Rregullorja e re ne Formula 1....

Diskutime tek 'Makina e Motorra - Formula 1 - Moto GP' filluar nga bengu, 4 Nov 2002.

 1. bengu

  bengu Primus registratum

  Rregullorja e re ne Formula 1....

  Ditet e fundit FIA ka sjellur nje rregullore te re qe do te hyje ne fuqi qe nga sezoni i ardheshem, 2003. Sipas kesaj rregullore do te ndryshoje menyra e ndarjes se pikave. Pra, sipas rregullores se re vendi i pare merr 10, i dyti 8, i treti 6, i katerti 5, i pesti 4, i gjashti 3, i shtati 2 dhe i teti do te jete i fundit qe do te marre pike. Gjithashtu sipas rregullores se re nderron edhe menyra e kualifikimeve. Perkunder sesionit prej nje ore te shtuneve, si me pare, tani pilotet do te kene dy dite ne disponim per te bere rrethin me te shpejte, pra te premten dhe te shtunen, por fatkeqesisht do te kene vetem nga nje "flying-lap" per ta bere ate.
   
 2. DFV

  DFV Primus registratum

  Re: Rregullorja e re ne Formula 1....

  Idea e kualifikimit me nje xhiro eshte e bukur. World Superbike ka perdorur dicka te tille me sukses te madh qe ne 98-en. Gjithashtu edhe sponsorat e skuadrave te dobeta(Minardi) do te jene te gezuar sepse tani kamera do to kape makinen qe eshte ne piste.

  Nuka jam dakort per menyren e pikesimit sepse diferenca e vendit te pare me te dyte ne pike duhet te jete me e madhe se diferenca e vendit te dyte me te trete. Jam shum dakort qe tete te paret te marin pike.
   
 3. bengu

  bengu Primus registratum

  Re: Rregullorja e re ne Formula 1....

  Ndoshta, po besoj se ne kete menyre kampionati do te jete me interesant deri ne fund, edhe nese Ferrari do te vazhdoje me superioritetin e vet. :tipsy: :smash:

  Gjithashtu besoj se kete vit nuk do te kete ekip qe do mbese pa asnje pike.
   
 4. bengu

  bengu Primus registratum

  Re: Rregullorja e re ne Formula 1....

  Po te kishte qene rregulli i ri per ndarjen e pikeve ne fuqi gjate kampionatit qe kaloi, rradhitja e konstruktoreve do te ishte si vijon:

  Ferrari 249
  Williams 137
  McLaren 99
  Renault 51
  Sauber 37
  Jordan 25
  BAR 22
  Jaguar 21
  Toyota 12
  Arrows 6
  Minardi 5

  Kurse ajo e vozitesve do te dukej keshtu:
  Michael Schumacher 156
  Rubens Barrichello 93
  Juan Pablo Montoya 74
  Ralf Schumacher 63
  David Coulthard 63
  Kimi Räikkönen 36
  Jenson Button 31
  Nick Heidfeld 22
  Giancarlo Fisichella 20
  Jarno Trulli 19
  Eddie Irvine 16
  Felipe Massa 15
  Jacques Villeneuve 14
  Mika Salo 9
  Olivier Panis 8
  Heinz-Harald Frentzen 6
  Pedro De La Rosa 5
  Takuma Sato 5
  Mark Webber 4
  Allan McNish 3
  Alex Yoong 1
  Enrique Bernoldi 0
   
 5. DFV

  DFV Primus registratum

  Re: Rregullorja e re ne Formula 1....

  Ne nje ndryshim te madh sdo te kishte, edhe sbesoj do kete ndonje vitin tjeter. Schumacher eshte njohur gjithmone per zhirot e tij te fundit te shpejta, keshtu qe kualifikimi eshte ne favor te Schumit. Meqe diferenca eshte dy pike, atehere Barichello do ti jape fitoret Schumit /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Cdo gje varet nga Benci dhe BMW
   
 6. bengu

  bengu Primus registratum

  Re: Rregullorja e re ne Formula 1....

  Nuk di cte them per ate, por edhe Montoya eshte treguar te jete i shpejte ne xhirot e fundit. Nese te kujtohet ai mban rekordin per pole-positions sivjet. Per ate qe thua se nuk do te kete ndryshim te madh, te them te drejten frikohem edhe une /pf/images/graemlins/frown.gif . C'ti besh?! Na vjen edhe ne koha...
   
 7. DFV

  DFV Primus registratum

  Re: Rregullorja e re ne Formula 1....

  Te presim deri sa ta le Schuey. Ska rrugezgjidhje tjeter. Sa te jete ai Todd dhe Byrne, Ferrari do te jete #1.
   
 8. Karl von Ghega

  Karl von Ghega Primus registratum

  Re: Rregullorja e re ne Formula 1....

  Gentlemans!
  Rregullat jane ndryshuar per ta bere Formula One me interesante , pasi kohet e fundit veshtiresite e medha financiare te cilat u shfaqen ne disa skuadra rrezikonin largimin e shume skuadrave si dhe te piloteve vete . Ky ishte vetem hapi i pare
  dhe vitin tjeter do te kete ashtu sic flitet , ndryshime te tjera - pasi mendohet qe piloti te marre me shume perparesi , mos te dominoje vetem teknologjia .Nuk dua te mohoj talentin e padiskutueshem e unik te Schumacher , por kohet e fundit Ferrari beri cirk me te tjeret ,si dhe revolucion technologjik .Pra te duket me shume si sport fair sesa Einbahnstrasse.
   
 9. blendiys

  blendiys Primus registratum

  Re: Rregullorja e re ne Formula 1....

  Degjova ne TV per rregullat e reja.Qe gjashte pistat e para do te jene me driver elektronik,sic ka qene me pare por te tjerat do te jene manuale.
  Si edhe tjetra qe te gjithe e kemi pare -Pole Pozition vetem me nje prove.
  Tani do te kemi mundesi te shohim pilotin fantastik!!
   
 10. miyuki

  miyuki Primus registratum

  Re: Rregullorja e re ne Formula 1....

  I kemi pare pasojat e ketyre rregullave te reja,
  Ndryshim komplet ne klasifikimin gjeneral te F1.
  Ketu do te shihen kampionet e vertete...
   

Shpërndajeni këtë faqe