Nen shollen e nje kepuce

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Ema, 9 Nov 2002.

 1. Ema

  Ema Goddes

  Nen shollen e nje kepuce

  EDI. TDSH Anetari # 2107 postuar ne 01 Tetor 2002 01:15

  Vetem,si nje trotuar ne mes te Tiranes,e vetme gjate nates, sakaq gjate dites e gatshme per tu shkelur nga mijra kembe thermuese.Vetem,abandonuar ne mes hije fantazmash, sirena te rrema, qenie qe te marrin e te sjellinne boten e tyre irreale te anti-materializmit,dhe ne fund te fundit te bindin qe egziston.Qe te mos vdisnja mu desh qe per nje kohe te gjate te zvarritesha, duke te te harruar fluturimthi,ashtu sikurse ti hape dhe mbylle perpara meje.Brerja e dhimbjes nganjehere qellon te te krijoje visione te cuditshme, ashtu sikurse nje temperature e larte, me pare te debulon, me pas te pervelon, dhe pastaj te fut ne nje gjendje kllapije. Me pas qellon dhe te zgjohesh ne qofte se je me fat, dhe te qenurit me fat ose pa fat nuk eshte asgje me shume se sa nje tek a cift i rendomte aty perpara pallatit kur do luash kukamcefti. Keshtu pernjeheresh perjetohen histori te humbura, dashuri te deshtuara ne mengjese pranverore, legjenda me nuanca mesjetare ne vitin 2002, kombinacionet me te shemtuara vizuale, si nje nga ato tablot e shemtuara tropikale te Gaugunit, me pas vine e rreshtohen grimca ndjenjash leshuar nga nje shpirt i cjerrur...Te tera keto nuk kishin asgje me shume te perbashket se sa iluzionimin e te menduarit se kihsin harruar...Gjynah, i kane genjyer te mjerit. Zjarre ne hapsira te largeta, qe shuhen e ndizen ne varsi te syve pertej te cileve te shoh ose ste shoh...Me mire keshtu!---------------------10110101101210110101101- "In a world full of binary, dare to be different."Postime: 1528 | Nga Close your eyes, surely i'm there. | Regjistruar: Janar 2002 | IP: regjistruar

  EDI. TDSH Anetari # 2107 postuar ne 01 Tetor 2002 01:17 *hape dhe mbylle syte perpara meje---------------------10110101101210110101101- "In a world full of binary, dare to be different."Postime: 1528 | Nga Close your eyes, surely i'm there. | Regjistruar: Janar 2002 | IP: regjistruar

  EDI. TDSH Anetari # 2107 postuar ne 01 Tetor 2002 05:27 Nje porte, nje dry i ndryshkur,nje celes qe rrotullohet...dhe ja ku e gjen vetenne nje bote tjeter: bota jote!Perbere nga heshtje erresirashkujtime...nostalgji...melankoli...trishtime...dashuri...gishtrinj te copetuar...gjak...deshira te pa realizuara...gjera te vogla...celuloide filmash...fjale te pa shqiptuara...hije bredharake...Lutje te pavlefshme:me duaj me shume,duame, te lutem,duame vetem per diten e sotme;dhe do te dhuroj dy vargje shkruar per ty.Po te duash mund ti grisesh...neser!---------------------10110101101210110101101- "In a world full of binary, dare to be different."Postime: 1528 | Nga Close your eyes, surely i'm there. | Regjistruar: Janar 2002 | IP: regjistruar

  ABIsME Vëllaçko Anetari # 5150 postuar ne 12 Tetor 2002 00:26 cool--------------------In the beginningWe were smarter'n flame was heaven-sentThrough the agesWe got stupidNow we must repentPostime: 69 | Nga somewhere | Regjistruar: Shtator 2002 | IP: regjistruar

  Kain Anetar/e Anetari # 1107 postuar ne 14 Tetor 2002 15:41 dhe jo vetem kaq...!duame sot,e nesermja nuk vjen,per sa kohe jam me ty koha ndalon dhe kontesti im je vec ti...si mund te te mbaj dhe sot,vetem sot?mos valle duhet te te bie ne gjunje?mos pretendo qe une te te lutem,kurre nuk do ta beja,nuk do te ish e drejte.une nga ty kerkoj dashuri...e jo meshire!--------------------Jetoj per te mashtruarMashtroj per te jetuar!Postime: 638 | Nga aty ku s'ja pret menja as durrs@kut | Regjistruar: Nentor 2001 | IP: regjistruar

  Kain Anetar/e Anetari # 1107 postuar ne 14 Tetor 2002 15:42 nje grimce zemre...vetem kaq!te duket teper?--------------------Jetoj per te mashtruarMashtroj per te jetuar!Postime: 638 | Nga aty ku s'ja pret menja as durrs@kut | Regjistruar: Nentor 2001 | IP: regjistruar

