Poezitë që parapëlqej.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Ema, 4 Nov 2002.

 1. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Këtë këmishë bojëkafe
  dhe këto çizme t’i kam falur:
  Sikur ta dija çfarë di sot, o bir,
  më mirë veten kisha varur.
  Kur pashë dorën tënde, bir
  tek përshëndet’ Hitlerin,
  s’e dij’a që nuk kish shpëtim
  oh, më për ty të mjerin.
  Dëgjova tek po flisje, bir,
  për një brezni heronjsh mbi dhé,
  e nuk e dija, nuk e shihja:
  që ti xhelat i tyre qe.
  Të pashë tek marshoje, bir,
  prapa Hitlerit tënd,
  dhe nuk e dija që kush shkon me të,
  s’këthehet kurrë më në këtë vënd.
  Më the, o bir, se Gjermania
  do përtërihej si perri.
  Unë s’e dija që do bëhej
  veç gjak e gur e hi.
  Të pashë me atë këmishë
  edhe të lash’ të lirë,
  se nuk e dija që do bëhej
  qefini yt, o bir.

  Arturo UI.
   
 2. Solaris

  Solaris Suadade... Anëtar i Shtabit

  PO JU DO TË MUNDNIT?

  Papritmas ndota hartën e ditëve prozaike
  Duke hedhur mbi të ngjyrë nga një gotë
  dhe mbi një pjatë xhelatinoze
  tregova xigomatikët e pjerrët të oqeanit.
  Mbi luspën e një peshku konserve

  lexova ftesat e buzëve të reja.
  Po ju
  do mundnit
  të ekzekutonit një nokturn
  me një flaut ullukësh?

  -MAJAKOVSKI
   
 3. Solaris

  Solaris Suadade... Anëtar i Shtabit

  VETVETES SË DASHUR, KËTA VARGJE
  AUTORI IA KUSHTON

  Katër.
  Të rënda si një e shtënë.
  '' Qezarit, ç'i takon Cezarit, Zotit, ç'i takon Zotit.''

  Por një
  si unë
  ku mund të futet vallë?
  Ku ma kanë përgatitur strofullën?

  Po të isha
  i vogël
  sa Oqeani i Madh,
  do të ngrihesha në majën e gishtërinjve të dallgëve,
  duke përkëdhelur me baticë hënën.
  Ku ta gjej një të dashur
  të ngjashme me veten ?
  I ngushtë do të ishte qielli për të !

  Oh, po të isha i varfër !
  Si një miliarder !
  Ç'është leku për shpirtin ?
  Një hajdut i pangopur struket në të.

  Hordhisë së shfrenuar të dëshirave të mia
  Gjithë floriri i Kalifornisë nuk i mjafton.

  Po të isha i belbët
  si Dantja
  apo Petrarka!
  Të djeg shpirtin për një vetëm !
  Ta urdhëroj me vargjet të tretet në hi !

  Dhe fjalët
  dhe dashuria ime
  do të ishin një hark triumfi:
  me pompozitet
  pa lënë gjurmë do të kalonin
  dashnoret e gjithë shekujve nën të.

  Oh, po të isha
  i qetë,
  si gjëmimi
  do të gjëmoja,
  duke shtrënguar me dridhërimë manastirin e stërlashtë të tokës.
  Po të ulërij gjer në kupë të qiellit të rimë
  unë
  me zërin tim vigan,
  kometat do të përdredhin krahët flakërues,
  duke u hedhur kryengulthi mbi melankolinë.

  Me rrezet e syve do të breja netët,
  po të isha
  opak
  si dielli!
  Ç'nevojë kam unë
  Të të ujis me shkëlqimin tim
  prehrin e dobësuar të tokës !

  Do të kaloj,
  duke tërhequr dashurinë time vigane.
  në cilën natë
  në kllapi
  e shëndetligë?

  Nga cilët Goliathë
  u ngjiza unë
  e kaq i kotë e kaq i madh?


