Problem me makinën

Diskutime tek 'Makina e Motorra - Formula 1 - Moto GP' filluar nga Gigo, 17 Apr 2004.

 1. Gigo

  Gigo Primus registratum

  Problem me makinën

  Per ndonje ketu qe merr vesh: sot ndalova ne nje semafor me makine dhe kur po i jepja gaz qe te rinisesha nuk me eci. mu desh ta shuaja e ta rindezja prape qe te ecte. cfare problemi mund te kete?
   
 2. aspahiual

  aspahiual Primus registratum

  Re: Problem me makinën

  Mos ke harruar qe ti fusesh marrshin? /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 3. Prodigychild01

  Prodigychild01 Primus registratum

  Re: Problem me makinën

  Ai e ka makinen automatike... marshet kane ngelur ne evropen lindore...


  :cool:

  Per mendimin tim eshte pompa e benzines. Ne varesi te makines eshte 100-200 dollare.
   
 4. ^_^

  ^_^ Primus registratum

  Re: Problem me makinën

  E vetme si difekt AMD nuk ka zgjidhje tjeter, edh po te kete qene me kamio automatike e do nje dreq D ajo qe te luj nga vendi /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 5. xhoni

  xhoni Primus registratum

  Re: Problem me makinën

  Nuk e marr vesh ca ka per mos kuptu.Eshte mese e qarte.Kur makina s'ecen edhe pse me marsh brenda,problemi qendron te kambio ose tek freksioni.Po e pate automatike merre hudhe.Besoj se te ben nje zhurme fishkellyese,apo jo?Sepse tu ka desh me e fik se marr vesh. :confused: .
  E sigurt qe ske probleme benzine sepse gazin ta merr,pastaj the qe e fike vete no?
   
 6. enton

  enton Primus registratum

  Re: Problem me makinën

  Trasmision nqs ste merr marshat, ose nuk ben nderimin nga i pari ne vazhdim... cfare marke e ke makinen.
  Nje miku im per 1 trasmision te venes se tij pagoi 2000$ me 25.000 milje garanci.
  Ishalla sta perserit me.

  Pompa e benzines ska te bej fare me prob qe ai parashtron, pompa e benzines mund te mos funksionoje dhe si pasoje te sjelle mos furnizimin e plote me benzine gje qe ben te kercasin valvidhat por jo qe mos niset makina.Vjet ja nderova makines sime pompen se me fishkellente, para 1 muaji filloi perseri kur e shpura back pasi ishte brenda garancise me thane qe ta cmontonin ta derg ne fabrike per egzaminim dhe nqs atyre u dilte se ishte si pasoje e benzines me uje(ne usa??? une i hedh dhe super dreqit) me puthte halla ne faqe. Dhe gjith ky proces desh 2 muaj (une pa pompe ne makine) Aktualisht me fishkellen por ska prob pervec zhurmes te cilen e mbys me muziken. (nje pompe audi a/6 $350) skam akoma leka teper...
   
 7. koppertoni

  koppertoni Primus registratum

  Re: Problem me makinën

  mund te i hedhin uje benzines ajo dihet. Pse i hedhin ne shqiperi e ketu jo? audi ka probleme. makine luksoze por me problematika. me e mire eshte camry qe kam tani se audi i meparshem.
   
 8. enton

  enton Primus registratum

  Re: Problem me makinën

  Camry makine e destinuar per femra lol. Nqs blej makine tjet... Maxima
   
 9. Gigo

  Gigo Primus registratum

  Re: Problem me makinën

  makina nuk fishkellen, as ka fishkelly ndonjehere. marrshin e kam automatik dhe isha ne semafor dmth leva ishte ne D dhe kisha shtyp frenin, makina ishte e ndezur dhe nuk u shuajt, kur leshova frenin dhe shtypa gazin, nuk merrte gaz dhe pedali i gazit ma shtynte kemben mbrapa.
   
 10. aspahiual

  aspahiual Primus registratum

  Re: Problem me makinën

  haha LOL nuk paskam degjuar ndonje here kshu /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 11. Erjon rapper

  Erjon rapper Forumium praecox

  Re: Problem me makinën

  Une i urrej kambiot automatike. Me duken sikur jane per njerez sakat :smash:
  Nese do ti japesh kontroll te plote makines, kambio manuale eshte per ty :thumbsup:
  Plus ke avantazhin e frenimit me te plote duke u ndihmuar nga marshat. Harxhon me pak se automatikja.
  Kambio manuale per mendimin tim eshte great ne te gjitha aspektet :thumbsup: :thumbsup:
   
 12. ^_^

  ^_^ Primus registratum

  Re: Problem me makinën

  kur leshova frenin dhe shtypa gazin, nuk merrte gaz dhe pedali i gazit ma shtynte kemben mbrapa.

