Kërkoni ndihmë për të gjetur poezite që kërkoni.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga mirdita, 31 Jan 2013.

 1. mirdita

  mirdita Papirus rex

  Kam nevoje per ndihmen tuaj,me ndihmon dikush te gjeje ndonje poezi te Asdrenit,por jo himnin kombetar,por ndonje poezi???
   
 2. Narkomane

  Narkomane Valoris scriptorum

  Tema: Poezi Për Atdheun

  [​IMG]
  Mbi bar dua të prehem,
  të këndoj, të dëfrehem,
  të shoh rreth bagëtinë,
  kur hanë dhe pinë;
  të shoh fushat e blerta,
  bimët kur i fryen era,
  njërzit kur punojnë
  dhe çupat kur këndojnë!

  Ah, dua dhe lulet,
  kur i shfaqin pekulet,
  dhe fluturat që venë,
  mbi to dua të jenë;
  bilbili t'ia thotë
  nën diellin e ngrohtë.

  Dua dhe Shqipërinë,
  se atje kam shtëpinë,
  kur rrija nëpër ferrat
  edhe lozja me sheqerrat;
  për këtë kam dëshirë
  dhe s'dua më mirë,
  atje dua të shkoj,
  sa të jem e të rroj!
   
 3. Narkomane

  Narkomane Valoris scriptorum

  Sa të dua o Shqipëri.

  Sa të dua, o Shqipëri,
  sa me mall ndiej e sa dëshirë,
  për ty gaz e dashuri
  mu në zemër më ka mbirë!
  Se për mua, o Atdhè,
  je një lule aq e vyer,
  sa nuk gjendet përmbi dhè
  shpirtin tim për të ushqyer!
   
 4. Narkomane

  Narkomane Valoris scriptorum

  Vlorës.

  Ti je balli me florinj,
  ti je lulja e Shqipërisë
  dhe trumbeta e lirisë.
  Pleq që ngjalle dhe të rinj,
  tërë kombi të sjell nder,
  me lavd emrin ta ka shkruar
  se ti trime vet' me duar
  fij't e flamurit ke tjerr!

  Je kurora me shkëlqim
  gurështrenjt', margaritarë,
  që do mjeshtër magjistarë
  t'i radhuan me qëllim.
  Zjarr lëshojnë, që verbon,
  si yj rrotull të shëndrisin,
  rreze njyrash, llamburisin,
  për sy bërë që lakmon!...

  ...Rrotull fqinjët sa fuqi,
  sa mënyra nuk përdorin,
  me pahir që të na korrin
  çdo send, Vlorë, mban në gji!
  Mund e bij ke pas' armiq,
  me syt' katër gjith' pas arit,
  jasht' zakonit të shqiptarit,
  që s'shet besën për ca fiq.

  Por ti, Vlorë, mos u dro!
  Mbaj mburojën me qëndresë,
  se kush vetes i zë besë,
  e mat grushtin me këdo.
  Se dhe Deti mik kur fle,
  n'ëndrrat kryen një dëshirë
  mbret të jet' e zot i lirë
  veç për tokën q'i dha bè.
   
 5. Narkomane

  Narkomane Valoris scriptorum

  I dashur Atdhe.


  Me vite jam larguar,
  i dashur Atdhè,
  por nuk të kam harruar,
  se shumë i ëmbël je.

  Kjo zemra më këndon
  për ty, o Shqipëri,
  por prapë më lëngon,
  se je në varfëri.

  Të fala të dërgoj,
  këndej ku jam Atdhè,
  gjithnjë po të kujtoj,
  se birin tënd më ke.
   

Shpërndajeni këtë faqe