Këndi i shkrimeve të reja.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga harap, 4 Nov 2002.

 1. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  te vras, te shaj, te rri
  te fle, te iki, te duroj
  te merzitem, te kollitem
  te pres, te vdes..., po mendoj.
   
 2. BuuM

  BuuM Primus registratum

  Mire se erdha dhe mire se ju gjeta ishalla nuk kam ngaterru temen per prezantimin ne forum hugs allez
   
 3. shefki

  shefki Papirus rex

  LIGJERATE NE SHTRAT


  Jam djale I thjeshte fare

  Ngacmoj vajza

  Flas per ideale

  Bej xhiro me makina

  Sidomos ferrare

  Kam kryer Kushedi sa krime…

  Dhe nenen e dua me shume se veten time

  Te gjithe vafshin prapa diellit

  Kur une muziken ngre ne kupe te qiellit

  Dje komshiu im i moshuar me theu me xham e kanate

  Qe te degjonte Noizy… sa me qarte

  Sot po rri ne shtrat vetem duke share

  Si pordhac dembel krenar
   
 4. shefki

  shefki Papirus rex

  CASTI


  Ja lendina me miza qe bejne piknik

  Me lulebore eremire

  Me desh e qukapike

  Buze druve me rreshire

  Me nje lume mespermes

  Me drite e erresire

  C’pres?!

  Lamtumire!
   
 5. shefki

  shefki Papirus rex

  SHPETIM


  “Genjeshtra i ka kembet e shkurtra”


  Takat e larta majemprehte i ka

  Rreshqet ne erresire

  Ngrihet naten ze kaba
   
 6. shefki

  shefki Papirus rex

  MENJANE
  Me vrave vellane
  Te vrava xhaxhane
  Te njejtin amanet lane
  Per shoshoqin kerkojme dynjane
  Krahe hapur... pushke menjane
   
 7. shefki

  shefki Papirus rex

  RREZJA E KREKOSUR
  Ne pikat e shiut ne ajer
  mbi gjethet vjeshtake pezull
  rrezja krekoset si mbret
  gjersa gjethe e shi e shpien ne pusete
   
 8. shefki

  shefki Papirus rex

  LAJME NE SHQIP

  (Nenes sime)


  News flash

  Eksluzivitet

  Lideret ne consensus...

  Merre vesh vete!
   
 9. shefki

  shefki Papirus rex

  FJALET E NJE PRINDI
  E dashur vajza ime
  mos i perplas kembet
  mos shpernaj therrime
  lexo librat e shkolles
  leri ato mallkime
  perndryshe te pret puthja ime

  Oh,mos rri gjithe naten ne internet
  si une vete
   
 10. shefki

  shefki Papirus rex

  ZANAFILLE SHKENCORE
  Syte e saj kercenin posi
  kercenin ciftetelin ne lokal
  kercenin si pijanec ne avlli
  kercenin si peshk ne kanal

  Syte e saj kercenin si balerine
  Kercenin si miza lozonjare ne qyp
  kercenin ne tavoline…
  Ato sy po shtrydh une ne gyp
   
 11. shefki

  shefki Papirus rex

  DIKUSH…


  Pa pike cipe nje vajze mu ul ne preher

  Dikush tha...e putha ate femer

  Dhe puthja beri buje

  Me shemben

  Isha statuje
   
 12. shefki

  shefki Papirus rex

  SPROVE


  Bota u krijua dje

  Fillimisht pashe ca pela ne shtratin tim

  Dhe ca hardhi te perdredhura neper re

  Dhe nje kokerr loti qe lodronte ne agim


  Une kushedi se kur u krijova me siguri

  Prinderve s’u besohet megjithese me flasin bute

  Se me kane thene se kam shume mencuri

  Dhe jam simpatik e per t’u pire ne kupe


  Mbase jam i vetem ketu

  Jashte rrethit katror ne fole

  Brenda dashurise kuturu

  Ne boten e krijuar dje!
   
 13. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Hem-ky qe i vetmi koment qe me erdhi ndermend.
  Perpara se te arrija te konceptoja cpo ndodhte,nje vajze u afrua per te na dhene leksion te shkurter.....
  Sigurisht qe eshte vetem nje zgjidhje,por qe ben shume efekt.BARDH e ZI me te kuq BUZESH ngjyre te KUQE,e keni parasysh?
  I dija te gjitha pergjigjet por.............................................me 10 sekonda VONESE.

