Letërsia Ruse.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga crazy, 16 Feb 2004.

 1. fairy

  fairy Primus registratum

  Re: Letersia ruse

  Kush nuk e ka lexuar Idiotin e Dostojevskit ta lexoje se eshte i mrekullueshem, gjithashtu dhe Lufta dhe Paqja e Tolstoit nuk ka te krahasuar ne llojin e vet. /pf/images/graemlins/wink.gif :book:
   
 2. blendiys

  blendiys Primus registratum

  Re: Letersia ruse

  Behet fjale per Bukowskin e te ashtuquajtures,""kryevepren e letersise erotike"" me Femrat ......??
  Dhe me Zonja Vdekje ??
  Po ky nga na doli Rus??
   
 3. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Letersia ruse


  Bukowski, Charles (1920-1994), American poet, short-story writer, and novelist, known for combining tales of excessive drinking and casual sex with critical observations about the sterility of mainstream American society. Most of Bukowski’s writings are based on his own experiences, and many chronicle the exploits of Henry Chinaski, a character who serves as Bukowski’s fictional alter ego.

  Bukowski was born in Andernach, Germany, to a German mother and a father who was an American soldier. His family moved to Los Angeles, California, in 1922. Dominated by his stern father, Bukowski’s childhood and adolescence were unhappy. He attended Los Angeles City College from 1939 to 1941.  Ok GAFE e pafalshme :rolleyes:
   
 4. gentilushi

  gentilushi Primus registratum

  Re: Letersia ruse

  PO ju keni harruar Nikollaj Gogolin more letrare.
  Kush e ka lexuar Shpirtra te Vdekura (fryme te vdekura sic e ka perkthyer mitushi jone).
  Ajo i hapi rrugen realizmit letrrar rus ne ate kohe dhe jo vetem.
  Po Tarras Bulben e ka lexuar njeri te Gogolit?
  Po Mantelin?Portretin?kukudhin?mantelin e kam te preferuarin tim.
  Edhe Revizori eshte fantastik.
  por njeshi fare eshte sic thashe SHPIRTRA TE VDEKURA.
   
 5. Rambla

  Rambla Primus registratum

  Re: Letersia ruse

  ...jam e dashuruar mbas saj :wub: .
   
 6. samanta

  samanta Primus registratum

  Re: Letersia ruse

  Sonata e Krojcerit e L.Tolstoit me ka pase pelqyer shume
   
 7. crazy

  crazy Primus registratum

  Re: Letersia ruse

  po "krim dhe ndeshkim" i dostojevskit?apo "ana karenina" tolstoj?
   
 8. crazy

  crazy Primus registratum

  Re: Letersia ruse

  nella ja poezia e boris pasternak qe kam,mgjthese titullin nuk ja di.

  si nje bishe e plagosur u shtriva
  diku njerez kish,drite,liri,
  po nga pas vec hapa degjoja
  asnje shteg nuk dukej aty.

  pylli i erret dhe breg i liqenit
  trung i shtrire ne rruge mespermes
  dhe te behet c'te behet mendova
  erdhi koha te epem te vdes.

  po cfare bera qe te quhem i tille
  kriminel apo shpirtkeq
  une gjithe boten e bera te qaje
  dhe per vendin tim t'i vije keq.

  dhe tani ne cakun e mbrame
  prane nje varri te hapur pafund
  une besoj se fryme e se mires
  dikur,larg,ligesine do ta munde.
   
 9. Nella

  Nella Primus registratum

  Re: Letersia ruse

  Une kujtova se po luaje. Ne fakt, askush nuk e ka te lehte ta marre Bukovskin seriozisht, te pakten jo ne amerike. Eshte vertet i tmerrshem /pf/images/graemlins/smile.gif Si ai pasioni qe te rremben kur shfleton Rusine...me beri te ve kufjet ne vesh e te degjoj ca balalajla si dhe...Moscow Nights /pf/images/graemlins/smile.gif

  Vogla, thanks!
   
