poezia shqipe

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga guest17, 21 Mar 2017.

 1. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Jeta është lojë.

  Harro kush tě harroi
  Dhe duaj kě tě duash,
  Jeta ěshtě njě lojě
  Zgjidh me kě do luash!

  Krijo ekipin těnd
  Ose lěr tě t’ zgjedhin,
  Por tě kesh nděrměnd
  “Sa hapin e hedhin “.


  Něse do gjithmonë
  Me ngulm tě fitosh,
  Pěr tě qěnĕ kampion
  Duhet tě luftosh.

  Něse do qetěsi
  Tĕ shohěsh puněn těnde,
  Nuk do strategji
  Madje as shumě měndje.

  Zěr njě vend ně turmě
  Ně lojěn qě vazhdon,
  Mos bëj fare zhurmě
  Askush nuk tě shikon!

  Mua mos mě pyet
  Pěr rrugěn mě tě mirě,
  Njeriu ěshtě njeri
  Děshira ĕshtě děshirě!

  Bledi Ylli.
   
  TinkerBell likes this.
 2. guest17

  guest17 Forumium maestatis

  Vajza që vërshëllente

  E dëgjoja,kur vërshëllente
  Ajo,në oborr të shtëpisë
  Një gaz të fshehtë,rrëfente
  Një flakë të dashurisë!

  Po kujt,vallë,i këndonte
  Porsi zog,këngë dashurie?
  Kush në gji,gëzim i zgjonte?
  Kush i ngjallte ëndrra rinie?

  Në këtë jetë, brenga shumë
  Ajo vajzë,me vërshëllimë
  Zgjoi shpresën dhe tek unë
  I dha gaz,dhe shpirtit tim!

  Vaso dushi
   
  Last edited: 2 Jun 2017
  TinkerBell likes this.
 3. guest17

  guest17 Forumium maestatis

  Qerozi dhe tigri

  Mendohej babai,i mërzitur
  Mbështetur,mbi sofrën bosh
  Rreth e qark,tre djem të rritur
  Më i vogli,një qeroz..

  Ngrihet më i madhi,në këmbë:
  "baba,po shkoj për gjah
  Ka dy ditë,barku më dhëmb
  Kërcasin zorrët...dua të ha!

  Por shpejt,kthehet në shtëpi
  Me duart bosh,e pikë e vrer
  Ngrihet i mesmi dhe me furi
  Përjashta sulet menjëherë.

  Por dhe i mesmi,s'vonoi shumë
  Në shtëpi kthehet,i pikëlluar
  "baba i dashur,po shkoj unë"
  Tha qerozi,duke u çuar..

  E pa i ati,me mosbesim:
  "s'bënë gjë ata,do bësh gjë ti?"
  E hapi portën,me nxitim
  U zhduk qerozi si veri..!

  Me hapa të lehtë,pa u ndjerë
  Me shtizë në dorë,u fut në pyll
  Por një tigër,rrugën i kish prerë
  U bë qerozi,i verdhë dyllë!

  Ia dha vrapit,u bë erë
  Drejt shtëpisë,kthehet shpejt
  U turr tigri menjëherë
  Pas qerozit,si shigjetë!

  Në prag të shtëpisë,u pengua
  Qerozi përtokë u shtri
  Tigri,gjithë vrull,dot s'u frenua
  Drejt portës u hodh,hyri në shpi!

  U ngit qerozi,me shpejtësi
  Nga jashtë mbylli,portën e vjetër:
  "rripeni këtë-thirr ai-
  Derisa t'iu sjell një tjetër!!"

  Vaso dushi
   
 4. guest17

  guest17 Forumium maestatis

  Vite Që Shkuan
  V-vite që më shkuan për hiç,
  A-asgjë s'bëra,të hajrit,
  S-sorollatem e dehem me miq,
  O-o strukem e fle pranë zjarrit!

  D-dashuri që ikën..vetmi!
  U-u tha shpirti im,u shua,
  Sh-shtirem akoma si një qejflli,
  I-i them ndonjë vajze:të dua!
   
  kacurrelsja... likes this.
 5. guest17

  guest17 Forumium maestatis

  çiftet Në Park
  E thjeshtë,s'do shumë mënd,
  Është ora,për takime,
  Dhe parkun,kanë këtë vënd,
  Si strofkë të fshehtë,intime!

