Libri që keni në duar?

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Vals, 10 Aug 2007.

 1. I love new york

  I love new york Primus registratum

  Re: Libri që ke në duar.

  <div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Lara Croft</div><div class="ubbcode-body">Kete vere u kulturepsa me


  Gjuetaret e balonave- Khaled (shpresoj ta kem shkruar mire) shkrimtar afgan. Libri ishte nje histori rrenqethese, nje liber epik mbi gjendjen politike ne Afganistan dhe nje trajtim i hollesishem i asaj c'ka ndodh ne koken e nje djali te vogel dhe si zhvillohet personaliteti i tij mes shume sprovave. Kjo me beri me shume pershtypje sepse ne pjesen e dyte te librit gjerat rrodhen ashtu sic duhej te rridhnin. Dhe fundi... fundi ishte i lumtur, me aq sa mund te ishte. Personazhi qe me ka mbet ne mendje fort eshte Hasani i cili edhe pse ne cdo pjese eshte ne funksion te atij kryesor, Amirit, eshte i fuqishem dhe mbreselenes njesoj si BABA.

  -Per ty edhe njemije here te tjera....
  </div></div>

  lara, une ne fakt lexova librin e dyte te Khaleid Hosseinit - A Thousand splendit Suns - Ose 1000 dieje qe shkelqejne.
  Ishte vertet rrrengjethes dhe me pelqeu shume.
  Stili i te shkruarit, trregimi i ngjarjeve dhe me shume pershkrimi i emocioneve dhe ndjesive ishin fantastike.
  Nuk e lija dot nga dora derisa te mesoja cdo ndhote me pas..me pas.. me pas...
  Shume fjale Afganistanase ishin si shqip, Legen, Vatan, mualebi etj - very interesting.
  Tani next ne list eshte The Kite Runner po per momentin jam duke lexuar "Memoirs of a Geisha" i cili me pelqen so far.
   
 2. Sirena

  Sirena Primus registratum

  Re: Libri që ke në duar.

  "Gjuetari i balonave" i Hosseinit me thene te drejten sme pelqeu shume...ose me mire te them qe me zhgenjeu. Kishte aq shume rastesi e koincidenca te sajuara pergjate gjithe historise saqe ia hiqnin bukurine.

  "Kujtimet e nje geishe" (libri) eshte vertet i bukur...mbaj mend qe e kam lexuar para 10 vjetesh kur sapo kishte dale, por famen per fat te keq e mori prej filmit.

  Sapo lexova "Le età di Lulù" i Almudena Grandes. Kisha bindjen qe do ishte i ngjashem me "11 dite qe (nuk) tronditen boten" i Plasarit, por mu duk shume i pabesueshem...ane te erreta te seksualitetit njerezor deri ne ekstrem...shokues.
   
 3. Mortal

  Mortal Guest

  Re: Libri që ke në duar.

  Shadow and Evil in Fairy Tales by Marie-Louise von Franz
   
 4. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Re: Libri që ke në duar.

  "Descent into Hell" - Dante
   
 5. Vals

  Vals Primus registratum

  Re: Libri që ke në duar.

  Midnight's Children - Salman Rushdie
   
 6. TEO

  TEO Primus registratum

  Re: Libri që ke në duar.

  Po rreshtoj vetem librat qe lexova kete vere:

  Konti i Monte Kristos - Alexandre Dumas
  Les Miserables dhe Notre Damme de Paris - Victor Hugo
  Decameron - Giovanni Boccaccio
  Shqiptaret - Edwin Jacques
  The Picture of Dorian Grey - Oscar Wilde
  Kaleidoscope One - Stefan Zweig (permbledhje novelash)
  Novela 1 - Stefan Zweig (ne shqip keto)
  Vellezerit Karamazov - Dostojevski (duke e lexuar)


  Kam nje librari ngjitur me shtepine qe shet libra antike dhe bleva keto qe mendoj do i kem mbaruar te gjitha deri nga fundi dhjetorit:

  Kaleidoscope Two - Stefan Zweig (out of print since 1955)(duke e lexuar)
  Old Goriot dhe Eugenie Grandet - Balzac (i kam lexuar me pare por gjeta liber nga 1910)
  Madame Bovary - Flaubert
  Shakaja - Milan Kundera
  The fall - Albert Camus
  One hundred years of solitude - Marquez
  Njeriu qe qesh - Hugo (e kam lexuar me pare)
  Candide - Voltaire
  plus per hobin e koleksionistit me shume Udhetimet e Guliverit - J. Swift (liber me ilustrime i early 1900s)

  Dhe jam ne pritje te me vijne nga interneti
  Idioti i Dostojevskit
  Dead Souls dhe The Overcoat nga Gogol

  Sa mire kur ke kohe te lire ne pune /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif

  Mbase nga Janari mund ti futem librave te Coehlos se kam degjuar fjale te mira per te nga Shqiperia.
   
 7. Hellena

  Hellena Primus registratum

  Re: Libri që ke në duar.