  EDI. TDSH Anetari # 2107 postuar ne 15 Tetor 2002 01:19 Thone qe vjeshta eshte stina e poeteve..., ne te lindin, ne te jetojne, e me pas po ne te vdesin!Ashtu sikurse me cdo dukuri tjeter tenden, gjerat perpara teje kthehen permbys, dhe pse i lindur ne vjeshte je poet i pakurorezuar...Sa e marre qe jam, qenia jote mund te kete cdo gje per brenda pervec poezise!!! Megjithe kete ti lindje ne vjeshte, dhe ditelindjen tende e celebron po ne vjeshte!!! Hoqa dore nga dhuratat e kartolinat...nuk me vlejne me as mua dhe as ty. Kete vit perdora vetem nje telefon, ose me mire nje sekretari telefonike per te te uruar ditelindjen.I sheh ato gjethet verllacake qe pershkojne penxheren tende qe nga pija e nisjes (dega pemes) per te perfunduar ne destinacion (toke. E sheh dhe ate qenin qe luan pejashta duke shkelur trotuaret, qe dashje padashje jane kthyer ne varrezat e fleteve qe bien. Tani qe i pe, mendo qe ato jane ditet e tua qe ne stinen e vjeshte rendin me shume se sa kurre, pasi rendin dhe bien perdhe, jane te humbura-kshu qe sja vlen ti mendosh ne i shkel qeni apo jo!Gezo vjeshten tende i dashur sepse po te rend, kape, kape per bishti...---------------------10110101101210110101101- "In a world full of binary, dare to be different."Postime: 1528 | Nga Close your eyes, surely i'm there. | Regjistruar: Janar 2002 | IP: regjistruar

  EDI. TDSH Anetari # 2107 postuar ne 16 Tetor 2002 07:28 Qendroj mbi re te hutuara, ne shkallezimet e nje shtrati nje nga pas nuk le gjurme. Poshte kembeve se memorjes qe levizin para dhe prapa, duke konsumuar cimento te akullta. Nderkaq qe sy te pavetedijshem nuk impresionohen nga reflektimi i drites qe buron nga erresira. Keta sy nuk mendojne, ecin drejte me koken lart, duke ulur kryet perpara objekteve te harruara...Mendime...mbartin qellime perkedheljeshmbi fytyra te lodhura dhe aroma lulesh te largeta...Injoranca ne vetevete me iriton, injoranca me fodullek me terbon akoma me shume!Orientohem sipas tik-takeve qe vijne nga ora e zemres...eshte nje kengeze qe derdhet nga rryma te ftohta e nuk me le vetem. Te mos qenurit ne ethe me shtrengon fort pas paqes qe mbaj ne shpirt, me pas e hedh tutje me shkelm si te ishte nje lecke e shpifur. Jam lodhur duke i folur, nuk me behet me ti flas, nuk dua me as ta degjoj!Shijoj nen ndjenjesite e mija, shpesh te shqetesuara nga dhimbja, qe me krijojne qenien e brendshme dhe pse padronja e tyre nuk jam une. Pertyp nen dhembe si nje copez camcakiz pozitivitetin e universit qe me rrethon, me xhestura qe kane dhe nuk kane rendesi...si ato sekondat qe i nevojiten reres per te rene ne toke nga pellemba ime. Neper endrra jane po keto qe vijne me rrethojne, me ata sy depertues veshtrimet e te cilave do i hanja te gjalla...Dhe me pas ne bashkimin me lumin e helmatosjes, ndjej rrenje prinderore qe ngrihen te me flasin per dy dhuratat nje vijne nga nje e vetme...---------------------10110101101210110101101- "In a world full of binary, dare to be different."Postime: 1528 | Nga Close your eyes, surely i'm there. | Regjistruar: Janar 2002 | IP: regjistruar

  Kordelja Anetar/e Anetari # 5498 postuar ne 16 Tetor 2002 09:27 Eci...degjoj dicka ne valen e perhumbur te mendimeve te mia.C'te jete valle?!Jam shume e mjegullt per te perceptuar qarte.Mendimet po me zhurmojne koken.Sa mjegullime ne mendimet e mia.Ah po, po kthjellohem, po degjoj me qarte, por perseri nuk arrij te gjej percaktimin e qarte te kesaj zhurme.C'te jete valle.O tru, ndaloji pak mendimet qe po degjoj dhe me ler te perceptoj realitetin.Ai nuk degjon, por dalengadale une e bind te heshti per pak caste.Jo se u zbraz nga mendimet por thjesht u lodh prej urdhrave te mia.C'te jete valle...Ja, tani po degjoj mire fare...tak, tak, tak.E njoh kete zhurme e kam degjuar edhe here te tjera, madje me duket qe e kam degjuar c'do dite.Ah po tani me kutjohet, kjo zhurme me perket mua, por jo vetem mua edhe te tjereve, por kjo eshte e imja.Po po, e imja, me kujtohet mire qe eshte e imja.Ndaloj per nje cast, nuk e degjoj me.Truri im u lodh se prituri por une nuk bindem ta degjoj ate , me siguri si here te tjera kerkon te me fuse ne vorbullen e vet filozofike. Por une nuk dua te filozofoj tani, dua te perceptoj, dua te ndjej....Eci, prap kjo zhurme...c'te jete valle..e di qe eshte imja....Tak, tak, uuuuuuuuu tani u kujtova, jane hapat e mi.Ju thashe qe e njihja kete zhurme.Jane hapat e mi ne nje rruge jo shume te heshtur mendimesh, truri im do te mendoje por une jo.Jam lodhur duke menduar dua te eci, dua te eci e te degjoj...tak, tak.Degjoj dhe shkriftoj me shollen e kepuceve te mia te shtrenjta mendimet dhe kujtimet pa vlere.Dua te eci shume sot e te mos mendoj, dua vetem te ve ne pune shollen e kepuceve te mia te shtrenjta dhe te degjoj tak, tak, tak ... te eci e shtyp mendimin tim, kujtimet e mia, t'i ndjej tek shperbehen ne grimca te vogla dheu nen shollen e kepuceve te mia.Tak, tak, tak........--------------------Lumenjte vershojne drejt detit, dhe deti nuk mbushet asnjehere. Keshtu eshte dhe zemra e njeriutPostime: 196 | Nga Tirana | Regjistruar: Tetor 2002 | IP: regjistruar

