Poezitë që parapëlqej.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Ema, 4 Nov 2002.

 1. Qerratai

  Qerratai Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  Shqiptar e shkuar Shqiptarit - Alban Tartari  Une, jam shqiponja e Bjeshkeve te Namuna,
  Jam flamuri qe Ismailit i rri te koka e varrit,
  jam pisqolla e arte fshehur ne gji te Ises,
  Jam gjoksi i gjakosur i Adem Jasharit.


  Une, jam topuzi i Gjergj Elez Alise,
  Hija e Kostandinit qe sjell naten Doruntinen,
  Jam nje fije e mustaqeve te Gjeto Basho Mujit,
  Nje hap i tij qe trondit tere krahinen.


  Une, jam rreptesia e Leke Dukagjinit,
  Nje fjale e rende ne faqet e Kanunit,
  Jam nje gur i bardhe ne brigjet e Drinit,
  Shpata qe Skenderbeu lart e tundi.


  Une, jam nje strofe e bukur e Naimit,
  Shkruar mbi malet , fushat e brigjet,
  Jam malli i Serembes, Samiut, Jeronimit,
  Jam shpirti i tyre, qe ne kurbet vazhdon te digjet.


  Une, jam deshmori qe ra ne Mitrovice,
  E me gjakun tim u la edhe Cameria,
  Se jam ai qe nuk u qa kur vdiq,
  Se per deshmoret nuk qan njerezia.


  Une, jam nje pushke qe del nga frengjite,
  Jam nje kenge labe, nje tel i ciftelise,
  Jam Cerciz Topulli qe kurre s'ra ne prite,
  Jam e kuqja e flamurit atje lart, ne shtize.


  Ja pra, une jam shqiponja e Bjeshkeve te Namuna,
  Jam lulja qe i ka mbire Ismailit te koka e varrit,
  jam pisqolla e arte e dinakut Ise,
  jam gjoksi i copetuar i Adem Jasharit.


  Une jam Shqiptar e shkuar Shqiptarit...
   
 2. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Poezi te preferuara

  <div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: moonlight</div><div class="ubbcode-body">Fire And Ice
  Robert Frost

  Some say the world will end in fire;
  Some say in ice.
  From what I've tasted of desire
  I hold with those who favor fire.
  But if it had to perish twice,
  I think I know enough of hate
  To know that for destruction ice
  Is also great
  And would suffice. </div></div>

  cudi, kjo njehere me ka rene provim. Atehere e kisha mesuar permendesh. Cudi, shume cudi!
   
 3. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Poezi te preferuara

  <div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Satin_Yearn</div><div class="ubbcode-body"> T.S. Eliot (1888–1965).

  1. The Love Song of J. Alfred Prufrock

  ...
  In the room the women come and go
  Talking of Michelangelo.

  The yellow fog that rubs its back upon the window-panes,
  The yellow smoke that rubs its muzzle on the window-panes
  Licked its tongue into the corners of the evening,
  Lingered upon the pools that stand in drains,
  Let fall upon its back the soot that falls from chimneys,
  Slipped by the terrace, made a sudden leap,
  And seeing that it was a soft October night,
  Curled once about the house, and fell asleep.

  And indeed there will be time
  For the yellow smoke that slides along the street,
  Rubbing its back upon the window-panes;
  There will be time, there will be time
  To prepare a face to meet the faces that you meet;
  There will be time to murder and create,
  And time for all the works and days of hands
  That lift and drop a question on your plate;
  Time for you and time for me,
  And time yet for a hundred indecisions,
  And for a hundred visions and revisions,
  Before the taking of a toast and tea.

  In the room the women come and go
  Talking of Michelangelo.

  And indeed there will be time
  To wonder, “Do I dare?” and, “Do I dare?”
  Time to turn back and descend the stair,
  With a bald spot in the middle of my hair—
  [They will say: “How his hair is growing thin!”]
  My morning coat, my collar mounting firmly to the chin,
  My necktie rich and modest, but asserted by a simple pin—
  [They will say: “But how his arms and legs are thin!”]
  Do I dare
  Disturb the universe?
  In a minute there is time
  For decisions and revisions which a minute will reverse.

  For I have known them all already, known them all:—
  Have known the evenings, mornings, afternoons,
  I have measured out my life with coffee spoons;
  I know the voices dying with a dying fall
  Beneath the music from a farther room.
  So how should I presume?

  ...

  I grow old … I grow old …
  I shall wear the bottoms of my trousers rolled.

  Shall I part my hair behind? Do I dare to eat a peach?
  I shall wear white flannel trousers, and walk upon the beach.
  I have heard the mermaids singing, each to each.

  I do not think that they will sing to me.

  I have seen them riding seaward on the waves
  Combing the white hair of the waves blown back
  When the wind blows the water white and black.

  We have lingered in the chambers of the sea
  By sea-girls wreathed with seaweed red and brown
  Till human voices wake us, and we drown.

  1917

  Kjo eshte nje nga pjeset me te shkelqyera qe kam lexuar ...
  </div></div>

  perzgjodha dhe une vargjet me te pelqyera te saj...
   
 4. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Poezi te preferuara

  <div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: *Kone*</div><div class="ubbcode-body">Ka dashuri te vogla
  Dashuri te pare, dashuri nr. 1,
  Dashuiza,
  Qe zukatin ne kujtese posi miza,
  Qe bejne kakao,
  Qe lajne kanotjera;
  Ka dhe dashuri te medha; te lira si era,
  Mbetur tutje-tehu neper bote anembane
  Qe s'na dijne ku jemi,
  Qe s'i dijme ku jane.

