Receta Gatimi Shqiptare

Diskutime tek 'Kuzhina dhe receta gatimi' filluar nga TEDI, 4 Nov 2002.

 1. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Mantia me mish - Receta
  Kategoria: Brumëra, Kuzhina Shqiptare, Tradicionale


  [​IMG]
  Mantia me mish - Receta
  Kohëzgjatja e pregaditjes: 3 orë

  Përbërësit:
  - 2 Qepë
  - Kripë
  - ½ lugë gjelle biber të kuq
  - 600-700 g mish viçi
  - Ujë
  - Vegetë
  - (Përafërsisht) 1 kg Miell
  - Vaj
  - 250 g pavllak
  - Qumësht

  Pregaditja:


  Mishi:
  Mishi zihet në temperaturë mesatare duke i shtuar pak kripë. Pasi që është zier mishi (përafërisht 1 orë) prehet në copa shumë të vogla.
  Qepët i grijmë dhe i vendosim në një tigan për tu fërguar me vaj. Pasi qepët marrin ngjyrën e duhur, e hedhim mishin në tigan duke i shtuar pak vegetë dhe ½ lugë gjelle biber të kuq (paprika).

  Brumi:
  Për ta bërë brumin duhet një enë të thellë. Enën e mbushim me 2 gota ujë të vokët, 1 lugë gjelle kripë dhe pak miell. Brumi përzihet me një lugë gjelle dukë i shtuar ca miell herë pas here. Kur brumi të ketë marrë masën e duhur dhe nuk të kapet më në duar, e ndajmë brumin në 6 copa dhe e ngjeshim dukë i dhënë formën e sferës. Pastaj i mbulojmë me palloma pak të lagura me ujë, sa për mos tu terrur brumi.

  Maza:
  Pavllaku hedhet në një enë të thellë, i shtohet ca qumësht dhe vaj për ta tëholluar. Duhët ta merr një masë jo shumë të hollë por as shumë të trashë. Thjesht, e mjaftueshme për të i lyer petët me të.

  Përfundimi:
  Një tepsi në formë rrumbullake lyhet me mazë.
  Copat i tëhollojmë dukë i shtuar miell herë pas herë derisa bëhën petë. Pastaj i prejmë në forma katrore, i lyejmë me mazë dhe ua vendosim mishin në mes. E mbështjellim mishin me petë dhe e vendosim në tepsi. Veprojmë njësoj derisa është mbushur tepsia.

  Temperatura e furrës duhet të jetë 200 °C (saktë) kur i vendosim mantiat në shporet.

  TIP: Mantiat mund ti bëni dhe me djath, spinaq apo bashkë (djath e spinaq) të përziëra.

  Servimi: Servohet me sallatë shqiptare tradicionale që përmban vetëm qepë, domate, vaj, uthull dhe kripë (eventualisht mund ti shtoni lakër). Servohet edhe me kos.
   
 2. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Bukë Pice - Receta te shpejta
  Kategoria: Receta të Shpejta

  [​IMG]
  Pica në bukë - Receta te shpejta
  Një recetë për pregaditje të një ushqimi të thjeshtë, të shpejtë dhe të shijshëm njëkohësisht.
  Kohëzgjatja e pregaditjes: 20-25 minuta
  Përbërësit:
  -1 Bukë e prerë
  -Suxhuk (sipas dëshirës)
  -1 Domate
  -Kackavall (sipas dëshirës)
  -1 qepë
  -Ketchup apo sos domatesh (sipas dëshirës)
  -Origano
  -Majdanoz të bluar
  Pregaditja:
  Në fillim marrim bukë të prera dhe vendosim ketchup (apo sos). Marrim një lugë dhe i lyejmë të gjithë copët e bukës. Pas kësaj e prejmë kackavallin në pjesë të holla dhe i vendosim copat e prera në copat e bukës.
  Prejmë edhe suxhukun në pjesë të holla, të ciat i vendosim mbi ato të kackavallit. I prejmë edhe domatet, por në pjesë më të vogla. Njësoj edhe qepët. Bashkë i vendosim mbi qepët dhe domatet.
  Mbi vendosim majdanoz të bluar dhe origano, duke i dhënë shije të picës. Pasi mbaron gjithë puna, copat e bukës i vendosim në tepsi, e tepsinë e vendosim në furrë për 10 minuta. Duhet ta shikojmë shpesh që të mos digjet.
   
 3. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Turli me zarzavate...

