Mall dhe nostalgji per shkodren teme

Diskutime tek 'Shkodërlocja jonë' filluar nga Poezia, 7 Jan 2006.

 1. Poezia

  Poezia Primus registratum

  Mall dhe nostalgji per shkodren teme

  Shkoder e dashur qyteti im
  kam shume mall
  larg teje ne mergim.
  Sa here qe kthehem tek ti
  veten e ndiej femije.
  Aty lashe buzeqeshjen
  sinqeritetin qe mbart nje femije
  Rrugicave e rrugeve tuaja
  degjoj zerin tim
  Mallengjehem per vitet
  qe ndava me ty
  aty ku sa lot derdha
  sa here nga lumturia u deha
  e sa endrra thura
  Per karriere
  do behem keshtu e ashtu nje dite
  ne bankat e shkolles tende mesova
  Pjesen me te arte te jetes femijerine
  ku cdo njeri enderron ta jetoj serish
  ate une me ty e jetova
  Tek ti rrenjet leshova
  ndonese ne tjeter vend une po lulezoj
  shpirti im s`do gjej qetesi
  nese pluhuri i trupit
  sdo prehet ne dheun tim
  Ne te dashuren shkoder
  ku jeta me celi
  te prehet trupi im
  Ne rrenjet e tij te kthehet serish
  ne shkodren e para ardhesve te mije
  ne token meme
  ku hodha hapat e para
  e shqiptova fjalen nene
  Skoderlocja jone
   
 2. Poezia

  Poezia Primus registratum

  Re: Mall dhe nostalgji per shkodren teme

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Shkoder e dashur qyteti im
  kam shume mall
  larg teje ne mergim.
  Sa here qe kthehem tek ti
  veten e ndiej femije.
  Aty lashe buzeqeshjen
  sinqeritetin qe mbart nje femije
  Rrugicave e rrugeve tuaja
  degjoj zerin tim
  Mallengjehem per vitet
  qe ndava me ty
  aty ku sa lot derdha
  sa here nga lumturia u deha
  e sa endrra thura
  Per karriere
  do behem keshtu e ashtu nje dite
  ne bankat e shkolles tende mesova
  Pjesen me te arte te jetes femijerine
  ku cdo njeri enderron ta jetoj serish
  ate une me ty e jetova
  Tek ti rrenjet leshova
  ndonese ne tjeter vend une po lulezoj
  shpirti im s`do gjej qetesi
  nese pluhuri i trupit
  sdo prehet ne dheun tim
  Ne te dashuren shkoder
  ku jeta me celi
  te prehet trupi im
  Ne rrenjet e tij te kthehet serish
  ne shkodren e para ardhesve te mije
  ne token meme
  ku hodha hapat e para
  e shqiptova fjalen nene
  Skoderlocja jone
  jam bije e jotja
  je identiteti im
  Krenohem me ty.
   
 3. Poezia

  Poezia Primus registratum

  Re: Mall dhe nostalgji per shkodren teme

  Shkoder moj zonje e rralle
  qe sot mezi po mbahesh ne kembe
  Ndonese nje peshe te madhe mban
  Te bukuren Rozafe
  qe ne vend te qumeshtit
  per foshnjen e saj
  lot po i pikojne
  Dhimbja gjirin ja ka shterru
  Kur ty te sheh keshtu
  kush ta vrau gazin ne buze
  Ty djepit te humorit ,artit e kultures
  Taraboshi qe me vitet mbi sup i rendojne
  ule kryet e renkon
  sepse shkodren dot se shikon
  Terri e ka mbuluar ane e cep
  rruget jane ba per mu vajtu
  Trupi jot gjithe plage
  zemra e saj pijaca
  nuk rreh si me pare
  Shkoder moj zonje e rralle
  mblidhe veten ngrihu ne kembe
  Lesho drin e bune
  qe plaget ti pastrojne
  Me dashurine qe te karakterizon
  Serish merr force
  tregoji shqiperise
  se nuk ka rregjim
  as system qe te te mposhte
  Shkoder e madhe
  ti faqe e ndritur e historise
  qe mes luftrave e shekujsh
  qendrove krenare
  Shkoder e dijeve
  qe aq shume u mesove
  e ju dhe bijeve
  Shkoder e bahceve me lule bore
  e balkoneve me karajfila
  Ma e bukara shkodra jone
  me kengen e jaren ne shpirt
  Shkundi hiret e tuja
  jeto per ne
  per ato qe jeten ty ta falen
  per brezat qe do vijne
  sepse shkodra ka shume dashuri.
   
 4. SkenderbegaS

  SkenderbegaS Primus registratum

  Re: Mall dhe nostalgji per shkodren teme

  tytjeta jote Poezi,po t'vi un ty per bri
  per Shkodren n TERR s'mujkam me ni
  njat natyr q1 rrall kush e ka
  m ka marr malli mu me e pa
  harmonija me zotnu,syt ka shteti
  mos me i rrotullu , shteti asht
  Shkodrani vet , mos me e harru...
  Mentalitet zotni me ndrru , pun secili
  munet me kerku ,e prej Kafe-ve pak me u largu
  LEKT tuj nej , s'munen me u fitu
  PER TO shum duhet me punu
  PUN vet aj popull duhet me kriju
  SE ASHT PLOT aj popull me FANTAZI
  me zotsi e BUKURI
  Mjafton me pa brezin e ri
  minifunin n pjac e shka po di
  ata "kostume "per bukuri
  e qojn edhe plakun ne QMEND-i
  e t riun n ARRATI ( mergim).
  Ah kur pa vjen vera , kam me ken
  i pari te dera
  me u zhyt ne njat det t bukur
  karaibet si kam zili
  uji n velipoj asht MREKULLI
  DO PLEHNA I KENA po ska ransi
  periudh tranzicjonit thojn politikant e ri
  ah ai peshku n tav kur e kam shti
  ai i peshkatarit se ka edhe t rrem , perbri
  i rritun n greqi thojn po asht ma zi
  se me hanger bar n koh t'laverit
  ekonomi e tregut THOT BESA I SHEQERIT.
  JENA NJISHA
   