  Të heshtur,çiftet shkojnë,
  Avash,pa rënë në sy,
  Në park dashurojnë,
  Ca ketu e ca aty...

  Një vajzë,mori guxim,
  Dashurinë e parë,
  E la diku,si kujtim,
  Atje përmbi bar!

  Një tjetër,me "përvojë"
  Hiç fare,nuk ka frikë,
  Se dikush,për të do thojë:
  "e sheh,ç'femër e ligë!"

  Një tjetër,kur e ndesh,
  Sytë ul,e turpëruar,
  Dhe skuqet vesh më vesh:
  Të shoqin ka tradhtuar!

  Dhe në park përsëri,
  Në segret do të vijnë,
  Me ca bëjnë dashuri,
  Cave faqen ua nxijnë..

  Dhe vazhdon,kjo histori
  Shumë vijnë për takime,
  Ndonjë herë,kushedi!?
  Do sjell fshehtas miken time!

  V.dushi
   
 6. guest17

  guest17 Forumium maestatis

  Ç'e dua,të tillë jetë
  Pa gëzim e pa haré,
  Ku mbi trishtimin det,
  Si barkë lundroj atje?

  Ç'i dua lulet, plot freski
  Ti shikoj përmbi dhé?
  Kur ndjenjat,mu bënë hi
  Dhe nuk çel ndjenjë e re!

  Ç'më duhet,se rrezaton
  Diell i zjarrtë,çdo mëngjes
  Kur trupin tim,gjë se zgjon
  Edhe shpirti im po vdes?!

  Por ç'më duhen,edhe gratë
  Zemrën s'ma ndezin përsëri
  Në dashuri,bëra mëkat
  Tashmë më pret ferr i zi!

  Vaso dushi
   
  Last edited: 24 Jun 2017
  TinkerBell likes this.
 7. guest17

  guest17 Forumium maestatis

  Dashuria që vret..

  Ti ndez një cigare,
  Dhe në mendime rri.
  Ku shkuan ato zjarre
  Që mbaje në gji?

  Pse ndjenjat të ftohen
  Dhe gjaku,s'vlon më?
  Kujtime që të zgjohen
  Por s'të thonë asgjë!

  Ti pi një cigare,
  Dhe e trishtuar rri.
  Kush ti vrau fare
  Ti bëri ndjenjat hi?

  Ecën jeta, vazhdon..
  Ti e heshtur njëlloj,
  Gjithë kohën mendon
  Me cigare në gojë!

  Dhe s'sheh ditë të bardhë,
  Sa e zymtë,kjo jetë!
  Të mbyt,zhgënjim i madh
  Kur dashuria vret..!

  V.dushi
   
 8. guest17

  guest17 Forumium maestatis

  Vetmia

  S'e mposhta dot vetminë,
  Që shpirtin ma robëroi,
  E urreva shoqërinë
  Pa shokë,jeta më shkoi!

  Më shoqëronte veç vetmia,
  Mendimet qenë shokët e mi!
  Një nga një,në radhë i vija,
  I hidhja pastaj në poezi!

  Grave unë ftohtë u rrija
  Afër tyre,ndihesha në siklet
  S'më ngjallte gjë dashuria
  I vetëm,ndihesha si mbret!

  Strukur,në mbretërinë time
  Njerëzit i shihja si rrezik!
  Zhytesha i tëri,në mendime
  Bota jashtë,më fuste frikë!
   
  Last edited: 4 Jul 2017
 9. guest17

  guest17 Forumium maestatis

  Ti ecën me trupin lastar..
  Kush s'ta vërejti bukurinë?
  Të ndjekin,me sy ziliqarë
  Por ti s'e prish terezinë!

  Ti rrugën vazhdon e qetë,
  Llafe të hedh ndonjë djalë
  Ti buzën në gaz,e vë lehtë:
  "sa shpesh,ke dëgjuar ato fjalë!"

  Sa herë,me të dashurin,je zënë
  Pse djemtë,rrugës të ngacmojnë
  Ti,askujt tjetër,si je dhënë
  Xhelozitë,zemrën ta lëndojnë!

  Indiferente,mban kokën drejt
  Të vërshëllejnë,rehat s'të lënë
  Takat me zhurmë,mbi rrugë troket:
  "ah,këta djem,që mënd nuk vënë!"
   
  Last edited: 16 Jul 2017
  TinkerBell likes this.

Shpërndajeni këtë faqe