Ngrohja Globale !!!

Diskutime tek 'Planeti Im - Jeta rreth nesh' filluar nga Hellena, 13 Apr 2007.

 1. Aimilius

  Aimilius Forumium maestatis

  Ngrohja Globale nuk ekziton, eshte mashtrim. Nese nje shkencetar guxon te thote se nuk beson te ngrohja globale
  te gjithe ngrihen si kucka histerike dhe e sulmojne pasi te mohosh kete teori te pavertetuar, eshte tabu dhe sakrilegj.

  Por edhe sikur te beje vaki dhe te jete e vertete, eshte 100 here me mire se ftohja globale.
  Te gjithe e dime se cfare ndodhi ne epoken e akullnajave...
   
  Eléonoré likes this.
 2. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum


  Long time no see! So, Po i shikojne pasardhesit e tu keto kohe te lavdishme?

  Ah vrimat e zeza! Apo bjonde? Artificiale apo Natyrale? (chuckle)

  Fjalet futen nga nje vrime dhe dalin nga tjetra. In one ear and out the other! Cdo studim per klimen keshtu perfundon ne boten time. Out the other ear!

  Nje shaka e vogel. Nqs kruaj veshin kush e ndjen kenaqesine me te madhe gishti apo veshi???

  Shakate menjane, Vrima nuk ekziston. Qe ajo te ekzistoje do te duhet pareti ose materja. Vrima eshte thjesht mungesa e materies, ose ekzistenca e saj ne nje forme tjeter. I bie qe nese une pranoj qe vrima ekziston atehere e gjitha duhet te jete nje vrime. Por mund te them se e gjitha eshte paret! Mund te them gjithashtu se ne kete paret ekziston nje vrime ose shume vrima si puna e kullueses se spagetit. Puna eshte cfare ndodhet tej vrimes pasi ti ke kaluar neper te. Nese per DIKE te kaloj TEJ do t'i duhej te gjente vrimen kush jane shanset qe kuc e mac e kane gjetur kete vrime? Vecse nese ky paret eshte komplet i vrimosur prej nga kalojne gjithe kucet e macet e botes.

  Mungesa e njesive te matjes nuk eshte problem. Njesite e matjes nuk funksionojne. Nese une kam ftohte ne 26 grade Celcius dhe vape ne - 50 grade Celcius atehere i bie qe OBJEKTIVISHT te mos ekzistoje i ftohti dhe e nxehta vecse interpretimi SUBJEKTIV i ketyre dy fenomeneve komplet te kunderta me njera-tjetren.

  Kur me del lot nga syri, gjeja e pare qe bej eshte te provoje shijen e tij. Me ndodh qe loti nuk ka shije te kripur por te embel. Ne kete rast nje doze e mire kripe me sjellin ne terezi.

  Ashtu si e ftohta dhe e nxehta mund te shihen si e njejta gje por me kahe te kunderta, ashtu edhe shija e sheqerit dhe kripes mund te shihen si e njejta gje por me kahe te kunderta.

  Ne momente apokaliptike njesite e matjes nuk funksionojne si duhet. Po te kishin funksionuar si duhet nje gjykates i mire do te ishte ne gjendje te merrte vendimin e duhur ne lidhje me ata qe duhet te transportohen TEJ. A eshte ai SUBJEKTIV apo OBJEKTIV ne marrjen e ketij vendimi? Kriteret e tij a jane te DREJTA apo te SHTREMBRA? Kush eshte LAJTMOTIVI i tij?

  Me kujtohet ne nje program qe kam degjuar para disa kohesh, kur trupat gjermane u futen ne Itali, ne nje qytet, ka mundesi te kete qene Roma (nuk me kujtohet mire) ata shkaterruan te gjitha urat pervec NJERES.

  Me fjale te tjera nese ne nje paret ekziston me shume se nje vrime atehere une do te vija shtupa ne te gjithe vrimat e tjera.

  Biblikisht njihet lufta e KryeEngjejve ne Heaven dhe Zbritja poshte e Dragoit nepermjet te cilit ishin futur ne dyert e Parajses gjithe plehrat e botes. Ndryshe quhet edhe si lufte e Lords against the Titans.  EL
   
  Last edited: 3 May 2018
 3. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  SI formohen planetet? PSE deti eshte i kripur ???

  Elementi TOKE. Elementi UJE.

   
 4. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  TOKA ka qene nje planet pa uje dhe e nxehte. Cfare jane kriperat? Cilat jane zonat kripore te TOKES ?

  Krijimi i nje shtrese te ftohte atmosferike akullnajore rreth TOKES ka sjelle lindjen e procesit te kondensimit. Rreshjet e shumta mbuluan TOKEN (proces i gjate) gje qe solli edhe krijimin e te gjithe trupit ujor tokesor.

  Perse hyn ne pune ftohja globale?

  EL
   
 5. Artin

  Artin Valoris scriptorum

  Pse mund te jete mashtrim? Cili do të ishte perfitimi i atyre që mund te genjejnë?

  Vetë besoj se ka ngrohje globale. Me kalimin e viteve kam parë që klima sa vjen e bëhet më e nxehtë. Gjithashtu shkrirja e akullnajave dhe rritja e nivelit të detit janë prova të pakundërshtueshme.

  Edhe me logjikë, popullsia botërore që sa vjen e rritet, pakësimi i pyjeve, nafta që digjet, tymrat e fabrikave, e gjithë kjo energji qe çlirohet, patjetër që do të ketë ndikim te klima.
   
  Last edited: 3 May 2018
 6. Aimilius

  Aimilius Forumium maestatis

  @Artin
  Ngrohja globale nuk mund te jete gje tjeter vec mashtrim. Nese eshte ca rritur temperatura vitet e fundit kjo eshte e vertete, por vetem kaq ama. Njerezit kane filluar te masin temperaturen dhe te regjistrojne te dhena per nja 100e ca vjet. Qe do te thote nuk e dime ca ka qene me pare por vetem mund te bejme supozime.
  Por "ngohja globale" perfshin shume gjera dhe sipas tyre nje shkak kryesor jane lopet dhe gromesitjet & gazrat e tyre.
  Nuk dua te them pse e thone apo ca perfitimi kane, nese do e gjen vete.
  Por nese do qe e vertete, sipas parashikimeve psh 15 vite me pare, tani situata do ishte shume here me keq, por nuk eshte. Edhe prape sipas parashimeve per 50 a 70 vite londra, nju jorku etj do jene te permbytura po nuk po shoh qe njezerit tja mbathin apo cmimet e apartamenteve te bien perkundrazi.
  Eshte fiasko.
   
 7. Johana

  Johana Forumium praecox

  Advice for hot-heads!

   
  Aimilius likes this.

Shpërndajeni këtë faqe