Poezitë që parapëlqej.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Ema, 4 Nov 2002.

 1. salome

  salome Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  Dasma e Megit

  E dini ju Megin c'ka gjetur tek burri,
  Kur la millonane e kuroren vuri?
  S'e besoj mos e dini c'ka gjetur e gjora,
  Nje pele gerdalle me bishtin me morra.

  E dini se cilit ia fal dashurine
  Me buzet e kuqe , me gushen dhe gjine?
  Ia fal dashurine e terbuar pagurit
  Me nxehte se burrit..

  E dini c'ka ndodhur me Megin ne dasem
  Kur vuri kuroree unaze?
  Ah, lere , per zotin, ah lere se c'vajti!
  U dehen dhe prifti dhe psallti!

  E dini si dasmes ia vune kapakun?
  U shtrine te gjithe e s'e hidhnin dot pragun.
  Eh, dhendri me priftin e fashatit u pine
  Dhe xurxull ne shtratin e nuses u gdhine..

  Mbishkrim ne varrin e pushtit te fshatit

  Vajtoni burra kaq te rralle
  Ketu tek guri murrme,
  Ky fqinji juaj sa ish gjalle
  Ju ka ndihmuar shume.

  Shkollaret hic mos pacin frike
  Nga varri ne lulishte,
  Ai qe prehet nen qerpice
  I ati tyre ishte..!


  Berns
   
 2. salome

  salome Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  SHAH

  Une leviz nje gur te bardhe,
  Ai leviz nje gur te zi,
  Une ve ne jete nje enderr,
  Ai ma gllaberon me nje lufte,
  Me sulmon eger mushkerite,
  Dhe plot nje vit i dergjur ne spital.
  Mendohme per nje kombinim te shkelqyer
  dhe arrij ti fitoj nje gur te zi,
  Ai leviz nje fatkeqesi,
  Me kercenon me kancer
  (Qe duket si nje kryq)
  I ve perballe fytyres nje liber
  Dhe e detyroj te terhiqet
  Arrij qe ti fitoj disa pjese
  Por nga ky stermundim i jashtezakonshem
  Gjysma e jetes sime me doli jashteperdorimit.
  Do te te jap nje shah, dhe do humbasesh optimizmin,
  me tha ai me kercenim
  -S'dua t'ja di fare, tallem une
  Do te bej rokade me ndjenjat

  Pas kurrizit gruaja, femijet
  Dielli, hena, dhe te tjeret qe ndjekin lojen
  Dridhen nga tmerri sa here qe bej nje levizje shahu

  Ndez cigaren
  Dhe vazhdoj lojen..

  Soresku - shqiperoi P. Jorgoni
   
 3. salome

  salome Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  Ju kujtova te gjithave

  Ju kujtova te gjithave, juve qe them se ju desha,
  Qe nga me e hershmja,
  Gjer tek me e vona,
  Ate qe ishte e paputhura
  Ate qe ishte virgjeresha
  Ate qe ishte molle e sherrit e pele e harbimeve tona.

  Ate qe flijoi per tre grosh dashurine e pare,
  Ate qe briroi fill pas muajti te mjaltit nen mua,
  ate qe ngurroi ne udhekryq, djall a engjell te marre,
  Ate qe kuptoi qe s'e desha, qe sapo i thashe "Te dua"

  Ja, po me ngjan sikur ngriheni nga heshtja e honeve,
  Te ndryshme, te shumta, si ngjyrat, si zogjte,
  Ju fluturuat mbi prushin epshor te pasioneve,
  Donit te ngroheshit, pendet e bukura dogjet.

  Vjen perendisht dhe ti qe te desha se pari,
  Pikez e arte, flurorja, si rreze e perthyer mbi lote
  Te shtrij e te shkoj permbi buze serish, si dikur nje fill bari,
  Ti nis e kendon dhe qan " dashuria ben xhiro ne bote"!

  Prape une u desha pa ty,
  Ti prape u puthe pa mua,
  Erdhen pas teje te tjera, shuan c'rindizet e digjet,
  Erdhen , por s'hyri askush ne pronat tona,
  Mes njeri tjetrit shkon lumi , qe ndan e bashkon dy brigjet
  .
  Zbriti dhe suta e veriut,
  Mbrriti dhe krilla prej jugut,
  Une i pranova te gjitha, te gjitha, te gjitha.
  Toka, grua beronje, palluar prej plugut
  Qan kur s'ngarkohet me peme
  Qesh kur mbulohet me drithra.

