Poezi për të qeshur.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Landa, 25 Nov 2002.

 1. shefki

  shefki Papirus rex

  Re: Poezi per te qeshur.

  PLAKA

  U plaka dhe une e ngrata
  Floketore ,me bej derman!
  E kam koken porsi rrodhe;
  Shaleregjur si patllexhan.

  Ne kohen e Baba Qemos
  Cunat merrja neper kembe.
  Ne rini kisha oreks;
  S'ha me sallam :s'kam dhembe!

  Kur me fliste im ate mua
  e qepja e s'nxirrja ze;
  Prasi ishte fjale e ndyre
  vetem kur hipje ne te!

  Me zbiruat anembane
  ah more burra, c'ma hodhet,
  se kur qeshem urinohem,
  kur perkulem s'mbaj dot pordhet.
   
  Dreamer likes this.
 2. shefki

  shefki Papirus rex

  Re: Poezi per te qeshur.

  ROMANCE E CASTIT

  Te keqen e dites s'rroges,
  ne shtepi s'me gjen shume sot:
  Nje te rruar,breke te pastra...
  Bordellot jane mbushur plot!

  Pagova qimet e kokes
  me kete syzeze te luaja
  u dystova mbi gjoksmadhen
  kur ne dhome mbiu gruaja.

  U xhindos si luaneshe
  me gervishi,u lendova
  edhe nuk u tunda fare
  parate kot s'i harxhova!

  Aaaa te mbaroj me qafsh!
  Kjo gje qejfi pa zarar
  eshte thjeshte romance e castit,
  te betohem s'jam kurvar!
   
 3. makuciko

  makuciko Forumium praecox

  Re: Poezi per te qeshur.

  Paqartësi

  Fëmijë - ndryshe dukej bota.
  Kishte plot fjalë që s'i kuptoja.
  Ja; thoshte nëna e Muratit:
  "Im bir njeh dhe b...n e djallit".
  Tani e di (si e gjith' lagjia) -
  Murati s'kishte qejf me vajza...

  Diçka dhe sot s'e kam të qartë:
  Ishte ashtu dhe djalli, vallë!?
   
 4. liki

  liki Guest

   
 5. bleona

  bleona Guest

   
 6. bleona

  bleona Guest

  u nis pula per gutbet pershendet zojt e vet pershendet knusin plak me ka marr malli me hi ne kaqak :dolfi:bang::hidhu::skip::kartonikuq::engjell::wub::kerce::lojacak::dashuri::hot::duhan::kaka:
  ju pershendes me pulen edhe me knusin aaaahhh
   
 7. xhovana

  xhovana Guest

  hahahahaha sa bukur qe e the
   
 8. Drogba

  Drogba Forumium maestatis

  Kur te gardhi tu afrova
  pashe se token po punoje
  befas sec pelliti lopa
  e kuptova qe me doje
   
  guest17 likes this.
 9. Drogba

  Drogba Forumium maestatis

  O goce me fal nje minut
  mos kujto se jam hajdut
  jam pirat me edukat
  shpin e kam dy kace
  posht kam nje pellgace
  babin e kam oficer
  kam lavatrice frigorifer

  (kur goca se pranon ky labi ja kthen )

  Kam dhen e dhi
  mut qe te hash dhe ti
   
  joetisti_ likes this.
 10. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  _partizani_

  partizani ne muze
  e dha jeten per atdhe
  per atdhe e dha jeten
  o c'te vodhen bicikleten.
   
 11. Drogba

  Drogba Forumium maestatis

  hahahahahahahaha.Shume e bukur.
   
  joetisti_ likes this.
 12. Shkrimtari

  Shkrimtari Forumium maestatis

  C'do dite mijera vete vdesin nga sida,
  dhe dielli lind,
  cdo dite mijera gra perdhunohen,
  dhe dielli lind,
  cdo dite dhjetra femije punojne si skllever,
  dhe dielli lind,
  lum si dielli...as e rrun hic

  Imagjinoj nje dore qe afrohet tek une,e lehte,e
  bute,eksperte.Ka
  Rrezik qe keshtu ma futen kur me vodhen portofolin.

