shhht...

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga eM, 8 Jan 2003.

 1. eM

  eM Paper Moon

  shhht...

  The Twilight Zone

  Koha kalon dhe nje armik tjeter i shtohet shpirtit tim. Muzgu vjen gjithemone ne kohe. Asnjehere nuk eshte vone. Armiku me i perpikte qe kam njohur deri me sot. Ai vjen gjithemone ngadale, sikur asgje te mos kete rendesi per te po ne fund te fundit nuk ka gje ta mposhti. Eshte aq i bukur as me shkateron cdo deshire. Zjari i shpirtit shuhet dhe une ulem aty duke pritur ate qe nuk e njoh ate qe nuk e dua ate qe nuk e ndiej.
  E luajtur?
  Mbase. Apo mbase jam thjesht nje dashnore e nje gjeje qe nuk egziston. Mbase nje dite kur muzgu vodhi diten vidhi dhe shpirtin tim.
   
 2. Guest

  Re: shhht...

  i like this except the word vidhi /pf/images/graemlins/tongue.gif but anything else it suits me /pf/images/graemlins/wink.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 3. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: shhht...

  EVERYTHING GOING AGAINST YOU

  "When everything seems to be going against you, remember that the airplane takes off against the wind, not with it."
  Henry Ford


  When everything is going along smoothly, you feel like nothing can stop you.
  The true test of success comes when you run up against challenges, or people who put roadblocks in your path. How do you handle them?
  Don't let setbacks get you down. Studying successful people will show you that they did not attain their success without first overcoming challenges.
  When Beethoven was 26 years old, he started experiencing hearing problems, which later became total deafness. Yet, Beethoven went on to compose some of his greatest works after his hearing loss. He had a strong passion for music, and even though everything seemed to be going against him, he showed tremendous determination to overcome his challenge and fulfil his desire to compose.


  P.s.....si melhem ishte kjo....... :thumbsup: /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 4. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: shhht...

  THE POWER OF WORDS

  by Author Unkown

  A group of frogs were traveling through the woods, and two of them fell into a deep pit. All the other frogs gathered around the pit. When they saw how deep the pit was, they told the two frogs that they were as good as dead.
  The two frogs ignored the comments and tried to jump up out of the pit with all of their might. The other frogs kept telling them to stop, that they were as good as dead. Finally, one of the frogs took heed to what the other frogs were saying and gave up. He fell down and died.
  The other frog continued to jump as hard as he could. Once again, the crowd of frogs yelled at him to stop the pain and just die. He jumped even harder and finally made it out.
  When he got out, the other frogs said, "Did you not hear us?" The frog explained to them that he was deaf. He thought they were encouraging him the entire time.

  This story gives us thoughts to think about:
  1. An encouraging word to someone who is down can encourage them to achieve their goal.
  2. A destructive word to someone who is down can have negative effects. Be careful of what you say.


  .......ja dhe nje melhem tjeter me doze te pranushme edhe pse dy melheme ne nje dite....

  :thumbsup: /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 5. eM

  eM Paper Moon

  Re: shhht...

  vodhi desha me thene! a typo!
   
 6. eM

  eM Paper Moon

  Re: shhht...

  Nese nje dite muzgu do te fliste, do kishte shume per te te treguar reth meje. Do te cuditeshe se sa shume sekrete i kam besuar. Fatemiresht ai eshte nje mik i vertete, shume i qete. Prandaj e dua aq shume. Dikur kisha shume miq te tjere po, sot kam ngelur vetem me muzgun. Ai eshte i vetmi qe nuk me qorton, ai eshte i vetmi qe me do me te vertete. Edhe une e dua shume po, ai nuk ka shpirt dhe une kam flohte atehere kur krahet e tij te fuqishme na afrojne. Ai eshte aq i eret sepse do qe une te humb ne te. Ai do qe une te ngelem aty derisa ditet te mbarojne dhe une te kthehem, si ai, ne nje send pa shpirt.
   
 7. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: shhht...

