MJEKIME POPULLORE

Diskutime tek 'Trupi dhe Shëndeti' filluar nga lorigirl, 17 Aug 2006.

 1. hawk

  hawk Primus registratum

  Re: MJEKIME POPULLORE

  Nji pjese jane banalizur me sens humoristik por jane te verteta.

  Kerthiza "bie" kur ngre pesah te renda dhe..duhet ai mjekimi i mesiperm...pak i egzagjeruar.

  Kaviljen e kam provuar une.....

  Gjuha ne sy eshte 100% e vertet. Si ja ben,e di ajo plaka,por ta fut nji llap....o bir o bir..
   
 2. AnaBlue

  AnaBlue Forumium maestatis

  Re: MJEKIME POPULLORE

  Une dogja doren ne dy vende duke gatuar. Dini gje se cfare te ve qe te mos krijohet flluske apo mos ngeli shenje?

  Flm.
   
 3. hawk

  hawk Primus registratum

  Re: MJEKIME POPULLORE

  Ka disa mjekime qe ndahen ne dy grupe :

  1.nderhyrje e menjehershme
  -akull
  -kripe
  -salce

  2.kurimi permanent

  -vaj lini
  -vaj vezesh
  -lekure vidhi
  -vaj qe perdoret per terhana

  A mund ti gjesh keto?!?!?!? /pf/images/graemlins/grin.gif

  Vaj vezesh(tre here) kam perdor un dhe nuk kam asnje shenje /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 4. AnaBlue

  AnaBlue Forumium maestatis

  Re: MJEKIME POPULLORE

  Vaj lini mos eshte flexseed oil? Kam ne shtepi prandaj po pyes. Une e dogja doren dje, a mund ta ve sot?

  Cfare lloj vaji perdoret per trahana? Vaj ulliri? /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Faleminderit shume per sygjerimet /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 5. AnaBlue

  AnaBlue Forumium maestatis

  Re: MJEKIME POPULLORE

  Aloe Vera ben cudira. E djegura iku per 3 dite pa lene asnje shenje /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 6. AnaBlue

  AnaBlue Forumium maestatis

  Re: MJEKIME POPULLORE

  Nje pyetje tjeter kisha. Jam me gryke te acaruara, rrufe dhe kolle, simptomat e nje "cold" apo te ftohure. Pervec cajit me limon, cfare tjeter dini nga mamate, gjyshet tuaja qe ndihmojne per raste te tilla?
   
 7. Diddy19

  Diddy19 Su@mi

  Re: MJEKIME POPULLORE

  Qumsht sh te nxehte dhe mjalte te shkrime mbrenda.

  Ose ose çaj , prape sh te nxehte me gjalp te shkrime mbrenda.Kjo ta shpif ne goje po asht ma mire se antibiotiket. /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 8. KoDoShi

  KoDoShi Primus registratum

  Re: MJEKIME POPULLORE

  Për grykët e acaruara them t'provosh; në një filxhan kafeje, hudhi vaj ulliri dhe sheqer, me një lugë t'vogël(kafeje) ushqehu.
  Them se do i'a vlej barra qiranë ta provosh! /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 9. Diddy19

  Diddy19 Su@mi

  Re: MJEKIME POPULLORE

  Kjo eshte per kolle, jo per te ftohur.
   
 10. AnaBlue

  AnaBlue Forumium maestatis

  Re: MJEKIME POPULLORE

  Falemindeirt shume! Kisha degjuar per vaj me sheqer por me duket shume i cpifur... si eshte per shije?
   
 11. KoDoShi

  KoDoShi Primus registratum

  Re: MJEKIME POPULLORE

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Jam me gryke te acaruara, rrufe dhe kolle, simptomat e nje "cold" apo te ftohure.

  [/ QUOTE ]

  Vintage, + që u bazova tek kërkesa për ndihmë e Anës dhe + që vaji ullirit ka efekt kurues si për grykë të acaruara edhe për kollë, ty ndoshta t'jep një efekt kurues vetëm për kollë.

  Ana, mundohu që ta mbushësh lugën në sasi të barabartë si t'sheqerit dhe t'vajit,(ose mbushe më me shumë sheqer dhe pak vaj ulliri) dhe nuk do t'lej shije të hidhur, ta siguroj sepse kët mënyr përdor dhe vet un. /pf/images/graemlins/smile.gif

  Ana, ke ngrënë bukë me vaj ulliri dhe sheqer ndo1her më par(në t'kaluarën tënde) ..? /pf/images/graemlins/laugh.gif ...sepse as më pak dhe as më shumë t'njëjtën shije kanë. Të vel pakëz, por pakëz ama! /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 12. AnaBlue

  AnaBlue Forumium maestatis

  Re: MJEKIME POPULLORE

  Rrofsh Kodi! Do e provoj se u bene disa dite qe vazhdoj te jem me gryke te acaruara dhe kolle.

  Une nuk jam tifoze e te emblave dhe sheqeri sesi me duket. Duhet te kem ngrene buke me sheqer dhe vaj kur kam qene e vogel vetem se nuk e mbaj mend /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Flm perseri /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 13. Diddy19

  Diddy19 Su@mi

  Re: MJEKIME POPULLORE

  Sorry Kodi, nuk e kisha lexu fjalen "kolle".
   
 14. Dr_DEVIL

  Dr_DEVIL Primus registratum

  Re: MJEKIME POPULLORE

  Jam per me shume mjekime me ilace te fabrikuara !

  Nejse nese doni te shkarkoni ndonje liber persa i perket mjeksise alternative Klikoni ketu
   
 15. hawk

  hawk Primus registratum

  Re: MJEKIME POPULLORE

  Per "kolle" mund te sherbeje edhe mjalti.

  Ky sebashku me vajin e ullirit,dyllin(per amalgame) perbejne pjesen me te madhe te ilaçeve te mjeksise sone popullore.
   
 16. Ramadan

  Ramadan Primus registratum

  Re: MJEKIME POPULLORE

  Ramadan Dërmaku mjekë popullor shëron këto sëmundje :
  1.Unazat
  2.Këmbët
  3.Reumen
  4.Të Paralizuarit
  5.Asmen
  6.Si dhe te gjitha llojet e Lëkures , me barëra private po ashtu edhe me bimë natyrale .
  Kontaktoni :
  Ramadan Dërmaku
  Vendbanimi : Kamenicë ( Dardanë , fshati Shipashnicë )
  Nr.Tele : 044-285-955

  Ejani Dhe Binduni ...
   
 17. Hellena

  Hellena Primus registratum

 18. poli

  poli Guest

   
 19. megli malo

  megli malo Guest

  skuqje e syrit nga pluhurit
   
 20. smino

  smino Primus registratum

  era e keqe e gojes problem shqetesues i cili vjen jo vetem nga mungesa e higjenes dhe ushqimet por dhe pasoje e semundjeve te stomakut sic kemi degjuar,madje dhe nga semundejt e zemres,veshkave(nuk e di pse) Shmangia e saj sic e dim te gjithe behet duke ruajtur higjenen e gojes dhe konsumimi i ushqimit te fresket dhe zarzavateve....Si mjekim popullor perdoret bari i bishtamithit,levoret e limonit dhe te portokallit ,baronica
   

Shpërndajeni këtë faqe