Këndi i shkrimeve të reja.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga harap, 4 Nov 2002.

 1. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  dot s'të arrita
  s'të ndihmova dot
  e shumta te shërbeva
  si kosh per jo-t'.
   
  shefki likes this.
 2. shefki

  shefki Papirus rex

  MERITE


  Lezetova fergesen me sherbet e bakllava
  Dhe fsheha nje fole me grereza ne breke
  Ti dhe vetem ti me the: budalla
  Te ftova per dreke!
   
  joetisti_ likes this.
 3. shefki

  shefki Papirus rex

  LITARI...
  Loz me litar
  me therrasin djale mamaje
  Varem me litar
  per pune sevdaje
  Litari u grimcua
  zemra mu be nyje
  Litari u zhduk
  para se te hyje
   
  Artin likes this.
 4. shefki

  shefki Papirus rex

  Faleminderit miq

  RREQETHJE
  Humbsh humnerave!
  Mos u kthefsh me te ne!
  Shporru murtaje!
  Ti fle dhe fle dhe fle...
   
 5. shefki

  shefki Papirus rex

  UDHE E SHTRUAR
  Do e ngas makinen syperpjete
  Me nje kembe rreth qafes tjetren te timoni
  Dhe do dal njehere andej nga rete
  Helbete e do zakoni!
   
 6. shefki

  shefki Papirus rex

  DYSHIM I VYER
  Ky fustan te shton bukurine
  Edhe dje mrekullueshem u veshe
  Do zbukurosh shetitoret cdo stine
  Ti i jep hijeshi cdo teshe...
   
  TinkerBell likes this.
 7. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  jo kushedi ku, jo kushedi
  jo kushedi në cilën maj'
  detit, liqenit buzë, të rri
  ose-ose, dhe buzë saj.
   
 8. shefki

  shefki Papirus rex

  QESH E QAJ
  Ate nate kur qielli digjte djaj
  Me ftoi qe me te nje puthje te ndaj
  Me priti ne dere
  Me puthi nje here
  Ne sy te gruas se saj
   
 9. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  në ëndrrën pa dyer
  ajo trokiti, prapëseprap'
  edhe iku e zhgënjyer
  se s'u ngrita t'ia hap.
   
 10. shefki

  shefki Papirus rex

  Mirembrema miq!

  NJE LLOJ KURSIMI
  Do te te dergoj nje kartoline
  Kur te shkoj me pushime ne mal
  Do te te shkruaj per cdo lugine
  Cdo ujk kulle skandal...

  Ku gjindet me i miri strall?
  Kur kruhen dushqeve dhite?
  Prit sa te kthehem ne mehalle
  Meqe kartolina si nxe te gjitha hollesite
   
 11. shefki

  shefki Papirus rex

  LIGJERATE MAMAJE


  Kam gjetur nje nuse per ty o bir
  Eshte e ndershme e bukur me pasuri
  Mbi te gjitha eshte vajze mjaft e mire
  Me e mire se ajo qe ke mbarsur oi
   
 12. shefki

  shefki Papirus rex

  KAQ!


  Shoku im i vertete
  Ty po te dukem i zymte e i zbehte
  Po te kallzoj dicka jo te lehte:
  Kam nje te fshehte
   
 13. shefki

  shefki Papirus rex

  GJUHA E NGJALES
  GJUHA E NGJALES

  "Gjuha jone sa e mire...."

  Ju lutem me merrni seriozisht
  Jam llafazan i zgjuar si tip
  Di serbisht turqisht italisht...
  Me fjale te tjera shqip-shqip-shqip
   
 14. shefki

  shefki Papirus rex

  AROME NJEREZORE
  Ne fund te kazanit lashe nje fasule
  Vendosa ta ruaj per me vone
  Ti erdhe dhe pirunin ne sy ma ngule
  Nderkaq darka jote kundermon
   
 15. shefki

  shefki Papirus rex

  CILAT?

  Ato duhet te mbushen me hare
  Dhe spikama te pershkruara pa fre
  Dhe krehje krifash sipas modes re
  Dhe mesele
   
 16. shefki

  shefki Papirus rex

  DREJT TEJE


  Te degjova qarte
  Te pashe hareshem
  Te shenova ne harte
  Si nje vend te hershem

  Sot s’shkoj gjekundi
  Trenin dot s’e kap

  Dhe harta me humbi
  Neser te ndjej prap
   
  Artin and TinkerBell like this.
 17. shefki

  shefki Papirus rex

  RREMBIMTHI

  Djalosh i strehuar nen ate plep
  S'ke nevoje per leje
  Shiu u be sebep
  Puthe vajzen prane teje
   
 18. shefki

  shefki Papirus rex

  PRANVERE THJESHTESIE

  Te thashe je si lule molle
  Ti me besove

  U q... dhe polle


   
 19. shefki

  shefki Papirus rex

  GJALLERI

  Peshqit s’po I afrohen grepit
  Sakaq uji turbullohet
  Avullon vetvetiu
  Liqeni mbulohet…

  Bobo c’rrogoz bloze
  Qendisur me plumba

  Sec gerhasin endrra
  Sec bejne kotullumba
   
 20. shefki

  shefki Papirus rex

  RREFIM  Po digjet pylli

  Ja kunadhja cale e cale

  Ja kacubet e percelluara

  Ja nje gjuetar pa fjale


  Le te digjet gjithcka

  U shofte cdo gjallese

  U harrofte pylli

  Ku te putha me finese


  E di qe mallkoj kot

  Dhe tymi po me mbyt

  Te desha dhe te dua

  E thinjura dhi shyte
   

Shpërndajeni këtë faqe