  Ja ku po vjen dhe me e vona, mjellma e fundit,
  Mjellma e fundit brymuar nga vjeshta,
  Hirin henor te flijimit kalimthi ma shkundi
  Brymen e ikjes pa kthim me brymoi permbi vjersha.

  Une keshtu dimeroj gjer ne flirtet e vona,
  Here i rishuar , here i rindezur sa mund,
  jam gati cdonjeren ta dua
  Sikur te ishte vertete Dezdemona,
  Pastaj ta harroj si nje liber,qe s'mund ta lexosh deri ne fund.


  Koci Petriti
   
 4. salome

  salome Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  Një pëllumb i bardhë  Ma kanë bërë gjoksin shoshë

  plumbat e dhimbjeve.

  Jam një zgavër tek kjo botë,

  Te bota e të mençurve,

  te bota e të marrëve.

  E marrëzive.

  Mos më ngacmoni më!

  Kush më lëndon

  është krejt i marrë...

  ç'mund të lakmoni tek unë?!

  ç'mund të vini në shënjestër

  për të vrarë?!!!

  Bota ime një zgavër e braktisur.

  Flakëritur diku...

  Një pëllumb i bardhë

  mbi të është kapur.

  Gu-gu-gu!


  V.Nelo
   
 5. Ema

  Ema Goddes

  Re: Poezi te preferuara

  Shume e bukur kjo e fundit,ke gje tjeter nga ky autor?
   
 6. AKABA

  AKABA Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  Nel fior di giovinezza, ebbi in sorte
  d'abitar del vasto mondo un luogo
  che non poteva ch'essermi caro e diletto -
  tanto m'era dolce d'un ermo lago
  la selvaggia bellezza, cinto di nere rocce,
  con alti pini torreggianti intorno.

  Ma poi che Notte, come su tutto,
  aveva lì disteso il suo manto,
  e il mistico vento e melodioso
  passava sussurrando - oh, allora,
  con un sussulto io mi destavo
  al terrore di quel solitario lago.

  Pure, non mi dava spavento quel terrore,
  ma anzi un tiepido diletto -
  un diletto che nè miniere di gemme
  nè lusinghe o donativi mai potrebbero
  indurmi a definir qual era -
  e neanche Amore - fosse anche l'Amor tuo.

  Morte abitava in quelle acque attossicate,
  e una tomba nel profondo gorgo
  era disposta per chi sapesse ricavarne
  un sollievo al suo immaginare:
  il solingo spirito sapesse fare
  un Eden di quell'oscuro lago.
   
 7. AKABA

  AKABA Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  O JU QE BUKURIA JU VERBON

  O ju qe bukuria ju verbon ! prej kohesh zemra ime dashuron
  Ne gjume dashuror ky shpirt po lengon ! prej kohesh zemra ime dashuron

  Kudo perreth ishte nje tymnaje dhe bota zinte fill
  Qe atehere nis kjo ndjenje dhe zemra dashuron

  Dhe vit per vit ne mijera vjet u gdhend fytyra ime
  Qe se kur lindi dhe gjallon, kjo zemer dashuron

  Qe kur zoti pyeti njerzit :a jam une zot mbi ju?
  Gjeta kuptimin qe kerkon! Kjo zemer dashuron

  O engjej, ju qe botet mbani pezull !
  Ngrijeni lart diturine ne fron ! kjo zemer dashuron

  I beni fjale diellit tim: rumiu erdhi ne tibriz
  Rumine dashuria e pervelon ! prej kohesh zemra dashuron

  Kush eshte ai qe e quaj diell tibrizi??
  Pishtar qe te verteten na tregon! prej kohesh zemra ime dashuron
   
 8. katunarja

  katunarja Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  ***
  Mu deshen ardhjet,tani nje shkuarje me do,
  Oshetime e trishte mungese, mos me kerko..

  Me ler ndajnates, largesia le te ndodhe pa hir
  Mi duhet rrugetimit pengese e hidhur e mire.

  Nese nuk piqemi, nese pikellima ka mall
  Me harro bukur, thuaj u pame ne nje perralle.

  Bari i harrimit perhere tek nje breg tjeter
  Miklon ofkamave, pushin e dhimbjes se vjeter....

