Konkurs Investimi

Diskutime tek 'Ekonomia & Biznesi Shqiptar' filluar nga dirty vegas, 30 Apr 2003.

 1. dirty vegas

  dirty vegas Primus registratum

  Konkurs Investimi

  Mendoj t'organizojm nje konkurs investimi ketu ne AF. Qe te ket rregull, ta bejm me seanca. Cdo seance eshte 1 mujore dhe numri i pjesmarresve per secilen seance te jete nga 5-10 veta qe mos bohet rremuj.

  Pra pasi te jene gjetur 5-10 pjesmarres, te caktohet dita se kur fillon konkurrimi dhe pas 1 muaji te shofim kush ka bere me shume "para."

  Duke marr parasysh limitet e nje forumi, mendoj qe cdo pjesmarres te deklaroj ne fillim 10-15 kompanit qe do zgjedhi dhe ne fund te shikojm rezultatet. Do jete mire qe cdo pjesmarres te thot arsyjet per zgjedhjet qe ben -- kjo mendoj se do jete shume konstruktive per te mesuar strategji te ndryshme investimi.

  Hajd pra, po pres t'fillojm! ..gjithashtu pres sugjerime.
   
 2. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Konkurs Investimi

  :eek: :eek: :eek:

  Boh, asgje s'mora vesh sinqerisht ta them, cfare do permbaje ky konkursi, cilat shuma do deklarohen si fitime, dmth filluar nga sa para do te jene te konsiderushme... :idea: ...si bicim maratone visrtuale me duket mu kjo :idea:

  Capuno na sqaro cik ma fort re :shrug:
   
 3. dirty vegas

  dirty vegas Primus registratum

  Re: Konkurs Investimi

  po, si bicim maratone virtuale. Mund te caktojme nje shume prej $10,000 - $100,000. Dhe ne fund te shofim kush ka mbledhur me shume para.

  E rendesishme eshte qe ta bejme sa me te thjesht, se po u mundum me marr parasysh cdo detaj s'kena per t'ja dal dot.
   
 4. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Konkurs Investimi

  :confused: :confused:

  Nicku-yt i ri me ben konfuze (e para)
  Prape nuk me the ndonje ide (e dyta)

  :confused: :confused:
   
 5. dirty vegas

  dirty vegas Primus registratum

  Re: Konkurs Investimi

  ..ndoshta eshte mesi i nates ktu dhe jam shume i lodhur per te shpjeguar me qartesi iden e konkursit. ..po e provoj dhe i her:

  1. do te marrin pjese 5-10 antar
  2. do te ken ne dispozicion nje shume virtuale prej $10,000
  3. pjesmarrsit do te deklarojn qe ne fillim se cilat kompani do zgjedhin dhe cfare shume do investojn ne secilen kompani (minimumi i kompanive mendoj te jete 5 dhe maksimumi 10 ..qe ta mbajm sa me te thjesht)
  4. konkursi do te zgjasi 30 dit ..po themi.
  5. ne fund te 30 diteve do te shikohet kush ka bere me shume para.
  6. mendoj qe secili nga pjesmarresit te bej nje analize te vogel te strategjis qe po perdor dhe arsyjet qe po zgjedh te investoj ne kompanit x,y,z...
  7. .............pikat e tjera shtoini vet.


  -----------------

  ..na fal per konfuzjonin me nick-un. Po sikur i doli edhe boja edhe era ati sapunit t'rrogozhines ...jo per gjo po ca u ofendun nga muhabeti sapunit. ...nejse.
   
 6. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Konkurs Investimi

  Une s'dua te marr pjese ne loje se jam shume e zene keto kohe /pf/images/graemlins/frown.gif

  Investimi me i mire eshte ne Matoni /pf/images/graemlins/smile.gif Pallate, shpija etj etj. Vendosi te gjitha me qera. Merr kaparen me pare (te cilen e vendos ti) per aryse ne se te prishin ndonje gje, s'ja u kthen me.
  Lekun e ke........ cdo fund muaji e merr vec perfitimin.

  Ciao.
   
 7. dirty vegas

  dirty vegas Primus registratum

  Re: Konkurs Investimi

  ..hë??
   
 8. Isabelle

  Isabelle Valoris scriptorum

  Re: Konkurs Investimi

  ...real estate investments (as explained above) në simpliest version possible...

  /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 9. dirty vegas

  dirty vegas Primus registratum

  Re: Konkurs Investimi

  Po un s'thash konkurs kush ble hyrje te pallatet Turke, i ma per 1 muj e i shet prap.

  Po them NYSE, NASDAQ, DAX...etj.
   
 10. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Konkurs Investimi

  S'jam per biseda serioze sot /pf/images/graemlins/frown.gif
   
 11. dirty vegas

  dirty vegas Primus registratum

  Re: Konkurs Investimi

  bahhhh, ku eshte Diabolis Dassaretis kur duhet??
   
 12. Diabolis Dassaretis

  Diabolis Dassaretis Forumium praecox

  Re: Konkurs Investimi

  Mirë pra thyeje akullin, por forumistat i ke aq larg temës sa djalli nga temjani.
   
 13. dirty vegas

  dirty vegas Primus registratum

  Re: Konkurs Investimi

  ca thyrje akulli thu ti? ...ktu ka nevoj per vere subtropikale.
   
 14. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Konkurs Investimi

  Sapuni, ceshtja eshte qe ky lloj Konkursi per ata qe s'e kane shkel kurre Ameriken dhe s'e kane idene e kuotimeve te cfaredolloji eshte, i pashprese /pf/images/graemlins/frown.gif

  Une nuk e ndjek Tregun e Aksioneve ndaj s'kam si marr pjese :shrug:
   
 15. Diabolis Dassaretis

  Diabolis Dassaretis Forumium praecox

  Re: Konkurs Investimi

  Duke i vene nje kusht te ri temes me qellim qe te behet e afert per te gjithe shqiptaret le te pretendojme se do investojme vetem tek kompanite qe kane veprimtari ne Shqiperi. Ato qe me kujtohen per momentin Coca Cola, Vodafone, Lockhead Martini, General Electric, IBM, Nike, FIAT, NBG, etj qe le ti shtohen listes.
  Ne njefare menyre ato e dine qe nuk jemi shprehje gjeografike por nje vend ku behet biznes, por a e dime ne nese, sa dhe si mund te behemi bashkepronare ne to, apo me thjesht a e dime ne si i kane punet keto kompani?
   
 16. ruud

  ruud Primus registratum

  Re: Konkurs Investimi

  .........
   
 17. ruud

  ruud Primus registratum

  Re: Konkurs Investimi

  ne qofte se doni safe and constant return on investment zgjidhni pharmaceutical companies.
   

Shpërndajeni këtë faqe