  Siguro qe nuk ke leshu frenen edhe ke shtyp prap frenen, se makinat me kambio automatike e kane te madh bedalin e frenave /pf/images/graemlins/smile.gif

  Vetem pedali i frenes ta kthen kemben mbrapsh kur eshte i karikuar pra me makinen qe nuk po ecen.


  Sa per kambion mekanike ate e ka fal zoti , nuk ka makine me te hajrit se kamio mekanike, ke qef kur e shkallezon si te dush ti , aq me shume kur ke motor te fuqishem psh benzine 2000 5 pistona 20 valvola, te kenaq, i bon sport makines.
   
 13. xhoni

  xhoni Primus registratum

  Re: Problem me makinën

  Ta thane dhe disa te tjere me lart.Pedali i gazit nuk ta kthen kemben mbrapsht.
  Te thashe fishkellen,ngaqe kur fillon e prishet kambio te jep ngadale nje zhurme fishkellyese.
  Ik e cun se e ke n'rregull makinen.Meso ti japesh i cik ma mire.
   
 14. Gigo

  Gigo Primus registratum

  Re: Problem me makinën

  Falemnderit atyre qe dhane pergjigje normale.

  Mos na beni pordhe kot tani, jo pedali i frenit i madh, jo s'ka mundesi qe gazi ta kthen kemben mbrapsht. Une vertet nuk marr aq shume vesh nga makinat, po pedalet i di se kush jane. Se nuk keni degjuar ju gjera te tilla atehere s'ka mundesi, ë? Mos more! Nga na dolet ju mekaniket me eksperience?
  Ishte pedali i gazit qe ishte veshtire per tu shtypur, megjithate une e shtypja dhe s'merrte gaz. shkoni e pyesni ndonje mekanik po deshet! nje inxhinier mekanik ne Shqiperi me tha qe edhe makina e tij ia bente ndonjehere, ndodh ne makinat me benzine. duhet ta cosh marshin ne neutral ose "afolio" ta shkelesh ca here gazin ashtu dhe pastaj te vazhdosh normal. Nje gje tjeter qe mund te behet eshte te hapet kapaku i serbatorit qe te marri ajer nqs nuk eshte hapur per shume kohe. Kaq di deri tani.
  Per me teper ju informoj me vone.
   
 15. enton

  enton Primus registratum

  Re: Problem me makinën

  Nje gje tjeter qe mund te behet eshte te hapet kapaku i serbatorit qe te marri ajer nqs nuk eshte hapur per shume kohe. Kaq di deri tani.
  E perkethyer kjo lexohet. Se mban mend qe kur i ke hedh benzine makines. lolol(bej shaka)
   
 16. Prodigychild01

  Prodigychild01 Primus registratum

  Re: Problem me makinën

  coje edhe ke mekaniku se nuk ben keq. Po coje ke mekanik te besuar, se shumica ta fusin sa krahu.

  /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 17. xhoni

  xhoni Primus registratum

  Re: Problem me makinën

  Ore lali,na e shpjego pak ti se ca pordhesh po te bejme ne ty.Po te ishte per mekanik se hapje hic temen.Ti qeke truderr me duket.Pse po te themi qe gazi sta kthen kemben mbrapsh qekan pordhe.I di ti termat qe perdoren ne keto raste.Mos u nxe kot.Ne shqipetaret i themi:Nuk ha gaz makina,dmth,bukoset,dhe per kete mund ta kene fajin shume gjera.(pompa,filtri,benzina etj)Ti ne fillim na the vetem dy llafe dhe sna u shpjegove hic.Nejse bej car te dush,ne shqipot s'merremi naiher vesh.Kudo do na ngrihen nervat.Hajt ciao ishalla po maron pune.
   
