Mëkati

Diskutime tek 'Teologjia' filluar nga Teolog, 8 Feb 2013.

 1. Teolog

  Teolog Moderator Anëtar i Shtabit

  Ibni Abbasi r.a : “O mëkatar! Si mund të jesh kaq i sigurtë në frymën e fundit të jetës tënde kur gjatë jetës vrapon nga mëkati në mëkat. Si mund ti bësh gjithë këto mëkate kaq i sigurtë në vetvete. I pa fytyrë! A nuk ke turp nga melekët që ke në dy krahët e tu? Mëkati që ke bërë le të jenë sado i madh nëse nuk pendohesh atëherë ky është mëkat më i madh se mëkati që ke bërë. Ta përmendësh mëkatin që ke bërë sikur ke bërë diçka të mirë është mëkat më i madh se mëkati që ke vepruar. Nëse zemërohesh për mëkatin e planifikuar por të pa realizuar është mëkat më i madh se ai që ke planifikuar. Në momentin kur ti vepron këtë mëkat frikësohesh nëse era hap derën dhe nuk frikësohesh nga Allahu që të sheh gjithmonë ky është mëkat më i madh se ai që vepron. Haram të qoftë, çfarë e kujton veten se je?”

  Allahu xh.sh thotë: “….Kushdo që bën keq, do të ndëshkohet me te dhe, pos All-llahut, nuk ka për t'i gjetur vetes as mbrojtës as ndihmës.” (Nisa; 123)

  Allahu xh.sh ka bërë obligim disa gjëra për ti çuar në vend besimtarët e Tij, disa gjëra i ka ndaluar e disa të tjera i ka lejuar, prandaj çojini në vend këto obligime. Allahu xh.sh midis të lejuarave dhe të ndaluarave ka vendosur disa kufij të cilët nuk duhet shkelur, prandaj kini kujdes mos i shkelni kufinjtë e Allahut xh.sh. Gjithashtu Allahu xh.sh disa gjëra i ka lënë të fshehta prandaj ju mos u mundoni ti nxirrni në pah ato sepse ato janë për të qendruar fshehur e jo të dali në pah.

  Enes bin Maliku tregon se nëna e tij Ummu Sulejme një herë kishte kërkuar nga Pejgamberi a.s që ti jepte këshilla. Pejgamberi a.s i kishte thënë: “ Largohu nga mëkatet sepse emigrimi (hixhreti)më i mirë është të largohesh nga mëkatet. Çoji në vend obligimet sepse lufta (xhihadi) më e mirë është të kryesh obligimet pa mangësi. Përmende Allahun xh.sh sa më shumë sepse adhurimi më i bukur tek Allahu xh.sh është të përmendësh Allahun xh.sh.

  Ebu Dherr Gifariu pyet pejgamberin a.s “ Cili është emigrimi më i pranuar tek Allahu xh.sh”? Pejgamberi a.s thotë: “ Hixhreti më i mirë dhe më i pranuar tek Allahu xh.sh është të largohesh nga mëkatet.”
  Bilal ibni Sa’di thotë: “ Mos shiko mëkatin që ke bërë se sa i vogël është por shikoje se ndaj kujt e ke bërë atë.”
  Hasan Basriu r.a thotë: “ O biri Ademit! Më e lehtë është të mos e bësh mëkatin fare se sa të pendohesh pasi ta bësh atë.”

  Muhammed ibni Ka’b el-Kuradi thotë: “ Allahu xh.sh nuk kënaqet me asnjë adhurim tjetër se sa me pendimin e sinqertë të një besimtari.
   
  LeoL likes this.
 2. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Mekati ka tendence ne renie. Pjesen, qe me pare e quanin mekat, kur perqafohet shume nga shumica si gje jo e keqe, nuk e quajne me te tille. Por ama dalin "pjese" te tjera qe quhen mekat dhe s'duhet t'i besh. Pra pa e quajtur dicka mekat, sikur s'ka lezet :) Une mendoj se me kete ritem, kur gjithe gjerat ne toke s'do te mund te quhen dot mekat, do shpiket dicka si: vajtja ne Mars eshte mekat...
   
 3. LeoL

  LeoL Forumium praecox

  Mekati me i madhi shirku ti besh shoq Allahut, ti besosh, ti lutesh nje njeriu te vdekur po as njeri nuk duhet ti themi se kur nuk ka shpirt nje trup eshte xhenaze nuk din asgje thjesht trup i shtangur, ai nuk ka fuqi te ringjall veteveten e lereme ti ndihmoj dikujt, nuk mund ta kuptoj si keta njerez e bejne kete gje kur e kane kujt ti luten Allahut te madherishem, po keta njerez i bejne gjynah kesaj xhenazes ne varr, sepse Allahu xh.sh. do ta pyeste pse ti keta njerez te tu nuk ki mundur ti udhezosh ne rrug te drejt, qe te me adhurojne mua. Ne disa vendi ku jane keta xhenaze apo te quajme Tyrbe ose Teqe, eshte ajo arka ku dhurojne para, sjom kunder kesaj nese keto para shkojne ne humanitet por jam kunder qe keto para shkojin kesaj familje qe e posedon kete xhenaze, qe nuk punojne aspak sepse i dalin mjaft parate e Tyrbes, disa me keto para blejne pije alkoolike e disa e luajne ponten, mos te foli me teper per kete gje se po ju marr une gjynahet ke ketyre, Allahu e din me se miri.
   
  ardi dermaku likes this.
 4. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Mekat eshte te mos perkrahesh te rene. Mekat eshte te dorezohesh atehere kur te quajne mekatar. Mekat eshte te hedhesh jeten poshte e te rrish si ne gjemba me friken se mos mekaton.
   
  dr love likes this.
 5. The decatur

  The decatur Perjashtuar nga Albforumi

  mekati eshte gje fetare apo e kam gabim?
   
