Psikologet thone ..

Diskutime tek 'Psikologjia' filluar nga Universal, 30 Mar 2015.

 1. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  te kesh dashuri eshte pikenisja dhe themeli i marredhenies. Madje po nuk kishe dashuri veshtire se ben edhe dashuri.
   
  Balahk likes this.
 2. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

 3. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  4 SECCION .

  Tal es la sancion de la ley natural, de la que ningu-
  no puede sustraerse impunemente.

  El hombre no cumple con haber dado el sér á
  sus hijos sino que es preciso ademas el que, para
  su felicidad, los eduque de manera que lleguen á ser
  cooperadores de su dicha , y apoyos de su vejez: el
  hombre necesita de la mujer para criar á sus hijos,
  para darles su primer sustento , para enseñarlos á
  pronuclar con labio balbuciente el dulce nombre de
  Padre, y no conseguiría el fin que debe proponerse si,
  semejante á los brutos, sólo tratase de satisfacer con
  una mujer cualquiera las newidades de la natura-
  leza. Todo le muestra que una mujer, con la que
  se uniese solamente por el vínculo del placer, no le
  tendria un firme apego, y podria igualmente entre-
  garse á los deseos de los que la solicitasen para lo
  mismo que él la quiere , y que arrastrada del delei-
  te y la sensualidad no se encargarla del penoso
  dado de criar á unos hijos, cuya suerte le interesaria
  'poco ó nada. Por otra parte, laS mujeres abandona-
  das al primero que las solicita, á en las cuales todos
  tienen :iguales derechos, forzosamente han de causar
  quejas, contiendas, rivalidades y desaflos funestos
  á la tranquilidad pública.

  Un sér intelijente, cauto y racional no debe usar
  del amor como los brutos, los cuales en su propagacion
  no buscan mas que satisfacer una necesidad momen-
  tánea; su union solo dura mientras sus hijuelos lle-
  gan á estado de vivir por sí mismos. Mas el hombre,
  •ademas del placer que busca en el matrimonio, es-
  tiende mas allá sus miras; quiere gozar esclusivanien-
  te de las caricias de su mujer, no solamente porque
  necesita del deleite, sino porque tarnbien necesita po-
  seer una mujer con quien viva una vida sosegada y di-
  cliosa„• sin contar con la satisfaccion de sus deseos amo-
  rosos. Desea encontrar en su mujer una amiga cons-
  tante.

  MORAL UNIVERSAL.

  PS: fund jave te mbare motra dhe vellezer shqiptare.

  Tungi.
   
 4. AbbasHielp

  AbbasHielp Forumium praecox

 5. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  FIKS.

  Psikologët dhe psikoterapeutët?

  Psikologët nuk u lejohet të napin ndonjë ilaç sepse nuk kanë studiuar mjekësi, por psikologji, kështu që ata nuk janë mjekë.

  Psikoterapistët janë pak më të komplikuar:
  • Një "Psikoterapist Psikologjik" ka studiuar Psikologji dhe nuk mund të japi medikamente
  • Një "psikoterapeut mjekësor" ka studiuar mjekësinë dhe prandaj mund të shkruaje receta per medikamente.
  • FAZIT.....ne troje jane te xhithe PSIKOPAT(e),dhe ASNJI terapi nuk ka vlera sheruese.Per ilaqet.....vaj medet.
  • AGRE.
   
 6. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

 7. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Të praktikoni në mirënjohje.

  Mendimet ndikojnë në gjendjen shpirtërore. Mirënjohja është një nga emocionet që ju jep energji, dashuri dhe shikim të veçantë. Merrni dy minuta kohe dhe pyesni veten: "Çfarë jam dhe KUJT duhet ti jem, mirënjohës për sot?
  Ne tentojmë ta krahasojmë situatën aktuale me një ideal (që sigurisht do të thotë që ne gjithmonë e humbim). Nëse e keni bërë tashmë kaq shumë, pse nuk e zotëroni situatën aktuale?

  ?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
   
 8. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Ne qofte se semundjet mendore jane pasoje atehere zbulimi i shkaqeve do te ishte gjysma e punes drejt rruges se eliminimit te tyre.

  Me shume pak fjale keto gjendje lekundshmerie emocionale dhe mendore kane te bejne me PRANINE dhe/ose MUNGESEN e dickaje.

  Ne qofte se jeni ne prani te situatave dhe te personave te cilet ju shkaktojne stres apo ju nevrikosin atehere ju, pa pasur nevojen e nje psikologu, do te jeni ne gjendje t'i sheroni thjeshte duke u larguar. Kjo kerkon jo vetem vullnet por njekohesisht edhe mundesi per largim. Edhe pse deshira ekziston, mundesia nuk ekziston gjithmone. Psh nje burri i kusherires se pare te bashkshortit tim, i cili ishte drejtor kolegji, pesoi nje burn out te shkalles me te larte. Shkaku ishte mungesa e dashurise per profesionin. Shembuj ka plote. Edhe pse mund te nevrikosesh apo te marresh inat bashkshortin apo bashkeshorten largimi prej kesaj situate edhe pse e deshirueshme eshte e pamundur ose e veshtire.

  Ne qofte se humbisni nje njeri te dashur atehere mungesa e tij shkakton nje dhembje aq te madhe sa qe shanset se ju do te bini ne nje gjendje paranoike jane shume te medha.

  Ne qofte se njohim shkakun i cili sjell nje pasoje atehere eliminimi i shkakut behet i mundshem.

  Nje njeri me gjendje financiare te mire eshte gjithnje ne gjendje te mundesoje largimin nga nje qark demoralizues.

  Kjo nuk eshte gjithnje e vertete. Edhe pse Robin Williams ishte shume i pasur mungesa e dashurise dhe respektit nga ana e familjareve te vete ndaj tij e shtyu ne vetevrasje. Ai jepte ate qe donte te kishte me teper. Ai bente njerezit per te qeshur qe do te thote se ai kishte nevoje te ndjente pranine e dikujt qe t'a bente per te qeshur.

  Njerezit ne pergjithesi japin ate qe ata duan te kene.

  Per sa i perket humbjes se nje njeriu te dashur prania e besimit te thelle ne ZOT eshte gjithnje ilaci me i mire.

  Per sa i perket gjendjeve depresive qe kane te bejne me ndjenjen e fajit atehere shlyerja e fajit te kryer dhe pagimi i tij qindarke per qindarke eshte ilaci me i mire.


  El
   
 9. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Horoskopi kinez i vitit 2019 për vitin e............. derrit të trojeve.
  Më 5 shkurt 2019, fillon viti i ri sipas kalendarit KINEZ. Deri në 24 janar 2020, sipas horoskopit KINEZ.Kjo mund të thotë që.............. ju dhe familja juaj mund të arrini siguri dhe prosperitet financiar.
  Përveç kësaj, kontaktet sociale janë te favorizuara në vitin e derrit ne KINE.. Miqësia duhet të ushqehet dhe familja të vlerësohet. Kjo do të pasurojë jetën tuaj dhe do t'ju japë shumë kënaqësi. Elementi i Tokës do t'ju ndihmojë të gjeni ekuilibrin e duhur në jetën tuaj për Vitin e Ri. Ata do të jenë të bazuar në kuptimin e mirëfilltë.

  SEPSE... Derri nuk është vetëm një simbol i fatit në Kinë, por edhe i pasurisë .
   

Shpërndajeni këtë faqe