"Panic atack" ,si mund te sherohet kjo semundje?

Diskutime tek 'Trupi dhe Shëndeti' filluar nga eis, 5 Dec 2004.

 1. lupi2

  lupi2 Guest

   
 2. lupi2

  lupi2 Guest

  si mund te kontaktojme per nje bisedim me te hollesishem...???
   
 3. egnen

  egnen Primus registratum

  Ndonje nr kontakti ?
   
 4. grande

  grande Primus registratum

  qysh muj met kontaktu
  vuaj nga i njejti problem flm
   
 5. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Panic-attack nuk eshte semundje.

  Panic attack ashtu si dhe ndjesia e dhembjes nuk jane gje tjeter vecse mekanzima mbrojtese te trupit.

  Psh une nuk e ndjej te ftohtin por kjo nuk do te thote se nuk ftohem ne se dal jashte me gjoksin zbuluar kundrejt eres se acarte.

  Une nuk ndjej gjithashtu lodhje dhe jam nje nga peshengriteset me te medha, por kjo nuk do te thote se trupi im eshte i pathyeshem.

  Ajo qe une jam nuk eshte thjeshte trupi im. Une jam mbi te gjitha nje shpirt i cili nuk njeh frike, ftohje, peshe te rende etj.

  Im ate ndjente panik te madh ne vende te ngushta dhe te izoluara. E cuam ne Niagare dhe ai panikoi. E cuam ne kullen e larte te Torontos dhe ai e mallkoi momentin qe hipi ne teleferikun prej xhami te kulles.

  Keto panike jane jo vetem per te treguar kush jemi dhe prej nga vijme por edhe per te n'a ruajtuar nga sulme te natyres apo njeriut.

  Njerezit qe fluturojne apo njerezit te cilet kane deshire per ngritje me mjete transporti jane nga natyra floaters, dmth trupa jo solide. Njerezit qe kerkojne nje siperfaqe te madhe si dhe tavane te larte (si une psh) jane trupa solide apo sinkers (heavy apo heavenly).

  Disa si puna ime vijme nga nje bote fizike. Ju te tjeret jeni thjeshte trupa te shpirtrave te ricikluar.


  El
   

Shpërndajeni këtë faqe