 10. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Letersia ruse

  Jo Nella, nuk po luaja, ishte nje ekuivok mes historise se Nabukov dhe Bukovskit. Gafe e pafalshme, ka qene nxitim ose ekuivok mendimesh. E pranoj /pf/images/graemlins/smile.gif Por kane nje stil gati te ngjashem, te pakten ne erotizmin e guximshem gati pedofil qe e ngrejne ne art. Kriza moshe /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 11. samanta

  samanta Primus registratum

  Re: Letersia ruse

  I kam lexuar,por ajo qe me ben pershtypje eshte galeria e pasur e personazheve te Tolstoit
   
 12. Nella

  Nella Primus registratum

  Re: Letersia ruse

  Nje dite te bukur Tolstoi zgjohet dhe, cuditerisht, jo vetem fama edhe vepra, por edhe jeta i duket pa kuptim. Si mendohet mire e mire, i premton vetes se ai kurre nuk do te shkruante me shkaravina te tilla si "Ana Karenina" apo "Lufta dhe Paqa." Konkluzioni: "Vdekja e Ivan Ilicit"
   
 13. jimmy84

  jimmy84 Primus registratum

  Re: Letersia ruse

  Letersia ruse eshte vertet e para per nga renditja.Te nisesh me shkrimtaret ruse duhet te botosh ndonje liber si numeratori telefonik i Moskes /pf/images/graemlins/laugh.gif
  Dostjevske,Gorki,Tolstoi,Gogol,Pushkin,Lermontov,Nekrasov,Majakovski,Esenin... e kush i mban mend te tere /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 14. crazy

  crazy Primus registratum

  Re: Letersia ruse

  :thumbsup:
   
 15. koppertoni

  koppertoni Primus registratum

  Re: Letersia ruse

  Megjithese nuk ka lidhje me temen popujt sllav si ruset etj. emri sllav nuk ka kuptim ofendues. Slava do te thote Krenar. Popuj krenare!
   
 16. nira

  nira Primus registratum

  Re: Letersia ruse

  mire qe tolstoi i premtoi vetes qe nuk do shkruante me shkarravina se ajo lufta dhe paqja mu vallahi sme ka pelqy shume
  ndersa IDIOTI i Dostojevskit eshte liber i mrekullueshem. edhe nje pjese me ka pelqyer shume nga Gorki, nje copez tregimi e titulluar DETI- teper e bukur.
  pastaj DEMONI- lermontov shume i mire
   
 17. Nella

  Nella Primus registratum

  Re: Letersia ruse

  E tha i gjori e tha, po kujt ja tha thuaj /pf/images/graemlins/tongue.gif Pse e tha thua ti?????
  Jo se, njerzit parapelqejne romancat bajate qe mbushin vitrinat...dhe te njejten gje kerkojne edhe ne vepra te medha.
  Grrrrr...
   
 18. RD.6855

  RD.6855 Primus registratum

  ...C'te besh, atdhe!
  ketu arriti puna.
  Kujtoja se me ty jam shkrire pergjithnje,
  por sot s'u dashka arti im,
  as une,
  me c'po shikoj,
  tani s'u dashkam me!...

  Dhe diku me tej poeti i madh rus S.Esenin thote; **...ne vendin tim po ndjehem krejt i huaj...**.
   
  OlaOla likes this.
 19. RD.6855

  RD.6855 Primus registratum

  V.Majakovski (sipas Hajnes)

  Rrufe shkrepetinte nga syte,
  **Te pashe,
  te pashe me nje tjeter,
  ti je kaq i ndyte...**
  dhe iku,
  iku me sharje me ne buze.

  E dashur, kam pese para mend,
  i ler bubullimat e tua,
  ne s'me la dot rrufeja ne vend,
  bubullima s'ka c'me ben mua.
   
  OlaOla likes this.
 20. makfire

  makfire Guest

   

Shpërndajeni këtë faqe