Libri më i parapëlqyer i fëmijerisë!

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Sara, 11 Nov 2002.

 1. Diddy19

  Diddy19 Su@mi

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Ehh,me te vertete qe "David Koperfild" i Charles Dickens nuk eshte liber per femij,po as "Sikur te isha djale " e shume libra te tjere qe ishin permendur s jane per femije.Nejse!
  Libri i pare qe kam lexuar ka qene "Arzana" ,dhe fliste per nje vajze te vogel qe qendiste flamujt me yje dhe shqiponje per partizanet.Dicka e tille nese s gaboj.Pastaj libra te tjere qe mbaj mend kane qene:

  -"S'di,s'dua,s'mund"
  -"Beni ecen vete"
  -"Elefanti Dumbo"
  -"Autostop"
  -"Kozeta"
  -"Aventurat e Tom Sojerit"
  -"Meri Popins"
  -"Nils Holgerson"
  -"Udhetimet e Guliverit"
  -"E bija e Montezumes"
  -"2 vjet pushime"
  -"Pipi çorapegjata"
  -"Dhoma e vogel e librave"
  -"Zemra" - Edmond de Amicis
  -"Shpella e Pirateve"
  etj etj etj
   
 2. epiphany

  epiphany Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  nje nder librat e pare te rendesishem qe kam lexuar ka qene te mjeret e hugoit pvr se e kam lexuar shume me shpejt sec duhej.
   
 3. sweeet

  sweeet Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  aventurat e tom sojerit
   
 4. ^Res-Cogitans^

  ^Res-Cogitans^ Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  ...de la Fontaine & co. :wub:
   
 5. mengjesi

  mengjesi Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  O cfare teme fantastike, mu rregullua humori per pak. Xhim Kopsa ka qene liber fantastik fare fare fare, mgjs libri i dyte jo aq gallate sa i pari.

  Klasiket greke ne version per femije (dhe ne pastaj luanim perendish duke u bazuar aty)
  2 vjet pushime - enderroja te isha aty- akoma enderroj ne fakt.

  yyyyyy sa shume. mbaj mend edhe luledelen, librin e pare qe kam lexuar.

  pastaj ishin dhe ca libra fantastiko-shkencore qe nuk po ua kujtoj titujt, njeri me udhetime ne hapesire dhe alga qe prodhonin shume oksigjen dhe njerezit qe flisnin ne telefon me kamera /pf/images/graemlins/smile.gif , pastaj nje me nje cun qe udhetonte neper qytete imagjinare (mbaj mend sikur lunte me kopaca ky cuni)....

  u hutova fare tani. edhe feniksin, edhe 5 femijet. keni harruar dr. doolittle (apo dulitell /pf/images/graemlins/smile.gif )...ishte edhe nje pak i trishtuar 'ne mos neser pasneser'....
   
 6. la dea

  la dea Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Sa mashtroni ju kalamaja /pf/images/graemlins/tongue.gif . E para punes libri i pare qe te gjithe keni lexuar ka qene Abetarja!! Pastaj Leximi 1. Pastaj veren mes klases se pare dhe asaj te dytes mund te keni filluar te lexoni ndonje liber po te keni qene femij te bindshem /pf/images/graemlins/smile.gif )
  Une per vehte si tip librash kam lexuar "Ketrushi shkon ne shkolle" dhe "Kush e hengri akulloren" pastaj "Rududu" . Pastaj libri i pare letrar dhe me i buuuuukuri qe kam lexuar ndonjehere ka qene "CUFO DHE BUBI KACURREL" pastaj "PUSHIMET E CUFOS"
   
 7. drops^of^enigma

  drops^of^enigma Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  Hihihi medea edhe mua 'Cufo dhe Bubi Kacurrel'm'ka pas pelqy qamet.
  Libri i pare qe kam lexuar ka qene 'Kesulkuqja'. Librat qe kam lexuar e sterlexuar e vogel kan qen "Nje mije e nje net" dhe "PiPi Corapegjata" /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 8. exp-s

  exp-s Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  une kam lexuar kur kam qene i vogel,
  aventurat e cufos, kaqene me kapak kartoni te forte.
  nils holgersonin.
  peter pan
  dhe perrallat e andersenit!
  keto i mbaj mend me shume
  hej po edhe Ciko dhe Benin
  mu kujtua tani
  sa kam pa lexuar!!!!!!!!!!!!!!!
   
 9. capuni

  capuni Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  - Nils Holgerson dhe patat e Egra
  - Xhim Kopsa dhe Lukas Makinisti
  - Klubi i Futbollit "Djemt e Jugut" (akoma e maj men ket liber si ta kem lexu dje)
  - Derrkuci qe beri dush
   
 10. Hey Joe

  Hey Joe Primus registratum

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  tom sawyer , hak fin , ca poema me ideologji atdhedashurie aka komuniste , magjistari i ozit, cipolino , ah po dhe trilogjia e cufos .
   
 11. ^^MIA^^

  ^^MIA^^ Forumium maestatis

  Re: Libri me i preferuar i femijerise!

  CUfo dhe BUbi kacurrel.e kam lexuar dhe rilexuar aq shume kur kam qene e vogel se me bente per te qeshur dhe i fantazoja si per veten time cdo ndodhi te tyre.tamam liber per femije.
   
 12. Gentjan Saliu

  Gentjan Saliu Primus registratum

  lexova diku qe ke lexuar librin kaprrolli .i vogel kisha fati ta lexoja dhe une dhe kam mbresa te mrekullueshme.do deshiroja ta lexonin dhe vajzat e mia te vogla por nuk e di kush e ka shkrojtur si autor mundesh te me ndihmosh.do e vleresoja shume ndihmen tuaj .pershendetje
   
 13. Megg

  Megg Carpe Diem

  "Shpella e Pirateve", "Djemte e rruges Pal":)
   
 14.  
 15. Wii

  Wii Grupi i të moçmëve!

  "Fitorja e perbashket"...ka qene liber gallate fare! Kalamoj qe bonin lufte lagjesh, pergatitje per beteje, spiunlliqe...sabotime ne lagjen kundershtare! :D
   
 16. besar

  besar Guest

   
 17. Sweety el

  Sweety el Locus omnem

  une kam lexuar shume libra gjate femijerise dhe po ti permend duhen ore te gjata per ti shkruar..............................................................
   
  Holland2010 likes this.
 18. Holland2010

  Holland2010 Forumium maestatis

  Une do vecoja Piter Panin dhe "Aventurat e Tom Sojerit" por qe te gjithe besoj se kane qene shume te bukur ne menyren e vet.
   
  Wise and Sweety like this.
 19. gaviota

  gaviota Forumium praecox

  libri me i preferuari femijerise! '' Pallaati i endrave'',''i huaj'', ''shtepia mbi peme''
   
 20. amarilda

  amarilda Guest

   

Shpërndajeni këtë faqe