 18. ^_^

  ^_^ Primus registratum

  Re: Problem me makinën

  Gigo nuk e di lale se sa vjec mund te jesh ti , po kam pershtypjen qe une kam nja 5-6 vjet me pak se mosha jote ne timon makine.
  rrjedh nga nje familje ku 2 ne 3 meshkuj jane shofera dhe ai i treti eshte mekanik.
  Nuk me ka bo vaki nai here te me ktheje deri me sot kemben mbrapsh pedali i gazit, as mua , as tim eti askujt ne familjen tone. eksperience 50 vjecare kjo, praktikisht vete kam nje makine me benzine sa per info volvo 850 , dhe nuk ja kam hap nai here kapakun e serbratorit sepse nuk i shkon benzina , kane pompaci vllai makinat qe e shtyjne benzinen, nese makina nuk te ka ngrene gaz kur ke dash te shkeputesh eshte gje tjeter, me kamion automatike nuk ndodh asnjehere te mos haj gaz makina ne momentin e pare sepse minimalja do te te japi nje kolpo ne fillim e pastaj nuk do haj me gaz , sepse kambio eshte gati ne neutro ne momentin e pare, pra eshte shume pak e ingranuar aq pak sa nuk arrin dot ta ngordhi motorin i themi ne shqiptaret, kur makinat jane me kambio automatike rastet qe nuk hajne gaz edhe qe nuk leshohen nga vendi jane te rralla dhe jane ato raste kur ti pa dashje ke ngritur frenen e dores, ose frenat te jane bllokuar per nje moment dhe makina nuk shkulet nga vendi nese makina nuk shkulet nga vendi pra xhirot e motorit dalin bosh , ti mund ti japesh gaz sa te dushe edhe makina nuk ecen, qe pedali i gazit te ktheje kemben mbrapsh eshte e pamundur sepse ai nuk punon me presion drejte kembes sic eshte pedali i frenes, por me presion te kundert pra i duhet nje suste qe ta ngreje bedalin perseri dhe susta ka regjim konstant si te marri gaz makina si te mos marri , shume shume pedali i gazit te ngel poshte i shtypur, ose nuk shtypet fare kur te eshte bllokuar ose te bllokohet kavo e gazit ne guaino, kur keputet kavo pedali punon lirshem por nuk merr gaz makina.

  Per mu mos u merr me traplliqe mekanikesh jo hap tapa serbratoresh e jo e bojne makinat ket nga nje here e nuk e bojne , nuk duhet ta bojne vllai ate qe te ka bo.

  Keshilla dhe diagnoza ime, kontrollo kambion dhe ndroi vajin se te ka ngel e ingranume ne marsh te larte , e di ti si i ndron vete marshet automatiku kshu qe para se te vish ne sefamor e ke pas ne te tretin ke frenu direkt dhe ajo nuk te ka shkallezu ket po e bejne kamiot automatike kur vaji eshte shume viskoz dhe kur i bien ca susta qe kane mrena pranej kontrollo kamion, duke qene motor benzine nuk ka mujt me shkul makinen me marsh te trete te ingranum dhe te ka ngordh motorin, kuptove tashi, kur r kr fik makinen jane pezullu xhirot e motorit , ka ra presioni i vajit , nuk ka pas xhiro fare kambio dhe ka shkallezu marshet pra eshte cblloku nga i treti , plus faktin qe mund ta kesh cu makinen ne neutro kur e ke nez dhe aq dojte ajo, mos harro me kontrollu edhe minimon lal dhe se si te bie minimo kur heq kemben nga gazi , jekohesisht edhe se si te reagon motori ne sinchron me pedalen e gazit pra te vjen mbrapsh me vonese pedalja e gazit apo jo, sepse shpesh here ndodh qe motorat i ulin xhirot ngadale dhe kur je me automatike ta mban ne marshin qe e kisha ne moment ose pak me gjate se sa duhet ne ate marsh pa shkallezu , e njejta gje ndodh edhe kur te vonohet pedali sepse nuk e leshon menjehere gazin dhe e mban makine me gaz edhe bie ne minimo me vonese.

  Sa per dienine tende serbratpri ka disa valvola te cilat pervec kapakut qe punon ne nje ane pra vetem shkarkon gazrat e sebratorit keto valvolat qe thu ti qe jane diku afer me pompacine po ta shofesh pompacine pergjithesisht makinat e kane mbrapa tek bagazhi nese serbratori eshte poste sediles se mbrapme , kompensojne volumin qe iken nga servratori. Psh makina ime ka dopio tape ne serbrator edhe kapakun edhe nje tape mrena i bie qe te me bllokohet 1 here ne 2 dit. Makinat e kohes se qepes zizat rus ndodhte qe duhej ti leroje nganjehere tapen por zizat rus po them jo makinat e sotme . Ato me sebrator llamarine sot serbratoret jane me plastike vllai dhe plastika edhe ne diferenca presionesh te ndryshme epet dhe ngushton volumin.
  Tashi nuk du me u zgjat shume se i bi me te bo teori motorrash e makinash. ky qe po te flet eshte nje inxhinier qe ka bo 2 vjte shkolle te larte pe motora e makina.
   
 19. aspahiual

  aspahiual Primus registratum

  Re: Problem me makinën

  4 ^_^


  Shume durim paske pasur mor lal qe ti shkruash gjithe ate mesazh,hallall hallall :thumbsup:
   
 20. ^_^

  ^_^ Primus registratum

  Re: Problem me makinën

  Nuk kom car boj mer eshte ora 4 4 mj4sit e nuk me flehet gjume /pf/images/graemlins/smile.gif
   

Shpërndajeni këtë faqe