Psikologet thone ..

Diskutime tek 'Psikologjia' filluar nga Universal, 30 Mar 2015.

 1. h3o

  h3o Papirus rex

  Me duket se disa prej tyre edhe japin ilaqe qe kane lidhje me shume me hiperaktivitetin te femijet..me shume sdi. :)
   
 2. hareid

  hareid Papirus rex

  E them me nje siguri te madhe (kam nje mik Gjerman qe punon si psikolog) qe ketu ne Gjermani psikologet nuk mund te japin ilaqe. ..:)
   
 3. h3o

  h3o Papirus rex

  Une me siguri se di. Po kam degjuar. :)
  Po ndoshta nga qe as njerezit se dijne dallimin tamam. :)
   
 4. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  2. Nëse një person fle shumë, ai është i mërzitur.
  S'e besoj shume. Une kur bej seks fle deri ne 4 pasdite. Te jete sepse me lodhi?! Te jem i merzitur dhe s'e kam kuptuar? Jo jo. S'e besoj.

  Lexova qe psikologet 'nuk japin ilace', me siper. Japin. Quhet ilac edhe ndonje caj qe ata e rekomandojne. Por quhet me se shumti ilac sepse ka efekt psikologjik, edhe kur ai caj normalisht nuk ndikon fare ne asgje.

  Mendoj se do te ishte gabim te krijonim idene se psikologet s'jane te besueshem. Sepse kur s'je mire, apo kur ke nevoje per nje vizite psikologu, besimi humbet edhe me shume per shkak te gjendjes se keqe qe te ka kapur. Dhe po te kesh besuar se psikologet duhet te sherojne me pare veten, do te shtohet dyfish dhe ai, psikologu, do te heq shume te te binde se do te ta jape ndihmen e duhur. Pasi besimi yt(i kujtdo qofte) atij i nevojitet per te bere punen e tij.
   
 5. h3o

  h3o Papirus rex

  Spo flasim per placebo e karamele.
  Po flasim per studime te kontrolluara e me outcomes qe mund te maten.
  Nuk jane sharlatan.
  E mese normale qe shikojne dike tjeter se me aq probleme q degjojne eshte shume e veshtire qe mos te fillosh te kesh probleme. :)
   
  Alephh and joetisti_ like this.
 6. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Psikologu ne asnje rast nuk jep ilaqe ( ne raste te renda konsullta me psikiatrin dhe ai mund te vendos)...Duhet te vetedijsohemi qe jane dy lami te ndryshme....por jane edhe te lidhura tek rastet e renda depresive...
   
 7. h3o

  h3o Papirus rex

  Po edhe menyra si i afrohen problemeve mendore eshte ndryshe. Psikiatri perdorin terapi ilacesh ndersa psikologet cignitive behavioral therapy ose menyrat e tyre qe sja kam iden. :)
  Po smerren vetem me aq.
   
 8. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Jo me kot eshte edhe dega "psikologji farmakolgjike". (sa per ilacet)
  (tema) thone edhe: mos u semurni sepse pa leke nuk ju sherojme! :)
   
 9. Solaris

  Solaris Suadade... Anëtar i Shtabit

  Psikoterapia apo metoda bihevioriste në shqip që merret me sjelljen. Se e shkruajte në gjuhë të huaj , mendova të vija në ndihme. Haha!
   
  katsune likes this.
 10. h3o

  h3o Papirus rex

  Rrofsh bookmate.:)
   
  katsune and Solaris like this.
 11. Solaris

  Solaris Suadade... Anëtar i Shtabit

  Të lutem. : )
   
 12. h3o

  h3o Papirus rex

  Kam lexuar dikur libra psikologjike. Po jo psikoterapike. :p
  Seshte e njejta gje. :D
   
 13. e panjohura

  e panjohura Valoris scriptorum

  Jemi njerez te cuditshem ne....Msojm shume gjera qe nuk jane ne dobi te mireqenjes son e nuk mund t'i bejme keto dy dallime....cignitive behavioral therapy ose ne gjuhen e popullit Terapi e miresjelljes, nuk eshte ilaq....Duhet nje pune me plot pergjegjesi dhe mund qe te arrihet suksesi...
  Pra nuk eshte tragjike vizita/konsullta me psikologun....
   
  h3o likes this.
 14. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Edhe kur te jep ilace (ilace sa i perket psikologjise), prape nuk eshte tragjike.

  Mua me cutitin ato raste kur shkojne te psikologu cifte ne krize marredhenie, qe shikojme neper filma. A mundet dikush t'u beje derman?
   
 15. h3o

  h3o Papirus rex

  E ose cuditesh? Problemi me i madh ne nje cift pas problemeve ekonomike eshte komunikimi me njeri tjetrin. :)
   
  joetisti_ likes this.
 16. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Sigurisht. Por se si te duket te degjosh dicka si: hajde na ndihmo pak se nuk e duam me njeri-tjetrin :)
   
 17. h3o

  h3o Papirus rex

  Kur nuk duhen nuk ka arsye te shkojne te psikologu. :)
   
  joetisti_ likes this.
 18. katsune

  katsune cherry blossom

  per te kuptuar nese jane te gatshem per te bere kompromise praktikisht, pasi te kene kuptuar qe nuk duhen.
   
  h3o likes this.
 19. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  e sakte. Vetem se kur merr krisje nje dashuri veshtire ta marre veten.
   
 20. katsune

  katsune cherry blossom

  njeh shume cifte te dashuruar ti? :) keta te pakten jane te vetedijshem qe jane duke bere kompromise, e jo dashuri...
   

Shpërndajeni këtë faqe