  Lauren Weisberger.  Vazhdoja te mos mbushesha me fryme!!!!!!!!!!!!!!!!1111

  BRILIANTIZEM.......DJALLI vishet me Prada.

  Gjume te embel....AIRBOURNE.
   
 14. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Dashuri ne kohen e koleres dhe ORIGJINALI 1.

  Informacion.

  Garcia Marquez ka shkruar roman për dashurinë, me të gjitha fytyrat e saj: dashuri rinore, dashuri bashkëshortore, dashuri romantike, dashuri të mishit, dashuri, madje, edhe me shenjat e kolerës. Për më tepër, ai ka shkruar një vepër arti që rrezaton një........ HUMANIZEM të atillë, që lexuesit do ta kujtojnë sa të kenë jetë në këtë botë.

  Vetëm një herë ajo i ra mendjes se kishte fjetur shumë pa vdekur, duke dënesur në gjumë dhe, ndërsa flinte duke dënesur, kishte menduar më tepër per Florentino Arizën sesa për të shoqin e vdekur...

  Por maturia e Florentino Ariza-s pati nje shperblim te papritur............................................................................................................................................................................................ajo zgjati doren ne erresire,ia ledhatoi barkun,ijet,fundbarkun gati te .....lemuar?????????????????????????

  Citate...

  1-Duhet të trembesh edhe nga nxehtësia, edhe nga ftohtësia e zemrës tënde dhe të përpiqesh të kesh durim, nëse mundesh.
  2-Kam pritur për këtë mundësi më shumë se gjysmë shekulli për të të folur edhe një herë mbi besnikërinë time të përjetshme dhe dashurinë time të pavdekshme
  3-shi-Ai ose ajo që pret shumë, mund të përfundojë me asgjë.

  FAZIT: Florentino's MUTTER:
  meine heilige mutter,meine heilige mutter,
  das ist die CHOLERA mein junge.

  Permbledhje.....te vije stergjyshi,gjyshja,mami,motra,dashnori,e bija,komshija dhe PASardhesit e kimeteve dhe FSHATARUCEVE nga trojet,nuk e arrijne KURRE....dhe mos e ndyeni IKONEN.....

  Gabriel Garcia MARQquEZ.


  Fund jave te mbare.


   
 15. shefki

  shefki Papirus rex

  POLITIKE


  Bregdet i betonuar

  Det i vajuar…


  Per cfare ke nevoje ti Shqiperi

  Kur bregdetin ta kane bere fertile

  Nje kryeqytet me gradacele?

  Jo,dua panele diellore se kam shume diell

  Po, gradacele qe te dukem si Cikago

  Si majmun I strukur nen ne qiell

  Po,dua bicikleta dhe rruge te qeta

  Jo dua mazarati qe te plasin nga inati

  Dua po dua jo -shkel e shko!
   
 16. shefki

  shefki Papirus rex

  me vjen keq qe s'po shkruaj asgje me vlere ne shqip por ju lutem lexoni te meposhmen nese s'kuptoni anglisht iu kerkoj ndjese me perulje te sinqerte
  TRIPLE GAZE

  There goes Goldilocks her Paris frocks with her hair in a bun
  Mincing about town under a blue sun
  Well she thinks it’s blue and pinkie hue la la
  She twitted liked and followed the latest craze
  It was a man’s triple gaze

  Triple gaze like a boss
  Sideways and across

  The triple gaze went everywhere off course
  Hashtag it to the lady in drive-thru divorce
  She loves trend setters spreading good news
  Especially the meme in phase
  It was a man’s triple gaze

  Triple gaze like a boss
  Sideways and across

  Even my star jumping great great great nan
  Who likes playing bingo while having a scan
  Ran out in the street and looked much younger
  what did she need apart from x-ray
  it was a mans triple gaze

  Triple gaze like a boss
  Sideways and across


  Follow triple gaze
  Like triple gaze
  Hashtag triple gaze…..
  Triple gaze the craze
   
  Hektor12 likes this.

Shpërndajeni këtë faqe