Re: my Fan_Gentian Shkurti

Diskutime tek 'VIPat me famë botëore, klubi i Fansave' filluar nga bengu, 31 Dec 2002.

 1. bengu

  bengu Primus registratum

  Re: my Fan_Gentian Shkurti

  Absi, se morrem vesh kush fan i kujt osht.... /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 2. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Re: my Fan_Gentian Shkurti

  paperina, te lutem po pate kohe te perkthesh kte tekstin se me pelqen shume ta lezoj herpashere ne shqip

  10 minuta kohe zemer /pf/images/graemlins/smile.gif Ta perkthej une apo s'po me bejne syte tek e cift /pf/images/graemlins/tongue.gif

  T'du fort. Ta perkthej itash.
   
 3. mostro

  mostro Putraku

  Re: Re: my Fan_Gentian Shkurti

  Ejjjjjjj po kete e kam njohur una kete vere ne tirane!!!ky eshte genti,kur ka qene m i vogel e therritshin gent delja.punon te top albania(radio,chanel),dhe ka bere ate reklamen"CFARE PO THOJEEEEEEEEEEEE!!??".Dhe eshte me te vertet cun i zoti.NdeShjet e kampionatit boteror i shikonim tek piramida me disa shoket e mij dhe te tij...
  JEPIIIIIIIII GENTOOOOOOOOOO!!!! /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 4. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Re: my Fan_Gentian Shkurti

  Unaza ne gisht dhe floke te lidhur ne formen dread. Njezet e pese vjeç. Mbaruar shkollen ne akademine e artit te bukur ne qytetin e tij. Prezantues reklamash,rregjist e krijues videogames. Qesharak,ironik,udhetar i lumtur, biografi interesante per nje shqiptar, apo jo? Gentian Shkurti nuk eshte nje mize e bardhe, eshte nje nga te rinjte e Tiranes qe per te ardhur ne itali as qe nuk ju shkon ne mendje “ Neser shkoj ne Rome per te takuar disa shoke, do ndalem 2-3 dite dhe pastaj kthehem ne shtepi. Atje s’do me pyese askush per vendin tuaj; nese bashkatdhetaret e mi duan te vijne per pushime marrin nje avionin dhe vijne”. Perveçse per te zbuluar qe per te marrur vizen dhe per te gjetur Campobasso ku e kemi takuar, mik i Dines, festival internacional i artit dhe aktivitetit digjital, ka pasur nje lodhje te madhe “Kishim shkruar ne faksin e kerkimit qe Gentjani do te kishte ardhur ne Itali per te punuar” shpjegon Vanni,nje nga organizuesit “Dhe kjo eshte nje folje qe koht e fundit tremb shum autoritetet e frontieres”. “Ishte dukur e çuditshme qe nje festival i rendesishem digjital kerkonte pjesemarrjen e nje shqiptari” shton ai duke u nguruar “pastaj kur moren vesh qe jam artist gjithçka u sistema”. Keshtu qe te gjithe kane mundur te shohin Go West, videogamin e mrekullueshem me te cilin Gentiani po shetit Europen. Protagonisti, nje gomone e drejtuar nga disa skafista te pabese.
  Qellimi eshte qe te gjitha anijet dhe helikopteret e finances (keshtu eshte shkruar ne fillim te lojes) qe pengojne udhetimin.
  Objektivi eshte te arrijne ne kostjeren Italiane me sukses
  dhe duke treguar mbi monitor pjatat me piza dhe makarona.
  Dmth Shteti i bukur i shikuar sipas shetit te Shqiponjes.
  Te deshperuarit qe vijne tek ju banojne te pakten ne tokat me te
  humbura, njerez qe nuk kane pare asgje, pervec oborrit te shtepise se tyre:
  Ata mendojne se Italia eshte e tera jete e bukur dhe Tv, e ju mendoni se Shqiperia eshte nje
  vend i bere nga te varfer dhe vrases. "Keshtu ecen bota." Ne te njejten kohe
  thashethemexhohet neper diskoteka, kinema :Qe ne pushime cdo vere ne
  25 km larg Vlores
  eshte nje vend nga deti i piset" mbushet plot te rinj dhe
  plot hashhish te mire per tu pire. Cmimet duke u krahasuar me Greqin jane dyfish
  me te vogla" Do vete qe skafizet e te ardhmes do te jene funksionaret e
  agjensive te udhetimit me ekonomine ne krize, duke udhetuar Milanistet
  per te bere pushimet ne Dhermi e Sarande. Nuk eshte per tu habitur
  qe ikin per lesh, idealet kur flitet per te pas dicka ne xhep.

