Lajme nga bota

Diskutime tek 'Tema e ditës, ndërkombëtare' filluar nga Airbourne, 18 Jul 2017.

 1. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Amerika ka ndërhyrë në zgjedhjet e 47 vendeve të botës.

  Kanali televiziv CNN zbuloi se qeveria e Amerikës në periudhën nga vitit 1946 e deri në vitin 2000, ka ndërhyrë në 81 procese të zgjedhjeve në 47 vende të botës.
  CNN në një raport të tij ka thënë se mediat e Amerikës për një periudhë të gjatë janë duke analizuar ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet e Amerikës, mirëpo pyetja e cila shtrohet shumë rrallë në këto media, është kjo që a nuk ndërhyjnë qeveria e Amerikës në asnjë proces zgjedhor të vendeve të tjera botës? Daw Lujen, ekspert i institutit "Politika dhe Strategjia" në Universitetin Carnegie Mellon të Amerikës", në një intervistë me kanalin televiziv CNN, ka thënë se çështjen e ndërhyrjes së Amerikës në zgjedhjet e vendeve të tjera, e ka shqyrtuar nga vështrimi i shkencave shoqërore dhe në vazhdim deklaroi: "Amerika gjatë periudhës nga vitit 1946 e deri në vitin 2000, ka ndërhyrë në 81 procese të zgjedhjeve në 47 vende të botës". Ai për shembull, ka kujtuar ndërhyrjen e Amerikës në zgjedhjet e vitit 1948 të Italisë dhe tha: "Amerika ishte e shqetësuar që në zgjedhje mund të fitojë Partia Komuniste, prandaj ka shfrytëzuar të gjitha aftësitë dhe kapacitetet e saj për të penguar fitoren e Partisë Komuniste në këtë vend". Daw Lujen gjithashtu kujtoi ndërhyrjen e Amerikës në zgjedhjet e vendeve të tjera të botës si në Kili, Argjentinë, Japoni, Gjermaninë Perëndimore, Brazil, Indonezi, Liban, Malajzi dhe Iran gjatë dekadave të kaluara dhe theksoi: "Amerika në të shumtën e rasteve ka mbështetur grupet dhe kandidatët që ndjekin politikë në harmoni me qëndrimet e Uashingtonit. Dy e treta e rasteve të ndërhyrjes së Amerikës në zgjedhjet e vendeve të tjera, ishte sekrete dhe një e treta e tyre ishte ndërhyrje e hapur.

  Shenimi IM: pa pranverat......mbas 2001-it.
   
  Last edited by a moderator: 21 Jul 2017
 2. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Objektivat e regjimit Al Saud në afrimitetin e tij me grupin MEK.

  Prej dy vitesh regjimi Al Saud i Arabisë Saudite, merr pjesë aktivisht në takimet e grupit terrorist MEK në Paris të Francës.
  Vitin e kaluar dhe këtë vit, Turki Fejsal, ish kreu i shërbimit sekret të Arabisë Saudite, ka qenë një prej të ftuarve të veçantë të këtij takimi. Ai ka mbajtur fjalime në këto takime dhe nga ana tjetër grupi terrorist MEK i ka kushtuar vëmendje të veçantë përfaqësimit të tij duke e quajtur si përfaqësues të Arabisë Saudite. Është realitet se dollarët e Arabisë Saudite janë të mjaftueshme për të mbushur xhepat e princave të saj të cilët nuk kanë nevojë që të marrin pagesat e disa dhjetëra mijëra dollarëve që MEK u jep pjesëmarrësve dhe ligjëruesve në takimet e tij. Për këtë duhet theksuar se regjimi Al Saud nga afrimiteti të Arabisë Saudite me grupin MEK, ndjek qëllime të tjera.

  ...............................................................................................................................

  Dy krerë të grupit terrorist MEK arratisen nga Shqipëria.

