Karavidhja Mutante - Femra qe riprodhohen vete - Meshkujt dalin teresisht te pavlere

Diskutime tek 'Shkenca' filluar nga Al-Punk, 8 Feb 2018.

 1. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  [​IMG]
  Një pushtim global është ne progres.
  Një karavidhe mutante me 10 këmbë është në marshim në të gjithë botën.Të gjitha janë femra!!!
  Keto karavidhe nuk kanë nevojë për meshkuj për të fekonduar vezët e tyre. Dhe janë duke u zhvilluar jashtëzakonisht elastike dhe adaptive.Tani ata po kërcënojnë shkatërrimin e specieve të ujërave të ëmbla dhe shkatërrimin e ekosistemeve të tëra.

  Pas 20 vjetësh të blitzkriegut të krustaqies përmes Europës dhe Afrikës, shkencetaret tani e dijne se nga vjen nga përbindëshi. Një analizë e gjenomit të mutantit mbështet frikën se karavidhet mutante jane rezultat i një aksidenti të papritur në një akuariumi gjerman në 1995.

  Besohet se një karavidhe (Procambarus fallax) u importua nga Florida si një kafshe akuariumu.Sipas National Geographic, pronari i ri e vendosi atë në një akuarium - por nuk kishte asnjë ide se çfarë po ndodhte nën hundën e tij.
  Karavidha e Floridës së shpejti pati një surprizë për familjen - pasardhësit. Ai nuk kishte asnjë ide se familja e re ishte rezultat i një anomali të ADN-së. Një vezë jonormale ose spermë duhet të ketë mbajtur dy kopje të kromozomeve të saj. Kombinimi gjenetik rezulton të prodhojë një specie të re gjithë-femërore të aftë për riprodhim aseksual - një fenomen i quajtur parthenogenesis.Pronari i ri i kesaj karavidheje nuk e di se çfarë të bënte me numrin e karavidheve te reja.Kështu ai i çoi në dyqanet e kafshëve lokale ku hobbyists të tjerë akuariumi i blenë ato. Disa prej këtyre karavidheve mutante më pas arritën te penetrojne ne ambiente te tjera.Ndërsa nuk është konfirmuar, kjo duket se ka qenë fillimi i marshimit të një dëmtuesi të ri invaziv. Karavidhet mutante kanë marshuar nëpër Evropë dhe Madagaskar dhe mund të gjenden edhe në Japoni.
   
 2. Aimilius

  Aimilius Forumium praecox

  keto karavidhet paskan marre si shembull edhe keto feministet...
  ca te prese robi nga karavidhet, karavidhe hesapi!!!
   
 3. 04erisa

  04erisa Primus registratum

  Nje gabim i rastesishem ne radhitjen e nukleotideve ne ADN. Mosaftesia e polimerazave per te korigjuar gabimet n fund te replikimit ... prodhon mutacionet ..dhe karavidhja pushton boten. rastesia mbreti i botes
   
  Al-Punk likes this.
 4. Mystique

  Mystique Larg Anëtar i Shtabit

  Interesante por dhe per te qeshur
   

Shpërndajeni këtë faqe