  pS: Perkthimi nuk eshte nje nga me te miret /pf/images/graemlins/frown.gif
  M'falet se kena pi pak si shume /pf/images/graemlins/frown.gif :smash:

  pSSSSSSSS: Honorarin ke caselle nr 37 xemel /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 5. abs

  abs nuk e di...

  Re: Re: my Fan_Gentian Shkurti

  pS: Perkthimi nuk eshte nje nga me te miret

  aah t kam than mos perkthe kur je dejshem, e sidomos per fancin tem :mad: , ca t baj un se t du fort , megjithe familiaritetin qe kena, ska honorare pa e riparu korigjimin :cool:


  Beng ai eshte fansi jem niher, djem si Genti jan dobsia jeme /pf/images/graemlins/smile.gif

  Putraku aaa e nihke a? m kallzo dhe ndonje hollsi per te po deshe /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 6. personazh

  personazh Valoris scriptorum

  Re: Re: my Fan_Gentian Shkurti

  Jemi te gjithe skafista!


  Artisti nga Tirana autori i "Go West",videogami qe nga ana politike eshte jo-korrekt: me nje gomone duhet te eleminoni Guardia Di Finanzia dhe te arrini brigjet italjane. "Por e verteta eshte qe Shqiperia eshte shume me mire. Keni vetem pica dhe spageti, mos e hiqni veten si Belpaese "


  Me unaza neper gishta dhe floke te mbledhur ne versionin "Bob Marley"*. 25 vjeç i diplomuar ne pikture ne akademine e Arteve te Bukura te qytetit te tij. Publicist,regjist dhe krijues videogame-sh. I kendeshem, ironik, udhetar, i lumtur: biografi interesante per nje shqipetar apo jo? Por Gentian Shkurti nuk eshte nje rast i veçante: eshte nje nga shume te rinjte e Tiranes, qe as nuk e çojne neper mendje te vijne ne Itali: "Neser do shkoj ne Rome per te takuar disa miq, do rri 2-3 dite e me pas do kthehem perseri ne shtepi. Aty nuk do me pyese askush mbi vendin tuaj: nqs bashkeatdhetaret e mi duan te vijne per pushime, mjafton ti hipin avjonit dhe vijne". Te mendosh ama qe per te marre vizen qe te vinte ne Campobasso ku e takuam, i ftuar i Dina-s, festival nderkombetar per artin dhe aktivitetet dixhitale, eshte lodhur goxha: "Kishim shkruar tek faksi-kerkese qe Gentiani duhet te vinte per pune ne Itali", shpjegon Vanni, nje nga organizatoret, "dhe fjala pune i rrenqeth mishin autoriteteve ne kufi". "Dukej e pabesushme qe qe festival dixhital i rendesishem te kishte nje pjesmarres nga Shqiperia", vazhdon Genti duke u skinjur, "me pas kur e moren vesh qe isha artist,gjithçka u rregullua". Dhe keshtu te gjithe paten mundesine te shihnin Go West, videogame-in defryes ne 3D me te cilen Gentjani po shetit neper Europe. Protagonist eshte nje gomone i drejtuar nga skafiste te pafytyre. Qellimi, silurimi i te gjitha anijeve dhe helikoptereve te Guardia Di Finanza (keshtu eshte shkruar ne udhezimet e lojes) te cilat i pengojne udhetimin. Synimi, arritja ne brigjet italjane, suksesi i te ciles jepet nga paraqitja ne ekran i pjatave me spageti dhe picave, ajo e Koloseut, sheshi "Signoria", si dhe nje garnizon vajzash te bukura mendjemadhe e fodulle: me nje fjale, Belpaese i pare me syrin e banorve te vendit te shqiponjave. Por edhe nje denoncim i dyfishte ndaj gjithe stereotipave: "Ata gjynahqare qe vine tek ju banojne me te shumten e rasteve ne toka te shkretuara, njerez qe nuk ka pare kurre asgje perveç oborrit te shtepise se vet: mendojne qe Italia eshte jete e bukur dhe TV, dhe ju kujtoni se Shqiperia eshte vend varfanjakesh dhe vrasesish". Keshtu ecen kjo bote. Nderkohe flitet per disqe, kinema dhe pushime: "25 kilometra nga Vlora gjendet nje fshat me det te virgjer dhe qe çdo vere mbushet me te rinj e me "mall" te mire per te tymosur. Cmimet, ne krahasim me Greqine psh, jane gati pergjysem". Mesa duket skafistet ne te ardhmen do te jene nepunesit e agjencive te udhetimeve qe, me ekonomine ne krize te plote, do te shoqerojne ne traget hordhi te tera milanezesh per te kaluar pushimet ne Dhermi dhe Sharana. Nuk eshte per tu çuditur: te pirdhen paragjykimet, sidomos kur mund te kursesh.