  1916

  -MAJAKOVSKI
   
  gurax likes this.
 4. Solaris

  Solaris Suadade... Anëtar i Shtabit

  VLADIMIR MAJAKOVSKI
  Re me pantallona

  RE ME PANTALLONA – Pjesa I
  I merrni përçart fjalët e mia ?
  Kjo ndodhi
  Ndodhi n’Odesë
  “Do vij në katër” – tha Maria.
  Tetë
  Nëndë,
  Dhjetë e pesë
  Ja dhe mbrëmja,
  Në honin e natës,
  Rrëshqet nga dritoret
  E mvrejtur,
  Mbrëmje dhjetori.
  Mbi shpinat e ndryshkura shqyhen ne gaz
  Temjanorët.
  Mua tani me zor do më njihni:
  Një masë dejesh,
  Rënkon.
  E tërë.
  C’i duhet vallë gjithë këtij shkëmbi ?
  Por shkëmbi i duhen shumë gjëra!
  S’ka rëndësi.
  Pse ky bllok është prej bronxi,
  Dhe se zemra është hekur e ftohtë.
  Natën do që gulçimin tënd
  Ta ndrysh tek një grua
  E ngrohtë.
  Dhe ja,
  I madh
  Përkulem mbi qelq,
  Ballin shtrëngoj në dhimbjen e kockave.
  Do vijë dashuria apo jo ?
  Cila dashuri,
  E madhja, apo e vockëla ?
  Nga e gjeti të madhe ky trupth ?
  Duhet për të një dashurizë e vogël,
  Një dashuriçkë!
  Ajo ju trëmbet borive t’automobilave,
  Ka qejf tingujt e zileve
  Të deriçkës.
  Akoma dhe akoma
  i lagur nga uji,
  Përballë fytyrës së shiut të rreptë,
  Pres,
  Spërkatur nga ushtima e dallgës së qytetit.
  Mesnata si me thikë,
  E ndoqi
  Dhe e preu
  Të mallkuarin!
  Ra ora dymbëdhjetë,
  Si koka nga supet e t’ekzekutuarit.
  Në xhamë pikat e shiut
  Gjarpërojnë,
  Si një grimasë vigane lëvizin,
  Sikur ulërijnë kimerat
  E kishës Shën Mërisë së Parisit.
  E mallkuara!
  Dhe kjo duhet këtë natë!
  Erdh’ koha të ulërij.
  Dëgjoj:
  Në heshtje,
  si i sëmuri nga shtrati,
  u hodh një nerv.
  Dhe ja
  Në fillim kaloi,
  Çalë-çalë,
  Pastaj me vrap,
  Ndihet qartë,
  I shqetësuar.
  Tani ai dhe pas tij dy të tjerë
  Sulen me vrap të tërbuar.
  U shemb suvaja e katit të parë.
  Nervat
  Të mëdhenj,
  Të vegjël,
  Të rëndë,
  Hidhen të harbuar,
  Dhe ja,
  Nervave po u merren këmbët!
  Dhe nata në dhomë zgjatet dhe zgjatet,
  Nga mpirja dhe hija të rënduar sytë.
  Pa pritur dyert kërcasin,
  Sikur hotelit
  Dhëmbët i kërcitën.
  Hyre ti,
  E rreptë si “na”-ja
  Dorashkat duke vërtitur, ndërkohë
  The:
  “E dini –
  Unë do martohem!”
  E mirë, martohuni.
  S’ka gjë.
  Do duroj.
  E shihni sa i qetë rri!
  Si pulsi
  I të vdekurit.
  Ju kujtohet ?
  Ju thatë:
  “Xhek London,
  Pasion,
  Pare,
  Të bredh”,
  Por unë një gjë dija:
  Ju jeni Xhokonda.
  Të cilën duhet ta vjedh.
  Dhe ma vodhën.
  Prapë do loz i dashuruar,
  Harqet e vetullave do t’i ndez flakë.
  Ç’t’i bësh ?
  Dhe në shtëpinë, q’u dogj e u shkrumbua,
  Nga një herë jetojnë endacakë!
  Talleni ?
  “Më pak se ç’ka kopekë lypësi,
  Ju keni gurë çmendurie të rrallë”
  Mos harroni
  Si u shëmb Pompeu,
  Kur pompeasit Vezuvin tallën.
  Ej!
  Zotërinj!
  Amatorë
  Shenjtorësh,
  Krimesh të tmerrta,
  Më të tmerrshmen gjë,
  A e kini parë,
  Fytyrën time,
  Kur
  Unë
  Jam absolutisht i qetë ?
  Dhe e ndjej
  “Unë”
  Për mua është pak
  Dikush tjetër me çpon brenda trupit si kama
  Alo!
  Kush flet ?
  Mama
  Mama!
  Biri juaj u sëmur mrekullisht.
  Mama!
  Atij zjarr në zemër i ra.
  I thoni motrave Ludës dhe Oljës
  Se vëllai ku të futet s’ka.
  Cdo fjalë
  Bile dhe shakatë,
  Që shqipton me gojën, q’i digjet
  Hidhen si prostitutat lakuriqe
  Prej shtëpisë publike, që ka marrë flakë.
  Njerëzit nuhasin,
  Mban erë mish i djegur.
  Dikush vrapon.
  Kaska.
  Shkëlqime.
  Mos hyni me çizme!
  U thoni zjarrfiksave:
  “Në zemrën që digjet hyet me ledhatime.”
  Shpëtoj vetë.
  Lotët e syve zbraz si fuçija.
  Më lini të kapem për brinjësh
  Hidhem! Hidhem! Hidhem! Hidhem!
  U shembën.
  Prej zemrës dot nuk hidhesh!
  Nga zgavra e buzëve
  Nga fytyra, që u dogj,
  Një puthje e përcëlluar hidhet përjashta.
  Mama!
  Nuk mund të këndoj!
  Në kishën e zemrën kumbojnë veç psallmet.
  Figurat e fjalëve dhe shifrave të përcëlluara
  Nga kafka dalin,
  Si fëmijët nga gërmadhat pranë.
  Kështu dikur
  U ngritën të tmerruara
  Drejt qiellit
  Duart e shkrumbuara të “Luizitianës”.
  Njerëzve të trembur
  N’apartamentet e qeta
  Mëngjezi ju hyn
  Me njëqind sy.
  Britmë e fundit,
  Së paku për mua, të djegurin,
  Në shekuj, rënko ti.
  —-
  RE ME PANTALLONA – Pjesa II
  Lermëni të qetë!
  S’jam shok i të mëdhenjve.
  Un’ “nihil” vë
  Përmbi cdo gjë.
  Asgjëkundi.
  Askurrë të lexoj s’dua.
  Si janë librat ?
  Si librat.
  Asgjë.
  Më parë kujtoja,
  Librat bëhen shpejt:
  Erdhi poeti,
  Buzët lehtë i hapi,
  Dhe që nga buzët fluturoi drejt
  Një varg,
  Gati.
  Por qenka ndryshe,
  Para se të nisë,
  Vërtitet gjersa kallo i dalin prej fërkimit,
  Në lymin e zemrës zvarriset
  Peshku budalla i përfytyrimit.
  Dhe pasi qërojnë rimat,
  Ndërsa ziejnë
  Një çorbë me bilbila dhe dashurira,
  Rruga gjuhë-presë si memece përpëlitet
  Se s’ka me se të flasë, të ulërijë.
  Kullat e Babelit të qyteteve
  I ringrëmë ne papushuar,
  Kurse zoti,
  Qytetet në rrafshina të shkreta
  I kthen,
  Gjuhët duke ngatërruar.
  Rruga e heshtur dhëmbjen e nxorri,
  Një britmë u dëgjua pa pritur, histerike,
