poezia shqipe

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga guest17, 21 Mar 2017.

 1. guest17

  guest17 Primus registratum

  Nje vajze

  Ne fillim,macja dhe miu,
  Me nje djalë,lozje ti,
  Gjersa në dorë të shtiu..
  Pastaj,me ty lozte ai!
   
  Last edited: 21 Mar 2017
 2. guest17

  guest17 Primus registratum

  Po jetojmë,një kohë të egër,
  Rrethuar nga tym edhe zjarr,
  Endemi vërdallë,si të verbër,
  S'dimë qysh jeta do na marrë..

  Dhe kërkojmë,më kot,një shteg,
  Që të dalim,prej këndej,
  Ç'jetë është kjo,që na mban peng?
  Terr e mjegull,gjithandej...
   
  TinkerBell likes this.
 3. guest17

  guest17 Primus registratum

  Lozonjarja

  Ty,moj,lozonjare!
  Me sytë,porsi zjarre,
  Të mendoj përditë,
  Të kam yll,në shpirt..!

  Ah,moj,lozonjare!
  E keqe,je fare,
  Unë që për ty vdes,
  Me fshin,si me fshesë!
   
  TinkerBell likes this.
 4. guest17

  guest17 Primus registratum

  Poezi nga vaso dushi

  . ***
  Tërë qyteti duket gri,
  Era retë,merr me vete,
  Rrugët zbrazur,pa njeri,
  Drurët anash,si skelete...

  Dhe më bën të ndihem keq,
  Jetë e zymtë,ngjyrë hiri,
  Ku çdo shpresë,si për dreq,
  Shuhet,si flakë qiriri...

  . ***
  Një kaçurelse pata,
  Dikur mike të vjetër,
  Tani ne shtrat,më zë nata,
  Me një kaçurelse tjetër..

  Dhe shpesh,mendja më ngel..
  Rastësi është apo çfarë?
  Që ato flokë kaçurelë,
  I kam dashur,si i marrë?!

  Një kaçurelse pata,
  Dikur ne zemrën time,
  Tani,me tjetër ,më zë nata,
  Me flokë,plot dallgëzime!

  . ***
  Ja,një çift, në të fshehtë,
  Poshtë pemës,nën kurorë,
  Seç bluajnë,ne sekret,
  Të kapur,dorë më dorë!

  Gjethet veshët hapin fort,
  Të dëgjojnë,ndonjë fjalë,
  Gënjeshtër,mashtrim i ndotë,
  Apo dashuri është vallë?

  Zogu këngën pret në mes,
  Si me turp,si me faj...
  Ajo vajzë,e pabesë,
  Tradhtonte mikun e saj!

  . ***
  Ç'ditë e bukur,për çudi,
  Pas shiut,mjegullës si tym,
  Paqja nderet,si shami,
  Ajri që të mbush me frymë..

  Dhe ç'më ngjall një gaz ,një shpresë,
  Jetë e ëmbël,paqësore...
  Ndoshta ishe e pabesë,
  Por tani ngjan një shenjtore!
   
  TinkerBell likes this.
 5. guest17

  guest17 Primus registratum

  Mbi supe,flokët e rëna,
  Sytë,si yje,me shkëlqim,
  Tu afrova:"mirëmbrëma!
  Mund t'ju ftoj diçka të pimë?"

  Dhe gjaku sërish si lumë,
  Më vërshoi me rrëmbim,
  Sa e sa herë,u dogja unë,
  Por s'paska zemra shërim!

  Zemra qenka kaq kokëfortë,
  Dhimbjet i haroka shpejt,
  Për të dashur,erdhi në botë,
  Në dashuri,do shkrihet krejt!

  Pra,si thua vajzë,pranon?
  Të pimë diçka,ta marrim shtruar!
  Por dhe po s'deshe,s'më lëndon,
  Boll në jetë,jam lënduar...!

  Vaso Dushi
   
  TinkerBell likes this.
 6. guest17

  guest17 Primus registratum

  Hera e parë

  Një mbrëmje po më prisje,
  Buzë rrugës,në një cep,
  E druajtur vërtisje,
  Një palë çelësa në xhep...

  "Hajde-më the-të shkojmë,
  Në shtëpi të shoqes sime,
  Atje bashkë të kalojmë,
  Sonte natën,zemra ime!"

  Një dridhje e ëmbël mjaltë,
  Ç'më përshkoi deje e gjak..
  Ah,u bëfsha dhè e baltë,
  Kur mos ndizem,kështu flakë!!

  Me ato çelësa të vyer,
  Hymë në një dhomë..ç'magji!
  Pasioni, dritare e dyer,
  Shpërtheu si lumë,me furi..

  Të hodha mbi shtrat.."avash!
  Të lutem,avash!.."-the sërish,
  N'errësirë,mbi ty unë rrashë,
  Mishin tënd ndjeva nën mish!

  Të putha buzë edhe gjinj,
  Zemra hidhej,kalë pa frè,
  U dogjëm në zjarr,si qirinj,
  Ç'zjarr më të madh,ka mbi dhè!?

  Mëngjezi na erdhi me diell,
  Ç'fshehu nata,u vesh me flori,
  Ju falem o dritë,o qiell,
  Për ç'mike më dhatë në gji..!

  Vaso Dushi
   

Shpërndajeni këtë faqe