  ......ja tek agon dhe dita sjell shpresen, muzgu qendron larg, eshte me pak i privilegjuari i saj.Ndaj e beri te qarte vec per nje cast, qe njerezit te mos perhumbeshin ne te......Clirimi dhe ndjesia e plote vjen pasketaj.Ja shihe nje meteor....eshte per ty....thuaje deshiren tende dhe muzgu s'do kete me vend ne makthe...thjesht do ngelet si pjese e domosdoshme qe paralajmeron naten.Nata eshte per gjume dhe endrra te bukura.Ngrohe shtratin tend me to. :thumbsup:
  /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 8. eM

  eM Paper Moon

  Re: shhht...

  Rruga e Pyllit

  Dikur me thane se jeta ka shume qellime. Gjithashtu me thane so keto qellime jane gjithemone te fshehta, nuk i kupton dot para se te perplasesh me to. Qe atehere une jam ne kerkim te qellimit tim.
  Njehere, mbaj mend qe bukuri, me vone u be zgjuarsi, pastaj kjo morfoze vashdon dhe qellimi eshte bere dashuria.
  Tani une jam vetem, eci vetem ne Rrugen e Pyllit. Nuk eshte pjese nga perrallat e vellezerve Grim dhe as ndonje shaka e momentit. Une eci ne Rrugen e Pyllit. Ne vetvete e di shume mire se kjo rruge ka nje mbarim, por tani mendja ime eshte teper e pa stervitur per ta pare. Ne largesi ka drita. Mundohem te vrapoj drejt tyre po pastaj bie. Bie dhe ngrihem perseri. Pastaj filloj perseri te vrapoj, tani me meret fryma. Me duhet te ndalloj. Po drita tani shkelqen edhe me shume dhe une jam bere skllave e saj. Dhe une vrapoj dhe bie perseri. Disa here, dhe gjuniet me jane copetuar, gjaku rrjedh pa limit dhe lotet e inatit me prekin buzet. Ka vetem nje rrugedalje nga dhimbja, dorezimi. Ul koken ne turp dhe kur e ngrij perseri drita eshte fikur. Ajo seshte me aty dhe tani une jam e humbur.
  Eresira me mbyshtjell por pas pak casteve nje drite tjeter ndizet. Cdo gje fillon nga fillimi po kete radhe eshte nryshe, Rryga e Pyllit eshte ndryshe dhe une jam ndryshe gjithashtu. Kete radhe e arrita driten. Jam ne ekstaze. Cdo gje eshte e mrekullueshme por ne nje cast nga Rruga e Pyllit vjen nje drite tjeter. Joshja eshte e madhe dhe njeriu, qenie e dobet, nuk i duron dot joshjes. Ne nje ndienje makuterie une sulem ndaj drites.

  eM

  pS:Tani e moret vesh se cfare eshte Rruga e Pyllit besoj! /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 9. i'll_wait_4_U_in_Heaven

  i'll_wait_4_U_in_Heaven Forumium praecox

  Re: shhht...

  ahh sikur gjerat te ishin ashtu. Does it really matter what's around you and how they effect you. They don't have too /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 10. nyctophilia

  nyctophilia Primus registratum

  Re: shhht...

  shhht........
  Hesht dhe... bashke me dritat mbyll edhe syte, teksa ngadale largohet treni i kujtimeve, mbi binaret imagjinare te ekzistencializmit tend.
  Erra merr fryme perjashta dritareve te dhomes sime me nje rritem ekzotik, tejet dehes e deri diku te varferuar prej mungeses tende. Ti fle dhe hesht perbrenda enderrimesh te zbrazta, teksa une zvarritem asfaltit gropa-gropa te deshires tende per mosnjohje.
  Shhhhtttttttt........
  ...Po perpiqem te pergjoj rrahjet e zemres tende prej se largu, duke mos ditur se ku prehesh ti tani; ndoshta e vetmuar, ndoshta nen shoqerine e nje ylli. Gjithcka pak rendesi ka tani - bashke me dritat shuaj edhe syte - imazhi yt i fosforte tretet ngadale ajrit te rendomte te dhomes sime.
   
