pune duhet te jesh futur ne Gjermani me vize pune!
  Nese e ke punen gati ne Gjermani, duhet qe punedhenesi te te jape nje para-kontrate (Entwurfsvertrag) dhe me ate duhet te aplikosh ne Ambasaden Gjermane ne Tirane per vize pune.

  Shumekush vjen ne Gjermani, gjen nje pune dhe merr nje kontrate te tille ne castin qe i duhet te punoje si i ligjshem. Me lejen e kalimit ne shengen mund te punohet vetem ne te zeze dhe per nje kohe te kufizuar...
   
  Dorjan likes this.
 6. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Shqiptaret ne Gjermani,mbas nje te shtune ne pune...relaksohen.

  Ne TROJE....te cajne DARET.
   
 7. Airbourne

  Airbourne Papirus rex  Sa e bukur eshte BOTA....sepse nuk shkaterrojne,bejne skrap apo merren me LLAPAqenERIRA.
  Christkindelsmarkt_Header_klein.jpg csm_Winter_148_noFB_61263487b7.jpg
   
 8. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Disa shqiptareve ne Gjermani viti 2018-te i ka gjetur ne GRAND FORM, ne cdo ASPEKT apo fushe te jetes.Keshtu vazhdofte.

  Agreeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee.
  Tschyss.
   
 9. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Bruce Dickinson.....wer dabeisein will, sollte sich beeilen.

  Er ist seit über fünfunddreißig Jahren gefeierter Sänger der erfolgreichsten Heavy-Metal-Band der Welt – Iron Maiden. Er ist gleichzeitig Pilot (er fliegt die Ed Force One, die bandeigene 747!), Motivationsredner, Drehbuch- und Romanautor, Radiomoderator und war jahrelang erstklassiger Fechter auf Weltklasseniveau. Von seinen Fans wird er regelrecht verehrt. Jetzt erzählt er die besten Geschichten aus seinem abenteuerlichen Leben, darin schreibt er auch über seinen dramatischen Kampf gegen den Zungenkrebs, der ihm beinahe das Leben gekostet hätte.

  Iron Maiden sind mit über 90 Millionen verkauften Alben und über 2.000 Konzerten eine der erfolgreichsten Rockbands aller Zeiten. Bruce Dickinson ist darüber hinaus auch als Solokünstler regelmäßig in den Charts zu finden. Seine Memoiren hat er handschriftlich selbst verfasst.

  Bruce Dickinson ist seit über dreißig Jahren der Leadsänger von Iron Maiden, hat darüber hinaus auch eine erfolgreiche Karriere als Solokünstler und diverse andere Betätigungsfelder. Iron Maiden sind mit über 90 Millionen verkauften Alben und über 2.000 Konzerten eine der erfolgreichsten Rockbands aller Zeiten. Bruce Dickinson lebt in London, England.

  Fazit: Bruce Dickinson ist ein einzigartiges UniversalGENIE+HUMAN(se nuk e permend artikulli). Libri ka titullin...What Does This Button Do?
  PS: shqiptaret ne Berlin po deshiruan te blejne ticket...vreni te koka apo kryet.de

  I pershendes me....  IKONE.....mbrohet nga TIFOZET dhe jo nga leshi

  dickinson_button_cover2-656x369.jpg

  Hyrja me 23.01.2018.

   

Shpërndajeni këtë faqe