  Rrugës si hala ne grykë i ngelën
  Taksitë topolake dhe karrocat thatanike.
  Mbi gjoks të rrugës,
  Si TBC kalimtarët.
  Qyteti mbylli udhën me kyçin e territ.
  Dhe ahere,
  Megjithatë,
  Një turmë se nga doli,
  Duke mbajtur me zor një britmë vreri.
  Ndoshta
  Korit të ëngjëjve, që këndonte psallme,
  Zoti, i grabitur, dënim ka për t’i dhënë.
  Kurse rruga ulëriti me të madhe:
  “Shkojmë të shdëpemi duke ngrënë!”
  Përshkohet qyteti nga Krupët dhe krupthët e hekurt,
  Që vetullat i ngrysin nën ballin përposh,
  Ndërsa në gojë kalben
  Kufomat e fjalëve të vdekura,
  Veç dy fjalë majmen:
  “Maskara”
  Dhe
  “Borxh”.
  Poetët
  E lagur, me dënesë dhe pelerina,
  U sulën, flokët duke ndukur:
  “Si t’i vëmë në një këngë.
  Dhe zonjushën
  Dhe dashurinë
  Dhe vesën mbi lulen e bukur ?”
  Dhe pas poetëve
  Kompania tjetër
  E studentëve,
  E policëve,
  E prostitutave.
  Zotërinj!
  Ndaluni!
  Ju s’jeni lypsa,
  Mos guxoni të kërkoni lëmoshë skutave!
  Ne, të shëndoshët,
  Hapa viganët,
  Mos ta dëgjojmë,
  Po ta shqyejmë cdo horr
  Nga ata, që i ngjiten si shtojcë, pa pare,
  Cdo krevati dopio bashkëshortor.
  Atyre mos iu lut:
  “Ndihmomë zot”.
  Mos iu lut
  As për hymn,
  As për oratorio.
  Ne vetë jemi pjesë e hymnit të madh
  Të zhurmës së fabrikave dhe laboratorëve.
  Ç’është Fausti per mua,
  Që si fishekzjarr i kotë
  Rrëshqet me Mefistofelin në të qiellit parkete ?
  E dini ?!
  Unë kam në këpucë një gozhdë
  Më të tmerrshme se fantazia e Gëtes vetë.
  Unë
  Gojëarti,
  Çdo fjalë e të cilit
  Shpirtin ka rilindur,
  Trupin ka gjallëruar,
  Po ju them:
  Më e vogla kokrizë pluhuri
  Ka më shumë vlerë se çdo gjë që kam shkruar.
  Dëgjoni!
  Predikon me rënkime e hakmarrje
  I ditëve të sotme grykëçjerri Zarathustra!
  Ne me fytyrat, si çarçafë të palarë,
  Me buzë të varura si llustra,
  Ne
  T’internuar në qytete leprozësh
  Ku leprën e shkaktuan llumi dhe ari
  Ne jemi më të pastër se qielli i Venedikut,
  Nga detet dhe diejtë së bashku i larë.
  Aq më bën që s’ka
  Tek Homerët dhe Ovidët
  Njerëz si ne,
  Me blozë të lyer,
  Unë e di,
  Qielli do të zbehej po të shihte
  Arin e shpirtit tonë të shkëlqyer.
  Dejet dhe muskujt
  Më të sigurtë se lutjet janë.
  Lëmoshë nga koha s’kërkojmë më kot,
  Secili nga ne
  Në duar mban
  Rrypat dhe frenat e botës.
  U ngjitën në Golgotha auditoret
  E Moskës, Kievit, Odesës, Petrogradit
  Dhe s’pati asnjë
  I cili
  Mos thërriste,
  Kryqëzojeni,
  “Kryqëzojeni bardin”.
  Por, njerëz
  Unë ju kam dashur,
  Megjithëse ju ofenduar më keni.
  Ndonjëherë a e kini parë
  Si, dorën që e rreh, e lëpin qeni ?
  Unë
  I talluri nga gjenerata e sotme
  Si anekdotë
  E ndyrë
  E gjatë
  Shikoj përtej kohës, në horizontet,
  Ku asnjeri s’shikon këtë natë.
  Atje ky syri i njerëzve s’arrin
  Në krye të hordhive t’uritura,
  Tatëpjetë,
  Me kurorën me gjëmba të revolucionit,
  Vjen viti i shtatëmbëdhjetë.
  Unë jam pararendësi i tij tek ju,
  Ku është dhembja, me të jam bashkuar,
  Në çdo pikë loti, që u derdh diku,
  Vehten kam kryqëzuar.
  Tani asgjë asnjeriut nuk i fal.
  Në shpirt butësisë i dogja çdo fije.
  Kjo është më e vështirë se të marresh
  Njëqind mijë Bastije.
  Dhe kur koha të vijë
  Që ardhjen e shpëtimtarit
  Me rebelizëm ta prisni
  Shurdhues e plot tmerr,
  Ahere unë
  Shpirtin do shkul fare
  Ta shkel e t’ua jap
  si të përgjakur flamur.
  —-
  RE ME PANTALLONA – Pjesa III
  Ah, ç’ndodhi kështu,
  Nga erdhi kjo gjë.
  Midis ditëve me diell
  Të këtyre vendeve ?
  Pa pritur, në kokë,
  Si perde e trishtuar,
  Më erdhi shtëpi e të çmendurve.
  Dhe siç ndodh,
  Kur kryqëzori
  Mbytet diku,
  Marinarët ikin nga anija e zhdukur,
  Ashtu, me sytë të shqyer
  U sul kuturu
  Gati i çmendur, Burluku.
  Me qepallat e përgjakura e të përlotura
  U zvarris,
  U çua,
  Iku i strukur,
  Dhe pa pritur ëmbëlsisht mes lotëve
  Buzëqeshi dhe tha:
  “Bukur”!
  Sa bukur në bluzën e verdhë
  Shpirtin të mbështjellë kur futim,
  Sa bukur
  Të thërresësh
  Nën gijotinë:
  “Pini kakao Van Huten”!
  Këtë sekondë
  Të bujshme
  Të tmerrit
  Me asgjë s’do ta ndërroja
  Më të mirë.
  Mes tymit të cigares,
  Pas gotës së likerit,
  Fytyra e Servjaninit u zgjat e pirë.
  Si guxoni ta quani vehte poet
  Dhe si zog të cicëroni më kot ?
  Sot
  Duhet
  Kasketë
  T’i bëhemi kafkës së botës.
  Ju,
  Të shqetësuar nga i vetmi mendim:
  “A kërcej vallë me hijeshi”?
  Vështroni si dëfrej
  Pa pushim,
  Unë, horri i udhëve,
  Kumarxhi-batakçi.
  Nga ju,
  Të njomurit me dashuri të vogla
  Që nëpër shekujt
  Lëshuat veç lotë,
  Po shkoj unë
  Diellin ta vë si monokël
  Në sy, që të shoh këtë botë.
  Veshur në mënyrë të çuditshme e pa hire,
  Mbi tokë i zjarrtë,
  Kudo do të vete,
  Dhe përpara meje, lidhur me zinxhirë
  Napoleonin, si kone, do ta marr me vehte.
  Toka, si grua, që ka qejf të dorëzohet,
  Do të shkrihet, do tundet plot naze
  Buzët e sendeve
  Që do gjallërohen
  Do bëlbëzojnë
  “Çaça, çaça, çaça”.
  Papritur,
  Retë
  Dhe mjegullat e tjera,
  Në qiell bënë një rrëmujë të bardhë,
