Personazhi që ju ka bëre më shumë përshtypje nga librat që keni lexuar?

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga DRITAN SEJAMINI, 9 Oct 2003.

 1. DRITAN SEJAMINI

  DRITAN SEJAMINI Primus registratum

  Personazhi qe ju ka bere me shume pershtypje?

  Kush eshte personazhi qe ju ka bere me shume pershtypje nga librat qe keni lexuar?
   
 2. tarantula

  tarantula Primus registratum

  Re: Personazhi qe ju ka bere me shume pershtypje?

  Partical Elements dhe Plattform nga Michel Houellbecq. Personazhi ne te dy volumet quhet Michel. Sic duket autori perdor emrin e tij per personazhin kryesor , Pak a shume autobiografik.
   
 3. DRITAN SEJAMINI

  DRITAN SEJAMINI Primus registratum

  Re: Personazhi qe ju ka bere me shume pershtypje?

  Tita, a mund te japesh ndonje te dhene tjeter ne lidhje me keto dy libra?
   
 4. jim_albanian_morrison

  jim_albanian_morrison Primus registratum

  Re: Personazhi qe ju ka bere me shume pershtypje?

  xha gorioji i balzakut ne librin po me kete titull.
   
 5. Zgalemi

  Zgalemi Primus registratum

  Re: Personazhi qe ju ka bere me shume pershtypje?

  Zhozef Fusheja i Zvajgut
  Haxhi Murati i Tolstoit
  dhe Princi Mishkin tek "Idjoti" i Dostojevskit
   
 6. BJONDINKA

  BJONDINKA Primus registratum

  Re: Personazhi qe ju ka bere me shume pershtypje?

  edmond dantes "konti i monte kristos ",doktor raviku "te harku i triumfit ",merco-ja te i" huaji", koloneli plak te "kolonelit s'ka kush ti shkruaje ,dhe piktori te libri "lulet e ftohta te marsit" .me ka bere shume pershtypje dialogu i kolonelit me gruan te libri "kolonelit s'ka kush ti shkruaje " i markes-it .
  po ne c'do hame -pyet gruaja,fol c'do hame ?
  ai u mendua dhe tha me se fundi ate fjale qe kishte nje jete te tere qe priste ta thoshte : :goofy:
  nje mut...
   
 7. Moulin Rouge

  Moulin Rouge Primus registratum

  Re: Personazhi qe ju ka bere me shume pershtypje?

  Meursault tek L'Entranger i Camus.
   
 8. ketitopi

  ketitopi Primus registratum

  Re: Personazhi qe ju ka bere me shume pershtypje?

  kuazimodo dhe esmeralda te "katedralja e parisit",guinplen te "njeriu qe qesh" etj.
   
 9. ermaliurnick

  ermaliurnick Primus registratum

  Re: Personazhi qe ju ka bere me shume pershtypje?

  Princi Hamlet tek "Hamleti"
   
 10. ladouce2005

  ladouce2005 Primus registratum

  Re: Personazhi qe ju ka bere me shume pershtypje?

  Irena tek "Injoranca" e Kunderes. I sheh gjerat ne nje menyre te vecante, si emigrante e kthyer qe eshte.
  Kap detaje tek njerezit rrotull saj, qe te prekin...
   
 11. Seriozi

  Seriozi Primus registratum

  Re: Personazhi qe ju ka bere me shume pershtypje?

  Shveiku tek romani:Ushtari mirë Shveik i Joroslav Hasek

  [​IMG] :thumbsup: Ky Shveiku me duket si Zeqo i Pilafajve. /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 12. jimmy84

  jimmy84 Primus registratum

  Re: Personazhi qe ju ka bere me shume pershtypje?

  Personazhet qe me kane lene mbresa jane te shumte por me teper nga te gjithe RAVIK tek kryevepra boterore HARKU I TRIUMFIT.
   
  Almaa'95 likes this.
 13. rikima

  rikima Forumium maestatis

  Elizabeth Bennet e librit "Krenari dhe paragjykim" autoria Jane Austin viti i botimit 1813.Eshte nje klasik teper i vleresuar bestseller.Elizabet eshte nje personazh shume i bukur me nje karakter teper te fuqishem.Shume inteligjente dhe ironike.Me terhoqi shume fakti qe ekzistonin femineste ne ate periudhe si Elizabet ku shprehnin ate qe ndienin.Elizabet eshte nje personazh qe te bene shume per vete mendoj se cdonjera prej nesh do ta ndiente veten ne rrobat e saj.
   
 14. pogradec85

  pogradec85 Primus registratum

  Teresa tek Shija e nje burri - Slavenka Drakulic/ Nje studente nga polonia qe dashurohet , Jose, nje brazilian i cili nuk mund te ishte me te. E vetmja menyre per ta pas gjithmone me vete, ishte ta vriste e ta hante........... ( nje kryeveper e kanibalizmit artistik ) :)
   

Shpërndajeni këtë faqe