  EDI. TDSH Anetari # 2107 postuar ne 28 Tetor 2002 06:04 Tetor jashte dritares,me shfaqesh i vetem...hija e nje fantomeqe ngrihet nga varri per te mbizoteruar natenmes drita qytetesh qe leshojne veshtrimembi rruget e dhunuara nga tymi...nga frymemarrje te kondensuarane fjale e mendime...Leshome permbri henes,te hesht e te mbytemne diepe dashurish.---------------------10110101101210110101101- "In a world full of binary, dare

  nje kepuce...
  EDI. TDSH Anetari # 2107 postuar ne 01 Tetor 2002 01:15 Vetem,si nje trotuar ne mes te Tiranes,e vetme gjate nates, sakaq gjate dites e gatshme per tu shkelur nga mijra kembe thermuese.Vetem,abandonuar ne mes hije fantazmash, sirena te rrema, qenie qe te marrin e te sjellinne boten e tyre irreale te anti-materializmit,dhe ne fund te fundit te bindin qe egziston.Qe te mos vdisnja mu desh qe per nje kohe te gjate te zvarritesha, duke te te harruar fluturimthi,ashtu sikurse ti hape dhe mbylle perpara meje.Brerja e dhimbjes nganjehere qellon te te krijoje visione te cuditshme, ashtu sikurse nje temperature e larte, me pare te debulon, me pas te pervelon, dhe pastaj te fut ne nje gjendje kllapije. Me pas qellon dhe te zgjohesh ne qofte se je me fat, dhe te qenurit me fat ose pa fat nuk eshte asgje me shume se sa nje tek a cift i rendomte aty perpara pallatit kur do luash kukamcefti. Keshtu pernjeheresh perjetohen histori te humbura, dashuri te deshtuara ne mengjese pranverore, legjenda me nuanca mesjetare ne vitin 2002, kombinacionet me te shemtuara vizuale, si nje nga ato tablot e shemtuara tropikale te Gaugunit, me pas vine e rreshtohen grimca ndjenjash leshuar nga nje shpirt i cjerrur...Te tera keto nuk kishin asgje me shume te perbashket se sa iluzionimin e te menduarit se kihsin harruar...Gjynah, i kane genjyer te mjerit. Zjarre ne hapsira te largeta, qe shuhen e ndizen ne varsi te syve pertej te cileve te shoh ose ste shoh...Me mire keshtu!---------------------10110101101210110101101- "In a world full of binary, dare to be different."Postime: 1528 | Nga Close your eyes, surely i'm there. | Regjistruar: Janar 2002 | IP: regjistruar

  EDI. TDSH Anetari # 2107 postuar ne 01 Tetor 2002 01:17 *hape dhe mbylle syte perpara meje---------------------10110101101210110101101- "In a world full of binary, dare to be different."Postime: 1528 | Nga Close your eyes, surely i'm there. | Regjistruar: Janar 2002 | IP: regjistruar

  EDI. TDSH Anetari # 2107 postuar ne 01 Tetor 2002 05:27 Nje porte, nje dry i ndryshkur,nje celes qe rrotullohet...dhe ja ku e gjen vetenne nje bote tjeter: bota jote!Perbere nga heshtje erresirashkujtime...nostalgji...melankoli...trishtime...dashuri...gishtrinj te copetuar...gjak...deshira te pa realizuara...gjera te vogla...celuloide filmash...fjale te pa shqiptuara...hije bredharake...Lutje te pavlefshme:me duaj me shume,duame, te lutem,duame vetem per diten e sotme;dhe do te dhuroj dy vargje shkruar per ty.Po te duash mund ti grisesh...neser!---------------------10110101101210110101101- "In a world full of binary, dare to be different."Postime: 1528 | Nga Close your eyes, surely i'm there. | Regjistruar: Janar 2002 | IP: regjistruar