  Dashuri e vogel kerkon te kthej fotografite;
  Dashurive te medha u merr erë floket ndane binareve,
  Ngulçimet e tyre u ngjajne sirenave,
  Sirenave te hapsirta te ndarjeve.

  I. Kadare
  </div></div>

  I love this one. Thjesht e bukur!
   
 5. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Poezi te preferuara

  <div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Satin_Yearn</div><div class="ubbcode-body"> (Dritero Agolli)


  Malli per heronjte

  S'ka heronj,heronjte i perzume
  me lavdi perdite i nanuritem
  dhe me lajka dalengadale i vume
  nje nga nje ne prehje dhe ne gjume.

  S'ka heronj,heronjte u merziten,
  prisnin endrrat,endrrat u vonuan
  duke pritur heshten e dremiten
  dhe ne nina-nana u kenduam.

  C'digjeni nga malli per heronjte?
  kushedi kur kthehen nga kjo ane
  C'i kerkoni?Pritja eshte e kote
  S'ka heronj,tani ka pelivane!

  </div></div>

  bukur! sh. bukur!
   
 6. Guest

  Re: Poezi te preferuara

  APOTEZA GRI


  Qielli eshte gri
  Toka eshte gri
  Gri dhe puthja

  Buka s’ka ere
  Era s’ka ere
  S’ka ere lulja

  Endrra eshte gri
  Gjaku eshte gri
  Gri dhe zjarri

  Molla s’ka ere
  Uji s’ka ere
  S’ka ere bari

  Moti eshte gri
  Shpirti eshte gri
  Gri dhe kenga

  Era pa ere
  Buka pa buke
  Pa zemer zemra

  Xh. Spahiu
   
 7. Hellena

  Hellena Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  Kënga e Melankonisë

  Në ajrin e përndritur,
  Kur vesa ngushëllimtare
  Bie në tokë,
  E paparë, e padëgjuar
  Me këpucë të hijshme e të lehta.
  Si të gjithë ngushëllimet e ëmbla,
  A të kujtohet, të kujtohet, zemër e zjarrtë,
  Si dikur digjeshe nga etje
  Për lotë hyjnorë, për vesë ngushëllimtare,
  E etur, e lodhur, e zhuritur,
  Teksa në shtigje me bar të zverdhur,
  Rrezet përvëlimtare, verbimtare, dashakeqëse?

  “Dashnor i së vërtetës? Ti ? – Kështu të tallin –
  Jo ! Vetëm një poet !
  Një bishë dinake, grabiqare, tinëzare,
  Që duhet të gënjejë,
  Që duhet të gënjejë me vetëdije dhe me dashje,
  Dhe të dëshirojë prenë,
  Me ngjyrime larve.
  Dhe vetë larvë,
  Dhe vetë pre !
  Ky dashnor i së vërtetës ?
  Jo vetëm një i marrë ! Vetëm një poet !
  Duke folur vetëm për ngjyrat,
  duke bërtitur nga larva laramane e çmendurisë,
  Vërtitet në urën e fjalëve rrenacake,
  Ndër qiejsh të rremë,
  Duke ardhur përqark vërdallë !
  Vetëm një i marrë, vetëm një poet !

  Ky dashnor i së vërtetës ?
  Jo, përfytyrim
  I heshtur, i ngrirë, i lëmuar, i ftohtë,
  Dhe as shtatore hyjnore
  E vendosur para tempujve
  Në roje të pragut të shenjtë.
  Jo ! Armik i shtatoreve të virtytit,
  Më e afërt sesa shkretia e pragut të një tempulli.
  Me guxim prej maceje
  Hidhet nga çdo dritare,
  Në çdo çast,
  Duke nuhatur me dëshirë dhe pasion,
  Vrapon nëpër pyjet e virgjër,
  Në mes bishave me lëkurë lara – lara.
  I shëndetshëm, plot ngjyra, i bukur si mëkati,
  Me buzët dëshirake,
  Hyjnisht tallëse, hyjnisht skëterrore,
  Hyjnisht të etura për gjak,
  Sulet për grabitje, gënjeshtar dhe tinëzar;
  Apo si shqiponja
  Që nga larg vëzhgon greminën,
  Greminën e vet.
  Ah, si ulet
  Poshtë e më posthtë,
  Thellë e më thellë,
  Dhe pastaj, duke mbledhur flatrat,
  Lëshohet si plumb
  Mbi qengjin,
  Armike e shpirtrave të butë si qengji,
  Duke urryer të gjithë ata që e vështrojnë
  Me vështrim prej deleje, ata që e kanë lëkurën
  Të butë si të sajën, dhe butësi qengji !

  Kështu,
  Si shqiponja e si pantera
  Janë dëshirat e poetit,
  Dëshirat e tua, mes mijra maskash,
  O i marrë, o poet !

  Ti që pe njeriun,
  Ashtu si Zoti qengjin,
  Për të zhbimë Zotin nga njeriu,
  Dhe butësinë prej qengji nga shpirti,
  Qeshje gjatë zhbimjes, -
  (Kjo, kjo është lumturia jote !
  Lumturi shqiponje dhe pantere,
  Lumturi poeti dhe të marri !”)

