Makinat e shpejta!

Diskutime tek 'Makina e Motorra - Formula 1 - Moto GP' filluar nga Njoftime, 11 Oct 2006.

 1. Njoftime

  Njoftime Primus registratum

  Makinat e shpejta!

  Po hap nje teme te vecante qe flet per makinat e shpejta. Ftoj lexuesit ta pasurojne temen me materiale nga Interneti dhe me eksperiencat e tyre persa i perket shpejtesive maskimale qe kane arritur gjate ngarjes se makinave.

  Me poshte po jap renditjen e 10 makinave me te shpejta amerikane te perllogaritura me milje per ore.
  1 mph = 1.609344 km/h

  Nr.1 SSC Ultimate Aero
  Cmimi baze : $654,500
  Shpejtesia maksimale : 260 to 273 mph

  [​IMG]
   
 2. Njoftime

  Njoftime Primus registratum

  Re: Makinat e shpejta!

  Nr. 2 Saleen S7 Twin Turbo
  Cmimi baze: $555,000
  Shpejtesia maksimale: 240 to 260 mph (estimated)

  [​IMG]
   
 3. Njoftime

  Njoftime Primus registratum

  Re: Makinat e shpejta!

  Nr. 3 Evans 387 and 487 (tie)
  Cmimi baze: $175,000 (387); $170,000 (487)
  Shpejtesia maksimale: 206 mph

  [​IMG]
   
 4. Njoftime

  Njoftime Primus registratum

  Re: Makinat e shpejta!

  Nr. 4 Ford GT
  Cmimi baze: $141,245
  Shpejtesia maksimale: 205 mph

  [​IMG]
   
 5. Njoftime

  Njoftime Primus registratum

  Re: Makinat e shpejta!

  Nr. 5 Chevrolet Corvette Z06
  Cmimi baze: $65,800
  Shpejtesia maksimale: 198 mph

  [​IMG]
   
 6. Njoftime

  Njoftime Primus registratum

  Re: Makinat e shpejta!

  Nr. 7 Mullen M-11 with V-8
  Cmimi baze: $69,950
  Shpejtesia maksimale: 180+ mph

  [​IMG]
   
 7. Njoftime

  Njoftime Primus registratum

  Re: Makinat e shpejta!

  Nr. 8 Panoz Esperante GTLM
  Cmimi baze: $121,325
  Shpejtesia maksimale: 180 mph

  [​IMG]
   
 8. Njoftime

  Njoftime Primus registratum

  Re: Makinat e shpejta!

  Nr. 9 Chrysler 300C SRT8, Dodge Charger SRT8 and Dodge Magnum SRT8 (tie)
  Cmimi baze: $42,695 (300C), $38,095 (Charger) and $37,995 (Magnum)
  Shpejtesia maksimale: 165 to 170 mph (estimated)

  [​IMG]
   
 9. Njoftime

  Njoftime Primus registratum

  Re: Makinat e shpejta!

  Nr. 10 Cadillac CTS-V
  Cmimi baze: $51,395
  Shpejtesia maksimale: 163 mph

  [​IMG]
   
 10. Njoftime

  Njoftime Primus registratum

  Re: Makinat e shpejta!

  Une per vete me shume se me 140 km/ore nuk kam ecur. Le rruget, por dhe makina nuk ka qene shume fort e siguruar nga ana teknike.
   
 11. KoDoShi

  KoDoShi Primus registratum

  Re: Makinat e shpejta!

  140 km/ore nuk i paske kaluar ti ..? /pf/images/graemlins/eek.gif /pf/images/graemlins/eek.gif

  Mos fol KOT per rruget sa ka me bollek ..thuaj qe s'ta mban TY! /pf/images/graemlins/laugh.gif
  ..N'autostrade 160 km/ore i kam nxjerr Renaulitit(Rapid) tim, dhe nuk donte t'ia dinte ..kerkonte akoma gaz!
  ..
   
 12. Daniel H

  Daniel H Primus registratum

  Re: Makinat e shpejta!