  ABIsME Vëllaçko Anetari # 5150 postuar ne 12 Tetor 2002 00:26 cool--------------------In the beginningWe were smarter'n flame was heaven-sentThrough the agesWe got stupidNow we must repentPostime: 69 | Nga somewhere | Regjistruar: Shtator 2002 | IP: regjistruar

  Kain Anetar/e Anetari # 1107 postuar ne 14 Tetor 2002 15:41 dhe jo vetem kaq...!duame sot,e nesermja nuk vjen,per sa kohe jam me ty koha ndalon dhe kontesti im je vec ti...si mund te te mbaj dhe sot,vetem sot?mos valle duhet te te bie ne gjunje?mos pretendo qe une te te lutem,kurre nuk do ta beja,nuk do te ish e drejte.une nga ty kerkoj dashuri...e jo meshire!--------------------Jetoj per te mashtruarMashtroj per te jetuar!Postime: 638 | Nga aty ku s'ja pret menja as durrs@kut | Regjistruar: Nentor 2001 | IP: regjistruar

  Kain Anetar/e Anetari # 1107 postuar ne 14 Tetor 2002 15:42 nje grimce zemre...vetem kaq!te duket teper?--------------------Jetoj per te mashtruarMashtroj per te jetuar!Postime: 638 | Nga aty ku s'ja pret menja as durrs@kut | Regjistruar: Nentor 2001 | IP: regjistruar

  EDI. TDSH Anetari # 2107 postuar ne 15 Tetor 2002 01:19 Thone qe vjeshta eshte stina e poeteve..., ne te lindin, ne te jetojne, e me pas po ne te vdesin!Ashtu sikurse me cdo dukuri tjeter tenden, gjerat perpara teje kthehen permbys, dhe pse i lindur ne vjeshte je poet i pakurorezuar...Sa e marre qe jam, qenia jote mund te kete cdo gje per brenda pervec poezise!!! Megjithe kete ti lindje ne vjeshte, dhe ditelindjen tende e celebron po ne vjeshte!!! Hoqa dore nga dhuratat e kartolinat...nuk me vlejne me as mua dhe as ty. Kete vit perdora vetem nje telefon, ose me mire nje sekretari telefonike per te te uruar ditelindjen.I sheh ato gjethet verllacake qe pershkojne penxheren tende qe nga pija e nisjes (dega pemes) per te perfunduar ne destinacion (toke. E sheh dhe ate qenin qe luan pejashta duke shkelur trotuaret, qe dashje padashje jane kthyer ne varrezat e fleteve qe bien. Tani qe i pe, mendo qe ato jane ditet e tua qe ne stinen e vjeshte rendin me shume se sa kurre, pasi rendin dhe bien perdhe, jane te humbura-kshu qe sja vlen ti mendosh ne i shkel qeni apo jo!Gezo vjeshten tende i dashur sepse po te rend, kape, kape per bishti...---------------------10110101101210110101101- "In a world full of binary, dare to be different."Postime: 1528 | Nga Close your eyes, surely i'm there. | Regjistruar: Janar 2002 | IP: regjistruar

  EDI. TDSH Anetari # 2107 postuar ne 16 Tetor 2002 07:28 Qendroj mbi re te hutuara, ne shkallezimet e nje shtrati nje nga pas nuk le gjurme. Poshte kembeve se memorjes qe levizin para dhe prapa, duke konsumuar cimento te akullta. Nderkaq qe sy te pavetedijshem nuk impresionohen nga reflektimi i drites qe buron nga erresira. Keta sy nuk mendojne, ecin drejte me koken lart, duke ulur kryet perpara objekteve te harruara...Mendime...mbartin qellime perkedheljeshmbi fytyra te lodhura dhe aroma lulesh te largeta...Injoranca ne vetevete me iriton, injoranca me fodullek me terbon akoma me shume!Orientohem sipas tik-takeve qe vijne nga ora e zemres...eshte nje kengeze qe derdhet nga rryma te ftohta e nuk me le vetem. Te mos qenurit ne ethe me shtrengon fort pas paqes qe mbaj ne shpirt, me pas e hedh tutje me shkelm si te ishte nje lecke e shpifur. Jam lodhur duke i folur, nuk me behet me ti flas, nuk dua me as ta degjoj!Shijoj nen ndjenjesite e mija, shpesh te shqetesuara nga dhimbja, qe me krijojne qenien e brendshme dhe pse padronja e tyre nuk jam une. Pertyp nen dhembe si nje copez camcakiz pozitivitetin e universit qe me rrethon, me xhestura qe kane dhe nuk kane rendesi...si ato sekondat qe i nevojiten reres per te rene ne toke nga pellemba ime. Neper endrra jane po keto qe vijne me rrethojne, me ata sy depertues veshtrimet e te cilave do i hanja te gjalla...Dhe me pas ne bashkimin me lumin e helmatosjes, ndjej rrenje prinderore qe ngrihen te me flasin per dy dhuratat nje vijne nga nje e vetme...---------------------10110101101210110101101- "In a world full of binary, dare to be different."Postime: 1528 | Nga Close your eyes, surely i'm there. | Regjistruar: Janar 2002 | IP: regjistruar