  A. Shkreli
   
 9. katunarja

  katunarja Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  Lypeses flokekuqe  Flokekuqe , e bardhe si debora e panjollosur,

  Vogelushe, ai fund plot vrima i zhubrosur,

  Te nxjerr me ne pah varferine

  Dhe bukurine..  Per mua, poet qe s'ka shume rendesi,

  Ai trupi yt i semure, i hajthem dhe i ri

  Me pulla te kuqe tek tuk mbuluar,

  Eshte aq i embelsuar..  Ti e mbushur plot nur e miresi mban,

  Me shume se nje te kadifenjte fustan

  te nje mbretereshe romane,

  Ato te rendat nallane..  Perballe zheles tende te shkurter fare,

  Dikush nje fustan oborri vesh krenare,

  E te zvarrit pala te gjata feshferitese,

  Prane kembeve mahnitese..  Qe ne vend te asaj corapeje te shpuar,

  Per kenaqesi te atyre syve t'epshuar

  Nje pinjoll i arte akoma te shndrij,

  Ne kercirin plot purpuri..  Qe nyjet e fustanit te zgjidhen pak nga pak,

  E te zbulojne per te shpene kedo ne mekat,

  Ata gjinjte e tu te bute e te bukur,

  Si sy me diellin brenda futur..  Qe rrobat prej trupit te te shkeputen ,

  Krahet te palosen sikur duan te luten,

  E te dijne te debojne syguximtare,

  Gishterinjte lajkatare...  Perlat e ujit me te kthjellet e te qete,

  Te mjeshtrit Bello, me t'bukurit sonet,

  Te jepen prej t'ethshme te perveluar,

  Qe ti ke torturuar...  Ata poetuce te keqinj qe te dhurojne,

  Te fundmet vargje qe per ty krijojne,

  Mos pulpat te kundrojne valle

  Fshehur nen shkalle ?  Me shume se nje aventure ne erresire,

  Me shume se nje Ronsar a zoteri e mire,

  Ata do donin ta spiunonin me nge,

  Ate te freskten fole!  E ti mund te numeroje vetem pak,

  Ne shtrat, me shume puthje se zambak,

  E si Valua mund te vije ne vend

  Ligjin tend !  Megjithate , ti vazhdon e lyp zedredhur,

  Ndonje lemoshe te vjeter diku hedhur,

  Mbi pragun e nje Vefuri qe ulerin

  Ne nje kryqezim;  E ata syte e tu tinezisht e ve perposh

  Drejt nje xhevahiri qe s'vlen dy grosh,

  Oh me fal, se s'mundem te ta jap

  Si per dhurate...  Po ti shko, shko, pa ne trup nje brilant,

  Pa nje parfum , pa nje perle a diamant,

  Vec me lakuriqesine thatime

  O e bukura ime !  Bodler  Perktheu D. Themollari
   
 10. policia

  policia Forumium maestatis

  Re: Poezi te preferuara

  kristal

  ka kohe qe s'shihemi e ndjej
  si te harroj un' dalngadal
  si vdes tek une kujtimi yt
  si vdesin floket dhe gjithcka.

  tani kerkoj une posht' e lart
  nje vend ku ty te te leshoj
  nje strofe a note a nje brilant
  ku te te le, te puth, te shkoj.

  ne s'te pranofte asnje varr,
  asnje mermer a morg-kristal,
  mos duhet vall'prap' te te mbart
  gjysme te vdekur, gjysme te gjalle?

  ne s'gjetsha hon ku te te hedh
  te gjej nje fushe a nje lulnaje
  ku butesisht porsi polen
  gjithkund, gjithkund te te shperndaj.

  te te mashtroj ndoshta keshtu
  dhe te puth e t'ik pa kthim
  dhe nuk do dime as ne, askush
  harrim ish ky a s'ish harrim.

  kadare
   
 11. *goddess*

  *goddess* Forumium praecox

  Re: Poezi te preferuara

  POEZI NGA VALTON JAKUPI

  ZJARRI I GJUHËS
  (Arsimtarit tim Bajram Saliut)

  Me ty në klasë
  vinin edhe Naimi e Migjeni

  Ti na flisje për ta
  për bukuritë e nytarës shqiptare
  dhe për tollumbat e Lulit
  që i krahasoje me opingat e mia.

  Në ditët e errëta
  na ndriçonte qiriri i Naimit.