  *eshte thjesht nje menyre pershkrimi i modelit te flokve te ktij djalit meqenese nuk arrita te gjeja nje krahasim te duhur.
   
 7. abs

  abs nuk e di...

  Re: Re: my Fan_Gentian Shkurti

  Nazhuku...

  Jemi te gjithe skafista!


  Artisti nga Tirana autori i "Go West",videogami qe nga ana politike eshte jo-korrekt: me nje gomone duhet te eleminoni Guardia Di Finanzia dhe te arrini brigjet italjane. "Por e verteta eshte qe Shqiperia eshte shume me mire. Keni vetem pica dhe spageti, mos e hiqni veten si Belpaese "


  Me unaza neper gishta dhe floke te mbledhur ne versionin "Bob Marley"*. 25 vjeç i diplomuar ne pikture ne akademine e Arteve te Bukura te qytetit te tij. Publicist,regjist dhe krijues videogame-sh. I kendeshem, ironik, udhetar, i lumtur: biografi interesante per nje shqipetar apo jo? Por Gentian Shkurti nuk eshte nje rast i veçante: eshte nje nga shume te rinjte e Tiranes, qe as nuk e çojne neper mendje te vijne ne Itali: "Neser do shkoj ne Rome per te takuar disa miq, do rri 2-3 dite e me pas do kthehem perseri ne shtepi. Aty nuk do me pyese askush mbi vendin tuaj: nqs bashkeatdhetaret e mi duan te vijne per pushime, mjafton ti hipin avjonit dhe vijne". Te mendosh ama qe per te marre vizen qe te vinte ne Campobasso ku e takuam, i ftuar i Dina-s, festival nderkombetar per artin dhe aktivitetet dixhitale, eshte lodhur goxha: "Kishim shkruar tek faksi-kerkese qe Gentiani duhet te vinte per pune ne Itali", shpjegon Vanni, nje nga organizatoret, "dhe fjala pune i rrenqeth mishin autoriteteve ne kufi". "Dukej e pabesushme qe qe festival dixhital i rendesishem te kishte nje pjesmarres nga Shqiperia", vazhdon Genti duke u skinjur, "me pas kur e moren vesh qe isha artist,gjithçka u rregullua". Dhe keshtu te gjithe paten mundesine te shihnin Go West, videogame-in defryes ne 3D me te cilen Gentjani po shetit neper Europe. Protagonist eshte nje gomone i drejtuar nga skafiste te pafytyre. Qellimi, silurimi i te gjitha anijeve dhe helikoptereve te Guardia Di Finanza (keshtu eshte shkruar ne udhezimet e lojes) te cilat i pengojne udhetimin. Synimi, arritja ne brigjet italjane, suksesi i te ciles jepet nga paraqitja ne ekran i pjatave me spageti dhe picave, ajo e Koloseut, sheshi "Signoria", si dhe nje garnizon vajzash te bukura mendjemadhe e fodulle: me nje fjale, Belpaese i pare me syrin e banorve te vendit te shqiponjave. Por edhe nje denoncim i dyfishte ndaj gjithe stereotipave: "Ata gjynahqare qe vine tek ju banojne me te shumten e rasteve ne toka te shkretuara, njerez qe nuk ka pare kurre asgje perveç oborrit te shtepise se vet: mendojne qe Italia eshte jete e bukur dhe TV, dhe ju kujtoni se Shqiperia eshte vend varfanjakesh dhe vrasesish". Keshtu ecen kjo bote. Nderkohe flitet per disqe, kinema dhe pushime: "25 kilometra nga Vlora gjendet nje fshat me det te virgjer dhe qe çdo vere mbushet me te rinj e me "mall" te mire per te tymosur. Cmimet, ne krahasim me Greqine psh, jane gati pergjysem". Mesa duket skafistet ne te ardhmen do te jene nepunesit e agjencive te udhetimeve qe, me ekonomine ne krize te plote, do te shoqerojne ne traget hordhi te tera milanezesh per te kaluar pushimet ne Dhermi dhe Sharana. Nuk eshte per tu çuditur: te pirdhen paragjykimet, sidomos kur mund te kursesh.