  Dy krerë të organizatës terroriste Muxhahedin Khalk (MEK) janë arratisur nga seli e kësaj organizate në Tiranë dhe kanë deklaruar se janë darë tërësisht nga ky grup terrorist.
  Rrjeti "Balatarin" në një raport të tij i ka dhënë goditjen e parë Maryam Rajavi pas takimit të Parisit duke shkruar: "Dy komandantë të lartë të sektit terrorist Rajavi që secili prej tyre kishin kaluar 39 vjet si anëtarë të lartë në strukturat e kësaj organizate terroriste, pas showit vjetor propagandistik të Maryam Rajavi në Paris, janë ndarë nga ky grup dhe në këtë mënyrë i kanë dhënë një grusht të fortë Maryam Rajavit". Këta dy krerë të lartë të MEK që nga faza politike ishin në shoqërim të MEK, por të mërkurën më 12 korrik, kanë ikur nga selia e MEK në Shqipëri dhe kanë deklaruar ndarjen e tyre nga kjo organizatë terroriste.

  Shenimi im: kush na ose ja u solli PESHQESH ne troje?????

   
 3. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Turchia chiude le frontiere a 4mila russi.

  ANKARA – Le autorità turche hanno vietato l'ingresso nel Paese a 4.128 russi sospettati di essere simpatizzanti del movimento terroristico del Daesh.
  Lo si afferma in un comunicato pubblicato sul sito del ministero degli Interni turco. Il documento afferma che dal 2011 dalla Turchia sono stati espulsi 804 cittadini della Federazione Russa. La Russia è diventata il primo Paese nella classifica per numero di cittadini espulsi. Il secondo posto è occupato dall'Indonesia (435), il terzo dal Tagikistan (308). Complessivamente nella blacklist di persone con legami terroristici ci sono 53.781 nomi di cittadini provenienti da 146 Paesi. La maggior parte dei sospetti sono sauditi e tunisini. Lo scorso febbraio il presidente Vladimir Putin aveva dichiarato che dalla parte del Daesh combattevano circa 4mila russi e 5mila cittadini dei Paesi della CSI. Secondo il ministero dell'Interno russo, in Siria e in Iraq tra i militanti del Daesh si stimano 3.500 russi.

  Perseri shenimi im: caubojsat allbanca ne USA.....shpresoj te jeni qetesuar dhe ngazelluar.
   
 4. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

 5. Artin

  Artin Valoris scriptorum

  [​IMG]

  Lajme interesante vijnë nga Lindja e Largët. Siç dihet, kohët e fundit gjërat aty janë acaruar shumë dhe janë lëshuar deklarata të forta.

  E përmbledhur me pak fjalë, rrjedha e ngjarjeve është kjo:

  Kimi i Koresë së Veriut provoi disa raketa, që ai thotë se po i ndërton për mbrojtje, e t'i ketë në rast se do ta sulmojnë.
  Trampi tha që, nëse Kimi do të vazhdojë me këto prova, ai do ta sulmojë Korenë me një zjarr dhe furi që bota nuk e ka parë kurrë.
  Në përgjigje, Kimi tha se do të godasë Guamin, aty ku amerikanët kanë disa baza ushtarake.
  Shinzoja (kryeministri japonez) tha që, nëse raketat e Kimit kalojnë mbi territorin japonez, ai do t'i rrëzojë.

  Por ç'ndodhi pas disa ditësh, në 29 gusht?

  Në kohën që Amerika dhe Koreja e Jugut filluan stërvitjen e madhe ushtarake, e cila është e përvitshme dhe zhvillohet kundër Koresë së Veriut, Kimi lëshoi një raketë drejt Japonisë, për provë. Raketa kaloi mbi Japoni dhe ra në det, po në ujërat japoneze.

  Shinzoja që tha se do ta rrëzonte, nuk e rrëzoi. Për më tepër që atë ditë edhe Japonia po bënte stërvitje ushtarake, me antiraketa Patriot, që janë të posaçme për të rrëzuar raketa.

  Pse nuk e rrëzoi?

  Sipas disa ekspertëve ushtarakë, raketa e Kimit fluturoi në lartësi 500km, kurse antiraketat Patriot dhe Aegis shkojnë deri në 250km. Pra është e pamundur t'i rrëzojnë.

  Burimi
   
  Last edited: 10 Sep 2017

Shpërndajeni këtë faqe