 11. nyctophilia

  nyctophilia Primus registratum

  Re: shhht...

  shhhhhhhhhhhhtttttttt..........
   
 12. eM

  eM Paper Moon

  Re: shhht...

  Shhtttt

  Secret!
  Edhe?!?
  Si edhe?!?!
  E pastaj?
  Eshte sekret.
  Pse?
  Si pse, eshte sekret!
  Cfare sekreti?
  Jete.
  Si jete?
  Po, po jete!
  I kujt?
  I imi.
  Kujt ja the?
  Asnjeriu.
  Pse?
  Sepse eshte sekret.
  Atehere?
  Si atehere?
  Cdo besh?
  Do them sekretin.
  Thuaje!
  Po eshte sekret.
  Po pse eshte sekret?
  Po sepse sja kam thene askujt.
  Po pse?
  Sepse te dua!

  eM
   
 13. Guest

  Re: shhht...

  shhhhhhhhhhhhhhhhhhttttttttttttt...

  ...Nje moment -
  Ne cdo kend te universit te boshatisur shoh imazhin tend, ne cdo yll te Milky Way, dalloj shembellimin e tendeve te sheqerteve sy.
  ...Dhe ja!!! Tek afrohesh drejt meje disi e ndrojtur, porsi sirena e perralles se Andersenit, ... sapo ka nisur te qendroje mbi kembete e saj - dhe ... une i ftohte!
  Me veshtron ne sy, i rrotullohesh figures sime, duke shkelur pa meshire mbi grafiken hijen time, me ngul thikate nxehta te gishtave te tua thelle ne zemren time, ... ndjej shtrengimin e kafazit tim te thurrur prej brinjesh, prej gjurmeve te duarve te tua te njoma dhe ... perseri mbetem i akullt, me i ftohte se vete yjet, ... zgjojne te kuqeremtat agimet e tua, teksa ti..., e para gje ben cdo mengjez kerkon silueten time te mbyllur kuadratit te nje fotografie - e vetmja menyre per te me pershendetur mua-te akulltin emrin tim te parin.
  ... Sikurse ne asnje filme tjeter, ti e heshtur, ben dy hapa larg zhurmes se pompave te gjakut ne trupin tim, ...ngadale peshperin tuneleve te eres, puhizat camarroke te se ciles, penetrojne te perseriturin, ne pafundesi, mesazhin tend midis portave te terresise sime ne ngrice:"...Te dua!"
  ...Me afrohesh perseri me nje buqete te flakte karafilash, duke me peshperitur se, trendafilat jane lule te vjeteruara tashme. ...Dhe une ...
  ha petalete e tyre, te zjarrtat, funebren ngjyren e tyre dhe ... ti e kupton; ne te dy s'mund te jemi as te thjeshte shoke.
  ...Nxiton te rrembesh puthjen e fundit prej buzeve te mija, dhe ...te tuat lotet e nxehte teksa vetem me ftohin me teper, zvarranikja gjuha jote tek gerryen gojen time, si te deshiroje te hyje e gjtha perbrenda meje; por ...

  Erresira e syve te mi kane mbetur te gozhduar ne te tjere te magjishem sisteme planetare. ...Deshiroj te tjera ngjyrera flokesh te prehen prane meje, te ndryshem sy prej koloritit te syve te tu - me pak fjale tjeter emer - nje "figure" ... e di kurre s'do te jete e imja.

  shhhhhhhhhhhhhhhhhttttttttttttttt, pra!!!
   
 14. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: shhht...

  me duket apo nje teme e tille ndodhet dhe ne diapazon???
   
 15. eM

  eM Paper Moon

  Re: shhht...

  Temen te Diapazoni e ke hap vet dhe kjo eshte me e vjeter se ajo aty! /pf/images/graemlins/smile.gif /pf/images/graemlins/wink.gif

  bye
  eM
   
 16. eM

  eM Paper Moon

  Re: shhht...