  *eshte thjesht nje menyre pershkrimi i modelit te flokve te ktij djalit meqenese nuk arrita te gjeja nje krahasim te duhur.  /pf/images/graemlins/smile.gif /pf/images/graemlins/smile.gif /pf/images/graemlins/smile.gif

  :thumbsup:

  -----------------
   
 8. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Re: my Fan_Gentian Shkurti

  Nazho /pf/images/graemlins/smile.gif Muahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh.
  Qesh tuj e bo vete po ec ma /pf/images/graemlins/smile.gif
  E paske ba bukur.

  pS: Mua me pelqen shume mendimi i tij.
   
 9. personazh

  personazh Valoris scriptorum

  Re: Re: my Fan_Gentian Shkurti

  interviste e sinqerte vallaj, nga te dyja palet do thoja,shpresoj qe te mos kete filtruar asgje nga intervista origjinale editori i gazetes.
  ket videogame-in do doja ta luaja nje here. na jep adresen e ktij robit absto, se shoket e mi italjone do vdesin per ket loje /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 10. abs

  abs nuk e di...

  Re: Re: my Fan_Gentian Shkurti

  absi asht tuj e kerku per vedi, shpresoj se zani do shkoj n veshin e te duhurit, kshtu qe po mu kthu mu ma shpejt n vesh, ta jep absi ty kingo /pf/images/graemlins/smile.gif

  pacim
  /pf/images/graemlins/smile.gif

  ps: nuk e njoh personalisht Gentin :rolleyes:


  ------------------
  Ujku
  Dhelpra
  Delja

  Qellimi --------------------------> Arritja ktu.
  (pyetja) cili nga kto tri kafsh e mrrin qellimin ma shpejt dhe pse?

  ---------------
  Fillimi( i aktivitetit)-----------gjaku(reagimi ndaj tij)---------gjuetari---------qellimi

  dhe si veprojne kto tri kafshe kur shohin gjurmet e gjakut?

  Ps: e lezetshme eee?
   
 11. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Re: my Fan_Gentian Shkurti

  Sikur shume te ri ta mendonin si ky /pf/images/graemlins/smile.gif Do ndryshonin shume gjera .
  Vallai jam kurioze edhe une me e pa njat loje.
   
 12. ajax

  ajax Primus registratum

  Re: Re: my Fan_Gentian Shkurti

  une jam nji shok ingushte i Gentit,kush ka kenaqsine te njihet nga afer me Gentin mjafton te me japi nji feshkllim.
   

Shpërndajeni këtë faqe