  Dhe dukej sikur puntorët u derdhën,
  Qiellit i shpallën grevë të madhe.
  Me rrufe, me ulërimë nga qielli u lëshua
  Duke fshirë qurret me buzë së largu,
  Dhe fytyra e qiellit u shtrëmbërua
  Për një çast,
  Si fytyra e Bismarkut.
  Dhe dikush
  Ngatërruar në punët e reve
  Duart drejt kafesë i zgjat,
  Herë i ëmbël,
  Herë femëror,
  Herë si i topit shtrat.
  Ju kujtoni,
  Se dielli ëmbëlsisht
  Faqet i përkëdhel kafenesë ?
  Jo, jo, shkojnë të pushkatojnë kryengritësit
  Trupat e gjeneral Galifesë!
  Nxirrni duart nga xhepat, kalimtarë,
  Rrokni gurë, bomba, thika, ç’të jetë,
  Dhe në qofte se ndokush duar s’ka fare
  Le të goditë me ballin e vetë.
  Marshoni, ju t’uritur,
  Të përulur,
  Thatanikë,
  Të palarë, të mbushur me pleshta.
  Marshoni!
  Të hënat dhe të martat.
  Do t’i ngjyejmë me gjak si për festa,
  Toka nën thika le të kujtojë
  Ata që t’i poshtërojë desh,
  Toka bullafiqe,
  Tamam si dashnore,
  Që Rotshildi dikur e desh!
  Që flamurët të valviten midis batareve,
  Ashtu siç ndodh me rregull në çdo banket,
  Ju, shtylla elektrike, ndrejini drejt reve,
  Mishrat e varura që kasapi shet.
  Dikush shahet,
  Lutet,
  Thërret,
  Grindet,
  Pëleshet pas pak.
  Në qiell, i kuq si Marsejeza
  Dridhet perëndimi-gjak.
  Erdh çmënduria.
  S’ka si e ndalon.
  Nata po vjen
  Me të ngrënë,
  Me pije.
  Vështroni –
  Qielli prapë komploton
  Me yjet e spërkatur nga tradhëtia!
  Erdhi
  Bën gosti si Mamaj,
  Hypur mbi shpinë të qytetit,
  Këtë natë të zezë si Azefi në çdo skaj
  S’e përshkon dot syri i poetit.
  Strukem në një qoshe të tavernës, në banak.
  Me verë tryezën dhe shpirtin spërkat,
  Dhe po ndjej,
  Që nga këndi, të rrumbullaktë,
  Sytë e Shën Mërisë më shohin me inat.
  C’ti dhurosh asaj nga dhuratat shabllone –
  Ndriçimin e tavernës së trishtë ?
  E sheh,
  Përsëri në Golgotha të dënojnë
  S’duan Barabë,
  Por Krisht.
  Ndoshta unë,
  Në mendjen njerëzore.
  Me asnjë fytyrë s’ngjaj.
  Unë
  Ndoshta
  Jam më i bukur
  I bijve të tu në çdo skaj.
  Haré jepu njerëzve
  Si shkumba në det
  Të ngrihen,
  Të rriten sa më parë
  Djemtë të bëhen burra sa më shpejt
  Dhe vajzat sa më shpejt
  Të bëhen me barrë.
  Dhe fëmijëve jepu mençuritë,
  E magjistarëve te moçmë me thinja.
  Dhe do të vinë ata
  Dhe do pagëzojnë fëmijtë
  Me emrat e vargjeve të mija.
  Unë, që kërkova maqinat dhe Anglinë,
  Ndoshta pa e ditur as vetë,
  N’Ungjillin më të thjeshtë jam tanimë
  Apostulli i trembëdhjetë.
  Dhe kur zëri im
  Pa turp rënkon në erë
  Me orë të tëra,
  E me ditë pambarim
  Ndoshta Jezu Krishti ju merr erë
  Luleve të shpirtit tim.E PANTALLONA – Pjesa I
  I merrni përçart fjalët e mia ?
  Kjo ndodhi
  Ndodhi n’Odesë
  “Do vij në katër” – tha Maria.
  Tetë
  Nëndë,
  Dhjetë e pesë
  Ja dhe mbrëmja,
  Në honin e natës,
  Rrëshqet nga dritoret
  E mvrejtur,
  Mbrëmje dhjetori.
  Mbi shpinat e ndryshkura shqyhen ne gaz
  Temjanorët.
  Mua tani me zor do më njihni:
  Një masë dejesh,
  Rënkon.
  E tërë.
  C’i duhet vallë gjithë këtij shkëmbi ?
  Por shkëmbi i duhen shumë gjëra!
  S’ka rëndësi.
  Pse ky bllok është prej bronxi,
  Dhe se zemra është hekur e ftohtë.
  Natën do që gulçimin tënd
  Ta ndrysh tek një grua
  E ngrohtë.
  Dhe ja,
  I madh
  Përkulem mbi qelq,
  Ballin shtrëngoj në dhimbjen e kockave.
  Do vijë dashuria apo jo ?
  Cila dashuri,
  E madhja, apo e vockëla ?
  Nga e gjeti të madhe ky trupth ?
  Duhet për të një dashurizë e vogël,
  Një dashuriçkë!
  Ajo ju trëmbet borive t’automobilave,
  Ka qejf tingujt e zileve
  Të deriçkës.
  Akoma dhe akoma
  i lagur nga uji,
  Përballë fytyrës së shiut të rreptë,
  Pres,
  Spërkatur nga ushtima e dallgës së qytetit.
  Mesnata si me thikë,
  E ndoqi
  Dhe e preu
  Të mallkuarin!
  Ra ora dymbëdhjetë,
  Si koka nga supet e t’ekzekutuarit.
  Në xhamë pikat e shiut
  Gjarpërojnë,
  Si një grimasë vigane lëvizin,
  Sikur ulërijnë kimerat
  E kishës Shën Mërisë së Parisit.
  E mallkuara!
  Dhe kjo duhet këtë natë!
  Erdh’ koha të ulërij.
  Dëgjoj:
  Në heshtje,
  si i sëmuri nga shtrati,
  u hodh një nerv.
  Dhe ja
  Në fillim kaloi,
  Çalë-çalë,
  Pastaj me vrap,
  Ndihet qartë,
  I shqetësuar.
  Tani ai dhe pas tij dy të tjerë
  Sulen me vrap të tërbuar.
  U shemb suvaja e katit të parë.
  Nervat
  Të mëdhenj,
  Të vegjël,
  Të rëndë,
  Hidhen të harbuar,
  Dhe ja,
  Nervave po u merren këmbët!
  Dhe nata në dhomë zgjatet dhe zgjatet,
  Nga mpirja dhe hija të rënduar sytë.
  Pa pritur dyert kërcasin,
  Sikur hotelit
  Dhëmbët i kërcitën.
  Hyre ti,
  E rreptë si “na”-ja
  Dorashkat duke vërtitur, ndërkohë
  The:
  “E dini –
  Unë do martohem!”
  E mirë, martohuni.
  S’ka gjë.
  Do duroj.
  E shihni sa i qetë rri!
  Si pulsi
  I të vdekurit.
  Ju kujtohet ?
  Ju thatë:
  “Xhek London,
  Pasion,
  Pare,
  Të bredh”,
  Por unë një gjë dija:
  Ju jeni Xhokonda.
  Të cilën duhet ta vjedh.
  Dhe ma vodhën.
  Prapë do loz i dashuruar,
  Harqet e vetullave do t’i ndez flakë.
  Ç’t’i bësh ?
  Dhe në shtëpinë, q’u dogj e u shkrumbua,
  Nga një herë jetojnë endacakë!
  Talleni ?
