SALVADOR DALÍ

Diskutime tek 'Fotografia dhe Piktura - Artet Figurative' filluar nga Blendi, 5 Sep 2003.

 1. ketitopi

  ketitopi Primus registratum

  Re: SALVADOR DALÍ

  [​IMG] [/QB][/QUOTE]

  sé di pse ia ngula syte kesaj piktures dhe vura re nje grua ne sfond?a e dalloni edhe ju?rrathet kaf jane floket,bezh jane balli,kuqet buzet dhe ca te vegjel ne mes formojne hunden.si kjo tip pikture ka edhe sh te tjera ai.medje ehste njera e perbere vetem nga katrora te bardhe e te zinj dhe po ta shohesh nga larg kete pikture mund te dallosh portretin e nje presidenti amerikan...regan-in me duket.nje keshille,po pate ndonje museum te tij merrni patjeter nje ciceron ose ndonje rrefyes me vete se ndryshe nuk i kupton tamam sic duhet pikturat.

  ky dali ehste nja nga surealistet me te pakrahasueshem.`kur te kem rastin te shkoj ne spanje gjeja e pare qe do beje eshte te vizitoj muezeume te tij dhe ndertesa te gaudi-t.kam degjuar qe dali ka qene antisexist(me falni nqs jane thene me pare keto ide po sí kam lexu te gjitha),dmth atij nuk i pelqente fare sexi dhe nga kjo gje,me heshtje ia kishte dhene lejen edhe gruas se vet te shkonte me ke te donte dhe me kete rast kishin rene ne harmoni te dy /pf/images/graemlins/smile.gif ai ishte nje njeri sh i mbyllur.
   
 2. antip

  antip Primus registratum

  Re: SALVADOR DALÍ

  Dali ështe magjik!
  Kam pare muzen e tij ne Figueres te Spanjes, vertet mbreselenes...
   
 3. cufi_bardhit

  cufi_bardhit Primus registratum

  Re: SALVADOR DALÍ

  Kam nje Slide Show me pikturat e Salvator Dali dhe eshte e shoqeruar me nje kenge te Hulio Iglesias. Te fut te dridhurat kur e Shef
   
 4. katsune

  katsune cherry blossom

  Tipike e Dalì-se eshte menyra se si ai ne nje pikture te vetme bashkon forma dhe figura te ndryshme qe ne aparence nuk kane asgje te perbashket.

  [​IMG]

  Kjo pikture ne shikim te pare paraqet nje vazo/mbajtese frutash ne formen e nje kupe te mbushur me ca dardhe, vendosur ne nje tryeze me mbulese te bardhe, ndersa ne sfond dallohet pamja e nje rilievi malor.
  Nje interpretim tjeter i mundshem eshte forma e nje fytyre gjigande me nje cehre te zbardhur si prej fantazme.
  Po ta shohesh me me perqendrim dallohet mire rilievi malor qe merr formen e nje qeni gjahu me koken te kthyer nga ana e djathte dhe pedistali i vazos kthehet ne figuren e nje femre ulur mbi rere, e kthyer me kurriz nga spektatori.

  Ja edhe si shprehet Dalì ne lidhje me pikturave te tij:

  " The fact that I myself, at the moment of painting, do not understand their meaning doesn't imply that they are meaningless; on the contrary, their meaning is so deep, complex, coherent, and involuntary that it eludes simple analysis of logical intuition. "
   
 5. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Dali, ne shume drejtime, me kujton Claude Shannon dhe tere idene e tij per entropine dhe teorine e tij matematike per kanalet e komunikimit. Sipas Shanon, sasia maksimale e informacionit qe mund te transmetohet ne nje kanal komunikimi eshte ne ato raste kur ky informacion eshte random. Sa me i rregullt te jete informacioni, aq me i paket eshte ai brenda kanalit te komunikimit. Sa me i crregullt, aq me shume informacion ka, aq me teper mund te permbahet ne nje nen-ndarje, ne nje cope cfaredo te totalit.
  Pikturat e Dali' jane ilustrimi me i goditur artistik i koncepteve matematike te Shannon.

  [​IMG]
   
 6. katsune

  katsune cherry blossom

  Ah mos me thuaj mua per jo rregullin dhe cilesine e arritjeve, sepse eshte justifikimi i pare qe perdor per rremujen time :p

  Claude Shannon nuk e njihja...interesante :)
   
 7. gurax

  gurax Pan ignoramus

  katsune likes this.
 8. katsune

  katsune cherry blossom

  arsyeja ishte shume me e thjeshte se kaq: Dalì ishte homoseksual :) madje thuhet te kete pasur edhe nje lidhje intime shume te forte me poetin Garcia Lorca, edhe pse ai vete asnjehere nuk e ka pranuar.
   
 9. katsune

  katsune cherry blossom

  Muchacha en la ventana

  [​IMG]
   

Shpërndajeni këtë faqe