  Kordelja Anetar/e Anetari # 5498 postuar ne 16 Tetor 2002 09:27 Eci...degjoj dicka ne valen e perhumbur te mendimeve te mia.C'te jete valle?!Jam shume e mjegullt per te perceptuar qarte.Mendimet po me zhurmojne koken.Sa mjegullime ne mendimet e mia.Ah po, po kthjellohem, po degjoj me qarte, por perseri nuk arrij te gjej percaktimin e qarte te kesaj zhurme.C'te jete valle.O tru, ndaloji pak mendimet qe po degjoj dhe me ler te perceptoj realitetin.Ai nuk degjon, por dalengadale une e bind te heshti per pak caste.Jo se u zbraz nga mendimet por thjesht u lodh prej urdhrave te mia.C'te jete valle...Ja, tani po degjoj mire fare...tak, tak, tak.E njoh kete zhurme e kam degjuar edhe here te tjera, madje me duket qe e kam degjuar c'do dite.Ah po tani me kutjohet, kjo zhurme me perket mua, por jo vetem mua edhe te tjereve, por kjo eshte e imja.Po po, e imja, me kujtohet mire qe eshte e imja.Ndaloj per nje cast, nuk e degjoj me.Truri im u lodh se prituri por une nuk bindem ta degjoj ate , me siguri si here te tjera kerkon te me fuse ne vorbullen e vet filozofike. Por une nuk dua te filozofoj tani, dua te perceptoj, dua te ndjej....Eci, prap kjo zhurme...c'te jete valle..e di qe eshte imja....Tak, tak, uuuuuuuuu tani u kujtova, jane hapat e mi.Ju thashe qe e njihja kete zhurme.Jane hapat e mi ne nje rruge jo shume te heshtur mendimesh, truri im do te mendoje por une jo.Jam lodhur duke menduar dua te eci, dua te eci e te degjoj...tak, tak.Degjoj dhe shkriftoj me shollen e kepuceve te mia te shtrenjta mendimet dhe kujtimet pa vlere.Dua te eci shume sot e te mos mendoj, dua vetem te ve ne pune shollen e kepuceve te mia te shtrenjta dhe te degjoj tak, tak, tak ... te eci e shtyp mendimin tim, kujtimet e mia, t'i ndjej tek shperbehen ne grimca te vogla dheu nen shollen e kepuceve te mia.Tak, tak, tak........--------------------Lumenjte vershojne drejt detit, dhe deti nuk mbushet asnjehere. Keshtu eshte dhe zemra e njeriutPostime: 196 | Nga Tirana | Regjistruar: Tetor 2002 | IP: regjistruar

  EDI. TDSH Anetari # 2107 postuar ne 28 Tetor 2002 06:04 Tetor jashte dritares,me shfaqesh i vetem...hija e nje fantomeqe ngrihet nga varri per te mbizoteruar natenmes drita qytetesh qe leshojne veshtrimembi rruget e dhunuara nga tymi...nga frymemarrje te kondensuarane fjale e mendime...Leshome permbri henes,te hesht e te mbytemne diepe dashurish.---------------------10110101101210110101101- "In a world full of binary, dare
   
 2. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Nen shollen e nje kepuce

  Ema, je e jashtezakonshme, nuk e merrja me mend s'e do t'a shihja edhe nje here kete krijim timin, ishte i improvizuar aty per aty dhe kishte nje mesazh timin, jam e kenaqur qe e paske.... /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 3. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Nen shollen e nje kepuce

  Vjeshta shkoi, erdh dimri, een ne rruget me balte dhe ndjen kepucet e tua tek shtypin ate pjese te paracaktuar toke..........thash me vete: Nuk ia vlen te shkel mbi balte, vecse do bej kepucet e mia pis, duan kohe te pastrohen, e ndyre kjo balte, e pasjkitshme, prezente kudo........shollat e mia konsumohen prej saj............nuk ia vlen te shkelesh mbi balte, i thashe vetes.
   
 4. Ema

  Ema Goddes

  Re: Nen shollen e nje kepuce

  I marrim me rradhe e bojm temen si ka qene:

  1.

  EDI.
  TDSH
  Anetari # 2107
  postuar ne 01 Tetor 2002 01:15

  Vetem,si nje trotuar ne mes te Tiranes,e vetme gjate nates, sakaq gjate dites e gatshme per tu shkelur nga mijra kembe thermuese.
  Vetem,abandonuar ne mes hije fantazmash, sirena te rrema, qenie qe te marrin e te sjellinne boten e tyre irreale te anti-materializmit,dhe ne fund te fundit te bindin qe egziston.Qe te mos vdisnja mu desh qe per nje kohe te gjate te zvarritesha, duke te te harruar fluturimthi,ashtu sikurse ti hape dhe mbylle perpara meje.
  Brerja e dhimbjes nganjehere qellon te te krijoje visione te cuditshme, ashtu sikurse nje temperature e larte, me pare te debulon, me pas te pervelon, dhe pastaj te fut ne nje gjendje kllapije.
  Me pas qellon dhe te zgjohesh ne qofte se je me fat, dhe te qenurit me fat ose pa fat nuk eshte asgje me shume se sa nje tek a cift i rendomte aty perpara pallatit kur do luash kukamcefti. Keshtu pernjeheresh perjetohen histori te humbura, dashuri te deshtuara ne mengjese pranverore, legjenda me nuanca mesjetare ne vitin 2002, kombinacionet me te shemtuara vizuale, si nje nga ato tablot e shemtuara tropikale te Gaugunit, me pas vine e rreshtohen grimca ndjenjash leshuar nga nje shpirt i cjerrur...