  “Më pak se ç’ka kopekë lypësi,
  Ju keni gurë çmendurie të rrallë”
  Mos harroni
  Si u shëmb Pompeu,
  Kur pompeasit Vezuvin tallën.
  Ej!
  Zotërinj!
  Amatorë
  Shenjtorësh,
  Krimesh të tmerrta,
  Më të tmerrshmen gjë,
  A e kini parë,
  Fytyrën time,
  Kur
  Unë
  Jam absolutisht i qetë ?
  Dhe e ndjej
  “Unë”
  Për mua është pak
  Dikush tjetër me çpon brenda trupit si kama
  Alo!
  Kush flet ?
  Mama
  Mama!
  Biri juaj u sëmur mrekullisht.
  Mama!
  Atij zjarr në zemër i ra.
  I thoni motrave Ludës dhe Oljës
  Se vëllai ku të futet s’ka.
  Cdo fjalë
  Bile dhe shakatë,
  Që shqipton me gojën, q’i digjet
  Hidhen si prostitutat lakuriqe
  Prej shtëpisë publike, që ka marrë flakë.
  Njerëzit nuhasin,
  Mban erë mish i djegur.
  Dikush vrapon.
  Kaska.
  Shkëlqime.
  Mos hyni me çizme!
  U thoni zjarrfiksave:
  “Në zemrën që digjet hyet me ledhatime.”
  Shpëtoj vetë.
  Lotët e syve zbraz si fuçija.
  Më lini të kapem për brinjësh
  Hidhem! Hidhem! Hidhem! Hidhem!
  U shembën.
  Prej zemrës dot nuk hidhesh!
  Nga zgavra e buzëve
  Nga fytyra, që u dogj,
  Një puthje e përcëlluar hidhet përjashta.
  Mama!
  Nuk mund të këndoj!
  Në kishën e zemrën kumbojnë veç psallmet.
  Figurat e fjalëve dhe shifrave të përcëlluara
  Nga kafka dalin,
  Si fëmijët nga gërmadhat pranë.
  Kështu dikur
  U ngritën të tmerruara
  Drejt qiellit
  Duart e shkrumbuara të “Luizitianës”.
  Njerëzve të trembur
  N’apartamentet e qeta
  Mëngjezi ju hyn
  Me njëqind sy.
  Britmë e fundit,
  Së paku për mua, të djegurin,
  Në shekuj, rënko ti.
  —-
  RE ME PANTALLONA – Pjesa II
  Lermëni të qetë!
  S’jam shok i të mëdhenjve.
  Un’ “nihil” vë
  Përmbi cdo gjë.
  Asgjëkundi.
  Askurrë të lexoj s’dua.
  Si janë librat ?
  Si librat.
  Asgjë.
  Më parë kujtoja,
  Librat bëhen shpejt:
  Erdhi poeti,
  Buzët lehtë i hapi,
  Dhe që nga buzët fluturoi drejt
  Një varg,
  Gati.
  Por qenka ndryshe,
  Para se të nisë,
  Vërtitet gjersa kallo i dalin prej fërkimit,
  Në lymin e zemrës zvarriset
  Peshku budalla i përfytyrimit.
  Dhe pasi qërojnë rimat,
  Ndërsa ziejnë
  Një çorbë me bilbila dhe dashurira,
  Rruga gjuhë-presë si memece përpëlitet
  Se s’ka me se të flasë, të ulërijë.
  Kullat e Babelit të qyteteve
  I ringrëmë ne papushuar,
  Kurse zoti,
  Qytetet në rrafshina të shkreta
  I kthen,
  Gjuhët duke ngatërruar.
  Rruga e heshtur dhëmbjen e nxorri,
  Një britmë u dëgjua pa pritur, histerike,
  Rrugës si hala ne grykë i ngelën
  Taksitë topolake dhe karrocat thatanike.
  Mbi gjoks të rrugës,
  Si TBC kalimtarët.
  Qyteti mbylli udhën me kyçin e territ.
  Dhe ahere,
  Megjithatë,
  Një turmë se nga doli,
  Duke mbajtur me zor një britmë vreri.
  Ndoshta
  Korit të ëngjëjve, që këndonte psallme,
  Zoti, i grabitur, dënim ka për t’i dhënë.
  Kurse rruga ulëriti me të madhe:
  “Shkojmë të shdëpemi duke ngrënë!”
  Përshkohet qyteti nga Krupët dhe krupthët e hekurt,
  Që vetullat i ngrysin nën ballin përposh,
  Ndërsa në gojë kalben
  Kufomat e fjalëve të vdekura,
  Veç dy fjalë majmen:
  “Maskara”
  Dhe
  “Borxh”.
  Poetët
  E lagur, me dënesë dhe pelerina,
  U sulën, flokët duke ndukur:
  “Si t’i vëmë në një këngë.
  Dhe zonjushën
  Dhe dashurinë
  Dhe vesën mbi lulen e bukur ?”
  Dhe pas poetëve
  Kompania tjetër
  E studentëve,
  E policëve,
  E prostitutave.
  Zotërinj!
  Ndaluni!
  Ju s’jeni lypsa,
  Mos guxoni të kërkoni lëmoshë skutave!
  Ne, të shëndoshët,
  Hapa viganët,
  Mos ta dëgjojmë,
  Po ta shqyejmë cdo horr
  Nga ata, që i ngjiten si shtojcë, pa pare,
  Cdo krevati dopio bashkëshortor.
  Atyre mos iu lut:
  “Ndihmomë zot”.
  Mos iu lut
  As për hymn,
  As për oratorio.
  Ne vetë jemi pjesë e hymnit të madh
  Të zhurmës së fabrikave dhe laboratorëve.
  Ç’është Fausti per mua,
  Që si fishekzjarr i kotë
  Rrëshqet me Mefistofelin në të qiellit parkete ?
  E dini ?!
  Unë kam në këpucë një gozhdë
  Më të tmerrshme se fantazia e Gëtes vetë.
  Unë
  Gojëarti,
  Çdo fjalë e të cilit
  Shpirtin ka rilindur,
  Trupin ka gjallëruar,
  Po ju them:
  Më e vogla kokrizë pluhuri
  Ka më shumë vlerë se çdo gjë që kam shkruar.
  Dëgjoni!
  Predikon me rënkime e hakmarrje
  I ditëve të sotme grykëçjerri Zarathustra!
  Ne me fytyrat, si çarçafë të palarë,
  Me buzë të varura si llustra,
  Ne
  T’internuar në qytete leprozësh
  Ku leprën e shkaktuan llumi dhe ari
  Ne jemi më të pastër se qielli i Venedikut,
  Nga detet dhe diejtë së bashku i larë.
  Aq më bën që s’ka
  Tek Homerët dhe Ovidët
  Njerëz si ne,
  Me blozë të lyer,
  Unë e di,
  Qielli do të zbehej po të shihte
  Arin e shpirtit tonë të shkëlqyer.
  Dejet dhe muskujt
  Më të sigurtë se lutjet janë.
  Lëmoshë nga koha s’kërkojmë më kot,
  Secili nga ne
  Në duar mban
  Rrypat dhe frenat e botës.
  U ngjitën në Golgotha auditoret
  E Moskës, Kievit, Odesës, Petrogradit
  Dhe s’pati asnjë
  I cili
  Mos thërriste,
  Kryqëzojeni,
  “Kryqëzojeni bardin”.
  Por, njerëz
  Unë ju kam dashur,
  Megjithëse ju ofenduar më keni.
  Ndonjëherë a e kini parë
  Si, dorën që e rreh, e lëpin qeni ?