  Cdo mengjes nje zog cohet dhe fillon te fluturoje,
  Cdo mengjes nje kanarine cohet dhe kendon,
  Cdo mengjes nje pellumb cohet dhe fillon te ciceroje,
  S'ka rendesi se si e ke zogun,rendesi ka te "cohet"

  Ne ate feste kishte burra te fuqishem dhe te
  pasur,por ti me shikoje mua,
  Ne ate feste kishte burra te bukur dhe te pashem,por
  ti me shikoje mua,
  Ne ate feste kishte te rinj te shkathet dhe elegante
  por ti me shikoje mua,
  Ja dhjefsha racen,nje here qe me bie nje femer yll ne
  dore...eshte miope

  Nje djale theu kemben se ra nga molla,
  Nje makine u shkaterrua se u perplas me nje qershi,
  Nje burre plak u var tek thana e tij,
  ...dhe pastaj thone qe frutat bejne mire...

  Fli,e dashur,fli,ndersa dielli ledhaton me rrezet e
  tij agimin,
  Fli,e dashur,fli,ndersa pellumbat e ndrojtur fillojne
  fluturimin,
  Fli,e dashur,fli,ndersa vesa e mengjesit rreshqet
  neper lulet qe lulezojne,
  Fli,e dashur,fli,se loqja qe shkon per te punuar jam
  gjithmone une.


  Ti,prani e embel e te tashmes,ku je?Nuk je ketu.
  Ti,fllad i embel i mengjesit,ku je?Nuk je ketu.
  Ti,freskia e nates,ku je?Nuk je ketu.
  Ti,drita e jetes time,ku je?Nuk je ketu.
  U pa puna,edhe sot po shkoj me kurvat.


  Neqoftese te eshte rritur mendja,se nuk ndoqe
  udhezimet e celularit.
  Neqoftese miqte e tu ta futen,te lane ne balte,por ti
  nuk kishe
  arritur ne maje
  Neqoftese je vetem ne nje dhome,numeron loqet dhe
  zbulon se jane tre,
  Neqoftese beson se Fatosi eshte nje cerr i mire,
  Neqoftese ajo ka nje fytyre engjelli,por Engjell quhet
  yt ate,
  Neqoftese jeta eshte nje rrote qe rrotullohet,por ti e
  ndjen veten rrote,
  Neqoftese jeta eshte rrote,por tek rrota jote
  rrotullohet nje mi,
  Neqoftese i vetmi yll qe ke pare eshte arusha e madhe
  dhe babi te tha qe
  ashtu eshte gjyshja jote,
  Neqoftese ne makine marshin se fut dot nga prapa,por
  nga prapa te hyn,
  Neqoftese jeta te rezervon gjera te tilla,miku im,dije
  qe cdo njeri
  eshte i njejte perpara fatit,por kur fati te kthen
  krahet,Blej
  telebingon.....

  Te ndiej ne fytyre
  te ndiej ne krahe
  te ndiej ne kembe
  te ndiej kudo
  ah mushkonja e mutit,cdo te te punoj...

  Te kerkova ne kuzhine,por s'te gjeta
  te kerkova ne dhome,por s'te gjeta
  te kerkova poshte krevatit,por s'te gjeta
  ah mi shkerdhat,po s'te kapa...

  mezi te thashe te dua,
  mezi te thashe bejme dashuri,
  mezi te thashe lamtumire,
  kjo kinezcja paska qene gjuhe muti...

  te mesova qe dy drejteza jane paralele po s'u preken,
  te mesova qe trekendeshi ka tre brinje,
  te mesova qe LaGranzhi qe matematikan,
  tani meso si te perkulesh 90 grade.

  Fshati qe duket,nuk do kallauz
  do drita nga Keshi..

  Isha une ai qe u skuqa,
  isha une ai qe bertisja,
  isha une ai dridhej,
  isha une ai qe theu gishtin...

  Te ndjeja tek perpeliteshe ne krevat,
  te degjoja tek klithje e eksituar,
  te deshiroja kur doje me shume,
  gjynah qe isha nga ana tjeter e murit...

  Ishim si nata dhe dita,
  si gjalpi dhe margarina,
  si grosha dhe pilafi,
  cmutin pata qe u lidha me ty?!?

  E ndienim qiellin qe bubullinte siper nesh,
  furtunen qe merrte gjithcka rrotull nesh,
  toka qe rreshqiste nen kembet tona,
  ik pirdhu ti me gjithe piknikun tat...