  Koha e nevojshme
  20 minuta për larjen, qërimin dhe prerjen e zarzateve
  70 minuta për gatimin

  Për katër persona
  2 qepë - priten hollë
  1 hudhër e madhe - pritet në feta të holla
  1 spec i vogël djegës i kuq - pritet në feta të holla; sipas dozës së djegësisë që ju pëlqen, mund ta përdorni të tërën, me apo pa fara, apo edhe vetëm gjysmë, me apo pa fara. Unë preferoj të përdor gjysmë speci djegës pa fara. Kjo sasi i jep një shije shumë të lehtë djegëse, që zakonisht është e pranueshme edhe nga fëmijët dhe të rinjtë.
  2 kungulleshka - u qërohet lekura; priten në kubikë të vegjël
  2 patëllxhana - lëkura qërohet ose jo, sipas dëshirës; priten në kubikë të vegjël
  2 speca - priten në kubikë të vegjël
  4 patate mesatare - u qërohet lekura; priten në kubikë të vegjël
  2 domate - u qërohet lekura, për këte vërini për disa minuta në ujë të valuar, kështu lëkura hiqet më kollaj
  1/2 lugë gjelle sheqer, kripë, piper të zi, dy lugë salce domateje, 90 ml vaj ulliri

  Pasi të keni përgatitur të gjitha zarzavatet si më sipër, merrni një tenxhere të madhe e të thellë, hidhni në të gati gjysmën e vajit, qepët dhe hudhrën dhe kaurdisini së bashku deri sa te marrin një ngjyrë të verdhë, shtoni specin dhe kaurdisini për pak sekonda. Shtoni pastaj specat, patëllxhanat dhe patatet dhe kaurdisini për rreth 5 minuta. Shtoni pjesën tjetër të vajit. Kaurdisni për 5 minuta. Shtoni kungulleshkat dhe vazhdoni kaurdisjen edhe 5 minuta. Shtoni në fund domatet, salcën, kripën, piperin dhe sheqerin. Kaurdisini mirë të gjitha bashkë, shtoni rreth 200 ml ujë (ose aq sa të mos arrijë të mbulojë zarvatet) dhe lerini të ziejnë për rreth 30 minuta (temperatura mesatare). Pas kësaj, kalojeni turlinë në një tavë të thellë dhe aq të madhe saqë shtresa e turlisë të mos e kalojë 2 cm. Përpara se ta kaloni turline në tavë, provojeni edhe njëherë për kripë, shtoni kripë aq sa mendoni se duhet dhe përziejeni mirë me zarzavatet. Pastaj futeni tavën në furrën e paranxehur dhe lerëni në temperaturën 220°C për rreth 30 minuta.

  Turlia mund të shërbehet me bollgur ose couscous, por mund të shoqërohet edhe thjeshtë me bukë (pak e thekur ose taze e sapo nxjerrë nga furra).

  [​IMG]
   
 4. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Qofte me Ricotta

  Qofte me Ricotta eshte nje recete shume e thjeshte dhe shume e shpejte; pergatitja dhe gatimi nuk marrin me shume se 15 min. Per 2-3 veta duhen:

  250 g Ricotta
  2 Luge gjelle (LG) parmesan i grire
  1.5 LG miell
  1 veze
  kripe
  piper
  1 thelb hudhre
  vaj ulliri

  [​IMG]

  Te gjitha ingredientet e siperpermendur perziehen mire bashke.

  [​IMG]
  Me nje luge gjelle hidhen ne nje tigan, ku paraprakisht eshte nxehur vaji i ullirit. Lihet hapesire midis tyre, dhe me luge shtypen siper qe te behen petashuqe. Kjo mundeson skuqjen me te shpejte por edhe lehteson kthimin pa prishur formen e petullave.

  [​IMG]
  Ne fund, sperkaten me pamesan te grire, ose te prera ne feta te holla; shoqerohen me sallaten e stines dhe nje gote vere te kuqe (psh, Gigondas 1997). Kjo recete mund te perdoret ne vend te aperitivit ose si menu kryesore ne nje darke te lehte.
   
  Ermiraal likes this.
 5. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

 6. Ermiraal

  Ermiraal Forumium maestatis

  Une ne fill ime ziej ne uje me k ripe, pastaj e skuq me veze
   
 7. Ermiraal

  Ermiraal Forumium maestatis

   
 8. Ermiraal

  Ermiraal Forumium maestatis

  Une I hedh dhe pak dhjozem te fresket te grire
   

Shpërndajeni këtë faqe