  Ildri and scadarsko like this.
 6. bobo

  bobo marksist-enverist

  meqe fillon me 'o Mekatar', po pergjigjem edhe une!

  Mekati, ashtu si dhe mbartesi, ka pafundesi ''Fytyrash''-, dhe si i tille behet i dukeshem, degjueshem dhe prekshem (ngaqe sjam i sigurt nese mekati mban ere dhe shije-, mund tme permiresoni!).

  Gjithmon kur flitet per kete 'person-ifikim', me ose pa vullnet, cdonjeri drejton shikimin/veshet- gjuha/doren tek tjetri.
  Prandaj duhet te racionalizohet (dhe ktu nuk lejohet qe gjerat te pjestohen me asgjene) permes: detyrave, pergjegjsive kundrejt mekatit.

  Kur behet fjale per detyrat, pergjegjsite si dhe gjerat e/pa-lejuara ose ne kundershtim me fjalen e Naltmadhnis, eshte e natyrshme qe ti japim nje 'drejtim' (gati si madhsi vektoriale) ceshtjes-, kjo gje per arsyen e thjeshte sepse, centrali koordinues i marrdhenieve tmasiperme ( me pak fjal truni :D ) e ka te veshtire te shqyrtoje ceshtje qe humbasin vazhdueshmerine lineare, dhe permbajne pika shkeputje (keto te fundit plotsohen nga Naltmadhnia!).

  Kemi ngelur vetem te marrim disa shembuj te se kaluares, me personazhe 'nxenesit e urte' te Perendise.
  Shembuj te cilet permbajne tekste te thjeshta per t'u kuptuar, per t'u thene ... etj, dhe paharruar me te rendesishme: nuk ka vend per medyshje, si ne permbajtje ashtu edhe ne teme dhe qellim.

  Natyrisht pa harruar: ne fund te fund gjykon i 'Nalti', nuk po te gjykoj ''Une''.

  ps.: kjo mkujton xha Bazin, dhe femijet...
  Bazi: ku po shkon?
  femija: jashte ...
  Bazi: po jashte eshte deri ne Kine mer edepses!
   
  joetisti_ likes this.
 7. dr love

  dr love Locus omnem

  Mekat mund te jete cdo gje qe bie ndesh me bindjet e nje tjetri ........edhe pse ty te duket i drejte nje veprim...per nje tjeter eshte MEKAT.Per mua mekati nuk egziston .....atij i japim jete ne me mendjet tona te ndryshme.
   
  joetisti_ likes this.
 8. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  Mekati eshte i njejte si nje veper pénale para gjykatesit.....politike hesapi dhe shtim frige nga feja tek njerezit.
   
  dr love likes this.
 9. Aquarius

  Aquarius Valoris scriptorum

  une quaj mekat vetem kur vras ndonje kafshe,me pak fjale,vrasja eshte mekat
   
  Ildri and scadarsko like this.
 10. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  Sotirrrrrrrrrr.....
   
  dr love likes this.
 11. dr love

  dr love Locus omnem

  Pa vene doren ne plage nuk e besoj...
  Mekat ishte ky???
  per te tjeret..per priftin jo...i kishte shku menja te shkretit..
   
  joetisti_ and scadarsko like this.
 12. Aquarius

  Aquarius Valoris scriptorum

  mekati-kur tja qi ropt sonias,atehere do vij e tju them qe e realizova mekatin por deri tani akoma
   
  Ildri likes this.
 13. dr love

  dr love Locus omnem

  sot te paska ik truni per lesh...sa koh ke pa e bo?..shko shfryhu se le nom
  .ke gjith diten me nje pjeshke..paska qene e forte..mos eshte e pa pjekur mo..e spo ja gjen anen.?

  ja ky ishte mekat nga ana ime..Paragjykimi.
   
 14. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  De love hahahaha prifti ka nxeht NBA Véra kuqe...
   
 15. Aquarius

  Aquarius Valoris scriptorum

  po ti je e re ne kete forum por ajon eshte nje person qe te jep doren dhe te merr krahun
   
  Ildri and dr love like this.
 16. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  Hahahaha o demokrat ik ma ha qershija le ni pjeshkat hahahaha
   
  dr love likes this.
 17. dr love

  dr love Locus omnem


  Futi ni te qeshme...pse e vret trunin....po ta mori krahun..jepi edhe trupin e kenaqu te pakten..
   
  scadarsko likes this.
 18. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  Hahahaha de love
   
  dr love likes this.
 19. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  Ka than frati shko té shtrati, po stmor gjumi t pushon shtati.......
   
  dr love likes this.
 20. dr love

  dr love Locus omnem

  Sa mire e paska thane..duket qe fle vetem
  se me qen vet i dyte..vetem pushim nuk ben.
   
  joetisti_ and scadarsko like this.

Shpërndajeni këtë faqe