  Në ajrin e përndritur,
  Kur drapri i hënës,
  Armik i ditës,
  I blertë mes kuqëlimit të purpurtë,
  Futet vjedhurazi lakmitar,
  Duke rrëshqitur në çdo çap,
  Tinëzar në kaçubet e trëndafilave,
  Gjersa ato këputen e molisen
  Të zbehta nëpër natë.

  Kështu molisesh njëherë,
  Prej çmendurisë të së vërtetës,
  Prej gëzimeve të ditëve
  I lodhur, dhe i sëmurë nga drita,
  I këputur nga mbrëmjet dhe hijet.
  Për të vërtetën
  I djegur dhe i etur.
  Të kujtohet, të kujtohet, zemër e zjarrtë,
  Si lëngoje nga etja ?
  Se i djegur jam
  Për të vërtetat,
  Si i marrë,
  Si poet !


  Nietzsche
   
 8. Guest

  Re: Poezi te preferuara

  Buka jone e perditshme, Xhevahir Spahiu - nga libri “Ferrparajsa”

  Ti erdhe prane dhe me the:
  Ta hengra zemren!
  Une mbylla syte
  dhe shpleksa endrren.
  Shoh si pergjaket zemra ime
  ne buzet e tua prej mishi dhe drite.
  Te befte mire, e dashur.
  Po tani, tani a s’me thua
  pa zemer, si mund te te dua?
  Ti the dy fjale,
  hodhe nje gur:
  Ta hengra zemren
  dhe une i pergjakur numeroj
  rrathet e endrres.
  E di: zemra ime
  zemren tende e ka bere cope e cike,
  kullon gjaku prej saj
  si kokrrat e sheges, pike-pike.
  Ti the: Ta hengra zemren,
  kur une fatziu e kisha sosur tenden.
  Ishte koha e zise
  dhe zemrat na u bene buka jone e perditshme.
   
 9. VoGeLuShI

  VoGeLuShI Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  Pi per shendetin e Merit,
  q'e kam ketu thelle ne gji,
  heshtaz e mbylla deren,
  vetem, pa miq ne gosti,
  pi per shendetin e Merit.

  Ndoshta m'e bukur se Meri,
  eshte mbi dhe nje perri,
  por s'gjenden dot sy te tjere,
  te te shohin me kaq embelsi
  si syt e te embles Meri.

  Qofsh pra e lumtur moj Meri,
  o diell me rreze flori,
  ne jete mos ndjefsh asnjehere,
  dhembje dhe brengje ne gji,
  gezim te ndritte, moj Meri.
   
 10. VoGeLuShI

  VoGeLuShI Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  Son forse un poeta?
  No, certo.
  Non scrive che una parola, ben strana,
  la penna dell'anima mia:
  "follia".
  Son dunque un pittore?
  Neanche.
  Non ha che un colore
  la tavolozza dell'anima mia:
  "malinconia".
  Un musico, allora?
  Nemmeno.
  Non c'è che una nota
  nella tastiera dell'anima mia:
  "nostalgia".
  Son dunque... che cosa?
  Io metto una lente
  davanti al mio cuore
  per farlo vedere alla gente.
  Chi sono?
  Il saltimbanco dell'anima mia.
   
 11. Qerratai

  Qerratai Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  Nje vit i rende per statistikat ne Danimarke!

  Kam qene I palumtur 11,3 here ne vitin e kaluar
  Dhe I lumtur 8,1 here
  3,7 here kam mashtruar gruan time
  Dhe u mashtrova 5,2 here.
  Kam vjedhur 12 korona dhe 0 oere
  Dhe mu vodhen 13 ½ .
  U martova 0,13 here, u ndava 0,10 here
  dhe u divorcova 0,75 here.
  Jam bere baba I 0,18 femijeve,
  U shtypa nga 0,1437 bicikleta transporti
  Dhe u arrestova nje numer te ngjashem heresh.
  Jam perplasur me 8,4 makina, 3,2 motocikleta,
  ½ tren
  Dhe 0,0 vagoneta.
  Kam fluturuar 8 here
  Dhe jam rrezuar me 1,6 avione.
  Kam gjuajtur 0,07 fazane, 0 papagaj, 0
  presidente.
  Kam qene ne burg per 3,9 dite,
  Prej te cilave 0,2 ne arrest.
  4,7 here kam qene ne Malmoe
  Nga kam marr me vete 1,4 pako cigare dhe 1,05
  kile kafe.
  Kam pare 6,7 filma,
  3,2 shfaqje teatri,
  Kam zbrazur 1 ¼ shishe wiski
  Dhe kam vdekur 1 ½ here.
  Ka qene vit I rende,
  Nese doni ta dini mendimin tim.  Peter Poulsen
   
 12. Piccolina

  Piccolina Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  Kjo poezia jote, nuk e di pse me kujtoi kte tjetren...