  Te tera keto nuk kishin asgje me shume te perbashket se sa iluzionimin e te menduarit se kishin harruar...
  Gjynah, i kane genjyer te mjerit. Zjarre ne hapsira te largeta, qe shuhen e ndizen ne varsi te syve pertej te cileve te shoh ose ste shoh...

  Me mire keshtu!

  ---------------------10110101101210110101101- "In a world full of binary, dare to be different."

  Postime: 1528 | Nga Close your eyes, surely i'm there. | Regjistruar: Janar 2002 | IP: regjistruar
   
 5. Ema

  Ema Goddes

  Re: Nen shollen e nje kepuce

  2.

  EDI.
  TDSH
  Anetari # 2107
  postuar ne 01 Tetor 2002 05:25
  Nje porte, nje dry i ndryshkur,nje celes qe rrotullohet...dhe ja ku e gjen veten ne nje bote tjeter: bota jote!
  Perbere nga heshtje erresirashkujtime...nostalgji...melankoli...trishtime...dashuri...gishtrinj te copetuar...gjak...deshira te pa realizuara...gjera te vogla...celuloide filmash...fjale te pa shqiptuara...hije bredharake...
  Lutje te pavlefshme:me duaj me shume,duame, te lutem,duame vetem per diten e sotme;dhe do te dhuroj dy vargje shkruar per ty.
  Po te duash mund ti grisesh...neser!

  ---------------------10110101101210110101101- "In a world full of binary, dare to be different.

  "Postime: 1528 | Nga Close your eyes, surely i'm there. | Regjistruar: Janar 2002 | IP: regjistruar
   
 6. Ema

  Ema Goddes

  Re: Nen shollen e nje kepuce

  3.
  ABIsME
  Vëllaçko
  Anetari # 5150 postuar ne 12 Tetor 2002 00:26

  cool
  --------------------
  In the beginning
  We were smarter'n flame was heaven-sentThrough the agesWe got stupidNow we must repent

  Postime: 69 | Nga somewhere | Regjistruar: Shtator 2002 | IP: regjistruar
   
 7. Ema

  Ema Goddes

  Re: Nen shollen e nje kepuce

  4.
  Kain
  Anetar/e Anetari # 1107 postuar ne 14 Tetor 2002 15:41

  dhe jo vetem kaq...!
  duame sot,e nesermja nuk vjen,per sa kohe jam me ty koha ndalon dhe kontesti im je vec ti...si mund te te mbaj dhe sot,vetem sot?
  mos valle duhet te te bie ne gjunje?
  mos pretendo qe une te te lutem,kurre nuk do ta beja,nuk do te ish e drejte.une nga ty kerkoj dashuri...e jo meshire!

  --------------------Jetoj per te mashtruarMashtroj per te jetuar!

  Postime: 638 | Nga aty ku s'ja pret menja as durrs@kut | Regjistruar: Nentor 2001 | IP: regjistruar

  5.
  Kain
  Anetar/e Anetari # 1107 postuar ne 14 Tetor 2002 15:42

  nje grimce zemre...vetem kaq!
  te duket teper?

  "Jetoj per te mashtruarMashtroj per te jetuar!"

  Postime: 638 | Nga aty ku s'ja pret menja as durrs@kut | Regjistruar: Nentor 2001 | IP: regjistruar
   
 8. Ema

  Ema Goddes

  Re: Nen shollen e nje kepuce

  6.
  EDI.
  TDSH Anetari # 2107 postuar ne 15 Tetor 2002 01:19

  Thone qe vjeshta eshte stina e poeteve..., ne te lindin, ne te jetojne, e me pas po ne te vdesin!

  Ashtu sikurse me cdo dukuri tjeter tenden, gjerat perpara teje kthehen permbys, dhe pse i lindur ne vjeshte je poet i pakurorezuar...
  Sa e marre qe jam, qenia jote mund te kete cdo gje per brenda pervec poezise!!!
  Megjithe kete ti lindje ne vjeshte, dhe ditelindjen tende e celebron po ne vjeshte!!! Hoqa dore nga dhuratat e kartolinat...nuk me vlejne me as mua dhe as ty.
  Kete vit perdora vetem nje telefon, ose me mire nje sekretari telefonike per te te uruar ditelindjen.
  I sheh ato gjethet verllacake qe pershkojne penxheren tende qe nga pija e nisjes (dega pemes) per te perfunduar ne destinacion (toke.
  E sheh dhe ate qenin qe luan pejashta duke shkelur trotuaret, qe dashje padashje jane kthyer ne varrezat e fleteve qe bien.
  Tani qe i pe, mendo qe ato jane ditet e tua qe ne stinen e vjeshte rendin me shume se sa kurre, pasi rendin dhe bien perdhe, jane te humbura-kshu qe sja vlen ti mendosh ne i shkel qeni apo jo! Gezo vjeshten tende i dashur sepse po te rend, kape, kape per bishti...