  Krim pa zê

  Nen qetesin e nates te dashuruarit i shtrengonin doren njeri tjetrit. Ishte nje nate si gjithe te tjerat, nje nate e lagesht kur cdo gje te ngjitej pas trupit!

  ata kishin kohe qe psonisnin ashtu, dy hije ne eresire. Qe romantike po dhe shume e dhimbshme. Nata i kishte mberthyer mendjet e tyre. Erresira i kishte tretur mendimet, vjedhur fjalet dhe u kishte mbetur vetem pasioni.

  Pasion?!?!
  gabim, pasioni eshte mekat, po si do ishin ata ne gjendie ti shpetonin pasionit ne nje nate kaq te qete? Skishte njerez edhe ne radhe te pare nuk kishe as yje. Cdo gje qe perfekte per nje krim qe nuk njef krim.

  nje prekje, nje perkedhelje dhe cdo gje mori fund. Femijeria u largua dhe nata mbreteronte ne qetesi!
  shhhhttt pra, ky qe krim pa ze!
   
 17. Guest

  Re: shhht...

  heshtja -
  ndoshta, ... ti deshiron vecse te heshtesh, e pakufijshme perbrenda ekzistences se vdekur te fjaleve te tua, dikur te rrokezuara me aq shkujdesje.
  shhhhhhhhhhttttttttt...
  ndjej heshtjen tek perdredh duart e saj te avullta pergjate te shume prekurave kembeve te tua; (mos valle eshte nje akt i konsumuar, perbrenda konsumit masiv te krijeses tende?).
  dhe ..., ti perseri ... hesht!!!
  nuhas aromen e djegies te emrit tend perbrenda te gjates, maratonamakes gri - heshtje!!!
  ***
  perse me veshtron ashtu?!
  mundohesh te kafshosh porsi nje kanibale primitive fjalesh, kuptimin e te cjerrit zerit tim te germezuar ne bardhe e zi, por ...
  heshtja -
  ***
  besome, do te te peleja me shume, n.q.s. ..., n.q.s. vertete, ti, ndonse ... e heshtur, do te ulje te geshtenjtet floket e tu, dhe ... do te reflektoje rreth mungeses se te zbrastes eko te konshiences tende.
  ***
  dhe ... e jotja heshtje eshte kaq terheqese, sa ... me pertesen e nje deliri te pa provuar me pare, ne nje menyre te perhershme mekanike, leviz lehtazi te gjatet floket e bezdisshem te heshtje, prej te ngjyrosurave ne te kuq buzeve te tua, dhe ...
  (...shhhhhhhttttttttt...)
  ...zhgaravis bardhesine e hirte te fytyres tende me nuanca te se kuqes, teksa ti ..., ushqehesh me te urrituren puthjen time!!!

  heshtja?!...
   
 18. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: shhht...

  kjo me e vjeter? :confused: /pf/images/graemlins/laugh.gif
  nuk e dija qe ti nuk e njeh renditjen mujore...
  Autor: Tema: Shshttt...
  Blue

  stranger
  Anetar/e # 109

  Shkruajtur më 21 Nëntor, 2002 19:30
  --------------------------------------------------------------------------------
  nuk ke nevoje te largohesh nga dhoma
  qendro i ulur ne tavoline dhe degjo
  as mos degjo, thjesht prit
  as mos prit, rri i heshtur dhe ne vetmi.
  bota lirisht do ta ofroje veten e saj ty
  te jesh pa maske, nuk ka rrugzgjidhje, do te rreshqase ne ekstazi tek kembet e tua.
  thjesht hesht.
  shshttt...

  --------------------
  Tu sei la neve e lui rimane sempre il sole... ♥


  just trying to make sure /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 19. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: shhht...

  ps: nqs nuk e di viti 2002 vjen perpara 2003 /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 20. eM

  eM Paper Moon

  Re: shhht...

  true true! nejse kur e pashe une temen tek Diapozoni, kisha shume kohe qe e kisha hapur kete! /pf/images/graemlins/smile.gif

  anyway...
   

Shpërndajeni këtë faqe