  Gjerat qe nuk bere

  Kujtoj diten qe te mora hua makinen
  dhe ta demtova, te kujtohet apo jo?
  Thashe se do me vritje por ti nuk e bere
  Kujtoj ate dite qe ngulmova te shkojme ne plazh
  ndersa ti me kundershtoje
  se dukej qe do te binte shi, dhe ra shi apo jo?
  Thashe se do te me bertisje:
  "Te pata thene!", por ti nuk e bere
  Kujtoj ate dite kur u perdridhesha te gjitheve,
  per te te bere xheloz,
  dhe ti u bere xheloz, te kujtohet apo jo?
  Thashe se do te me lije, por ti nuk e bere.
  A te kujtohet atehere
  Kur permbysa nga inati torten
  Ne tapetin e makines tende?
  Thashe se ti mo rrihje, por ti as kete nuk e bere.
  Kujtoj ate nate qe harrova te te them
  se ne pritje duhej shkuar me veshje serioze
  dhe ti erdhe i veshur me xhinse, a te kujtohet?
  Thashe se do me ndeshkoje, por ti nuk e bere.
  Po jane kaq shume gjera qe ti nuk i bere!
  Sepse kishe durim me mua, me dashuroje dhe me mbroje.
  Ishin kaq shume gjerat per te cilat
  desha te te kerkoj te falur
  kur te ktheheshe nga Vietnami,
  Por ti nuk u ktheve!
   
 13. olololol

  olololol Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  Dashurise - NDOC GJETJA

  O Perendeshe e gjithe pushtetshme
  e universit mashkull femer
  Bej c'te duash me veten time
  jam instrumenti yt i vjeter.

  Ne jete me solle kaq shume dhimbje
  dhe shqetesime pambarim
  po s'jam ankuar kunder teje
  as me goje e as me shkrim.

  Te jam nenshtruar e te nenshtrihem
  gjersa ne bote te jem i gjalle
  nen pushtetin tend te perbotshem
  me pelqen te jem nje skllav

  Ma ktheve gjuhen ne percartje
  me bere plak me shpirt femije
  here me hodhe qefinin kraheve
  here me ngrite gjer ne yje.

  Me hidh ne zjarr, ne det, ne ferr!
  Me hidh ne balte, me hidh ne hon!
  Vec te lutem mos me ler
  ne ate vend ku ti mungon.
   
 14. katunarja

  katunarja Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  Femra te denuara

  Ato, si ajo grigja qe shtrire mbi rere rri menduar,
  U hedhin horizonteve te deteve shikime te dridhura,
  Kembet duke dashur t'i prekin, duart duke i afruar
  Mes ligeshtimve te embla e rrenqethjeve te hidhura.

  Ca prej tyre qe kane pritur aq gjate nje miqesi,
  Belbezojne thelle gjethnajave ku perrenjte gurgullojne,
  Rrokje per rrokje, dashurine e te druajtures femijeri,
  E gjetheza te reja pyjeve te gjelber nisin e u bulojne.

  Ca te tjera , si murgesha ecin rruges, gati duke u zvarritur,
  Mes per mes shkembenjeve mbushur plot vegime
  Aty ku San Antonio pa si nje llave te zjarrte vervitur,
  Gjokset lakuriq e te purpurt te te tijave tundime.

  Ka edhe nga ato, qe neper refleksin e rreshires rreshqitese,
  Brenda boshllekut te heshtur te pasqyrave pagane,
  Te therrasin per ti ndihmuar ne ethet e tyre flakeritese
  Ty o Baccho qe fashit sembimet me antike mjerane!

  Ka edhe te tjera qe gjoksi i beqareve u sjell aq kenaqesi,
  Qe duke fshehur nje kamzhik ne palat e fundeve te gjate
  Perziejne ne nje cep pylli te zymte a neteve plot vetmi,
  Shkumen e bute te qejfit me lotet e dhimbjes se pamate.

  O virgjeresha, o djallushka, o mostra, o martirake
  O shpirtra te medhenj qe realiteti u jep percmim te zi,
  Kerkoni te pafundmen , here te devoteshme here dionizake,
  Here ne ulurima thare, here ne denesa te zena pusi!

  Ju qe ne ferrin tuaj shpirtin ma keni shpene e keni shqyer,
  Ju dua e meshiroj, o moterzat e mia te shkreta ne kete bote
  Per at ngrysje te vuajtjes, per ate etje kurre shperblyer
  Per ata lumenj dashurie qe zemrat e medha ua mbushin plot !

  Bodler (Lulet e se keqes)
   
 15. MeLoDy

  MeLoDy Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  kjo nuk esht poezi po nejse..
  "Dikur ti me pyete ke do me shume ,mua apo jeten .Une te thashe jeten, por atehere ti nuk e dije se ti ishe vete jeta ime..."
   
 16. ^Res-Cogitans^

  ^Res-Cogitans^ Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  HOWL - Allen Ginsberg  I