  Unë
  I talluri nga gjenerata e sotme
  Si anekdotë
  E ndyrë
  E gjatë
  Shikoj përtej kohës, në horizontet,
  Ku asnjeri s’shikon këtë natë.
  Atje ky syri i njerëzve s’arrin
  Në krye të hordhive t’uritura,
  Tatëpjetë,
  Me kurorën me gjëmba të revolucionit,
  Vjen viti i shtatëmbëdhjetë.
  Unë jam pararendësi i tij tek ju,
  Ku është dhembja, me të jam bashkuar,
  Në çdo pikë loti, që u derdh diku,
  Vehten kam kryqëzuar.
  Tani asgjë asnjeriut nuk i fal.
  Në shpirt butësisë i dogja çdo fije.
  Kjo është më e vështirë se të marresh
  Njëqind mijë Bastije.
  Dhe kur koha të vijë
  Që ardhjen e shpëtimtarit
  Me rebelizëm ta prisni
  Shurdhues e plot tmerr,
  Ahere unë
  Shpirtin do shkul fare
  Ta shkel e t’ua jap
  si të përgjakur flamur.
  —-
  RE ME PANTALLONA – Pjesa III
  Ah, ç’ndodhi kështu,
  Nga erdhi kjo gjë.
  Midis ditëve me diell
  Të këtyre vendeve ?
  Pa pritur, në kokë,
  Si perde e trishtuar,
  Më erdhi shtëpi e të çmendurve.
  Dhe siç ndodh,
  Kur kryqëzori
  Mbytet diku,
  Marinarët ikin nga anija e zhdukur,
  Ashtu, me sytë të shqyer
  U sul kuturu
  Gati i çmendur, Burluku.
  Me qepallat e përgjakura e të përlotura
  U zvarris,
  U çua,
  Iku i strukur,
  Dhe pa pritur ëmbëlsisht mes lotëve
  Buzëqeshi dhe tha:
  “Bukur”!
  Sa bukur në bluzën e verdhë
  Shpirtin të mbështjellë kur futim,
  Sa bukur
  Të thërresësh
  Nën gijotinë:
  “Pini kakao Van Huten”!
  Këtë sekondë
  Të bujshme
  Të tmerrit
  Me asgjë s’do ta ndërroja
  Më të mirë.
  Mes tymit të cigares,
  Pas gotës së likerit,
  Fytyra e Servjaninit u zgjat e pirë.
  Si guxoni ta quani vehte poet
  Dhe si zog të cicëroni më kot ?
  Sot
  Duhet
  Kasketë
  T’i bëhemi kafkës së botës.
  Ju,
  Të shqetësuar nga i vetmi mendim:
  “A kërcej vallë me hijeshi”?
  Vështroni si dëfrej
  Pa pushim,
  Unë, horri i udhëve,
  Kumarxhi-batakçi.
  Nga ju,
  Të njomurit me dashuri të vogla
  Që nëpër shekujt
  Lëshuat veç lotë,
  Po shkoj unë
  Diellin ta vë si monokël
  Në sy, që të shoh këtë botë.
  Veshur në mënyrë të çuditshme e pa hire,
  Mbi tokë i zjarrtë,
  Kudo do të vete,
  Dhe përpara meje, lidhur me zinxhirë
  Napoleonin, si kone, do ta marr me vehte.
  Toka, si grua, që ka qejf të dorëzohet,
  Do të shkrihet, do tundet plot naze
  Buzët e sendeve
  Që do gjallërohen
  Do bëlbëzojnë
  “Çaça, çaça, çaça”.
  Papritur,
  Retë
  Dhe mjegullat e tjera,
  Në qiell bënë një rrëmujë të bardhë,
  Dhe dukej sikur puntorët u derdhën,
  Qiellit i shpallën grevë të madhe.
  Me rrufe, me ulërimë nga qielli u lëshua
  Duke fshirë qurret me buzë së largu,
  Dhe fytyra e qiellit u shtrëmbërua
  Për një çast,
  Si fytyra e Bismarkut.
  Dhe dikush
  Ngatërruar në punët e reve
  Duart drejt kafesë i zgjat,
  Herë i ëmbël,
  Herë femëror,
  Herë si i topit shtrat.
  Ju kujtoni,
  Se dielli ëmbëlsisht
  Faqet i përkëdhel kafenesë ?
  Jo, jo, shkojnë të pushkatojnë kryengritësit
  Trupat e gjeneral Galifesë!
  Nxirrni duart nga xhepat, kalimtarë,
  Rrokni gurë, bomba, thika, ç’të jetë,
  Dhe në qofte se ndokush duar s’ka fare
  Le të goditë me ballin e vetë.
  Marshoni, ju t’uritur,
  Të përulur,
  Thatanikë,
  Të palarë, të mbushur me pleshta.
  Marshoni!
  Të hënat dhe të martat.
  Do t’i ngjyejmë me gjak si për festa,
  Toka nën thika le të kujtojë
  Ata që t’i poshtërojë desh,
  Toka bullafiqe,
  Tamam si dashnore,
  Që Rotshildi dikur e desh!
  Që flamurët të valviten midis batareve,
  Ashtu siç ndodh me rregull në çdo banket,
  Ju, shtylla elektrike, ndrejini drejt reve,
  Mishrat e varura që kasapi shet.
  Dikush shahet,
  Lutet,
  Thërret,
  Grindet,
  Pëleshet pas pak.
  Në qiell, i kuq si Marsejeza
  Dridhet perëndimi-gjak.
  Erdh çmënduria.
  S’ka si e ndalon.
  Nata po vjen
  Me të ngrënë,
  Me pije.
  Vështroni –
  Qielli prapë komploton
  Me yjet e spërkatur nga tradhëtia!
  Erdhi
  Bën gosti si Mamaj,
  Hypur mbi shpinë të qytetit,
  Këtë natë të zezë si Azefi në çdo skaj
  S’e përshkon dot syri i poetit.
  Strukem në një qoshe të tavernës, në banak.
  Me verë tryezën dhe shpirtin spërkat,
  Dhe po ndjej,
  Që nga këndi, të rrumbullaktë,
  Sytë e Shën Mërisë më shohin me inat.
  C’ti dhurosh asaj nga dhuratat shabllone –
  Ndriçimin e tavernës së trishtë ?
  E sheh,
  Përsëri në Golgotha të dënojnë
  S’duan Barabë,
  Por Krisht.
  Ndoshta unë,
  Në mendjen njerëzore.
  Me asnjë fytyrë s’ngjaj.
  Unë
  Ndoshta
  Jam më i bukur
  I bijve të tu në çdo skaj.
  Haré jepu njerëzve
  Si shkumba në det
  Të ngrihen,
  Të rriten sa më parë
  Djemtë të bëhen burra sa më shpejt
  Dhe vajzat sa më shpejt
  Të bëhen me barrë.
  Dhe fëmijëve jepu mençuritë,
  E magjistarëve te moçmë me thinja.
  Dhe do të vinë ata
  Dhe do pagëzojnë fëmijtë
  Me emrat e vargjeve të mija.
  Unë, që kërkova maqinat dhe Anglinë,
  Ndoshta pa e ditur as vetë,
  N’Ungjillin më të thjeshtë jam tanimë
  Apostulli i trembëdhjetë.
  Dhe kur zëri im
  Pa turp rënkon në erë
  Me orë të tëra,
  E me ditë pambarim
  Ndoshta Jezu Krishti ju merr erë
  Luleve të shpirtit tim.
   