  ---------------------10110101101210110101101- "In a world full of binary, dare to be different."

  Postime: 1528 | Nga Close your eyes, surely i'm there. | Regjistruar: Janar 2002 | IP: regjistruar

  7.

  EDI.
  TDSH
  Anetari # 2107 postuar ne 16 Tetor 2002 07:28

  Qendroj mbi re te hutuara, ne shkallezimet e nje shtrati nje nga pas nuk le gjurme. Poshte kembeve se memorjes qe levizin para dhe prapa, duke konsumuar cimento te akullta. Nderkaq qe sy te pavetedijshem nuk impresionohen nga reflektimi i drites qe buron nga erresira. Keta sy nuk mendojne, ecin drejte me koken lart, duke ulur kryet perpara objekteve te harruara...
  Mendime...mbartin qellime perkedheljesh mbi fytyra te lodhura dhe aroma lulesh te largeta...

  Injoranca ne vetevete me iriton, injoranca me fodullek me terbon akoma me shume!Orientohem sipas tik-takeve qe vijne nga ora e zemres...eshte nje kengeze qe derdhet nga rryma te ftohta e nuk me le vetem. Te mos qenurit ne ethe me shtrengon fort pas paqes qe mbaj ne shpirt, me pas e hedh tutje me shkelm si te ishte nje lecke e shpifur. Jam lodhur duke i folur, nuk me behet me ti flas, nuk dua me as ta degjoj!

  Shijoj nen ndjenjesite e mija, shpesh te shqetesuara nga dhimbja, qe me krijojne qenien e brendshme dhe pse padronja e tyre nuk jam une. Pertyp nen dhembe si nje copez camcakiz pozitivitetin e universit qe me rrethon, me xhestura qe kane dhe nuk kane rendesi...si ato sekondat qe i nevojiten reres per te rene ne toke nga pellemba ime.
  Neper endrra jane po keto qe vijne me rrethojne, me ata sy depertues veshtrimet e te cilave do i hanja te gjalla...Dhe me pas ne bashkimin me lumin e helmatosjes, ndjej rrenje prinderore qe ngrihen te me flasin per dy dhuratat nje vijne nga nje e vetme...

  ---------------------10110101101210110101101- "In a world full of binary, dare to be different."

  Postime: 1528 | Nga Close your eyes, surely i'm there. | Regjistruar: Janar 2002 | IP: regjistruar
   
 9. Ema

  Ema Goddes

  Re: Nen shollen e nje kepuce

  8.
  Kordelja
  Anetar/e Anetari # 5498 postuar ne 16 Tetor 2002 09:27

  Eci...degjoj dicka ne valen e perhumbur te mendimeve te mia.
  C'te jete valle?!
  Jam shume e mjegullt per te perceptuar qarte.Mendimet po me zhurmojne koken.Sa mjegullime ne mendimet e mia.
  Ah po, po kthjellohem, po degjoj me qarte, por perseri nuk arrij te gjej percaktimin e qarte te kesaj zhurme.C'te jete valle.O tru, ndaloji pak mendimet qe po degjoj dhe me ler te perceptoj realitetin.Ai nuk degjon, por dalengadale une e bind te heshti per pak caste.Jo se u zbraz nga mendimet por thjesht u lodh prej urdhrave te mia.
  C'te jete valle...
  Ja, tani po degjoj mire fare...tak, tak, tak.E njoh kete zhurme e kam degjuar edhe here te tjera, madje me duket qe e kam degjuar c'do dite.Ah po tani me kutjohet, kjo zhurme me perket mua, por jo vetem mua edhe te tjereve, por kjo eshte e imja.Po po, e imja, me kujtohet mire qe eshte e imja.Ndaloj per nje cast, nuk e degjoj me.
  Truri im u lodh se prituri por une nuk bindem ta degjoj ate , me siguri si here te tjera kerkon te me fuse ne vorbullen e vet filozofike. Por une nuk dua te filozofoj tani, dua te perceptoj, dua te ndjej....
  Eci, prap kjo zhurme...c'te jete valle..e di qe eshte imja....
  Tak, tak, uuuuuuuuu tani u kujtova, jane hapat e mi.Ju thashe qe e njihja kete zhurme.Jane hapat e mi ne nje rruge jo shume te heshtur mendimesh, truri im do te mendoje por une jo.

  Jam lodhur duke menduar dua te eci, dua te eci e te degjoj...tak, tak.Degjoj dhe shkriftoj me shollen e kepuceve te mia te shtrenjta mendimet dhe kujtimet pa vlere.
  Dua te eci shume sot e te mos mendoj, dua vetem te ve ne pune shollen e kepuceve te mia te shtrenjta dhe te degjoj tak, tak, tak ... te eci e shtyp mendimin tim, kujtimet e mia, t'i ndjej tek shperbehen ne grimca te vogla dheu nen shollen e kepuceve te mia.Tak, tak, tak........