  I saw the best minds of my generation destroyed by
  madness, starving hysterical naked,
  dragging themselves through the negro streets at dawn
  looking for an angry fix,
  angelheaded hipsters burning for the ancient heavenly
  connection to the starry dynamo in the machin-
  ery of night,
  who poverty and tatters and hollow-eyed and high sat
  up smoking in the supernatural darkness of
  cold-water flats floating across the tops of cities
  contemplating jazz,
  who bared their brains to Heaven under the El and
  saw Mohammedan angels staggering on tene-
  ment roofs illuminated,
  who passed through universities with radiant cool eyes
  hallucinating Arkansas and Blake-light tragedy
  among the scholars of war,
  who were expelled from the academies for crazy &
  publishing obscene odes on the windows of the
  skull,
  who cowered in unshaven rooms in underwear, burn-
  ing their money in wastebaskets and listening
  to the Terror through the wall,
  who got busted in their pubic beards returning through
  Laredo with a belt of marijuana for New York,
  who ate fire in paint hotels or drank turpentine in
  Paradise Alley, death, or purgatoried their
  torsos night after night
  with dreams, with drugs, with waking nightmares, al-
  cohol and cock and endless balls,
  incomparable blind; streets of shuddering cloud and
  lightning in the mind leaping toward poles of
  Canada & Paterson, illuminating all the mo-
  tionless world of Time between,
  Peyote solidities of halls, backyard green tree cemetery
  dawns, wine drunkenness over the rooftops,
  storefront boroughs of teahead joyride neon
  blinking traffic light, sun and moon and tree
  vibrations in the roaring winter dusks of Brook-
  lyn, ashcan rantings and kind king light of mind,
  who chained themselves to subways for the endless
  ride from Battery to holy Bronx on benzedrine
  until the noise of wheels and children brought
  them down shuddering mouth-wracked and
  battered bleak of brain all drained of brilliance
  in the drear light of Zoo,
  who sank all night in submarine light of Bickford's
  floated out and sat through the stale beer after
  noon in desolate Fugazzi's, listening to the crack
  of doom on the hydrogen jukebox,
  who talked continuously seventy hours from park to
  pad to bar to Bellevue to museum to the Brook-
  lyn Bridge,
  lost battalion of platonic conversationalists jumping
  down the stoops off fire escapes off windowsills
  off Empire State out of the moon,
  yacketayakking screaming vomiting whispering facts
  and memories and anecdotes and eyeball kicks
  and shocks of hospitals and jails and wars,
  whole intellects disgorged in total recall for seven days
  and nights with brilliant eyes, meat for the
  Synagogue cast on the pavement,
  who vanished into nowhere Zen New Jersey leaving a
  trail of ambiguous picture postcards of Atlantic
  City Hall,
  suffering Eastern sweats and Tangerian bone-grind-
  ings and migraines of China under junk-with-
  drawal in Newark's bleak furnished room,
  who wandered around and around at midnight in the
  railroad yard wondering where to go, and went,
  leaving no broken hearts,
  who lit cigarettes in boxcars boxcars boxcars racketing
  through snow toward lonesome farms in grand-
  father night,
  who studied Plotinus Poe St. John of the Cross telep-
  athy and bop kabbalah because the cosmos in-
  stinctively vibrated at their feet in Kansas,
  who loned it through the streets of Idaho seeking vis-
  ionary indian angels who were visionary indian
  angels,
  who thought they were only mad when Baltimore
  gleamed in supernatural ecstasy,
  who jumped in limousines with the Chinaman of Okla-
  homa on the impulse of winter midnight street
  light smalltown rain,
  who lounged hungry and lonesome through Houston
  seeking jazz or sex or soup, and followed the
  brilliant Spaniard to converse about America
  and Eternity, a hopeless task, and so took ship
  to Africa,
  who disappeared into the volcanoes of Mexico leaving
  behind nothing but the shadow of dungarees
  and the lava and ash of poetry scattered in fire
  place Chicago,
  who reappeared on the West Coast investigating the
  F.B.I. in beards and shorts with big pacifist
  eyes sexy in their dark skin passing out incom-
  prehensible leaflets,
  who burned cigarette holes in their arms protesting
  the narcotic tobacco haze of Capitalism,
  who distributed Supercommunist pamphlets in Union
  Square weeping and undressing while the sirens
  of Los Alamos wailed them down, and wailed
  down Wall, and the Staten Island ferry also
  wailed,
  who broke down crying in white gymnasiums naked
  and trembling before the machinery of other
  skeletons,
  who bit detectives in the neck and shrieked with delight
  in policecars for committing no crime but their
  own wild cooking pederasty and intoxication,
  who howled on their knees in the subway and were
  dragged off the roof waving genitals and manu-
  scripts,
  who let themselves be fucked in the ass by saintly
  motorcyclists, and screamed with joy,
  who blew and were blown by those human seraphim,
  the sailors, caresses of Atlantic and Caribbean
  love,
  who balled in the morning in the evenings in rose
  gardens and the grass of public parks and
  cemeteries scattering their semen freely to
  whomever come who may,
  who hiccuped endlessly trying to giggle but wound up
  with a sob behind a partition in a Turkish Bath
  when the blond & naked angel came to pierce
  them with a sword,
  who lost their loveboys to the three old shrews of fate
  the one eyed shrew of the heterosexual dollar
  the one eyed shrew that winks out of the womb
  and the one eyed shrew that does nothing but
  sit on her ass and snip the intellectual golden
  threads of the craftsman's loom,
  who copulated ecstatic and insatiate with a bottle of
  beer a sweetheart a package of cigarettes a can-
  dle and fell off the bed, and continued along
  the floor and down the hall and ended fainting
  on the wall with a vision of ultimate cunt and
  come eluding the last gyzym of consciousness,
  who sweetened the snatches of a million girls trembling
  in the sunset, and were red eyed in the morning
  but prepared to sweeten the snatch of the sun
  rise, flashing buttocks under barns and naked
  in the lake,
  who went out whoring through Colorado in myriad
  stolen night-cars, N.C., secret hero of these
  poems, cocksman and Adonis of Denver-joy
  to the memory of his innumerable lays of girls
  in empty lots & diner backyards, moviehouses'
  rickety rows, on mountaintops in caves or with