 5. Alephh

  Alephh Valoris scriptorum

  Djepi i kukuvajkes

  Këtu nuk hyn asnjë stinë e re

  Irnët, padurueshëm

  Rëndon (mbi ne)

  Mëri e vonë e vjeshtës

  Nën qiell të ultë, gjysmë të vramë

  Njerëzit janë xhinde e xhindet njerëz  Përkundet djepi i kukumjackës në mug,

  Por unë...

  Ruaj ende fshehtë në kraharor

  Tingujt sekretë të laureshës.


  Viola Isufaj
   
  gurax and Solaris like this.
 6. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

 7. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Malet me bore;
  Fushat me grure;
  Po vjen nje burre;
  Po vjen nje burre.

  Ecen pa folur;
  Ecen pa qeshur;
  Here i zgerdhire;
  Here i ngerdheshur.

  Mengjesi i perflakur
  Po digjet si furre
  Po iken ai Burre,
  Po iken ai Burre.

  Populli
   
 8. katsune

  katsune cherry blossom

  Le Poison

  Le vin sait revêtir le plus sordide bouge
  D'un luxe miraculeux,
  Et fait surgir plus d'un portique fabuleux
  Dans l'or de sa vapeur rouge,
  Comme un soleil couchant dans un ciel nébuleux.

  L'opium agrandit ce qui n'a pas de bornes,
  Allonge l'illimité,
  Approfondit le temps, creuse la volupté,
  Et de plaisirs noirs et mornes
  Remplit l'âme au delà de sa capacité.

  Tout cela ne vaut pas le poison qui découle
  De tes yeux, de tes yeux verts,
  Lacs où mon âme tremble et se voit à l'envers...
  Mes songes viennent en foule
  Pour se désaltérer à ces gouffres amers.

  Tout cela ne vaut pas le terrible prodige
  De ta salive qui mord,
  Qui plonge dans l'oubli mon âme sans remords,
  Et charriant le vertige,
  La roule défaillante aux rives de la mort!

  Charles Baudelaire


  Poison

  Wine knows how to adorn the most sordid hovel
  With marvelous luxury
  And make more than one fabulous portal appear
  In the gold of its red mist
  Like a sun setting in a cloudy sky.

  Opium magnifies that which is limitless,
  Lengthens the unlimited,
  Makes time deeper, hollows out voluptuousness,
  And with dark, gloomy pleasures
  Fills the soul beyond its capacity.

  All that is not equal to the poison which flows
  From your eyes, from your green eyes,
  Lakes where my soul trembles and sees its evil side...
  My dreams come in multitude
  To slake their thirst in those bitter gulfs.

  All that is not equal to the awful wonder
  Of your biting saliva,
  Charged with madness, that plunges my remorseless soul
  Into oblivion
  And rolls it in a swoon to the shores of death.

  — William Aggeler, The Flowers of Evil (Fresno, CA: Academy Library Guild, 1954)


  Poisons

  Wine can conceal a sordid room
  In rich, miraculous disguise,
  And make such porticoes arise
  Out of its flushed and crimson fume
  As makes the sunset in the skies.

  Opium the infinite enlarges,
  And lengthens all that is past measure.
  It deepens time, and digs its treasure,
  With sad, black raptures it o'ercharges
  The soul, and surfeits it with pleasure.

  Neither are worth the drug so strong
  That you distil from your green eyes,
  Lakes where I see my soul capsize
  Head downwards: and where, in one throng,
  I slake my dreams, and quench my sighs.

  But to your spittle these seem naught —
  It stings and burns. It steeps my thought
  And spirit in oblivious gloom,
  And, in its dizzy onrush caught,
  Dashes it on the shores of doom.

  — Roy Campbell, Poems of Baudelaire (New York: Pantheon Books, 1952)


  Le Poison

  wine clothes the sordid walls of hovels old
  with pomp no palace knows,
  evokes long peristyles in pillared rows
  from vaporous red and gold;
  like sunset with her cloud-built porticoes.

  and opium widens all that has no bourn
  in its unbounded sea;
  moments grow hours, pleasures cease to be
  in souls that, overworn,
  drown in its black abyss of lethargy.

  dread poisons, but more dread the poisoned well
  of thy green eyes accurst;
  tarns where I watch my trembling soul, reversed
  my dreams innumerable
  throng to those bitter gulfs to slake their thirst.

  dread magic, but thy mouth more dread than these:
  its wine and hellebore
  burn, floods of Lethe, in my bosom's core,
  till winds of madness seize
  and dash me swooning on Death's barren shore!

  — Lewis Piaget Shanks, Flowers of Evil (New York: Ives Washburn, 1931)
   
  gurax likes this.
 9. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  i paska ikur endrra kot ketij :) Une, edhe kur zgjohem, mendjen tek endrra e kam, prandaj kam veshtiresi uljeje. Vetkuptohet qe shoh endrra sikur i jap helikopterit (pra, pilot) :p

  (tema) te kadarese, si e ka ai tjetri... s'e kujtoj :(
  nese do duash me shume se une
  une, s'do te jesh kurre
  e c'e do te jesh, ti femer
  e une nese jo djale, burre !
   
 10. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Mos e ke fjalen per Rexhep Qosen?

  Meqenese te pelqeu ja nje tjeter e ketij lloji:

  upload_2016-11-11_22-21-46.png
   
 11. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Ato qe kane nje fare kuptimi....

  PS: nuk behet POET....gjithkush

  They are standing in close embrace
  A mixture of meat, so rich in days
  Where the sea meets the land
  She wants to tell him the truth

  But the wind eats her words away
  Where the sea ends
  Trembling she holds his hands
  And she kissed his forehead

  She is carrying the evening in her breast
  And she knows she must leave now
  She puts her head in his lap
  And asks for one last kiss

  And the he kissed her
  Where the sea ends
  Her lips weak and pale
  And his eyes get wet

  The last kiss was so long ago
  The last kiss
  He doesn't remember any more
   
 12. Mystique

  Mystique Larg Anëtar i Shtabit

  Pa ty
  Ismail Kadare

  Ti ike udhës së pafundme,
  ku zverdhnin druret gjetherënës.
  Mbi gjokse pellgjesh tani tundet
  I arti medalion i hënës.

  Lejleket ikën. Fill pas teje
  Si stof i keq u zbeh blerimi
  Dhe ngjajnë toka, pylli, reja
  Me negativin e një filmi.

  Tani në fusha shkoj menduar
  Ku nis të fryjë erë e ftohtë,
  Ku ca mullarë të gjysmuar
  Duken që larg si Don Kishotë.

  Ç'të bëj, po them me veten time,
  Në këtë orë të vonë të muzgut,
  Kur qerrja baltrave bën shkrime,
  Të lashta sa të Gjon Buzukut?

  Do shkoj të ulem permbi pellgjet,
  Të pi në gjunjë duke rënë.
  Në grykë e di që do më ngelet
  I ftohtë medalioni i hënës…
   
  TinkerBell and Eléonoré like this.
 13. TinkerBell

  TinkerBell Papirus rex

  Të huaj jemi
  Të huaj jemi ne prej kohësh
  Ç ishte për tu thënë është thënë
  Si gurët që zënë vend në tokë
  Në jetë vend ne kemi zënë.

