Këndi i shkrimeve të reja.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga harap, 4 Nov 2002.

 1. shefki

  shefki Papirus rex

  MES ULERITJESH...  Jam mpire ne shpat te malit

  Akoma bie bore

  Do te fle prej hallit

  Te pakten per nje ore

  Mbi trupin e pajete te djalit

  Te care kryq e terthor
   
 2. shefki

  shefki Papirus rex

  MIREMENGJES QYTET!  kalimtaret ne vijat e bardha ecin

  borite e taksive s'reshtin

  shoferet e tyre pa fryme mbesin

  sikurse pasagjeret qe pothuaj vdesin  Vdesin per buke e per uje

  vdesin per zhurme e buje

  vdesin per shpejtesi e rremuje

  C'mengjes rrokupuje
   
  TinkerBell likes this.
 3. shefki

  shefki Papirus rex

  ISO DJALOSHARE TROTUARIT...

  Me nxjerr gjuhen me kthen shpinen

  prapeseprape me do

  ndez muziken ndez makinen

  lozonjare o
   
 4. shefki

  shefki Papirus rex

  RRETH RROTULL
  RRETH RROTULL

  Llogarite se si gjeta mes territ
  Simiten e Xhaferrit
  Llogarite
  intrigen e nates rrefyer brenda nje dite
  Llogarite njemije here
  Ne miniere ose helikopter
  Llogarite si ku kush dhe pse
  Hyn e del brenda teje si rrufe
  Dhe casti i hutimit nderron kursin e kembimit

  S'llogarit gje ti gjithesesi
  Prandaj mbaj qetesi
  Kur bedena resh shpartallohen neper shi
  Kur kunguj pikojne musht portokalli
  Kur fara e ankthit mbillet...tani
  Tani llogarite
  cne mollekuqet e Etnes cative gjirokastrite...
   
 5. shefki

  shefki Papirus rex

  NJE CAST ME TY
  Vere
  Riviere
  Gjinkallat limonave bejne potere

  Ti
  Kundermon ullinj
  Detit pakufi
   
 6. shefki

  shefki Papirus rex

  POLITIKE ARTISTIKE


  Askush s'luan ketu,asgje s'ben ze

  asnje gjallese as nate as dite;

  trishtohem,vetmohem,si gjithnje,

  per foljet qe i pjerdhin poezite
   
 7. shefki

  shefki Papirus rex

  BOSHLLEK
  17 u quajt muaji midis janarit the dhjetorit
  Ky vendim hyri ne fuqi ne oren zero te qershorit
  U miratua zyrtarisht nga Ministria e Folklorit
  Pa firmen e 17-te te drejtorit
   
 8. shefki

  shefki Papirus rex

  NATEN NE BAHCE...

  Ujite moj rrushin
  le te rritet shume
  tunde moj bebushin
  qe te la pa gjume

  Ujite moj qershine
  te piqet anembane
  rrite moj femine
  ti s'ja njeh babane

  Ishte erresire
  Ty ai s'te pa
  Ia dhe me deshire
  qe te t'jape para
   
 9. shefki

  shefki Papirus rex

  NJE NATE E TILLE
  Bashke beme nje shfaqe kabareje
  U perlyem me meze e salce pikante
  Dhe u shtrime ne trotuar

  Kalimtaret me cehre keqardhjeje
  Dhe gjuhe llapaqene
  U dhurova nje te share

  Kurse ti kryekeputur
  Gerhisje sa per t'u dukur
  Dhe mbllacitje panxhar

  Ishe veshur si frat
  Gagarisje si pate
  Lihje si zagar

  Sec ishe ti s'merret me mend
  Dihet qe me solle shend
  Udhetar
   
 10. shefki

  shefki Papirus rex

  EKRAN

  Kur jam larg asaj qe dua
  Shkruaj vjersha per te qare
  Ne mendje i mbaj
  Kurre s'ka per t'i pare

  Ama ne faqet e internetit
  Hiqem si bejtexhi i regjur
  Nga frika se ajo largohet
  Pa vargje per te qeshur
   
  TinkerBell likes this.
 11. shefki

  shefki Papirus rex

  FIKSIM

  Me mbeti mendja te ca hareme
  Me fshehtesi me joshese se grate;
  Me gjarprinj te gjate sa hostene
  Me sulltan sa nje ka te ngrate

  Askush s'bente dashuri vec eunukeve
  Po kush i binte gernetes se krisur
  Domosdo hordhi tymrash te cibukeve
  Ne kerkim te muzes se gremisur
   
 12. shefki

  shefki Papirus rex

  ARGETIM VAJZERIE
  Porten hapma vajze
  te t'jap nje buqete
  kalova male e dete...
  me biciklete

  Ti me fton ne oborr
  buqeten perulshem e merr
  dhe me fut ne rradhe
  me rrenacaket e tjere
   
 13. shefki

  shefki Papirus rex

  URATE BURRNORE

  Kafen qe me ben ti
  e rrufis pa merak
  o grua perri

  Ehu sa t’kam hak

  Kur te shkoj n'kurbet

  do t’coj shume para
  I befsh ne qytet

  rrush e kumbulla
   
 14. shefki

  shefki Papirus rex

  SHTIGJET E MIA  U mendova gjate sa gjate u cudita

  se asgje s'kuptova rreth meje asnjehere

  kokebosh linda kokebosh u rrita

  mbeta njeri i paditur pa vlere...  Hajde injorance merrme neper kembe

  lidhme si qen gojen ma mbyll

  kam nje trendeline neper dhembe

  duke ecur kuturu symbyllur ne pyll
   
  TinkerBell likes this.
 15. shefki

  shefki Papirus rex

  Faleminderit Tinkers!


  MUNGESE EDUKATE

  Dy thase me grure perpara me vure

  picerrava syte per te pare me qarte

  cili thes pershtatej per hashure

  po per buke te bute e te arte


  Une buzeqesha te ktheva kurrizin

  te lashe me grurin u largova shpejt

  Nuk te tregova se preferoj orizin

  dhe nje shitese memece krejt
   
 16. shefki

  shefki Papirus rex

  UNFRIEND!

  Ai eshte burre per te qene

  i nje fisi te ndershem denbabaden;

  respekton ligjin dhe fene.

  ankohet per rrufene:

  Ai s'me pelqen!
   
 17. shefki

  shefki Papirus rex

  BINJAKET

  Bashke jane sot

  ngado njekohesisht

  Nuk i dalloj dot

  njerit i ve bisht  Neser do t'a shquaj

  binjakun me bisht

  Duke numeruar

  dy bishta... sigurisht
   
 18. shefki

  shefki Papirus rex

  KUSHT


  Dua gjithe boten

  dhe zemra ma nxe

  Tashme s'dua veten

  e jo me...  Dilme bote nga zemra

  Aty do futem vete

  Ama jo pa femra

  Se nuk ka lezet
   
 19. shefki

  shefki Papirus rex

  MISION
  Llokumet i shperndava qyteteve e katundeve
  U dhashe pleqve qe loznin domino lulishteve...
  U dhashe gjinkallave qe me prisnin ullinjve...
  Duarbosh u ktheva ne shtepi per t'u shtrenguar duart miqve
   
 20. shefki

  shefki Papirus rex

  PERULJE

  Gjeta nje pale vathe

  fet e fet i humba;

  falme falme vashe

  vesheshpuar me plumba
   

Shpërndajeni këtë faqe