  gaunt waitresses in familiar roadside lonely pet-
  ticoat upliftings & especially secret gas-station
  solipsisms of johns, & hometown alleys too,
  who faded out in vast sordid movies, were shifted in
  dreams, woke on a sudden Manhattan, and
  picked themselves up out of basements hung
  over with heartless Tokay and horrors of Third
  Avenue iron dreams & stumbled to unemploy-
  ment offices,
  who walked all night with their shoes full of blood on
  the snowbank docks waiting for a door in the
  East River to open to a room full of steamheat
  and opium,
  who created great suicidal dramas on the apartment
  cliff-banks of the Hudson under the wartime
  blue floodlight of the moon & their heads shall
  be crowned with laurel in oblivion,
  who ate the lamb stew of the imagination or digested
  the crab at the muddy bottom of the rivers of
  Bowery,
  who wept at the romance of the streets with their
  pushcarts full of onions and bad music,
  who sat in boxes breathing in the darkness under the
  bridge, and rose up to build harpsichords in
  their lofts,
  who coughed on the sixth floor of Harlem crowned
  with flame under the tubercular sky surrounded
  by orange crates of theology,
  who scribbled all night rocking and rolling over lofty
  incantations which in the yellow morning were
  stanzas of gibberish,
  who cooked rotten animals lung heart feet tail borsht
  & tortillas dreaming of the pure vegetable
  kingdom,
  who plunged themselves under meat trucks looking for
  an egg,
  who threw their watches off the roof to cast their ballot
  for Eternity outside of Time, & alarm clocks
  fell on their heads every day for the next decade,
  who cut their wrists three times successively unsuccess-
  fully, gave up and were forced to open antique
  stores where they thought they were growing
  old and cried,
  who were burned alive in their innocent flannel suits
  on Madison Avenue amid blasts of leaden verse
  & the tanked-up clatter of the iron regiments
  of fashion & the nitroglycerine shrieks of the
  fairies of advertising & the mustard gas of sinis-
  ter intelligent editors, or were run down by the
  drunken taxicabs of Absolute Reality,
  who jumped off the Brooklyn Bridge this actually hap-
  pened and walked away unknown and forgotten
  into the ghostly daze of Chinatown soup alley
  ways & firetrucks, not even one free beer,
  who sang out of their windows in despair, fell out of
  the subway window, jumped in the filthy Pas-
  saic, leaped on negroes, cried all over the street,
  danced on broken wineglasses barefoot smashed
  phonograph records of nostalgic European
  1930s German jazz finished the whiskey and
  threw up groaning into the bloody toilet, moans
  in their ears and the blast of colossal steam
  whistles,
  who barreled down the highways of the past journeying
  to each other's hotrod-Golgotha jail-solitude
  watch or Birmingham jazz incarnation,
  who drove crosscountry seventytwo hours to find out
  if I had a vision or you had a vision or he had
  a vision to find out Eternity,
  who journeyed to Denver, who died in Denver, who
  came back to Denver & waited in vain, who
  watched over Denver & brooded & loned in
  Denver and finally went away to find out the
  Time, & now Denver is lonesome for her heroes,
  who fell on their knees in hopeless cathedrals praying
  for each other's salvation and light and breasts,
  until the soul illuminated its hair for a second,
  who crashed through their minds in jail waiting for
  impossible criminals with golden heads and the
  charm of reality in their hearts who sang sweet
  blues to Alcatraz,
  who retired to Mexico to cultivate a habit, or Rocky
  Mount to tender Buddha or Tangiers to boys
  or Southern Pacific to the black locomotive or
  Harvard to Narcissus to Woodlawn to the
  daisychain or grave,
  who demanded sanity trials accusing the radio of hyp
  notism & were left with their insanity & their
  hands & a hung jury,
  who threw potato salad at CCNY lecturers on Dadaism
  and subsequently presented themselves on the
  granite steps of the madhouse with shaven heads
  and harlequin speech of suicide, demanding in-
  stantaneous lobotomy,
  and who were given instead the concrete void of insulin
  Metrazol electricity hydrotherapy psycho-
  therapy occupational therapy pingpong &
  amnesia,
  who in humorless protest overturned only one symbolic
  pingpong table, resting briefly in catatonia,
  returning years later truly bald except for a wig of
  blood, and tears and fingers, to the visible mad
  man doom of the wards of the madtowns of the
  East,
  Pilgrim State's Rockland's and Greystone's foetid
  halls, bickering with the echoes of the soul, rock-
  ing and rolling in the midnight solitude-bench
  dolmen-realms of love, dream of life a night-
  mare, bodies turned to stone as heavy as the
  moon,
  with mother finally ******, and the last fantastic book
  flung out of the tenement window, and the last
  door closed at 4. A.M. and the last telephone
  slammed at the wall in reply and the last fur-
  nished room emptied down to the last piece of
  mental furniture, a yellow paper rose twisted
  on a wire hanger in the closet, and even that
  imaginary, nothing but a hopeful little bit of
  hallucination
  ah, Carl, while you are not safe I am not safe, and
  now you're really in the total animal soup of
  time
  and who therefore ran through the icy streets obsessed
  with a sudden flash of the alchemy of the use
  of the ellipse the catalog the meter & the vibrat-
  ing plane,
  who dreamt and made incarnate gaps in Time & Space
  through images juxtaposed, and trapped the
  archangel of the soul between 2 visual images
  and joined the elemental verbs and set the noun
  and dash of consciousness together jumping
  with sensation of Pater Omnipotens Aeterna
  Deus
  to recreate the syntax and measure of poor human
  prose and stand before you speechless and intel-
  ligent and shaking with shame, rejected yet con-
  fessing out the soul to conform to the rhythm
  of thought in his naked and endless head,
  the madman bum and angel beat in Time, unknown,
  yet putting down here what might be left to say
  in time come after death,
  and rose reincarnate in the ghostly clothes of jazz in
  the goldhorn shadow of the band and blew the
  suffering of America's naked mind for love into
  an eli eli lamma lamma sabacthani saxophone
  cry that shivered the cities down to the last radio
  with the absolute heart of the poem of life butchered
  out of their own bodies good to eat a thousand
  years.