 5. Poezia

  Poezia Primus registratum

  Re: Mall dhe nostalgji per shkodren teme

  Bukur shume Iron Man ,po si mar ket teme me e lan te fundit ,po dy vargje poezi te lidhen vete per shkodren.
  Dona poezi malli per Shkoderlocen pra ......
   
 6. Cleopatra

  Cleopatra Forumium praecox

  Re: Mall dhe nostalgji per shkodren teme

  Komplimentet e mia.
  Me bahet qefi qe shikoj te shkrume per vendlindjen teme.
  /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 7. elviskelmendi

  elviskelmendi Primus registratum

  Re: Mall dhe nostalgji per shkodren teme

  Prej N'Rus tek Iliria
  S'rrojm si njerzt por si bagtia!

  Fmija m'sojn en drite te qirit
  Pleqt ngrohen en rreze te dillit!

  Uji N'Kir e Uji n'Bun
  tash na duket uj i bekum!!!
  Vehen krijesat varg e vi
  njerz shpend edhe bagti.

  N'tesha nimash veshen shkodrant
  se votume per doktor t'Enverit
  emrin ton nlist tbuks e gjeni
  ose t'shkrum ni pllake mermerit!!!!!!!!!
   
 8. tushi

  tushi Valoris scriptorum

  Re: Mall dhe nostalgji per shkodren teme

  allah allah çfare pizijet /pf/images/graemlins/lol.gif /pf/images/graemlins/lol.gif

  ty Ismail Kadareja te rruka koqet mor bir

  pash besen ku ke ken ma pare /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 9. kelmendielvis

  kelmendielvis Primus registratum

  Re: Mall dhe nostalgji per shkodren teme

  Me ta bere mishin kokerr eee? hehehe
   
 10. dusho

  dusho Primus registratum

  Re: Mall dhe nostalgji per shkodren teme

  Ta paska cu Enveri.......PUC m duket. /pf/images/graemlins/shocked.gif

  Leni t DEKNIN ne pun te vet pa merru me t GJALLNIN. /pf/images/graemlins/cry.gif

  Mallin shprehe sic ia ka lezeti,e sic e ka tradite shkodrani.Rriji temes ne te mas e politizo se manej ia xjerr B***N. /pf/images/graemlins/wave.gif
   
 11. dusho

  dusho Primus registratum

  Re: Mall dhe nostalgji per shkodren teme

  Tusho nuk e di se koqet kan ....naj produkt qe munt te rruhet. /pf/images/graemlins/shocked.gif /pf/images/graemlins/shocked.gif
   
 12. elviskelmendi

  elviskelmendi Primus registratum

  Re: Mall dhe nostalgji per shkodren teme

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  allah allah çfare pizijet /pf/images/graemlins/lol.gif /pf/images/graemlins/lol.gif

  ty Ismail Kadareja te rruka koqet mor bir

  pash besen ku ke ken ma pare /pf/images/graemlins/laugh.gif

  [/ QUOTE ]

  /pf/images/graemlins/cry.gif /pf/images/graemlins/thumbsup.gif
   
 13. notorious

  notorious Primus registratum

  Re: Mall dhe nostalgji per shkodren teme

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  N'tesha nimash veshen shkodrant
  se votume per doktor t'Enverit
  emrin ton nlist tbuks e gjeni
  ose t'shkrum ni pllake mermerit!!!!!!!!!

  [/ QUOTE ]


  /pf/images/graemlins/lol.gif /pf/images/graemlins/lol.gif /pf/images/graemlins/lol.gif /pf/images/graemlins/lol.gif
   
 14. [DireStraits]

  [DireStraits] Primus registratum

  Re: Mall dhe nostalgji per shkodren teme

  Hena komplimenti bravo se perzoten u thame per shkodren ton.................
   
 15. [DireStraits]

  [DireStraits] Primus registratum

  Re: Mall dhe nostalgji per shkodren teme

  iron man edhe ty te lumt se shum bukur
   
 16. [DireStraits]

  [DireStraits] Primus registratum

  Re: Mall dhe nostalgji per shkodren teme

  Ukenaqa tu lexu njerz po shkodranet jan njisha edhe pik as me u diskutu nuk duhet .........
  Zoti ju rujt kudo qe jeni
   
 17. Dorela

  Dorela Primus registratum

  Re: Mall dhe nostalgji per shkodren teme

  IRON MAN SHUM I MADH! BRAVO:.
   
 18. `AsD`

  `AsD` Primus registratum

  Re: Mall dhe nostalgji per shkodren teme

  /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif
   
 19. `AsD`

  `AsD` Primus registratum

  Re: Mall dhe nostalgji per shkodren teme

  notorious_on ku je se ke hum fare te uroi te jesh mir dhe tja kalosh sa me bukur:pp
   
 20. alproud

  alproud Primus registratum

  Re: Mall dhe nostalgji per shkodren teme

  ju lumt, vertet tbukra... E kush ma shum munet me i meritu se shkoderlocja?
   

Shpërndajeni këtë faqe