  Krenar e ndjenja veten,
  i dashuri mësues,
  për ngrohtësinë e gjuhën sate
  për madhërinë e gjuhës sonë.

  Tani që jetoj në këtë ishull dimri
  ngrohem në zjarrin e asaj gjuhe.
   
 12. ghdfans2010

  ghdfans2010 Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  WOW! so good post. Thanks for your sharing!
  [​IMG]
   
  *goddess* likes this.
 13. Narkomane

  Narkomane Valoris scriptorum

  Nje rrahje teper....


  Te lutem zgjohu,
  braktise shtratin tend dhe eja tek une
  M'i ngroh kembet akull
  me ngroh pak me shume
  Te lutem zgjohu dhe eja
  Ik serish kur te me kesh vene ne gjume!
   
 14. Narkomane

  Narkomane Valoris scriptorum

  Ti....je pse-ja e nje mengjesi
  vazhdimi i nje dite plot pyetje
  Je mbremja e zhytur ne mendime
  Je shtrati im rremuje

  .....

  Une jam viktima e nje endrre te frikshme
  Jam shpirti i humbur neper dashurite e mia

  .....

  Deshira per te triumfuar
   
 15. Narkomane

  Narkomane Valoris scriptorum

  Kush t'i sheh ty ata sy???
  kush t'i puth ty ato buze???

  Ku po prehet shpina jote ???
  Ke po ve sonte ne gjume???

  Kujt ja fale shpirtin sonte ???
  ke ke sot nen ate strehe???

  Kush valle trupin po ta prek ???
  Kush po ndjehet mbretereshe??
   
 16. Narkomane

  Narkomane Valoris scriptorum

  E urrej ate avion ,qe nga ty me merr e larg me con

  E urrej kur ty te con ne nje vend te pankohur e pertej ndjenjave te mia te largon

  Se fundmi vendose te ikesh
  t'i braktisesh dhe lotet e mi te shkrete pambarim

  Po ti dhe ne fund te botes te shkosh une ne mos me sy.......

  me ndjenja ,me mall do te te arrij .
   
 17. Narkomane

  Narkomane Valoris scriptorum

  Ti fle
  enderrat e tua zgjohen...
  bashke me gjumin tim te ngopur
  e hyjne neper labirinthe deshirash
  qe as vete deshira nuk i njeh

  Enderrat e tua zgjohen
  bashke me gjumin tim te ngopur
  por ti fle ....vetem fle!
   
 18. Narkomane

  Narkomane Valoris scriptorum

  Hej ti, i shtrenjte i larget...
  Qe i dhe drite asaj nate te erret
  ......dhe zgjove yjet!

  Hej ti,o diell djeges qe i dhe ngrohtesi trupit tim
  dhe nxehtesi deshirave te mia

  Jete ndjenjave te mia te vdekura ....afrohu!
   
 19. Narkomane

  Narkomane Valoris scriptorum

  Te lutem me mbaj ne krahe
  mos me lesho
  naten e erret ku te shkoj pa ndricim
  oh i dashur shtrengome
  askush s’ka vdekur nga nje perqafim

  Te lutem me puth me fort
  mos me lesho
  pa puthje gjume mund te kem valle ?!
  nga puthjet askush s’ka vdekur
  as ne s’do vdesim se shuajme mall’

  Te lutem me jep duart
  me te miat t’i kryqezojme
  me thuaj ka tingull me te bukur se ky ,
  kur trupat tane dashurojne???

  A i degjon tek kumbojnë si kitarre
  a e ndjen dhe ti kete magji???
  me beso, ne nuk jemi mekatare
  per aq kohe sa falim dashuri ...

  Te lutem mos me lesho se duhet te iki
  pas vetes me shtrëngo kur dua te te le`
  Oh i dashur perqafome
  nga dashuria e tepert s’te gjen gje !
   
 20. Narkomane

  Narkomane Valoris scriptorum

  Mos me le ne pranvere
  mos me le te mjere!!!!
  mos me le pa lule
  mos me le pa ere.
  Mos me le te lutem se te dua shume!
  mos me le pa shprese,
  mos me le pa gjume!!!!!!
  ti e di se te dua
  dhe vuaj per ty te lutem te lutem!
  mos ma dhuro vetmine
  ti je per mua shok
  ti je per mua cdo gje ti je ajo
  qe ne zemren time ke,
  me te bukurin vend!!
   

Shpërndajeni këtë faqe