  Ishte i lumtur,
  ishte i gezuar,
  ishte i qeshur,
  ishte gei...

  Qesh mire kush qesh i fundit...
  i pari qaka atehere...

  i zoti e di mire ku i pikon catia,
  komshiu ku i pikon gruas...  Te ndiej tek me ledhaton gjoksin,
  te ndiej tek me ferkon kembet,
  te ndiej tek me prek loqet,
  te ndiej tek ben zhurme...
  bobo,cmu shqepen prape bizhamet...

  I vajta afer buzeve te tua,
  i vajta afer kraheve te tu,
  i vajta afer kerthizes tende,
  cfare nishan muti qe kam...

  Degjoj yjet qe me flasin,
  shoh henen qe ma ben me sy,
  ndiej ajrin qe me ledhaton,
  s'duhet te pi me marijuane...

  Disa here te ndiej afer,
  disa here te ndiej larg,
  cfare celulari muti qe kam...

  Nuhas floket e tu,
  dhe ndiej eren e fushave te grurit,
  prek buzet e tua,
  dhe ndiej shijen e mesdheut,
  fryj lehte mbi lekuren tende,
  dhe ndiej aromen e pyjeve,
  po lahu mi vrrome lahu...

  Erdhi vera,dhe na gjeti ketu,
  pastaj erdhi vjeshta,dhe na gjeti ketu,
  ...erdhi dimri,...prape ketu,
  na myten grevat.

  Naten eci vetem,
  dhe nje plak me keshillon te shkoj ne shtepi,
  nje grua me sheh dhe me bekon,
  nje femije me fal lepiresen,
  s'ka njeri te shohi punen e vet...

  Kalojne minutat,por ti nuk vjen,
  kalojne oret,por ti nuk vjen,
  kalojne muajt,por ti nuk vjen,
  ...sa mire qe jam fshehur

  E di,ka embelsi te veshtrimi i nje femije,
  po,ashtu eshte,nje plak te rrengjeth mishin,
  sigurisht,nje qen eshte ilac kunder stresit,
  por meqe shtepia eshte 40 metra katror,
  pirdhuni te gjithe...

  E dashur,e sheh henen,
  me te do te te beja nje medaljon,
  e dashur,i sheh yjet,
  me to do te te beja nje varese,
  do ma lesh apo te shkaterroj universin...

  Pashe njerez qe jetonin neper barraka,
  pashe femije qe lypnin rruges,
  pashe prinder te deshperuar,
  cpushime muti qe bera...

  Speciale per Grupin.

  Kur kthehem ne shtepi jam i gezuar
  Kur hap e-mailin jam i lumtur
  Kur shoh New Mail gati sa s’fluturoj
  Kur hap Inbox c’do gje duket e kote
  C’me hengri b... qe hyra ne Info_IV.
   
 13. gurax

  gurax Pan ignoramus

  @shefki ka humbur fare nga keto ane. Eja shefki, kthehu se ja c'ben konkurenca :D

   
 14. shefki

  shefki Papirus rex

  Per hatrin tend Gurax:

  KONKURENCA IME

  U pa ne pasqyre nje grua e shemtuar
  I ra te fiket,oh sa qe tmerruar
  Kur erdhi ne vete me pa mua
  Me s'u zgjua!
   
  katsune, gurax and Aki like this.
 15. katsune

  katsune cherry blossom

  poezi (ne italisht) mazokiste e kohes se Mesjetes, nga Jacopone da Todi. e lut zotin t'i jape semundjet me te keqija, lebren, infarktin, cermen, verberine, cirrozen,malarien, hemorroidet, disenterine, torturat me cnjerezore...te gjitha keto vetem per te lare mekatin e kryqezimit te krishtit, e prape nuk mjaftojne. ehh c'te ben lavazhi i trurit :d

  O Segnor, per cortesia,
  manname la malsania,

  A me la freve quartana,
  la contina e la terzana,
  la doppia cotidïana5
  co la granne etropesia.

  A me venga mal de denti,
  mal de capo e mal de ventre,
  a lo stomaco dolor pognenti,
  e ’n canna la squinanzia.10

  Mal degli occhi e doglia de fianco
  e l’apostema dal canto manco;
  tiseco ma ionga en alco
  e d’onne tempo la fernosia.

