Libri që ju ka pëlqyer më shumë!

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Landa, 8 Nov 2002.

 1. ezhderha

  ezhderha Primus registratum

  Re: Libri qe ju ka pelqyer me shume!

  macbeth-in e kam lexu brenda nje nate. puna asht se e kam lexu naten vone, mbas ores nje, e kam kene vetem ne dhome, e po binte nji shi si din me ra ne shkoder, e tu pase kete sfond e tu lexu llahtarite qe ndodhin aty, kot me rrejte...kam pase frike!
   
 2. William Wallas

  William Wallas Forumium maestatis

  Re: Libri qe ju ka pelqyer me shume!

  Harku Triumfit .... Remark .... grande
  Femrat .... Bukowski ... mitiko
  I Huaji ... Kamy ... Fantastiko
  Espiritus ... Kadare ... insomma
   
 3. William Wallas

  William Wallas Forumium maestatis

  Re: Libri qe ju ka pelqyer me shume!

  Shume i bukur Mergata e Qyqeve ... liber spiunash ... po i lezetshem
   
 4. kaprollja

  kaprollja Primus registratum

  Re: Libri qe ju ka pelqyer me shume!

  Tre shoket dhe Shkendija e jetes nga Remark
  Thuaj zemres po nga Suzana Tamaro
  Novela nga Cvajg fantastike
  Plaku dhe deti dhe Lamtumire arme nga Hemingway
  Dreri i trotuareve nga Diana Culi etjeraaa
   
 5. skodrinon

  skodrinon Primus registratum

  Re: Libri qe ju ka pelqyer me shume!

  Mua per vete me ka pelqyer libri "Bija e Montezumes" nga Henry Hagard .Eshte me te vertet liber fantastik .Veçse eshte liber i vjetr dhe nuk gjendet ne çdo bibliotek .
   
 6. D-J

  D-J Forumium maestatis

  Re: Libri qe ju ka pelqyer me shume!

  Stefan Cvajg- novelat
   
 7. qen_ujk

  qen_ujk Primus registratum

  Re: Libri qe ju ka pelqyer me shume!

  Enigma- robert Dangely. Proffesor Francez flet per Shqiptaret dhe preardja e saj.
   
 8. jorgji

  jorgji Primus registratum

  Re: Libri qe ju ka pelqyer me shume!

  kohet e funit... "Ekonomia boterore" e Paul Bairoch
   
 9. Guest

  Re: Libri qe ju ka pelqyer me shume!

  C'ma kujtove Skodrinon, e kam lexuar 5 here nder vite (packa se librit tim i mungonin 20 a 30 flete ne fillim) dhe cdo here me ka mbeshtjelle plotesisht mes faqeve te veta.
   
 10. Guest

  Re: Libri qe ju ka pelqyer me shume!

  E ka lexuar kush "Zhozef Fushe-ne" (biografi) e Cvajkut? Nese jo lexojeni, eshte libri im i preferuar dhe eshte e lehte te kuptohet pse me te lexuar parathenien e tij.

  Happy reading
   
 11. edda

  edda Primus registratum

  Re: Libri qe ju ka pelqyer me shume!

  Tragjedi amerikane- Dreiser
  Thuaji zemres po- Susanna Tamaro
  E kuqja dhe e zeza- Stendal
  Te gjithe veprat e Paulo Coehlo ne veçanti "Veronica decide di morire"
  Kohet e fundit po me pelqen shume Orianna Fallaci per agrisivitetin e saj "La rabbia e l'orgoglio"
   
 12. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Libri qe ju ka pelqyer me shume!

  -----------
  Une e kam lexuar dhe jam e mahnitur nga analiza e ketij personazhi, Cvajku eshte i tille=percues, dhe po te them qe shte nje prej librave te mi te preferuar.E kam te skalitur portretin e ketij njeriu (fale Cvajk-ut) megjithese s'e kam pare ndonjehere.
   
 13. oneo

  oneo Forumium praecox

  Re: Libri qe ju ka pelqyer me shume!

  Shume shume e goditur.
  Dhe mua me kane lene pershtypje ato novela dhe kam detyruar shume persona t'i lexonin.
   
 14. Presidenti

  Presidenti Forumium maestatis

  Re: Libri qe ju ka pelqyer me shume!

  ...dhe vjen nje dite!
  film yll /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 15. Landa

  Landa Forumium praecox

  Re: Libri qe ju ka pelqyer me shume!

  Jo film o Enhar po liber! /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 16. Ofelia

  Ofelia Forumium praecox

  Re: Libri qe ju ka pelqyer me shume!

  E njihni Tahar Ben Jelloun??? Me pelqen shume nje liber i tij qe ne italisht titullohet "Creature di sabbia".
   
 17. ujku81

  ujku81 Primus registratum

  Re: Libri qe ju ka pelqyer me shume!

  Te gjitha librat e Kadarese.
  + Metamorfoza
  + Boset e Dollarit ( atehere vendosa te studioj per ekonomi )
  + BAnkieri
  + duke pritur Godone - Beckett
   
 18. trinity

  trinity Primus registratum

  Re: Libri qe ju ka pelqyer me shume!

  TRAINSSPOTING- nga Irvine Welsh
  nuk e di a asht i perkthym ne shqip, me duket jo, ama nese librin nuk e gjeni mundoheni ta gjeni filmin te pakten
   
 19. crazy

  crazy Primus registratum

  Re: Libri qe ju ka pelqyer me shume!

  Nqs do filoj me te thene cilat jane librat qe m pelqejne do ze tere forumin,mgjth Danielle Steel,Remark,Izabel Aljende,Cvajg,Kamy,Kafka,Frojd.Keta jane autoret e mi te preferuar plus e te tjere.Harrova perpak,Balzak.
   
 20. dordi1

  dordi1 Primus registratum

  Re: Libri qe ju ka pelqyer me shume!

  libra te mire ka plot, por librat qe kam lexuar me shume jane keto; PUSHIMET E CUFOS...binte shi binte shi, lagej mali i shkrete, edhe qe te ngrohej gelltiste rrufete. liber legjendar ne femijerine time dhe jo vetem.
  vellimi i pare i ...MONTEKRISTOS me ate perkthim te shkelqyer ne shqipen klasike:kujto fjalen ujdhesa ne vend te ishull: mund te jete libri qe kam lexuar me shume.
  USHTARI I MIRE SHVEJK te dy vellimet i vjen pas.
  NOVELAT E ZVAJGUT kane vetine qe kur i lexon per here te pare te gozhdojne e ste lene te levizesh.
  AVENTURAT E HUCKELBERRY FINN plus TOM SAWER jane me te vertete te magjishem.
  nga CAMUS, I HUAJI eshte me te vertete nje perle po ashtu edhe MITI I SISIFIT ku autori zberthen te parin.
  eshte shume e vertete kur na thonin qe romane lexon deri sa mbaron gjimnazin.
  tani po lexoj OPEN SOCIETY... nga KARL POPPER qe kam marre vesh se kur vdiq vendin ne akademine franceze ia zuri KADARE.


  p.s. he se desh harrova edhe AVENTURAT E GOZHDES dhe UDHETIMET E GULLIVER, UDHETIM NE QENDER TE TOKES... me mire po e le me kaq se mos na mbarohen faqet e INTERNETIT pastaj. :wave: :wave: :wave:
   

Shpërndajeni këtë faqe