  Drejt njëri-tjetrit kemi mbyllur
  Të gjitha rrugët edhe shtigjet
  Si dy qytete mesjetare
  Me murë, heshta dhe me pirgje.

  Por natën, kur i lodhur truri
  Portat i mbyll me qetësi
  Ti gjen një shteg dhe futesh brenda
  Një shteg që vetëm ti e di.

  Pastaj si në rrugica parqesh
  Shetit mes cirkovolucionesh
  Hyn nëpër ëndrra e shkujdesur
  Fanitesh,qesh,ma bën me dorë.

  Por kur mëngjesi zë afrohet
  Nis shqetësohesh befas ti
  Dhe heshturazi del përjashta
  Nga shtegu që veç ti e di.

  E dita vjen. Rrjedh prap jeta
  Dhe ne të dy si dhe më parë
  Të ftohtë rrimë dhe të pamposhtur
  Si dy qytete mesjetare.


  Ismail Kadare : )
   
 14. Mystique

  Mystique Larg Anëtar i Shtabit

  Robert Shvarc - Me ndje!

  Ç’kërkoj unë
  në thellësitë e buta të syve të ty gjumashë...?
  Unë, breshëri, s’kam ndonjë punë
  të bie mbi tokën tënde vlagë,
  që vesën pret me dëshirim-
  dhe jo rebeshin, shkatërrimin...

  Falma përmallimin,
  dobësinë
  e këtij çasti çiltërsie:
  Unë prapë do të marr arratinë,
  e do të fshihem nëpër muzgje kotësie,
  e do strukem në guvën time
  që të lëpij, si bisha,
  ndonjë plagë
  të vjetër a të re...

  Jo, unë
  s’kam ndonjë punë
  në thellësitë e buta të syve të tu gjumashë-

  Më ndje!
   
  TinkerBell, gurax and Eléonoré like this.
 15. SyZeza

  SyZeza Grupi i të moçmëve!

  Show me what it looks like,

  the beautiful part of the breaking.

  Describe it to me in a way

  that lets me feel it down deep

  where madness decays in my bones.


  I need to know there’s beauty

  somewhere in all of these pieces,

  so I can believe in something again

  and know this isn’t all for nothing.
   
  TinkerBell and Eléonoré like this.
 16. SyZeza

  SyZeza Grupi i të moçmëve!

  A PSALM OF LIFE

  TELL me not, in mournful numbers,
  Life is but an empty dream!
  For the soul is dead that slumbers,
  And things are not what they seem.

  Life is real! Life is earnest!
  And the grave is not its goal;
  Dust thou art, to dust returnest,
  Was not spoken of the soul.

  Not enjoyment, and not sorrow,
  Is our destined end or way;
  But to act, that each tomorrow
  Find us farther than today.

  Art is long, and Time is fleeting,
  And our hearts, though stout and brave,
  Still, like muffled drums, are beating
  Funeral marches to the grave.

  In the world's broad field of battle,
  In the bivouac of Life,
  Be not like dumb, driven cattle!
  Be a hero in the strife!

  Trust no Future, howe'er pleasant!
  Let the dead Past bury its dead!
  Act,— act in the living Present!
  Heart within, and God o'erhead!

  Lives of great men all remind us
  We can make our lives sublime,
  And, departing, leave behind us
  Footprints on the sands of time;

  Footprints, that perhaps another,
  Sailing o'er life's solemn main,
  A forlorn and shipwrecked brother,
  Seeing, shall take heart again.

  Let us, then, be up and doing,
  With a heart for any fate;
  Still achieving, still pursuing,
  Learn to labor and to wait.

  Henry Wadsworth Longfellow
   
  Last edited: 4 Dec 2016
  gurax likes this.
 17. TinkerBell

  TinkerBell Papirus rex

  The road not taken ~ Robert Frost

  Two roads diverged in a yellow
  wood,
  And sorry I could not travel both
  And be on traveler, long I stood
  And looked down one as far as I
  could
  To where it bent in the undergrowth,
  Then took the other, as just as fair,
  And having perhaps the better claim
  Because it was grassy and
  wanted wear,
  Though as for that the passing there
  Had worn them really about the same,
  And both that morning equally lay
  In leaves no step had trodden black
  Oh, I kept the first for another day!
  Yet knowing how way leads on
  to way,
  I doubted if I should ever come back.
  I shall be telling this with a sigh
  Somewhere ages and ages
  hence:
  Two roads diverged in a wood,
  And I
  I took the one less traveled by,
  And that has made all the difference.
   
  gurax likes this.
 18. TinkerBell

  TinkerBell Papirus rex

  Remember ~ Christina Rossetti

  Remember me when I am gone away,
  Gone far away into the silent land,
  When you can no more hold me by the hand,
  Nor I half turn to go, yet turning stay.
  Remember me when no more day by day
  You tell me of our future that you plann'd,
  Only remember me, you understand
  It will be late to counsel then or pray
  Yet if you should forget me for a while
  And afterwards remember, do not grieve
  For if the darkness and corruption leave
  A vestige of the thoughts that once I had,
  Better by far you should forget and smile
  Than that you should remember and be sad.
   
 19. TinkerBell

  TinkerBell Papirus rex

  Do not stand at my grave and weep
  I am not there. I do not sleep.
  I am a thousand winds that blow.
  I am the diamond glints on snow.
  I am the sunlight on ripened grain.
  I am the gentle autumn rain.
  When you awaken in the morning's hush
  I am the swift uplifting rush
  Of quiet birds in circled flight.
  I am the soft stars that shine at night.
  Do not stand at my grave and cry,
  I am not there. I did not die.

  Mary Elizabeth Frye
   
 20. SyZeza

  SyZeza Grupi i të moçmëve!

  Në parkun që mbuluan fletët

  Në parkun q'ë mbuluan fletët
  Të dy ne ecim qetësisht,
  Pas shijes saj ka shtruar vjeshta
  Qilim të verdhë natyrisht.


  Dhe ndoshta si një ëndërr e zbehtë
  Ju fanit një muzg i vonë
  Ky park q'ë kan' mbuluar fletët
  Ku pas kaq shekujsh ti po shkon.


  Nga vagabondët me cigare
  Ti mos u tremb e dashur kot
  Imazhin tënd as dinosaurët
  Shekuj më parë s'e shtypën dot.


  Që ti të vije kaq e bukur
  Me këta flokë, me këtë hap
  Toka të egrën klimë e zbuti
  Dhe akullnajat ktheu mbrapsht.


  Dhe s'kish se si të ndodhte ndryshe
  Të ndodhte ndryshe s'kish se si.
  U desh të zhdukeshin përbindshat
  Që te kjo botë të vije Ti...

  Ismail Kadare
   
  TinkerBell likes this.

Shpërndajeni këtë faqe