Mbrojtja e konsumatorit,parim i çdo shteti!

Diskutime tek 'Ekonomia & Biznesi Shqiptar' filluar nga personazh, 12 Dec 2002.

 1. personazh

  personazh Valoris scriptorum

  Mbrojtja e konsumatorit,parim i çdo shteti!

  piksepari nuk marr vesh shume nga ekonomia.do desha te dija diçka me shume mbi menyren e mbrojtes se konsumatorit.
  para disa ditesh po diskutonim me nje italjan mbi gjendjen ne Itali.duke na treguar per IVA (TVSH-ja ne Shqiperi) kuptova qe vetem konsumatori e mbante peshen e ksaj takse.sepse ne nje menyre ose ne nje tjeter firmat ose shoqerite e ndryshme gjenin rryma te shumllojshme per ti bere bisht sa me shume taksave.
  per te mos folur per sa e sa yçkla qe ne kohet e sotme nxirren (nga shoqerite me te vogla tek ato me gjigandet) per te afruar (mashtruar me lojra fjalesh) klientet.
  ne Itali perveç antirust-it qe mund te beje diçka (shume pak ama) dhe disa emisjoneve satirike qe kohet e fundit po merren shume me kete çeshtje,nuk shoh perpjekje te dukshme.
  gjithashtu vlen per tu permendur fakti qe gjithnji e me shume po konsumojme ushqime "te çuditshme".

  ku eshte mbrojtja athere?
   
 2. loaded

  loaded Primus registratum

  Re: Mbrojtja e konsumatorit,parim i çdo shteti!

  piksepari nuk marr vesh shume nga ekonomia

  Na thuj i gjo qe merr vesh ti?
   
 3. personazh

  personazh Valoris scriptorum

  Re: Mbrojtja e konsumatorit,parim i çdo shteti!

  pusho se osht ceshtje nga ato qe ti si ke kuptu nai her....serioze pra mo! se masnej qahesh kur ta fusin te cmimi biletes e vje e ma bo muhabet te trageti /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 4. Guest

  Re: Mbrojtja e konsumatorit,parim i çdo shteti!

  C'do te thuash me ushqime te "cuditshme " mos valle ushqimet organike ? nese jane ato ktu tek ne i quajen healthy me mire se ato natyralet /pf/images/graemlins/laugh.gif

  sa per temen a mund ta besh pak me te qarte se skuptohet ckerkon nga ne /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 5. personazh

  personazh Valoris scriptorum

  Re: Mbrojtja e konsumatorit,parim i çdo shteti!

  matilda....eshte pyetja e fundit fare....si mbrohet konsumatori ne ditet tona?

  ushqimet e cuditshme jane ato te tipit te ri te modifikuara gjenetiksht me nje fjale.
   
 6. Guest

  Re: Mbrojtja e konsumatorit,parim i çdo shteti!

  po pikerisht edhe une per ato e kisha fjalen ketu tek ne thone qe jane me te shendetshme mbase ngaqe rriten en laboratore te vecanta dhe me kujdes ndersa ato ne natyre rriten kudo dhe mbase atje kur njerezit hedhin plerat /pf/images/graemlins/tongue.gif dhe pastaj behet toke pjellore /pf/images/graemlins/laugh.gif nuk e di kjo esh nje ide e imja /pf/images/graemlins/laugh.gif

  ndersa a mbrohet konsumatori ? /pf/images/graemlins/frown.gif mendoj se shumica i japin doren fast foodit qe eshte per mendimin tim shume i demshem sipas statistikave 50 per qind e popullsise ne amerike jane mbipeshe [​IMG]

  keshilla me e mire eshte qe kur te bleni ushqime shifini mire letrat ku japin nutrientet dhe daten e skadimit /pf/images/graemlins/laugh.gif

  me shuem respekt
  matilda
   
 7. personazh

  personazh Valoris scriptorum

  Re: Mbrojtja e konsumatorit,parim i çdo shteti!

  faleminderti per mendimin tuaj matilda...gjithsesi problemi eshte se neper perimet ose asortimentet ushqimore pa amabalazh eshte veshtire ti dish prejardhjen dhe menyren e rritjes.
   

Shpërndajeni këtë faqe