  II

  What sphinx of cement and aluminum bashed open
  their skulls and ate up their brains and imagi-
  nation?
  Moloch! Solitude! Filth! Ugliness! Ashcans and unob
  tainable dollars! Children screaming under the
  stairways! Boys sobbing in armies! Old men
  weeping in the parks!
  Moloch! Moloch! Nightmare of Moloch! Moloch the
  loveless! Mental Moloch! Moloch the heavy
  judger of men!
  Moloch the incomprehensible prison! Moloch the
  crossbone soulless jailhouse and Congress of
  sorrows! Moloch whose buildings are judgment!
  Moloch the vast stone of war! Moloch the stun-
  ned governments!
  Moloch whose mind is pure machinery! Moloch whose
  blood is running money! Moloch whose fingers
  are ten armies! Moloch whose breast is a canni-
  bal dynamo! Moloch whose ear is a smoking
  tomb!
  Moloch whose eyes are a thousand blind windows!
  Moloch whose skyscrapers stand in the long
  streets like endless Jehovahs! Moloch whose fac-
  tories dream and croak in the fog! Moloch whose
  smokestacks and antennae crown the cities!
  Moloch whose love is endless oil and stone! Moloch
  whose soul is electricity and banks! Moloch
  whose poverty is the specter of genius! Moloch
  whose fate is a cloud of sexless hydrogen!
  Moloch whose name is the Mind!
  Moloch in whom I sit lonely! Moloch in whom I dream
  Angels! Crazy in Moloch! Cocksucker in
  Moloch! Lacklove and manless in Moloch!
  Moloch who entered my soul early! Moloch in whom
  I am a consciousness without a body! Moloch
  who frightened me out of my natural ecstasy!
  Moloch whom I abandon! Wake up in Moloch!
  Light streaming out of the sky!
  Moloch! Moloch! Robot apartments! invisible suburbs!
  skeleton treasuries! blind capitals! demonic
  industries! spectral nations! invincible mad
  houses! granite cocks! monstrous bombs!
  They broke their backs lifting Moloch to Heaven! Pave-
  ments, trees, radios, tons! lifting the city to
  Heaven which exists and is everywhere about
  us!
  Visions! omens! hallucinations! miracles! ecstasies!
  gone down the American river!
  Dreams! adorations! illuminations! religions! the whole
  boatload of sensitive bullshit!
  Breakthroughs! over the river! flips and crucifixions!
  gone down the flood! Highs! Epiphanies! De-
  spairs! Ten years' animal screams and suicides!
  Minds! New loves! Mad generation! down on
  the rocks of Time!
  Real holy laughter in the river! They saw it all! the
  wild eyes! the holy yells! They bade farewell!
  They jumped off the roof! to solitude! waving!
  carrying flowers! Down to the river! into the
  street!

  III

  Carl Solomon! I'm with you in Rockland
  where you're madder than I am
  I'm with you in Rockland
  where you must feel very strange
  I'm with you in Rockland
  where you imitate the shade of my mother
  I'm with you in Rockland
  where you've murdered your twelve secretaries
  I'm with you in Rockland
  where you laugh at this invisible humor
  I'm with you in Rockland
  where we are great writers on the same dreadful
  typewriter
  I'm with you in Rockland
  where your condition has become serious and
  is reported on the radio
  I'm with you in Rockland
  where the faculties of the skull no longer admit
  the worms of the senses
  I'm with you in Rockland
  where you drink the tea of the breasts of the
  spinsters of Utica
  I'm with you in Rockland
  where you pun on the bodies of your nurses the
  harpies of the Bronx
  I'm with you in Rockland
  where you scream in a straightjacket that you're
  losing the game of the actual pingpong of the
  abyss
  I'm with you in Rockland
  where you bang on the catatonic piano the soul
  is innocent and immortal it should never die
  ungodly in an armed madhouse
  I'm with you in Rockland
  where fifty more shocks will never return your
  soul to its body again from its pilgrimage to a
  cross in the void
  I'm with you in Rockland
  where you accuse your doctors of insanity and
  plot the Hebrew socialist revolution against the
  fascist national Golgotha
  I'm with you in Rockland
  where you will split the heavens of Long Island
  and resurrect your living human Jesus from the
  superhuman tomb
  I'm with you in Rockland
  where there are twenty-five-thousand mad com-
  rades all together singing the final stanzas of the Internationale
  I'm with you in Rockland
  where we hug and kiss the United States under
  our bedsheets the United States that coughs all
  night and won't let us sleep
  I'm with you in Rockland
  where we wake up electrified out of the coma
  by our own souls' airplanes roaring over the
  roof they've come to drop angelic bombs the
  hospital illuminates itself imaginary walls col-
  lapse O skinny legions run outside O starry
  spangled shock of mercy the eternal war is
  here O victory forget your underwear we're
  free
  I'm with you in Rockland
  in my dreams you walk dripping from a sea-
  journey on the highway across America in tears
  to the door of my cottage in the Western night
   