  --------------------Lumenjte vershojne drejt detit, dhe deti nuk mbushet asnjehere. Keshtu eshte dhe zemra e njeriut

  Postime: 196 | Nga Tirana | Regjistruar: Tetor 2002 | IP: regjistruar
   
 10. Ema

  Ema Goddes

  Re: Nen shollen e nje kepuce

  9.
  EDI.
  TDSH
  Anetari # 2107 postuar ne 28 Tetor 2002 06:04

  Tetor jashte dritares,me shfaqesh i vetem...hija e nje fantomeqe ngrihet nga varri per te mbizoteruar naten mes drita qytetesh qe leshojne veshtrime mbi rruget e dhunuara nga tymi...nga frymemarrje te kondensuarane fjale e mendime...
  Leshome permbri henes,te hesht e te mbytemne diepe dashurish.

  ---------------------10110101101210110101101- "In a world full of binary,


  10.
  EDI.
  TDSH
  Anetari # 2107 postuar ne 01 Tetor 2002 01:15

  Vetem,si nje trotuar ne mes te Tiranes,e vetme gjate nates, sakaq gjate dites e gatshme per tu shkelur nga mijra kembe thermuese.
  Vetem,abandonuar ne mes hije fantazmash, sirena te rrema, qenie qe te marrin e te sjellin ne boten e tyre irreale te anti-materializmit,dhe ne fund te fundit te bindin qe egziston.
  Qe te mos vdisnja mu desh qe per nje kohe te gjate te zvarritesha, duke te te harruar fluturimthi,ashtu sikurse ti hape dhe mbylle perpara meje.
  Brerja e dhimbjes nganjehere qellon te te krijoje visione te cuditshme, ashtu sikurse nje temperature e larte, me pare te debulon, me pas te pervelon, dhe pastaj te fut ne nje gjendje kllapije. Me pas qellon dhe te zgjohesh ne qofte se je me fat, dhe te qenurit me fat ose pa fat nuk eshte asgje me shume se sa nje tek a cift i rendomte aty perpara pallatit kur do luash kukamcefti.
  Keshtu pernjeheresh perjetohen histori te humbura, dashuri te deshtuara ne mengjese pranverore, legjenda me nuanca mesjetare ne vitin 2002, kombinacionet me te shemtuara vizuale, si nje nga ato tablot e shemtuara tropikale te Gaugunit, me pas vine e rreshtohen grimca ndjenjash leshuar nga nje shpirt i cjerrur...

  Te tera keto nuk kishin asgje me shume te perbashket se sa iluzionimin e te menduarit se kihsin harruar...
  Gjynah, i kane genjyer te mjerit. Zjarre ne hapsira te largeta, qe shuhen e ndizen ne varsi te syve pertej te cileve te shoh ose ste shoh...Me mire keshtu!

  ---------------------10110101101210110101101- "In a world full of binary, dare to be different."
  Postime: 1528 | Nga Close your eyes, surely i'm there. | Regjistruar: Janar 2002 | IP: regjistruar

  11.

  EDI.
  TDSH
  Anetari # 2107 postuar ne 01 Tetor 2002 01:17

  *hape dhe mbylle syte perpara meje

  ---------------------10110101101210110101101- "In a world full of binary, dare to be different."
  Postime: 1528 | Nga Close your eyes, surely i'm there. | Regjistruar: Janar 2002 | IP: regjistruar

  12.
  EDI.
  TDSH
  Anetari # 2107 postuar ne 01 Tetor 2002 05:27

  Nje porte, nje dry i ndryshkur,nje celes qe rrotullohet...dhe ja ku e gjen vetenne nje bote tjeter: bota jote!
  Perbere nga heshtje erresirash,kujtime...nostalgji...melankoli...trishtime...dashuri...gishtrinj te copetuar...gjak...deshira te pa realizuara...gjera te vogla...celuloide filmash...fjale te pa shqiptuara...hije bredharake...
  Lutje te pavlefshme:me duaj me shume,duame, te lutem,duame vetem per diten e sotme;dhe do te dhuroj dy vargje shkruar per ty.Po te duash mund ti grisesh...neser!

  ---------------------10110101101210110101101- "In a world full of binary, dare to be different."

  Postime: 1528 | Nga Close your eyes, surely i'm there. | Regjistruar: Janar 2002 | IP: regjistruar
   
 11. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Nen shollen e nje kepuce

  Une pyes veten ku i gjeti Ema keto?!
  Disku i vjeter sikur u thye apo...
  Cfare zhgenjimi!!!
   
 12. olti

  olti Neo

  Re: Nen shollen e nje kepuce

  Tane e pashe une Alinos se per cfare behet fjale. Mire e ke. Duhet nje pergjigje, se nga kane riardhur keto postime te vjetra?!
   

Shpërndajeni këtë faqe