  Urime per vullnetin dhe durimin .. un po eci me ritme shume te ngadalta ne kete drejtim , siduket sdo kem me kohe per te lexuar ...
  Nga kjo lista qe ke vene me lart kam lexuar disa autore ...
  Dostojevskin (shume mire )
  Volterin (kete ka kohe qe e kam lexuar por ka stil terheqes)
  Kunderen (mire cka)
  Alexander Dumas ( elokuence pak e merzitshme ndonjehere por ne pergjithsi terheqes)
  Coelho (bukur po jo kushedi se cfare)

  Sa per temen ..recently kam lexuar ca revista mode . (quhen ? )
   
 8. Mortal

  Mortal Guest

  Re: Libri që ke në duar.

  Lista e TEO-s me kujton ate listen qe na jepte mesuesja ne gjimnaz ne fund te cdo viti per te lexuar per vitin tjeter.

  Coehlo-n se kam lexuar. Nuk mendoj se do e lexoj ndonjehere.

  Decameron eshte mire edhe si filem. Uuu.. akoma me mire si filem, sidomos skena me murgeshat.
   
 9. toro_loco

  toro_loco Forumium praecox

  Re: Libri që ke në duar.

  Vetem dashuri - Erik Segal
  Shume i bukur
   
 10. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Libri që ke në duar.

  Teo nga Coelho une vete kam pelqyer Veronica decides to die dhe deri diku Alkimisti, me te tjeret mos harxho kohe, if you ask me...
   
 11. Ema

  Ema Goddes

  Re: Libri që ke në duar.

  A e ka lexu njeri librin e ri te E.Dones?Ne italisht ma kane perkthyer "La vergine giurata"
   
 12. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: Libri që ke në duar.

  the kite runner - khaled hosseini. wow martin eden i ri.
  pashe sot ne bookshop a thousand splendid suns. e ka lexu njeri? ja vlen?
  se "the kite runner" ma sugjeroi nje biscottino /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/laugh.gif
   
 13. Diddy19

  Diddy19 Su@mi

  Re: Libri që ke në duar.

  Kete vere kam lexuar "Yjet nuk vishen keshtu" te Elvira Dones. Shume i rende, por vertete i bukur.

  Tani po lexoj "Memorie delle mie puttane tristi" - G.G.Marquez.

  Stili i pangaterrueshem. Akoma nuk e kam mbaru edhe pse eshte vetem 100 faqe, por deri tani me pelqen.
   
 14. Ad

  Ad Nev

  Re: Libri që ke në duar.

  Une po lexoj Coelho-n- Der Alchimist.. e lexoj gjithe bota e une tash u bera mbar ta filloj
  Mire, 50 faqet e para!
   
 15. toro_loco

  toro_loco Forumium praecox

  Re: Libri që ke në duar.

  Skenderbeu (Apollogji) - Frang Bardhi.
   
 16. ENS

  ENS Primus registratum

  Re: Libri që ke në duar.

  Une sapo mbarova nje liber te tretshem lehte " Mbreteresha e shtepise" nga Sophie Kinsella dhe kam filluar nje liber qe sapo ma kane sjelle " EAT, PRAY, LOVE" by Elizabeth Gilbert.
  /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif
   
 17. Elida Raiti

  Elida Raiti Primus registratum

  Re: Libri që ke në duar.

  RING - fenomeni letrar japonez. Fillimisht s'me terhoqi, pasi ishte krejtesisht ndryshe nga filmi dhe perdorimi ne mase i emrave e mbiemrave japoneze me shperqendronte. Por me pas nuk mund ta hiqja nga dora. Zanafilla dhe rrjedha e horrorit ishin me te shtjelluara e te plotesuara - dhe shume te ndryshme - nga paraqitja ne filmin e amerikanizuar. Tani jam ne kerkim te pasuesve: LOOP dhe SPIRAL.

  Gjithashtu perfundova DIKUR ISHIM BASHKE (Brunilda Zllami). Ajo qe me beri pershtypje qe se linja dytesore e ngjarjeve ishte shume me interesante dhe aktive se ajo kryesore. Shkrimtarja duhej ta kishte perqendruar rendesine ne ate linje.

  Si dhe THE DRAWING OF THE THREE (Stephen King)- ky ishte shume me interesant se i pari ne kete serial librash. Por misioni mbetet ende ne ajer - pas dy volumeve akoma s'kam marre vesh se c'kerkohet.
   
 18. Ema

  Ema Goddes

  Re: Libri që ke në duar.

  Biscottella thousand splendid suns e kam lexuar une,ne italisht po eshte i bukur,histori femrash,histori emigrantesh,histori lufte.I trishtuar po i bukur dhe mbi te gjitha informativ.Kam mesuar shume gjera qe nuk i dija.
  Lexim te kendshem!
   
 19. Hellena

  Hellena Primus registratum

  Re: Libri që ke në duar.

  Enchanted : Erotic Bedtime Stories For Women by Nancy Madore
   
 20. Flash

  Flash Primus registratum

  Re: Re: Libri që ke në duar.

  per momentin po lexoj "TRegime Te Mocme Shqipetare" Te Shkruar Nga Mitrush Kuteli.!
   

Shpërndajeni këtë faqe