 17. Abratax

  Abratax Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  America - allen ginsberg

  America I've given you all and now I'm nothing.
  America two dollars and twenty-seven cents January 17, 1956.
  I can't stand my own mind.
  America when will we end the human war?
  Go fuck yourself with your atom bomb
  I don't feel good don't bother me.
  I won't write my poem till I'm in my right mind.
  America when will you be angelic?
  When will you take off your clothes?
  When will you look at yourself through the grave?
  When will you be worthy of your million Trotskyites?
  America why are your libraries full of tears?
  America when will you send your eggs to India?
  I'm sick of your insane demands.
  When can I go into the supermarket and buy what I need with my good looks?
  America after all it is you and I who are perfect not the next world.
  Your machinery is too much for me.
  You made me want to be a saint.
  There must be some other way to settle this argument.
  Burroughs is in Tangiers I don't think he'll come back it's sinister.
  Are you being sinister or is this some form of practical joke?
  I'm trying to come to the point.
  I refuse to give up my obsession.
  America stop pushing I know what I'm doing.
  America the plum blossoms are falling.
  I haven't read the newspapers for months, everyday somebody goes on trial for
  murder.
  America I feel sentimental about the Wobblies.
  America I used to be a communist when I was a kid and I'm not sorry.
  I smoke marijuana every chance I get.
  I sit in my house for days on end and stare at the roses in the closet.
  When I go to Chinatown I get drunk and never get laid.
  My mind is made up there's going to be trouble.
  You should have seen me reading Marx.
  My psychoanalyst thinks I'm perfectly right.
  I won't say the Lord's Prayer.
  I have mystical visions and cosmic vibrations.
  America I still haven't told you what you did to Uncle Max after he came over
  from Russia.

  I'm addressing you.
  Are you going to let our emotional life be run by Time Magazine?
  I'm obsessed by Time Magazine.
  I read it every week.
  Its cover stares at me every time I slink past the corner candystore.
  I read it in the basement of the Berkeley Public Library.
  It's always telling me about responsibility. Businessmen are serious. Movie
  producers are serious. Everybody's serious but me.
  It occurs to me that I am America.
  I am talking to myself again.

  Asia is rising against me.
  I haven't got a chinaman's chance.
  I'd better consider my national resources.
  My national resources consist of two joints of marijuana millions of genitals
  an unpublishable private literature that goes 1400 miles and hour and
  twentyfivethousand mental institutions.
  I say nothing about my prisons nor the millions of underpriviliged who live in
  my flowerpots under the light of five hundred suns.
  I have abolished the whorehouses of France, Tangiers is the next to go.
  My ambition is to be President despite the fact that I'm a Catholic.

  America how can I write a holy litany in your silly mood?
  I will continue like Henry Ford my strophes are as individual as his
  automobiles more so they're all different sexes
  America I will sell you strophes $2500 apiece $500 down on your old strophe
  America free Tom Mooney
  America save the Spanish Loyalists
  America Sacco & Vanzetti must not die
  America I am the Scottsboro boys.
  America when I was seven momma took me to Communist Cell meetings they
  sold us garbanzos a handful per ticket a ticket costs a nickel and the
  speeches were free everybody was angelic and sentimental about the
  workers it was all so sincere you have no idea what a good thing the party
  was in 1935 Scott Nearing was a grand old man a real mensch Mother
  Bloor made me cry I once saw Israel Amter plain. Everybody must have
  been a spy.
  America you don're really want to go to war.
  America it's them bad Russians.
  Them Russians them Russians and them Chinamen. And them Russians.
  The Russia wants to eat us alive. The Russia's power mad. She wants to take
  our cars from out our garages.
  Her wants to grab Chicago. Her needs a Red Reader's Digest. her wants our
  auto plants in Siberia. Him big bureaucracy running our fillingstations.
  That no good. Ugh. Him makes Indians learn read. Him need big black niggers.
  Hah. Her make us all work sixteen hours a day. Help.
  America this is quite serious.
  America this is the impression I get from looking in the television set.
  America is this correct?
  I'd better get right down to the job.
  It's true I don't want to join the Army or turn lathes in precision parts
  factories, I'm nearsighted and psychopathic anyway.
  America I'm putting my queer shoulder to the wheel.
   
 18. jimmy84

  jimmy84 Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  Bunacë - Lengston Hjuz

  Sa qetësi,
  Çuditërisht qetësi
  Mbi ujra sot.

  Jo,siç duket,
  S`ndjell të mirë
  Një bunacë e tillë.
   
 19. jimmy84

  jimmy84 Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  Kino - Lengston Hjuz

  "Ruzvelt", "Renesans", "Alhambra"...
  Harlemi qesh me pallavrat,
  me lotët e krokodilit
  të artit të artit të krokodilit;
  se ne e dimë vetë;
  ililet në ekranë
  thjesht krokodilë janë.
  ......

  Perkthimi: Aurel Plasari
   
 20. jimmy84

  jimmy84 Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  Epigram - Volter

  Një ditë, thellë një përroi, siç thonë,
  një gjarpër na kafshoi Zhan Feronë.
  Dhe a e dini ç`ndodhi?
  Qe gjarpri, ai që ngordhi!

  P: Agim Shehu
   

Shpërndajeni këtë faqe