  Po edhe s'ia mban ore ti se mendon familjen, zemrat qe mund te thyej po ndodhi gje. /pf/images/graemlins/laugh.gif Pastaj duhet te kesh dhe makinen ne gjendje te mire, se po te jete ndonje makine e '88-es, shume do kete rrezikuar dhe me 140 km/h.
   
 13. pinkparadise

  pinkparadise Forumium maestatis

  Re: Makinat e shpejta!

  plus rruget e shtruara te shqiperis /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 14. Daniel H

  Daniel H Primus registratum

  Re: Makinat e shpejta!

  Ti Pink deri ne c'shpejtesi ke kap maksimumin, qofte dhe si pasagjere? (por ne vend te pare, jo prapa /pf/images/graemlins/laugh.gif)
   
 15. pinkparadise

  pinkparadise Forumium maestatis

  Re: Makinat e shpejta!

  hahahahahahha me marshi pleshtat /pf/images/graemlins/laugh.gif

  diten qe do ma japin patenten e lshit ju a tregoj une juve /pf/images/graemlins/laugh.gif vetem tym surratit do keni ....

  ne mos gaboj max ka qene 180km/h ....desh me dolen zorret e barkut /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 16. KoDoShi

  KoDoShi Primus registratum

  Re: Makinat e shpejta!

  zorret /pf/images/graemlins/lol.gif ..? ..çudi qe paske ndjer at lloj ndjesie ti Pink ..eeehh! mër zot ..ça nuk te degjojne veshet sot! /pf/images/graemlins/laugh.gif
  Duket, duket qe e paske ngare makinen me 180 km/ore! /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 17. pinkparadise

  pinkparadise Forumium maestatis

  Re: Makinat e shpejta!

  /pf/images/graemlins/laugh.gif un isha pasagjere ore ti /pf/images/graemlins/laugh.gif

  ps: te lutem shume mos mi lexo shkrimet me b*** me shume vemendje ne mesim /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 18. KoDoShi

  KoDoShi Primus registratum

  Re: Makinat e shpejta!

  Mir Pink ke t'drejt ti, cfare te them ty un ..do rri t'mbush mendje ty tani un.

  Si pasigjar si shofer ..s'ka noj ndryshim,pra NUK ka noj ndjesi t'habitshme t'tipit : dalje zorresh barku /pf/images/graemlins/laugh.gif , proteste te zorreve t'barkut /pf/images/graemlins/laugh.gif etj etj .. k'tu desha me dal un! ..prandaj dhe t'thashe me lart per punen e 180 km/ore ..nuk kishte rendsi kush i jipte makines ..
   
 19. pinkparadise

  pinkparadise Forumium maestatis

  Re: Makinat e shpejta!

  /pf/images/graemlins/rolleyes.gif ej ka rob delikat...

  ndac beso ndac mos beso /pf/images/graemlins/pickellonja.gif , po un kur isha ne shqiperi me zinte makina ne rrugen Tiron-Durres /pf/images/graemlins/pickellonja.gif me 30km/h imagjino me me shum...bohej namiiiiii...udhetoja me qese gati per te vjelle /pf/images/graemlins/laugh.gif (ca horrorri kur e kujtoj /pf/images/graemlins/pickellonja.gif )
   
 20. KoDoShi

  KoDoShi Primus registratum

  Re: Makinat e shpejta!

  Do ta kem parasysh k'te qe mos t'bej noj here xhiro me makinen time! /pf/images/graemlins/laugh.gif ..ose ose para se t'hypesh do t'pyes e ke qesen me vete ..? /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Ç'me kujtove autobuzat e Durrsit ..ene un kam pas vujt shum , me qese me vete /pf/images/graemlins/laugh.gif ..kur nuk kishte qese dilnim n'dritare /pf/images/graemlins/laugh.gif (ishte menyra me e mire e mundshme ..kuptohet mbas qeses /pf/images/graemlins/laugh.gif ) at'her ishte koh tjeter!
   

Shpërndajeni këtë faqe