  Aia ’l fecato rescaldato,15
  la milza grossa, el ventre enfiato,
  lo polmone sia piagato
  con gran tossa e parlasia.

  A me vegna le fistelle
  con migliaia de carvoncigli,20
  e li granchi siano quilli
  che tutto repien ne sia.

  A me vegna la podagra,
  mal de ciglio sì m’agrava;
  la disenteria sia piaga25
  e le morroite a me se dia.

  A me venga el mal de l’asmo,
  iongasece quel del pasmo,
  como al can me venga el rasmo
  ed en bocca la grancìa.30

  A me lo morbo caduco
  de cadere en acqua e ’n fuoco,
  e ià mai non trovi luoco
  che io affritto non ce sia.

  A me venga cechetate,35
  mutezza e sordetate,
  la miseria e povertate,
  e d’onne tempo en trapparia.

  Tanto sia el fetor fetente,
  che non sia null’om vivente40
  che non fugga da me dolente,
  posto ’n tanta ipocondria.

  En terrebele fossato,
  ca Riguerci è nomenato,
  loco sia abandonato45
  da onne bona compagnia.

  Gelo, granden, tempestate,
  fulgur, troni, oscuritate,
  e non sia nulla avversitate
  che me non aia en sua bailia.50

  La demonia enfernali
  sì me sian dati a ministrali,
  che m’essercitin li mali
  c’aio guadagnati a mia follia.

  Enfin del mondo a la finita55
  sì me duri questa vita,
  e poi, a la scivirita,
  dura morte me se dia.

  Aleggome en sepoltura
  un ventre de lupo en voratura,60
  e l’arliquie en cacatura
  en espineta e rogaria.

  Li miracul’ po’ la morte:
  chi ce viene aia le scorte
  e le vessazione forte65
  con terrebel fantasia.

  Onn’om che m’ode mentovare
  sì se deia stupefare
  e co la croce signare,
  che rio scuntro no i sia en via.70

  Signor mio, non è vendetta
  tutta la pena c’ho ditta:
  ché me creasti en tua diletta
  e io t’ho morto a villania.
   
  gurax likes this.
 16. guest17

  guest17 Forumium maestatis

  Një turiste gjermane në bunker
  E futa,i hoqa dhe fustanë
  Dëgjuam fëmijët që loznin:
  "para partizanë"!
   
 17. gurax

  gurax Pan ignoramus

  'They told me you had been to her,
  And mentioned me to him:
  She gave me a good character,
  But said I could not swim.

  He sent them word I had not gone
  (We know it to be true):
  If she should push the matter on,
  What would become of you?

  I gave her one, they gave him two,
  You gave us three or more;
  They all returned from him to you,
  Though they were mine before.

  If I or she should chance to be
  Involved in this affair,
  He trusts to you to set them free,
  Exactly as we were.

  My notion was that you had been
  (Before she had this fit)
  An obstacle that came between
  Him, and ourselves, and it.

  Don't let him know she liked them best,
  For this must ever be
  A secret, kept from all the rest,
  Between yourself and me.'


  * * *

  Me thane qe tek ajo ke qene,
  dhe mua me permende tek ai:
  Ajo me dha goxha karakter,
  Por tha qe notin une s'e di.

  Ju nisi lajm se une s'u nisa
  (E dime qe vertet eshte keshtu):
  Nese ajo do kishte insistuar
  C'do te ndodhte me pas me ty?

  I dhashe asaj nje, i dhane atij dy,
  Na dhane tre, me shume dhe pa kursim:
  U kthyen te tere prej tij drejt teje,
  Megjithese ishin te mite ne fillim.

  Nese ajo ose une del se kemi qene
  Te mpleksur ne kete histori,
  Ai ka besim se kush do i liroje,
  Fiks si ne me pare, do jesh ti.

  Mendoja atehere se ti duhet te ishe
  (perpara saj ne kete rol natyrisht)
  Nje pengese qe doli dhe u fut midis
  Tij, nesh, dhe asaj sigurisht.

  Atij mos i thuaj, ajo i donte me shume se cdo gje,
  dhe kjo duhet te jete si perfundim
  nje sekret, qe askush s'duhet ta marre vesh
  vec vetes tende dhe meje, padyshim.

  -- Lewis Carroll, "Liza ne Boten e Cudirave"
   
  TinkerBell likes this.

Shpërndajeni këtë faqe