Libri që keni në duar?

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Vals, 10 Aug 2007.

 1. Vals

  Vals Primus registratum

  Re: Libri që ke në duar.

  Heat nga Bill Bufford. Eshte nje udhetim kulinar qe nderthur ndertimin e nje shefi guzhine me prapaskenat e resoranteve me emer si dhe me historine e ushqimit qe gatuajne. I shkruar bukur me pershkrime te gjalla te njerezve dhe pjatave si dhe komik here here.
   
 2. ana karenina

  ana karenina Primus registratum

  Re: Libri që ke në duar.

  Dramat e Ibsenit.

  Sipas nje studimi te fundit, Hitleri ka qene nje nga adhuruesit e Ibsenit dhe e ka lexuar e rilexuar sidomos gjate kohes kur ka qene student. Dy kane qene te preferuarat qe sipas ketij studimi ai ka modeluar "zgjidhjen perfundimtare" dhe filozofine naziste ne pergjithesi, 'Armiku i popullit' dhe te dytin s'e sjell dot ne mendje tani. Tek ky i pari ka huazuar konceptin e 'bakterieve' qe doktori zbuloi ne ujrat termale e do t'i zhduke per te miren e pergjithshme, figuren e se bijes mbaj mend paralelizmi ne studim e zevendeson me nje mbese te Hitlerit qe u vetevra ne Viene etj.

  Perkthimi i Nolit eshte i pazevendesueshem.
   
 3. toro_loco

  toro_loco Forumium praecox

  Re: Libri që ke në duar.

  Kujtimet e nje geishe
   
  Solaris likes this.
 4. ladouce2005

  ladouce2005 Primus registratum

  Re: Libri që ke në duar.

  Les combustibles-Amelie Nothomb
   
 5. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: Libri që ke në duar.

  Kam nje qe ma dhuruan padashje, ose te pakten keshtu me pelqeu ta interpretoj faktin qe libri mu gjend ne dore.

  Po me shijon leximi i tij megjithese do me kishte kushtuar shume me pak nese do e kisha blere e lexuar ne nje kohe e vend tjeter.
   
 6. tola77

  tola77 Primus registratum

  Re: Libri që ke në duar.

  grate e lugjit XIV (Mbreti i djellit) po nuk eshte gje e shpura 2 jave 500 faqe
   
 7. romeo

  romeo Forumium maestatis

  Re: Libri që ke në duar.

  "La mano che non mordi"

  Libri i dyte i Ornela Vorpsit, shkrimtarja qe jeton ne France dhe qe shkruan ne italisht e publikuar nga nje prej shtepive botuese me ne ze ne çizment italiane (Einaudi). Tregon per historine e nje vajze shqiptare qe kthehet nga Franca per te takuar nje shokun e saj qe jeton akoma ne Ballkan, Sarajeve per te qene me i sakte. I kthehen ne mendje aroma ballkanase, gjuhe qe i ngjajne me te sajen, gjelle qe njeh e keshtu me rradhe...perdorim gjenial i italishtes..
   
 8. olololol

  olololol Primus registratum

  Re: Libri që ke në duar.

  KESHILLAT E DJALLIT
   
  Jasmin likes this.
 9. Rrumbar

  Rrumbar Primus registratum

  Re: Libri që ke në duar.

  <div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: kuklla..</div><div class="ubbcode-body">grate e lugjit XIV (Mbreti i djellit) po nuk eshte gje e shpura 2 jave 500 faqe</div></div>

  Epo vetem 500 faqe gra paska pasur i ndjeri!
   
 10. Rrumbar

  Rrumbar Primus registratum

  Re: Libri që ke në duar.

  <div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: BAB_LYMI</div><div class="ubbcode-body">KESHILLAT E DJALLIT</div></div>

  A do na bosh noji permledhje o Bab_Lymi?
   
 11. pinkparadise

  pinkparadise Forumium maestatis

  Re: Libri që ke në duar.

  "Pleur pas mon coeur" - "Mos qaj zemra ime"
   
 12. olololol

  olololol Primus registratum

  Re: Libri që ke në duar.

  <div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Rrumbar</div><div class="ubbcode-body"><div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: BAB_LYMI</div><div class="ubbcode-body">KESHILLAT E DJALLIT</div></div>

  A do na bosh noji permledhje o Bab_Lymi? </div></div>

  Ja se po i hudh ke Letersia ne nje Teme aty , ka me shume thenie te mbledhura , andej kendej mgjth po i hudh ca.;)
   
 13. PetritKola

  PetritKola Primus registratum

  Re: Libri që ke në duar.

  Sapo lexova "Ditari i Eves dhe Adamit" te Mark Twien.
   
 14. alinos

  alinos Forumium maestatis

  Re: Libri që ke në duar.

  The book of laughter and forgetting nga Kundera
  ky rob duhet lexu me leter e laps qe te mbash shenime. Trajtim i mrekullueshem per muziken dhe cilesine e saj.

  Gruaja me Flatra e Dino Buzzati. Me mahnit ky rob me shkrimet e tij. E lexova per se dyti dhe vepra si Nate me hene e te tjera jane tronditese.

  C'eshte liria? e Faik Konices. Ky rob ka thene para 100 vjetesh gjera qe ne menyre tronditese jane po njelloj, sidomos mbi "ekspertet", "njerezit-makina" dhe "levantinet". Wow!!!
   
 15. juxhoxhjaj

  juxhoxhjaj Primus registratum

  Re: Libri që ke në duar.

  Bernd J. Fischer

  Mbreti zog dhe perpjekja per stabilitet ne Shqiperi
   
 16. abs

  abs nuk e di...

  Re: Libri që ke në duar.

  ...mbaj mend kur kam pas lexu ket' liber, mbuloja gjunjet me batanije...

  u ba nje shekull, do te doja ta lexoja prap, Lara me hidh knej /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif
   
 17. Julianna

  Julianna Primus registratum

  Re: Libri që ke në duar.

  "Krim dhe ndeshkim" - po e rilexoj, pasi kam qene shume e vogle per te, heren e pare qe me ka rene ne dore. /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif
   
 18. juxhoxhjaj

  juxhoxhjaj Primus registratum

  Re: Libri që ke në duar.

  Klasa-Erik Segal
  Ka te bej me 5 studente te vitit 58 ne shkollen me te famshme ne bote Harvard dhe takimi i tyre 25 vjet se cfare kishin bere keta studente te Harvardit ne jete. jo se eshte i papare por liber interesant,juliana mos je gje nga patosi?
   
 19. Julianna

  Julianna Primus registratum

  Re: Libri që ke në duar.

  <div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: celjanfr</div><div class="ubbcode-body">Klasa-Erik Segal
  Ka te bej me 5 studente te vitit 58 ne shkollen me te famshme ne bote Harvard dhe takimi i tyre 25 vjet se cfare kishin bere keta studente te Harvardit ne jete. jo se eshte i papare por liber interesant,juliana mos je gje nga patosi? </div></div>

  Jo nuk jam, pse je duke kerkua ndonje patriot?
  Te te keshilloj nje tjeter liber, pas ketij qe po lexon, "Tuesdays with Morrie" - Mitch Albom. Ka qene best seller ne kohen kur une jetoja ne Boston, besoj se ende eshte.
   
 20. ahridas

  ahridas Primus registratum

  Re: Libri që ke në duar.

  Nuk e kam ne duar /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/booki.gif por i fundit qe kam lezuar para pak kohesh eshte "Mistral's Daughter" te Judith Krantz edhe,,, u shtua ne nga me te miret per mua /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/thumbsup.gif
   

Shpërndajeni këtë faqe